Roditelj Portal – Trudnoća, beba, roditelj Forumi DECA Dojenje Da li uvjek poslusati Dr?

Gledanje 1 članaka - 1 do 13 (od 13 ukupno)

Dojenje

• sejdic
    Član
    sejdic

Moja beba ima 3 mjeseca i bili smo na redovnu kontrolu,prvi i drugi mjesec je dobijao po kg a ovaj mjesec 700gr i Dr je odma rekla da mu uvedem dohranu i to posle svakog podoja da mu ponudim. Ja je nisam poslusala i dalje ga samo dojim,malo se adekvatnije hranim i mislim da imam vise mlijeka i cesce mu nudim da sisa. Ako je imao neko slicnu situaciju neka mi pomogne,poz.

anita75love
    Učesnik
    anita75love

Draga, ja bih rekla da je tvoja beba sasvim adekvatno napredovala za sada-to je ako se ne varam i ako sam dobro shvatila 2700g za 3 meseca!!!!!! Pa koliko bi ona htela da tvoje dete napreduje, nije mi jasno?! Jeste da bebe mogu i više da napreduju, ali to nije pravilo niti je moranje-generalno je da bebe prvog meseca napreduju oko 1-1.5kg, drugog oko 1kg a kasnije trećeg, i četvrtog meseca oko 800g….od petog to već bude negde oko 600-800g mesečno i taj se ritam zadržava negde do osmog meseca kada pada za još 100-200g, znači tu negde bude oko pola kilograma mesečno do godine dana!
    E, sad ima beba koje recimo kao moja prvog meseca dobiju 2kg, ali zato kasnije manje dobijaju i opet se težina sa rođenja duplira negde oko šestog meseca, plus minus pola kg….da nije tako sa 6 meseci bi beba težila tri puta u odnosu na rođenje….
    ja ti naravno savetujem da pratiš situaciju, ako bi beba počela da dobija manje od 600g mesečno u toku narednog meseca morala bi da uvedeš dohranu…..ali ako i ovog meseca bude dobila bar 600g onda nemoj!
    Nastavi dojenje i od petog meseca polako počni da uvodiš i neke druge namirnice u ishranu osim mleka…..tako da beba od navršenih šest meseci može da ima jedan nemlečni obrok dnevno….
    Pozdrav za tebe!
    :-*

njamiii
    Član
    njamiii

E… sta li su ljudi izmisljali pre sto godina kada nije bilo merenja… Tvoja beba sasvim lepo napreduje, nemoj da se sekiras. Optimalno je 25g dnevno u prvih 6 mes. ali i to je uzeto kao prosecna vrednost tako da su odstupanja kako na gore tako i na dole ok. U koliko imate dovoljan broj mokrih pelena u toku dana i ako je beba raspolozena i deluje ti ok, nema potrebe za tenzijom cak i da manje dobije, bitno je da ne gubi 😉 Pa ja znam bebe koje su dobijale i po 500g i bile zdrave, prave i velike porasle. Ovo moje drugo dete je za prvi mesec dobilo kilo, drugi 900g, ali je uduzinu otisla 8cm, sa 55cm na 63cm, dok je stariji u prva 2 meseca dobijao po 1,5kg, a tek sa 4. meseca bio dugacak 62cm (rodjen sa 56). S druge strane, prvih 1,5god. je skoro pa samo sisao (gotovo nista nije jeo), a na kontroli sa 12 mes. je imao cini mi se 12,5 kg (koliko i vecina dece), dok ima dece koja jedu kao mecava, pa sa 12 mes. teze 9, 10 kg. Ne moze se napredovanje deteta posmatrati kroz samo taj jedan faktor, jer svako organizam ima drugaciji metabolizam. Lekara, kao i sve, treba slusati sa rezervom, jer i oni su smrtnici kao i mi, jedina osoba koju treba uvek da slusas je tvoje dete. Bolje da ti je ispricala sto sta o skokovima i strajku…
    p.s. probaj da forsiras jednu siku u okviru 2, 3 sata da beba izvuce sto vise masnog mleka.

pulinka
    Član
    pulinka

U tvom konkretnom slučaju apsolutno NE BIH poslušala tvog dr. Pa moja pedijatarka je bila sasvim zadovoljna kad mi je ćerka u 4. mesecu dobila 450 g-pre toga je dobijala oko kg mesečno. Tvoja beba odlično napreduje i samo nastavi da je dojiš kao i do sad, vama sve ide odlično i ja ne znam koji je đavo tvojoj doktorki kad misli da su deca krmad koje treba samo toviti sa bilo čime.
    Evo odličnog teksta o napredovanju dojene bebe. Tu ćeš videti da ti beba odlično napreduje i da nije neophodno da idućeg meseca dobije čak ni 600 g da bi se smatrala zdravom i naprednom.
    Njamiii ti je dala odlične savete, a anita je malo preterala-ne napreduje svaka beba po 600-800 g mesečno nakon 5. meseca, a ipak je zdrava. To je i stvar genetike-ako si ti sitne građe, ne možeš očekivati džina od bebe-možeš je ugojiti dohranom, ali time nećeš doprineti njenom zdravlju.

mima80
    Član
    mima80

Tvoja doktorka lupeta gluposti!Neka ti ponasanje tvog deteta bude najbolji pokazatelj, ako je beba vesela, raspolozena, pelene mokre nakon par sati…nema nikakvog govora o nekoj dohrani. Moj bebac je prvog meseca dobio cak 1 900gr, sledeceg meseca 1 000gr, a u trecem „samo“ 500gr, i od tada dobija toliko, oko pola kg mesecno.

jim
    Član
    jim

Ni slucajno dohranu! samo nastavi dojenje! eni su rekli za prvo dete posle par dana da je dohranuujem jer je plakala jako! Srasno. Naravno nisam poslusala i sve je bilo u redu.

MilicaCale

jao, svasta
    moja beba je dodavala 900, 900, 700 pa 500, i nastavila sa 500 do 9. meseca, pa je doktorka bila prezadovoljna. Naravno, nikakvu dohranu nije pominjala.
    cak su i mnogo gori rezultati od mojih prihvatljivi (bez potrebe za uvodjenjem dohrane)
    dojene bebe, u proseku, imaju „losije“ rezultate od nedojenih (slucajno su prethodno pomenuti primeri iznad proseka), ali, zbog tako malog procenta dojenja, mnoge dr nisu to ga svesne
    svaka beba je drugacija, tako da postoje i bebe na flasici koje dodaju znatno manje o toga o cemu pricas. Pa sta te mame da rade? da uvedu pecenje? lupam, ali mislim da je jasno…

Nataša B.

Kakva nebuloza.Ja sam medicinska sestra i ne mogu da vjerujem da jedna doktorica moze da kaze tako nesto.Svasta…:hmm:

NIKOLINA
    Član
    NIKOLINA

mima80;783135 wrote: Tvoja doktorka lupeta gluposti!Neka ti ponasanje tvog deteta bude najbolji pokazatelj, ako je beba vesela, raspolozena, pelene mokre nakon par sati…nema nikakvog govora o nekoj dohrani. Moj bebac je prvog meseca dobio cak 1 900gr, sledeceg meseca 1 000gr, a u trecem „samo“ 500gr, i od tada dobija toliko, oko pola kg mesecno.

Slazem se sa Mimom.Dohranu mi je preporucila dr odmah drugi mesec jer je napredovala manje nego prvi mesec ali sam je uvela tek kad nisam imala dovoljno mleka….

malisha75
    Član
    malisha75

Da se oglasim i ja, kao insajder 😆 . A pošto vidim da na forumu ima još koleginica, možda i kolega, nadam se da će se i oni javiti, jer me baš zanima kakvo je njihovo iskustvo po pitanju edukacije o dojenju.
    Imam dosta godina iskustva u pedijatriji. Ali to za savetovanje o dojenju nije od posebne važnosti! Mnogo je važnije ono iskustvo koje sam stekla dojeći svoje starije dete 13 meseci, mlađe evo već 16 meseci i uz to prateći savremenu literaturu o dojenju… Pojasniću kasnije i zašto tako mislim.

Dakle, mama koja je postavila temu je i sama zaključila da ne treba da posluša dr, nego da veruje sebi i svojoj zadovoljnoj bebi. I ja bih se složila sa njom, kao i sa svima vama koje ste joj pružile podršku (iako se ona koliko vidim, nije ni oglasila posle tog prvog posta). U ovom konkretnom slučaju više je nego očigledno da je bebi super, da je zadovoljna i da dobro napreduje.
    Ali, šta biste rekli recimo mami koja ima utisak da ima dovoljno mleka, ali njena beba nije zadovoljna, često plače, deluje da ima grčeve, nemirno i malo spava, i napredovala je recimo u prvom mesecu 500 g, u drugom 700 g, u trecem 300 g??? Mogu da se kladim da bi od većine pedijatara ta mama bez ikakvih podpitanja dobila savet da uvede adaptirano mleko, jer ipak doktor najbolje zna da ta mama nema mleka!!!?

Stvar je u tome, da većina lekara što se tiče praktičnog dojenja stvarno nema pojma, na žalost. A za to nisu samo oni krivi. Medicina je preopširna i jako brzo napreduje, a plan i program studija se sporo osvežava, posebno u oblastima kao što je dojenje, koje slabo koga zanimaju (na žalost). Dojenje se pominje u pedijatriji, ali, isključivo teorijski. Svi jako dobro znaju da je za bebu najbolje majčino mleko i zbog čega je to tako, koji je sastav humanog mleka i slično. I tu se priča o dojenju skoro završava. Ni tokom specijalizacije iz pedijatrije se ne nauči mnogo više. Eventualno se čuje po koja nova studija koja je dokazala još po neku prednost dojenja i to je to. Od svih mogućih problema u dojenju nama je pominjan samo mastitis i to uz savet da se daju antibiotici i prekine dojenje tabletama ?!?!?! (napominjem da nisam tako davno studirala, a ovaj savet je još uvek ponegde aktuelan – moju drugaricu su recimo pre 3 godine hospitalizovali zbog temperature i bolova, dali joj antibiotik i tabletama prekinuli laktaciju u drugoj nedelji posle porođaja!). Na edukaciji o dojenju je jedno vreme (posebno u vreme uvođenja baby friendly programa) intenzivno radio Unicef. Bila sam na jednom takvom seminaru koji se odvijao u sklopu šire edukacije pedijatara. Dok je nas nekoliko slušalo predavanja o dojenju, velika većina je zbrisala na kafu koju je «na pravom mestu, u pravo vreme» obezbedio – xxxxxx (proizvođač adaptiranog mleka)! Da, da, lekare u praksi bombarduju kompanije koje proizvode adaprirana mleka. Oni su prisutni svuda. Sponzorišu sve pedijatrijske sastanke, obilaze lekare promovišući najnovije revolucionarne formule, koje su uvek sve sličnije majčinom mleku?! Sponzorišu mnoge lekare, plaćaju im put na kongres i sl. U porodilištima se odvija prava borba za prevlast – jer šta će mama da kupi kad izađe iz porodilišta (a verovatno i kasnije, do recimo 1., 2. neki čak i do 3. rođendana)? Pa naravno, onu formulu kojom je beba hranjena od kad je rođena. I tako, u porodilištu, gde bi mame trebale da uče kako da doje svoje bebe, imamo apsurd i gde god da pogledate videćete logo neke od tih kompanija – na majicama i mantilima zaposlenih, na stolovima za presvlačenje beba, na krevetićima, na plakatima, na šoljama, na hemijskim olovkama. Ja sam se recimo porodila u porodilištu gde po danu žene obilaze savetnice za dojenje, a noću sestre ako im ništa ne kažete po pravilu hrane decu formulom. Imala sam mogućnost da koristim električnu pumpicu za grudi, ali je flašica u koju je išlo mleko imala logo jedne od «onih» kompanija. I tako, dok se mame bore sa prepunjenim dojkama i čekaju dragoceni savet i pomoć babice, sestre, lekara (koji pitanje da li će dočekati) pred očima im titraju imena formula.
    Sad sam otišla OT. A htela sam samo da pojasnim da lekari o dojenju (osim teorijski) slabo imaju priliku da uče sistematski. U praksi, imaju iskustva onoliko koliko ih ta tema zanima. Neko znanje se pokupi, onako usput – npr, većina će znati da je za dobro napredovanje bebe važno da ona sisa u dobrom položaju, a da li će znati mami da pokažu taj položaj – to je već diskutabilno. Većina će znati i da dojke treba masirati ukoliko se prepune, i izmlazati – a da li će znati da pokažu i kako, opet je pitanje. Naravno, ima izuzetaka. Ima doktorki koje su uspešno dojile svoju decu dugo, pa onda mogu i svoje iskustvo da prenesu. Na žalost, takvih je jako malo. Većina mojih koleginica nije dojila decu duže od dva-tri meseca. Većina se žali kako «nisu imale mleka». Meni recimo koleginice sa neonatologije nisu mogle da veruju da dojim decu jer imam male grudi. Pa šta dalje reći. Kad je tako mali procenat doktorki koje imaju pozitivno iskustvo u dojenju, zamislite tek koliko je minimalan procenat doktora – muškaraca koji imaju dovoljno praktičnog znanja o dojenju???

Elem, dođe vreme za prvu kontrolu, koju mnogi roditelji doživljavaju kao neki ispit. Da li će lekar biti zadovoljan napredovanjem? U suštini, najvažnije je da roditelji primećuju da njihovo dete „na oko“ raste. To bi trebalo i da bude dovoljno, ali obično roditelji u prvoj godini vole da znaju i u gram koliko dete napreduje.
    Nas su učili da beba u proseku do kraja druge nedelje života (obično i ranije, do 10. dana) povrati težinu sa rođenja, a potom napreduje tokom prva tri meseca 25 g dnevno, tokom druga tri meseca 20 g dnevno, pa onda naredna tri meseca 15 g dnevno, a tokom poslednja tri meseca prve godine 10 g dnevno. Još jednostavnije napredovanje može da se prati na grafikonu (http://www.who.int/childgrowth/standards/en/). Obično beba udvostruči kilažu sa šest meseci, i utrostruči do prvog rođendana. Ako se beba rodi sa 3000 g, i isto toliko ima sa deset dana, a narednih 20 dana (do kraja prvog meseca) napreduje po 25 g dnevno, onda će na prvoj kontroli biti dovoljno da ima i 3500 g.
    E, sad, kažu knjige i tablice da je to prosek. Ali, mame koje čitaju ovaj forum, ovu temu ili onu o napredovanju dece, teško će u to poverovati. Jer, po pravilu se napredovanjem najčešće hvale one mame čija deca dobijaju znatno više od ovog proseka. A onda se dešava da neke mame čija deca napreduju prosečno ili manje imaju osećaj griže savesti, krivice, pitaju se da li u nečemu greše. A brojke su samo brojke. One ne govore ništa o načinu ishrane, genetskom potencijalu deteta, okruženju u kome raste i mnogim drugim faktorima koji svi imaju ogroman uticaj na rast…

Na kraju. Da li uvek poslušati dr? Ako beba stvarno jako slabo napreduje (ne slabo u poređenju sa ovima što dodaju po 1,5 kg mesečno, nego recimo 300 g do kraja prvog meseca) onda bi prvo trebalo detaljno porazgovarati o dojenju i ispraviti greške (proveriti položaj, povećati učestalost podoja, korigovati stil života – ishrana, odmor, san i td). Naravno, pod uslovom da je beba inače dobro. Ako to ne dovede do željenih rezultata, eventualno dodati i adaptirano, ali po malo, uvek tek posle podoja, a ne onako kako to radi većina – pripreme 120 ml formule i natankuju dete koje posle na oko zadovoljno spava, a u stvari vari tu hranu satima. Ako dojena beba napreduje prosečno, a doktor savetuje adaptirano, nastaviti sa dojenjem, ignorisati ili promeniti doktora 🙂 . Ako doktor zbog slabijeg napredovanja inače zdrave dojene bebe, odmah savetuje adaptirano – opet promeniti doktora i za savet o dojenju se obratiti iskusnijoj osobi. Sve ovo se naravno odnosi na majke koje žele da doje svoje bebe i koje za to imaju podršku najbližih. Jer, ako majka nema želju da doji, ili joj ukućani svakodnevno podrivaju samopouzdanje, onda joj ni najbolji saveti neće pomoći.

Mako
    Član
    Mako

Стално се вртим око форума дојење. Баш зато што сам имала јаку жељу да дојим своје прво дете, а потпуно ми је утисак да је комплетно здравство против тога. Вероватно не циљано, али практично је тако. Изборила сам се уз мнООго проливених суза.
    Е, тек сам била бесна кад сам родила друго дете. Све знам, хоћу, млека на претек, буквално не стигнем да се измазам до краја кад почне да надолази нова количина. И наравно доносе СВАКИ ПУТ СИТО ДЕТЕ. А НОЋУ НЕЋЕ СВАКИ ПУТ НИ ДА ЈЕ ДОНЕСУ. У фазону тек си се породила шта ће ти, а и немаш млека. Реч је о Вишеградској. Хвала Богу брзо смо изашли.
    А сад се и сети, нама је педијатар приватно у Ристићу, иако смо били само на снимању кукова, саветовала увођење адаптираног у трећем или четвртом месецу (не сећам се), али зато што дете МНОГО напредује, а и пошто се буди ноћу да се не би будило 😆 🙄

anita75love
    Učesnik
    anita75love

Moja iskustva su apsolutno suprotna u smislu da ja oba puta nisam imala ni kap mleka prva 3-4 dana posle porođaja-donositi meni pregladno dete na podoj je izazvalo samo rane na dojkama kada su to jednom uradili (znači dobila sam ih od samo jednog podoja, jer nije bilo mleka, a dete je besomučno vuklo) pa sam ih zamolila da to ne čine, jer ću u suprotnom za tih par dana dobiti takve povrede da danima neću moći da dojim posle kad mleko nadođe…….u pitanju je isto višegradska, dete doneto odmah posle porođaja tog jutra!!!!
    mleko mi je oba puta nadošlo otprilike u isto vreme-posle najmanje 72 sata od porođaja, ja zato iskreno ne shvatam kako neko može imati mleka „koje lije“ odmah, ni jedna moja sobna koleginica, ga tokom oba iskustva posle porođaja nije imala najmanje 2-3 dana….probleme je imala samo jedna od drugog dana, jer joj nadošlo mleko, bradavice uvučene i beba neće da povuče, u stvari ne zna, a ona ne ume da mu pomogne, i tako se patila ceo dan.. i naravno pametna kupi pumpicu pa krene da pumpa-jedva se spasila,….. bože moj ja više mleka koje curi nisam u životu videla, naročito ne, kod porodilje posle tri dana od porođaja (to je i razlog zašto se to tebi verovatno Mako desilo…..to sestre u porodilištima nikako ne savetuju jer se onda desi to što se dešavalo, dojke se toliko stimulišu da ništa drugo ne radite sem što se „cedite“-kako ne biste dobili mastitis!) ……
    prvo sam dojila 15 meseci, drugo 13……..nikakvih problema nisam imala, ni prolivenih suza…….niti ragada, mastitisa, sve je bilo super-jedino mučno čega se sećam su prve tri nedelje dojenja sa prvim detetom kada me je to strašno bolelo prvih par minuta kada počne da vuče, skakala bih sa kreveta od bola…..posle je prestalo….sa drugim taj bol je trajao samo par dana…….jer su mi valjda i dojke postale manje osetljive……..
    Oba puta dojenje pamtim kao najlepše moguće iskustvo…….ono što svima savetujem jeste da ne mažu dojke ni sa čim sem svojim mlekom posle podoja i da ih ostave da se osuše na vazduhu-nema pranja sapunom, mazanjala lanolinima i čudima-to je dovoljno-nema ragada, niti ničega, provereno!
    Pre dojenja se takođe ne perete jer voda i sapun isušuju kožu i dobijate ragade! Dovoljno je redovno tuširanje za higijenu dojki-znači jednom dnevno i to je to, kada ih lepo operete!
    Što se dohrane tiče ja sam obojici davala adaptirano kada me ne bi bilo kod kuće odn.to je činio onaj ko ih je čuvao……to je bilo max jednom do dva puta nedeljno jednom u toku dana….ja se nisam izmuzavala-jednostavno bih preskočila jedno dojenje, naravno gledala bih da doletim kući za 2-3 sata zbog prepunjenosti dojki…razlog je taj što nisam htela da hiperstimulišem dojke-jer bi mi mnogo više naškodilo to izmuzavanje mleka koje dete ne bi popilo pošto potražnja mora da odgovara proizvodnji nego ta jedna bočica adaptiranog mleka detetu jednom u par dana! Posledica izmlazavanja je ta da mleko nadođe toliko da dete ne može da ga popije Pa se ili non stop izmlazate ili rizikujete upalu!
    Ovako ja nikada nisam imala problema sa viškom mleka…..do četvrtog meseca ga je uvek bilo taman-knap!
    Posle bih polako uvodila dohranu a adaptirano koristila za pripremu mlečnih kašica…..s obzirom da je od tada dete manje sisalo, manje se mleka stvaralo tako da sam od šestog meseca imala jednu do dve dohrane dnevno ali je ostalo vreme 6-8 puta dete sisalo i tako do godine dana.(to nije bilo pre četvrtog meseca, i nije bilo više od dva puta dnevno odn. više od petine ukupnog dojenja nikada….i to bi obično bilo za poslednji podoj pre spavanja i prvi jutarnji kad su bili max gladni i to uvek posle podoja-znači dohranjivani su samo onoliko koliko im je falilo, nikada ceo podoj)…………..mlađi je prestao da sisa kao što rekoh u 13 tom mesecu, sam a stariji sa 15, isto sam-a do tada sam već imala samo dva podoja dnevno…….
    Ja nisam imala utisak da je neko u zdravstvu protiv dojenja,niko nije rekao. bilo šta negativno…..nije mi ni savetovao dohrane, ja sam ih sama uvodila kad bih uvidela da su mi deca bivala gladna i zato plakala ma koliko sisala pre toga…..pustiti dete da plače zbog gladi i besomučno vuče dojke radi stimulacije celu noć kao što čitam savete, samo da bih ja isključivo dojila u recimo osmom mesecu i ne htela da dam 60 ml adaptiranog mleka meni jednostavno nije u redu!!!!!!. To je više mučenje deteta, nego potencijalna šteta od 50-60 ml dodatog adaptiranog mleka, pogotovo danas kada izvor adaptirane a samim tim i nutritivno kvalitetne hrane postoji, pošto čisto kravlje mleko apsolutno ne zadovoljava ni približno potrebe odojčeta……..s druge strane nijedno od moje dece na to ne bi ni naselo, jer su oba bila u fazonu da kad su bila gladna pokušavala u početku nekih 45 min da se nahrane sisanjem, a onda bi jednostavno pljuvala dojke i raščepila usta sve dok ne bi dobili hranu!!!!!! Tako da je meni ostajalo samo da to i učinim ili ih slušam dok ne zamuknu od iscrpljenosti!
    Moja oba deteta nisu imala ni preveliku ni previše malu težinu za svoj uzrast, možda zato i nisam dobijala nikakve savete za dohranu, jer sam ja i sama to pratila svake nedelje merenjem težine, nevezano za kontrole kod pedijatra…nisam dozvoljavala da se stvar u bilo kom smislu otme kontroli…….starijem sam recimo morala da uvedem dohranu već na početku četvrtog meseca, jer je mesec dana pre toga napredovao jedva 300g (čak i malo manje), i dok smo otišli kod pedijatra na vakcinu dve nedelje kasnije, dobitak težine se popravio na 700g tako da me niko nije opominjao….on i danas jeste mršavko, oduvek je to bio….ali ne preko mere……….mlađi nije, on nije bio na dohrani do punih 5 meseci kada se razklopao….ali nije ni prekrupan….tako da ja zaista nemam negativnih iskustava na tu temu!
    :-*

anita75love
    Učesnik
    anita75love

I da ne bude zabune, ja ne podržavam olako odustajanje od dojenja!!!!!
    Svaka majka je dužna da doji dete maksimalno dugo koliko može, idealno bi bilo oko godinu dana ili malo više i da na tu temu učini sve što je u njenoj moći da laktaciju omogući i održi! (sem ev. kada su u pitanju neka oboljenja majke koje to onemogućavaju naravno….ali tada to više i nije u njenoj moći).
    Imala sam ja primere mojih drugarica koje ne samo da su uvele dohranu potpuo nepotrebno nego i zato prestale da doje….razlozi su bili-te boli ih …….valjda samo njih, ni jednu drugu ženu……nemaju dovoljno mleka jer kad se zmlazaju to bude na dnu šoljice-nemam pojma odakle nekim ljudima ideja se količina majčinog mleka meri na „kantar“………dete se budi…..valjda druga deca misle da hrču po celu noć?!
    Istina je bila da su takve majke jednostavno lenje i samožive da se potrude….svi mi volimo da spavamo pa to ne činimo, svi smo mi umorni i niko od nas ne voli da ga boli pa to ipak preživljava zarad svog deteta!
    I tu nikakav savet koji sam ja kao majka dala njima, nije vredeo jer su one u stvari želele da prestanu sa dojenjem! I tu mislim da bi ma kakv savet čak i lekara malo vredeo……
    Poenta je da ja imam utisak da kod nas postoje 2 strogo suprotstvaljena i potpuno isključiva tabora, jedan koji će olako odustati od dojenja na najmanju prepreku i drugi koji će zapeti po svaku cenu, da održi stav „isključivog dojenja“ koji MORA da se održi bez obzira na sve!
    Ne znam odakle te isključivosti u ljudima……ja zato ne razumem ni i to izmuzavanje mleka za kasnije, za slučaj odsustva majke-pa potpuno je logično da ako vi izmuzete neku količinu pre nekog odlaska negde, vi šaljete poruku dojkama da mleko treba SADA! Ono što se u stvari dešava jeste da to dete popije tek za 2 sata….ali vaše telo to ne zna i krene da više proizvodi, odmah……tako danas, tako sutra…..i vi imate situaciju da dete ne može da popije svu količinu mleka u dojkama….onda one krenu da se upaljuju i da bi ste to izbegli vi opet izmuzavate, to ih dodatno stimuluše i tako u krug dok neke ne stignu do one situacije da mleko bacaju!
    Ima mojih drugarica koje su toga svesne i zato GODINU DANA sede kod kuće! Nigde ali baš nigde ne idu jer neće izmlazavanje i probleme a hoće pošto poto da isključivo doje!!!!!! E, to je tek slučaj za razmatranje………kao da će mu ne daj bože otrov sasuti u grlo!
    A tek ona situacija kada dete na očigled ne napreduje ni gram nedeljama i majka pati i sebe i dete samo zato da bi dokazala da ona može da 100% isključivo doji bez kapi dohrane!!!!! Čemu to? Moje iskustvo jeste takvo da dete neće prestati da sisa zbog malo adaptiranog mleka…..dojke će za nekoliko dana polako povećati svoje lučenje, tako da i ta dohrana vremenom ne postaje sve veća već ima cik cak liniju!-
    Kad se dese skokovi u razvoju vi date 2 dohrane ali uvek posle dojenja i to najmanju moguću količinu koja je dovoljna da dete ne plače-znači ne „natankirate“ ga do guše, već suprotno, date samo onoliko koliko će ga smiriti……zato sam ja uvek pravila samo po 30 ml mleka dohrane……..ako posle toga i dalje plače, ide još 30 i tako redom-a ne odmah cap bočica od 200ml…..dete nije gladno, nema problema……dojke za nekoliko dana postignu lučenje i dohrana se čak izbacuje na neko vreme……pa onda opet u krug!
    Ja mislim da malo fleksibilnosti i zdravog razuma olakšava mnoge stvari u životu na korist svih….i beba i majki!
    I još na temu da je kao dovoljno da dete u prvom mesecu napreduje SAMO 500g-NIJE!!!!!! Tako nikada neće udvostručiti težinu za 6 meseci niti utrostručiti za godinu dana, jer dete najviše aapreduje prvih mesec dva, kasnije se to znatno usporava i akoto početno napredovanje izostane, velike su šanse da dete ima problema sa napredovanjem!!!!!! Moja su oba deteta dobijala po 1.2-1.5 za prvih mesec dana a sa šest imala taman dva puta više od početne (prvo 5.800, rođeno sa 3.350, znači čak nije ni udvostručio, a to je postigao tek sa 7 meseci, on nikada nije nadoknadio onaj gubitak od oko pola kg u trećem mesecu, do tada je super napredovao, ali je tada na moje oči je mršavio dve nedelje, iako je sisao a ja glupa pa slušala savete da ga držim satima na dojci…….. tačno vidite kako dete gubi obraščiće, kako mu nogice postaju tanje nego što su bile………posle uvođenja dohrane nastavio je napredak kako treba ali taj gubitak nikada nije sustigao ….rekoh ja da je mršavko a prvi mesec je napredovao samo na mom mleku celih 1.5kg; drugi je imao 6.800, rođen sa 3.200, znači tek malko više od duplo, uvek je bio baš „taman“ beba, prvi mesec je dobio 1.2kg) sa godinu dana 3 puta težinu sa rođenja (prvi jedva 9.800-10kg je bila „mera“ a drugi 10.600, –znači sve po propisu uz minimalna odstupanja, lepo izgledaju oba, zdravi su hvala bogu……ali ja sam sve to kontrolisala i ragovala odmah-nisam se zanosila sa pričama da je dovoljno 500g ili čak 300g za mesec dana u prva tri meseca dok god deca „lepo izgledaju“-ma šta to značilo jer NIJE!!!!! I žao mi je što sam i one dve nedelje pokušavala sa „zaludim“ teorijama o „pojačavanju“ količine mleka besomučnim sisanjem deteta-osim gubitka na težini nigde nismo stigli……i bogu hvala te se sve normalizovalo uvođenjem dve dohrane od po 60 ml ujutro i uveče, …..ta količina dohrane se zadržala naredna 3 meseca i nije se povećavala. Sa drugim takvih loših iskustava nisam ni imala, pratila sam dete i odmah reagovala na njegove potrebe! Dohrane je bilo mnogo manje baš zato jer ja nisam dozvolila da se stvar otme kontroli i da posle morate davati više jer niste reagovali na vreme!
    i nemojte žene mučiti svoju decu i tražiti im najbolje položaje za sisanje-gladno dete će sve izvući, pa makar i“stojeći“-ja imam sliku na kojoj moje dvomesečno dete skače na dojku-u vis 20 cm i visi sa nje, jer je bilo gladno a ja pozirala mami za fotku -htela sam da pošaljem sliku za podršku dojenju i nisam stigla na vreme da se spustim da je ono uhvati….a on pošto je bio gladan, nije mogao da čeka nego je uzeo stvar u svoje ruke i ham-poskočio sa kreveta i u vazduhu se uhvatio na nju i ostao tako u vazduhu da visi i vuče!!!!!!!!!
    kad nađem tu sliku postaviću je da je vidite-ja nisam mogla da verujem svojim očima da je dete staro samo 2 meseca sposobno da to uradi-ali glad je strašna stvar a i borba za opstanak, jer ono ne zna za to da se vi slikate-ono zna da je gladno, da mu je dojka na 20 cm od usta i gladno dete će sve učiniti ne bi li istu i dohvatilo….kakvi bre neodgovarajući položaji, kakve gluposti!:-*

Gledanje 1 članaka - 1 do 13 (od 13 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.