Ova tema sadrži 843 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  pulinka 6 godine, 4 meseci ranije.

Gledanje 826 članaka - 826 do 840 (od 844 ukupno)

Auto sediste

• MilicaCale

U sediste grupe III (to je ono sto se samo stavlja kao jastuk pod guzu), dete se prebacuje kad dostigne tezinu od 22 kg, i po visini je toliko da mu donji deo pojasa prelazi preko kostiju karlice, a godnji deo preko kljucne kosti.

mi ovo nismo mogli da ispostujemo, zato sto ce moje dete da ima 22 kg tek kad krene u skolu i dostigne visinu da se vozi bez podmetaca.
    a prethocno (prilicno visoko) smo skroz prerasli: glava mu je izvirila skroz.

tako da ja u ove granice za prelazak po tezini ne priznajem, jer nemaju veze sa visinom dece, a samo visina ima uticaj na to kako im stoji pojas (sto je jedini tacan pokazatelj).

znaci, mislim da ide ovako: sediste grupe II se prerasta sa vise od 3 godine, kad se preraslo (a mislim da je kriterijum da im usi vire iznad sedista). i prelazi se u grupu II/III (ko to sebi moze da priusti) ili na buster, ako sa busterom pojas dolazi na pravo mesto (ovaj kriterijum sa kljucnom kosti). Buster se prerasta kad dete moze da koristi pojas bez njega (ponovo kljucna kost)

i jos podsecanje: jao, spavanje na zadnjem sedistu: ja imam strasne more od njega: jer nisam mogla da spavam, od uzbudjenja, a ispod nogu su mi stavljali torbe, pa nisam mogla da sedim… muke, u svakom slucaju 😉

Mikac
    Član
    Mikac

E da, ovo za buster i tezinu ne pije vodu. Mi od jeseni imamo dva, u svakim kolima po jedan, i sasvim fino ga drze iako nema 22 kila.
    E sad, ja se secam tog spavanja u kolima, ja sam uzivala, a moji su uvek vozili limuzine, tako da sam imala komociju, plus sam morala svaki put da pujem dramamin jer sam patila od mucnina. Cudo, kad se vozim avionom, nije mi nista:)

MilicaCale

e, mikac, ako si pila dramamin, onda si super spavala :wink:. I moja sestra je… a ja nisam pila, pa nisam ni spavala…

njamiii
    Član
    njamiii

A koliko su vasa deca visoka? Moj ima 22, 23 kg i visok je 115, 116 cm? I prilicno deluje vitko, tj. nije punacak ni malo? U sedistu cemo se voziti dokle god mozemo da stanemo u njega, tako da to jastuce ni ne planiramo da koristimo. Po meni je 4 god rano da se dete vozi van sedita.

malisha75
    Član
    malisha75

Što se tiče kriterijuma za prelazak iz jednog sedišta u drugo, ja sam samo prenela ono što su ljudi koji se time bave zaključili, i to ne odokativno nego na osnovu odgovarajućih istraživanja, testova bezbednosti i sl. Što se tiče zakona u saobraćaju i kontrola, verujem da možete da vozite decu kako god hoćete, jer sumnjam da se i jedan policajac razume u to. Pogotovo u Srbiji. Čak sam čula i za primere gde policajka savetuje majku da izvadi bebu iz AS i stavi je u krilo jer će tako mirnije putovati???!!! Tako da o zakonu i kaznama ne morate da brinete.

Mene već prilično opterećuje činjenica da u današnje vreme veliki broj ljudi, ako ne i većina, svoj posao ne radi dobro i odgovorno. Iz toga proizilazi nedostatak poverenja, pa svako od nas, u zavisnosti od svojih mogućnosti, mora da postane sam svoj stručnjak u svim mogućim oblastima. Izbor autosedišta je samo jedan od mnogih izazova. Ja bih najviše volela da bez razmišljanja odem u prodavnicu sa detetom, i da mi prodavačica od 20 sedišta izabere dva koja su najbezbednija i najudobnija za moje dete, pa da se ja odlučim za jedno od njih, na osnovu manje bitnih kriterijuma kao što je npr boja. Ali, ne, mi imamo prodavačice koje nisu upućene ni u šta više osim u cenu, pa izbor ostavljaju zbunjenim roditeljima koji onda biraju – prema ceni, prema boji, prema brendu i sl.
    Odnos cene i kvaliteta je posebna priča. Dešava se da izvikani brendovi, godinama prave preskupo, lepo dizajnirano sedište koje se raspadne u sitne delove na crash testu, koji se radi pri brzini od 50 km/h. A onda se na testu pojavi i neko no name jeftino sedište koje super prođe. Pitanje je šta je sad tu do marketinga, konkurencije i sl…

Što se tiče putovanja nekad i sad, mogu samo da dodam da sada ništa nije isto kao što je bilo pre 20-30 god. Pogledajte oko sebe. Kakvo je postalo društvo u celini? Kakvi ljudi danas sedaju za volan? Kakva su kola koja se voze? Kakvi su putevi? Kakve su brzine? Koliko često se putuje? U ovakvim uslovima, ja uopšte nemam dilemu da li ću da vozim decu u odgovarajućim sedištima.

ALi, nisu svi ljudi isti. Znam jedan par. Ima par godina da su dobili bebu. Vozili su je u „jajetu“, ali je nisu vezali. Ni sedište nisu vezali, nego su ga još stavili u sredinu na zadnju klupu i okrenuli prema napred da beba od par meseci može da razgleda. Desilo se da su u sred grada morali naglo da zakoče. Brzina je bila možda 40/h. Beba je ispala iz sedišta prema napred, na menjač. Tata je vozio, mama bila nazad pored bebe. Beba je završila na hirurgiji. U tom slučaju, lekar je morao da prijavi slučaj policiji. Posle su tati sudili. Ne znam kako se sve pravno završilo, ali dete je dobro. Roditelji ga i dalje voze bez vezivanja, pošto plače kad stave pojas…

MilicaCale

moje dete ima 17 kg i 110 cm. Sa 110 cm odavno ne moze da se vozi u sedistu tipa 2… viri mu cela glava (a to, priznacete, nije bezbedno). Sad, bezbednije bi bilo sediste tipa 3, ali mi zaista nismo bili u mogucnosti da ga nabavimo, pa mi je podmetac bio drugo odgovarajuce resenje (koje dovodi pojas u tacno zeljeni polozaj).
    kad sam istrazivala na ovu temu, nasla sam i tekstove koji ove granice opisuju prema visini a ne tezini deteta (takodje strucnjaci), tako da sam im poverovala…

Iccy
    Član
    Iccy

Mi smo prvo hteli neko jeftinije sediste, ali nam se nikako nije dopalo to sto su uglavnom samo tankim sundjerom presvukli tvrdo plasticno sediste. Tako da smo celokupan iznos koji se dobija za dete potrosili na ovo Cybex Pallas, koje se koristi od 6 meseci do 11 godina, postepeno ga transformises i rastavljas, i time smo resili problem sedista dok god je ono neophodno (ne mislim zakonski, vec realno). Jeste da je kostalo, ali vise nema dodatnih troskova, menjanja i sl. cak ni za buster.
    Na zalost mnogima je AS bacanje para, npr. mojim roditeljima i mojoj sestri: pa kako su samo mogli da donesu takav zakon! zamisli u Francuskoj je mnogo gadan zakon, do 7 godina dete mora u sediste! A mene muka uhvati, ne razumem kako neko ne razmislja o bezbednosti a ne samo o trosku. Uostalom te pare potrose na telefone i razne gluposti, ali kada treba uloziti u bezbednost dece – nemamo, odakle? I nas su vozili i bez AS i bez pojaseva, pa nam nista ne fali. Ma da!
    Malisha, neki ljudi su jednostavno nepopravljivi!

anita75love
    Učesnik
    anita75love

MilicaCale;798950 wrote: moje dete ima 17 kg i 110 cm. Sa 110 cm odavno ne moze da se vozi u sedistu tipa 2… viri mu cela glava (a to, priznacete, nije bezbedno).
    kad sam istrazivala na ovu temu, nasla sam i tekstove koji ove granice opisuju prema visini a ne tezini deteta (takodje strucnjaci), tako da sam im poverovala…

Sad sam se utesila…… i moje dete je slicne visine (mi imamo 108 cm) i iste tezine! Mladji mi recimo ima vec 14kg sa 2 godine (stariji je u tom uzrastu imao 12)……
    Nego na temu tezine i ja mislim da je visina merodavnija-to vam je ono kao i za pelene-pa koji magarac nosi pelene sa 25 kg! Taj koji stvarno ima 25 kila nece moci da ih zatvori preko kukova pa makar zaista imao 2 godine! Ja sam bila drugi razred kada sam imala tu tezinu!
    Tako i za ta sedista, imate nenormalan raspon tezine od recimo 9-25 kombinovane grupe I/II (dete od 9 kg je beba koja je jedva prohodala a dete sa 25 kilograma ide u drugi razred osnovne skole-visine ovo dvoje dece se maksimalno razlikuju!)
    Mi za starije dete imamo sediste 2/3 kombinovanu grupu od 15-36 kg……on je usao u njega sa tri godine, imao je 15kg i jos uvek mu ono nije premalo.
    A stvarno si u pravu za sediste grupe dva, moje prvo sediste je 1/2 grupa od 9-25kg i prerastao je naslon iznad polovine usiju iako tezinu nije i nece skoro i nikako ne stoji savet da ako dete ispuni jedan uslov ali ne i drugi da je bezbednije voziti dete u AS nize grupe-ipak se mora se gledati celokupna situacija.
    Na tu temu -posto ce ti sada za drugo dete svakako trebati jos jedno AS, Nania modeli su oko 50-70 evra, ovo kombinovano II/III je veoma visoko, i mi smo zadovoljni ako budes razmisljala o kupovini novog, jer bi mu u sedistu verovatno bilo malo udobnije nego samo na boosteru (kod nas za pola godine nece imati izbora jer ce bebica morati da predje u sedece AS a dok ne kupimo nova kola za godinu/ dve nece fizicki moci da se vozi sem ako ne predje u booster).
    :-*

MilicaCale

e, hvala. Mi smo u busteru vec skoro godinu dana, a bebu ceka korpa, pa nase staro sediste
    A nase staro sediste je marke takodje francuske, iz akse, ali se ne secam koje,
    u datom trenutku je bilo malo skuplje od nanie i delovalo dosta kvalitetnije i prostranije. Sto je bila greska: zato sto je sire zauzima skoro pola zadjeg sedsta vektre(koja je prostrana), a nije dovoljno visoko: brzo mu je izvirila glava…
    pa, posto grupu 2 vec imamo (prostranu), nema mesta i za jedno grupe 2/3, i za mene izmedju (a i tesko bi se pakovali u auto :wink:)

inace, malisha, mislim da si malo promasila: granica za prelazak u buster je 4 godine i 18, ne 22 kg (jeste da ga jos nismo dostigli, ali smo blizu)

njamiii
    Član
    njamiii

anita75love;798953 wrote: pa koji magarac nosi pelene sa 25 kg!

Anita, draga, ne dao ti mili Bog (i to ti, kao i sebi, od srca zelim) da ikada saznas koji to „magarc“ nosi pelene sa 25kg!
    I posle ja nevaspitana, a ti tudju decu nazivas magarcima, e….

anita75love
    Učesnik
    anita75love

Palo je i meni to na pamet….i ne dao nikome….ali taj koji ima 25 kg DEFINITIVNO nece uci u tu `peticu` jer ni moj sa 14 kg nije ulazio u nju vec smo morali da kupimo broj 6! Evo npr i moj najstariji sin ima 17 kg, ne nosi pelene od 2.5 godine ali ako bi smo hteli da mu obucemo `cetvorku` da mu ne daj boze treba (jer ona ide navodno do 18kg) ne bi bilo sanse!
    Poenta price je bila o glupim teorijama o kilogramima-kao merilu velicine tj dovoljnosti necega (papir trpi sve a to sto to nema veze sa realnoscu isto tako nema veze!)…..

anita75love
    Učesnik
    anita75love

Palo je i meni to na pamet….i ne dao nikome….ali taj koji ima 25 kg DEFINITIVNO nece uci u tu `peticu` jer ni moj sa 14 kg nije ulazio u nju vec smo morali da kupimo broj 6! Evo npr i moj najstariji sin ima 17 kg, ne nosi pelene od 2.5 godine ali ako bi smo hteli da mu obucemo `cetvorku` da mu ne daj boze treba (jer ona ide navodno do 18kg) ne bi bilo sanse!
    Poenta price je bila o glupim teorijama o kilogramima-kao merilu velicine tj dovoljnosti necega (papir trpi sve a to sto to nema veze sa realnoscu isto tako nema veze!)…..

pulinka
    Član
    pulinka

Ček, ček, Mikac i Milice, vama deca stanu nekako u buster i pojas? Ja ni pomislila još na to.
    Moja je isto nekih 17 kg i 108cm, imam mislim isto ili slično sedište kao Anita, Nania II/III grupe i baš je visoko, glavica tek počinje da joj viri iznad sedišta, ima još ohoho fore da je preraste (bar mi se čini tako). Inače mi je to sedište koliko para toliko muzike-čitaj ne smatram ga naročito bezbednim, ali da se ubijem ne mogu da kupim ono što bi ja htela.
    E sad, vidim da će vrlo brzo prerasti visinom ramena pojaseve sedišta, nakon čega je predviđeno da se u sedištu vezuje pojasom auta – ali ne verujem da će u isto vreme dobaciti i tih predviđenih 18kg, tako da ne znam šta je merodavnije, pretpostavljam ipak visina.
    Ja mislim da Malisha nije pogrešila, da je težina za buster 22kg -bar tako piše na mom uputstvu za sedište, ne znam kakav je naš zakon. I ja se vodim tim linkom koji je Malisha stavila, jedino što stalno zaboravljam gomilu stvari i često ga iščitavam ponovo, za neke stvari sam totalno netalentovana.
    Nažalost, iz prve ruke znam da ni naše komšije ne poštuju svoje propise sa tog linka. Eto baš onomad mi prigovori moja tetka (udata odavno u Hrvatsku) kako mi se deca kuvaju u AS. Oni su, kaže, naučili unuka još sa 3 godine da se sagne i sakrije kad vidi policiju na putu – i super, nema kazne :(! Šta reći? Pri tome je cela familija novčano više nego sposobna da kupi ne jedno, nego 2 najskuplja i najkvalitetnija modela AS, a žive u po meni izuzetno opasnom i prometnom kraju. Ali eto, ne dopire to u glavu nikome iz familije, i šta sad.

MilicaCale

E, ovako. Ja sam tek sad pogledala malishin sajt. I tek sad sam zbunjena jer sam ja grupe sedista nekako pogresno zapamtila. (a mislila sam da znam koje sediste je koje grupe).
    e, ovako: da ne bi ispalo kako ne mislim na bezbednost svog deteta (jer je upravo suprotno). objasnicu se:

od rodjenja do 9. meseca se vozio u korpi (onoj grupe 0, koja se koristi do 13 kg). Tad je imao 9kg i vec je tri meseca stabilno sedeo sam.

posle toga je dobio sledece, do 18 kg, sedece, sa mogucnoscu obaranja u polulezeci polozaj.(mislim da je grupa I) I koristio do pune 4, kad su mu usi izvirile iz sedista (sto je drugi kriterijum za prerastanje sa malisinog linka)

e, kao treci je dobio buster-podmetac (samo za pod guzu). http://shop.aksa.rs/bellelli-auto-sediste-eos-15-36kg-2-3-lusso-crni.html (recimo, ovo, ili slicno nania, moram da proverim kako se zove). Ovde pise da je za 15-36 kg. i da je grupe II/III. znaci, imao je vise od 15 kg kad je usao u njega (kao sto pise na sedistu). A grupe II i III se razlikuju po tome kako stoji gornji deo pojasa: ispod ili iznad ovih kukica na strani sedista, tako da uvek dodje na kljucnu kost deteta. (na malisinom linku je zadovoljio oba kriterijuma: i imao je minimalnu tezinu propisanu sedistem, i pojas je dosao na pravo mesto)

cinjenica je da je bilo bezbednije bilo da sam mesto grupe I kupila ono kombinovano I/II/III, ali tada nisam mogla da ga platim, a nisam ni nalatela na isto.
    i cinjenica je da je bilo bolje da sam kupila mesto bustera kombinovano II/III, ali to zaista sebi u datom trenutku nisam mogla da priustim.
    Osim ovoga, ja ne vidim kako sam pogresila i ugrozila dete.

pulinka
    Član
    pulinka

Ja ne kažem da si ti pogrešila (ako uopšte misliš na mene), baš sam jasno napisala da JA loše pamtim sve propisane dimenzije pa često proveravam-i opet zaboravim-i da ne znam kako glasi naš zakon po tom pitanju. A činjenica je da ja sad nisam ponovo čitala Malishin link, nego samo videla da je to ta adresa koju znam.
    MENI je ostalo u pamćenju uputstvo sa MOG sedišta da buster ne ide pre 22kg (jer se moje može rastaviti i koristiti samo buster) i ja se toga držim kao pijan plota, nije mi uopšte palo na pamet da proveravam ponovo tu informaciju, zato sam se začudila što vidim da se klinci voze u busteru i ranije, jer meni moja ne izgleda dovoljno „krupna“ (ne znam kako bih bolje rekla) da bi je sam pojas zadržao-imam utisak da je sva mršuljava i sitna i da bi samo iskliznula iz pojasa na sve strane. A vidim da je i tvoje dete tu negde sa visinom i težinom, što znači da je moj utisak o mom detetu verovatno pogrešan. Opet, pošto već imam sedište, iskoristiću ga dok ga ne preraste-mada sumnjam da će i tada imati tih 22kg.

Gledanje 826 članaka - 826 do 840 (od 844 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.