Ova tema sadrži 160 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  roko 7 godine, 8 meseci ranije.

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 161 ukupno)

Baka servis-za ili protiv?

• Lelejn
    Član
    Lelejn

Nisam sigurna da je ovoj temi ovde mesto,ali ako budete smatrali drugacije premestite je.
    Zanima me koliko ostavljate svoju decu bakama,ili mozda dedama? Kako vam se cini da oni uticu na njih? Koliko vremena smatrate da treba da provode s njima, sa ili bez vaseg prisistva? Da li postuju vase odluke o odgajanju dece dok ih oni cuvaju? Jednom recju: Da li ste uoste i koliko za to da vam decu cuvaju roditelji vasi i vaseg muza? Kada? Koliko?
    Pstavljam ovu temu jer jako imam problem sa sveki, pokusava sto vise kad god moze da uzme davida-nekad kao da kaze da ga vidi a nekad se vadi na to da nam pomogne, (kao nedodje da mi pomogne da ispegla, ili sobzirom d aja imam i da ucim a da ona svakako kuva a na dve kuce smo kako ne kuva i za nas, i onako pare za hranu idu iz istih prihoda, sorry na malo off topicu ali bas sam iznervirana).Znaci to je pocelo da se svodi na svaki svaki drugi dan, ali ja onda gledam da sto ona cesce pokusava da ga uzme da im sve vise skaracujem vreme: kad ima mere(recimo 2, najvise 3 puta nedelljno) onda ga dobije na dva i po sata, a kad pocne da dolazi da ga trazi svaki svaki drugi dan onda ga dobije na sat sat i po, nezgodno mi je da kazem da nemoze osim ako netreba da spava ili negde da idemo…a ima i druge faze kad vidi da je preterala i da ga nedamo onda pocen da upada nenajavljena svaki dan na sat pola sata pa se tu igra s njim :galamdzija:
    I vrh tu mi je prekipelo, dolazi danas da mi kaze da je rekla mm da u petak(posto ja idem na ispit), nemoze on da ostane s davidom kuci(kako smo se mi dogovorili) nego ce ona, posto dolaze maturanti da se slikaju a to nemoze niko osim mm da uradi( da im pokazuje slike na kompu i da oni onda izaberu jednu koja ce biti na tablou, i da je obelezi i sacuva) :kreten: ,e doslo mi da joj kazem[(a to je smislila smo da bi ona cuvala davida posto zna da sad moram da idem) pa za cega placaju te radnike tamo kad nisu ni to sposobni-mozes misliti nije ps nego je mek, kao da je spansko selo a ne isto racunar,a to je tek druga prica da u toj njihovoj firmi nemogu nista baz mm,a to su tako banalne stvari da dovedete nekog s ulice i da mu objasnite i da sedne da radi odma, nego nece ljudi boli ih uvo, svekar ih naucio na lepe plate i drugarski odnos, kao mi svi porodica,a oni ga potkradaju sa svih strana :galamdzija: :kreten: :kreten: :kreten: )]
    a fazon da bude veci u svemu ona ga uci sve gluposti, to sam vac pisala negde… u pocetku mu je davala i hranu koju izricito kazem da nesme i ja mm, sad je to cini mi se prestala i on sad jede skoro sve… ma poludela sam…mislim nekad mi je stvarno od pomoci kad ni je ni mm nemozemo da budemo s njim ali ona bas preteruje, ona bi da ga cuva stalno, a ja nebi da ga ona cuva vise od 6 sati nedeljno, i to mi je puno, ali nekad nemam izbora 🙁

LediIv
    Član
    LediIv

uf, lelejn, ne vuci me za jezik…
    ja MRZIM da moja sveki cuva decu. ne radi ona u principu nista strasno sto ja ne dam, ima malo drugaciji odnos ali ni to nije tako strasno (ja volim deci da dajem sto vise slobode, podsticaja i samostalnosti, a ona bi ako moze da zauvek budu nesposobni da bi ona bila vazna da im sve prinosi, itd, da ne davim sad s tim). ali ja nju ne podnosim narocito od kad se lena rodila jer bukvalno imam taj osecaj da oce da mi uzme dete. mislim, znam ja da je ona baba, lena njoj prvo unuce, sve to je super, ali od kad se lena rodila imam utisak da ona meni zeli sve najgore samo da bi se ona docepala lene. i inace je prilicno agresivna u ponasanju pa valjda to pojacava utisak. npr od prvih leninih dana dodje i pridje mi da je uzme od mene, ali ne moze to fino da uradi nego mora onako bucno, napadno, sa sve recenicom „daj je meni, ti je imas ceo dan“!?!?!? pa sta, sebi sam je i rodila!? nekako se uzasno „otimacki“ postavlja, i uz to je vecito puna svojih iskustava o podizanju dece s kojima nevidjeno davi, i sva se postavlja kao da je najbolja majka koja je ikad krocila zemljom. meni ne sme mnogo da prigovara, ali zato je ranije stalno mom muzu drobila kako mi lose vaspitavamo dete, kako ona to ne moze da gleda!?!?! a onda, posto je licemer nevidjeni, kad neki njihovi rodjaci ili prijatelji pohvale lenu kako nesto dobro radi, ona krece meni da podilazi i prica „to je sve dinina zasluga, ona s lenom tako i tako“, sve kao u fazonu svaka meni cast. a meni se lepo povraca kad znam sta inace prica mom muzu.
    a ja budala, uvek volim da sve bude fer, pa kad sam pocela da radim, rekla sam lena ide jedan dan na cuvanje kod mojih, jedan kod nje, kao da svi dobiju lenu (kod nas je otimacina za lenu nevidjena 🙂 ). ne mogu da verujem da sam bila takav kreten. zato sam je sad dala u vrtic pa ne moram vise da je vodim tamo. a posle vrtica idemo skoro svaki dan kod mojih
    dakle, odgovor na tvoje pitanje – dobro je da babe cuvaju ali ako:
    1. imas poverenje u to sta rade s decom i
    2. ti volis doticnu babu.
    ako drugi uslov nije ispunjen, pojesces sebi sve zivce. ja nocima ne spavam koliko mene moja sveki izludjuje. naravno, ne treba napominjati da to vremenom postaje samo sve gore i gore.
    ja volim da lenu dajem kod mojih, ali posto sam sama postavila u pocetku sve „ravnopravno“ (debil, debil, debil) sad ne mogu da je vodim tamo a da je ne vodim kod sveki. i na kraju je jedino resenje bilo – vrtic. i mogu ti reci da mi je drago, jer smo vrlo srecni kako se lena uklopila u vrtic i sto vidimo da joj je zivot sad mnogo bogatiji kad ima i taj svoj mali svet tamo.
    ivana cemo dati sigurno s godinu i po dana, ali ne znam bas da li cemo pre toga. to se jos dvoumim, bas iz tog razloga sto ne mogu da ga ostavim samo mojima, a necu sveki u svom zivotu svaki boziji dan.

Lelejn
    Član
    Lelejn

e ledi, bas tako moja situacija je jako slicna, ono prvo unuce, i daj ga malo, pre david a nisamo se dugo ni poznavale, nisam je gotivila ali nisam je ni mrzela, ma mislim zena sa 8 razreda skole sta ja imam s njom da pricam, bar da je zensko -zensko da se doteruje pa mozes o tome nego je zostla i neuredna do zla boga, nemslim da je prljava i tako to nego ono nebrje se nefarba se (ima sedih) kao nece ona nije nikad i nece,obrve brekovi itd. ma sve zapusteno
    e sad david je jos mali za zabaviste, ja ga ni nebi davala pre 2god. abojim se da mm nebi ni tad, pogotovo sto sam ja kuci, ali imam da ucim hocu da zavrsim faks,a necud a ga ona cuva, svaje naopaka i samo ga uci da udara da dira sve sto nesme , bucna je stalno se dere kad prica-mislim to joj je nacin govora (izgleda ce ovo do kraja pripojiti temi odnos sa sveki 😆 ), stalno cici i vristi i david sve tako uci od nje, oda uspem da provede dva tri dana samo samnom i divno dete sve slusa, prestane da bude agresivan,lepo jede-mislim ona ga uci da se igra dok jede ili jos gore da ga seta dok jede :kreten: ….a nemogu da pobegnem od nje deli nas jedna kuca, sa mm je na poslu…on je voli naravno mama mu je ali cesto kaze i da ga nervira i kaze joj da prestane da dolazi tako cesto i bez najave, i posvadja se s njom zbog toga i ona posle nekog vremena opet i rekao joj je da cemo se odseliti zbog nje…o opet posle nekog vremena ona po starom 😥 stvarno nemogu vise i neznam sta da radim…a sad sam se setila kad su dosli u bolnicu po mene i davida odma je pritrcala babici da ga ona uzme :galamdzija: :uzid: :uzid: 👿 , sva sreca pa je babica bila pametna i neije joj dala rekla neka tata prihvati dete a ne baba, i dala ga mm..posle je odma kod ulaska u kol aposto su imm i sekar vozili rekal daj jacu ga drzati ti si secena neka da se nemucis, e jedva sam joj ga otela…ali cim smo dosli kuci vise niko nije mogao iz ruku da joj ga otme moja mama je jedva dosla na red od nje
    inace sto se tice cuvanja moja mama puno radi i zivi na drugom kraju grada tako da nekad nestigne ni jednom nedeljno da vidi davida a ne da ga cuva, a i tad se nekad nacrta svekrva kod nas i posto je david na nju navikao ode kod nje 😥 ,a voli je zato sto se stalno glupira i bekelji,a deci je to interesantno, ma nista inteligento neradi-kad ni nema inteligenciju
    jednom sam joj rekal da ce moja mama doci taj dan prepodne,posto je pital da ga dobije, a da poslepodne idemo negde, ensecam se gde smo isli, ona se nacrtala u 12:00 da ga uzme malo izmedju idenja i moje mame :uzid: , a moja mama je naravno jos bila tu, jer kad sam rekla prepodne sigurno nisam mislila na sabajle kad dete spava do 10-11 ssati, uletela oin tu a ja i mm je samo posmatramo, otela dete mojoj mami, doduse netreba bas da ga otima cim mu pruzi ruke on hoce kod nje-kad je vec toliko navikao na nju 🙁 😈 , trajalo je to minut dva e onda je mm poludeo i rekao sta si sad dosla, i izgrdio je i otisla je, naravno sve gledajuci u mene i trazeci odobrenje od mene da ce ga dobiti bar uvece na malo :batina: ,ma ja se fino ponasam prema njoj necu da se svadjam, a bas neznam na lep nacin da kazem kad me neko iznervira- a ona me nervira dok je vidim…
    nego skovala sam ja drugi plan…ali dok se to ostvari ja cu poludeti(nagovorila sm mm da idemo iz zamlje, naravno ne samo zbog toga, tako da je on u tim pokusajim uspeo da pocne da radi i nesto preko neta za neku gaming firmu u usd, i trazi i dalje poslove tamo, pa da zbrisemo)
    a onih situacija kao izlazak iz porodilista bilo je kasnije gomila:jednom smo otisli kod nekog njihovog kolege sposla (kao cela firma) da vidimo kako su se sredili posto su se vencali i uselili u novu kucu…tamo se davidu prispavalo i kad sam ja uzela da ga..ide mm pisacu drugi put dalje

lala
    Član
    lala

Kod nas Boki je celo vokend kod mojih i to je već običaj.Pošto neće nigde da spava bez mene tata ga donosi predveče kući ali ujutro se već vraća kod njih. Voli tamo on i deda su kao drugari.Što se tiče svekrve nikad ne bi dece ostavila kod nje nemam poverenja u nju a i jednostavno imamo drugačije razmišjanje o vaspitavanju.Boki kad je imao 6 nedelja ostavila sam ga kod svekrve na sat vremena i kad sam došla beba upišana,ukakio se a ona nije ni pelenu promenila i onda sam rekla nikad više!

Srcka
    Član
    Srcka

Ajuuu Lelejn, otimacina kod Davida, ali iz svega sto si napisala ja mislim da ona njega mnogo voli i zato hoce da bude stalno uz njega, mozda tako je posesivna, hoce ga samo za sebe, ima jedna izreka da se unucici vise vole nego rodjena deca. Mozda ona nista ne radi zlonamerno i mozda bi trebala o tome da razgovaras sa mm i da joj on prenese. Inace, svaka pomoc je dobrodosla ali naravno u granicama normale.

Ja imam drugu muku, moja sveki retko dolazi da vidi Evu iako smo na 15min. pesaka, a moja mama je 180 km odavde i ne vidja je cesto, ali kada dodje ja se totalno opustim, dam joj uputsva i strogo ih postuje, nikad nije nesto uradila na svoju ruku. Sveki radi i nema puno vremena, ali eto mozda 1-2 nedeljno je vidi i to samo na 2-3 sata, tako da se ja uzelim da je malo duze, kada trebamo da idemo u nabavku mi moramo da je pozovemo da dodje, sami se ne sete da kazu, ajde mladi ste, izadjite malo u provod, mi cemo da cuvamo Evu. Ja sam ZA cuvanje unucica, ali samo ako postuju uputstva roditelji, jer ipak mi odgajamo decu. Svekar i sveki vidim obozavaju Evu, ali retko skoro NIKAD se ne desi da se sami pozovu da dodju ili da odemo da bi je cuvali, tako da smo stalno same, mm mnogo radi i ja se uzelim da je pricuvaju, ali to je obicno samo nedelja popodne 🙁 🙁 🙁

bozana
    Član
    bozana

moju tasu sveki obozava da cuva zivimo zajedno ali svako ima svoj ulaz.ja nisam radila kako se tamara rodila pa je nije cuvala na tako recimo dug period od 8 sati,mada je uvek tamara dole pa mu to dodje na isto,ne mogu se zaliti sto se tice cuvanja postuje se ono sto ja kazem.uzme da je cuva i vise nego sto je dovoljno mozda nekad i previse ali ja to mom detetu ne mogu zabranaiti da ide dole jer ona obozava baku.kad god mi je trebalo dete pricuvati uvek je bila tu nikad nije odbila,moram i reci da imam supe rodnos sa njom da je jedna razumna i normalna zena pa nisam imala stvarno problem a do sa.cak mi se i ponudila kad pocnem da radim da mi cuva dete ako necu da je saljem u vrtic.mnogo joj hvala za sve sto je ucinila do sad za nas.

Masha&Tasha

Joj Lelejn muke tvoje! Skroz razumem kroz sta prolazis, ali u celoj prici mogu samo da ti kazem da budes srecna sto te muz razume i sto ume da joj kaze kad pretera, sto kod mene npr ne bi bio slucaj, po mojoj sveki lepo vaspitanje je da sin mami ne moze nista da kaze i ona radi sa njim sta hoce, iz ovog proizilazi da sam ja nevaspitana jer ja kazem sta mislim i kome se svidja svidja. Mi nemamo bas iskustvo sa bakama, moja mama tashu jos nije videla, ali da je blizu imala bih potpuno poverenje u nju jer znam kako se postavljala prema svoj deci iz familije, sa decom mojih drugarica, uvek prvo pita mamu kako i sta i moze li ona, pa tek onda krece da radi bilo sta oko deteta, dok je sveki malo plahovita i gruba zena, ne mislim da misli lose tashi, ali jednostavno nije neko ko bi imao zivaca za decu, ona voli decu do trenutka kad su mirna i fina i dok je slusaju, cim bi dete uradilo prvu stvar suprotno njenoj zelji postala bi drugacija i da slucajno ne posegne da mi sutra udari dete ili nesto slicno bice sa Tashom samo u mom prisustvu. Ona jednostavno sa takvim uzivanjem prica kako je njena komsinica istukla unuce jer je skakalo po krevetu,a ona ga taman zategla i obavezno ne propusti da kaze da je to normalno kod nje u zemlji i da stariji imaju pravo da udare mladje bez pogovora ( mislim sto volim kad cujem da blati celu zemlju svojim misljenjem), ja sam joj jednom prilikom cak i odgovorila da se kod nas zivotinje tuku,a sa decom se prica jer su razumna bica. Kad se Tasha rodila ziveli smo 15 dana u istom gradu i to je bilo za nepoverovati dok nisam :galamdzija: i rekla svasta, naljutila se ali je posle toga pitala svaki put moze li ovo i moze li ono. Davala sam joj tashu u ruke onoliko koliko je prvo dete htelo, a drugo necu da ispadnem ni kreten pred mm, ipak su to njegovi roditelji i znam da su zeljni deteta, ali mora da se zna ko je mama i koga mora da pita moze li ili ne. Uskoro nam stizu u posetu i kako ce sve izgledati nemam pojma, ali me je iskreno pomalo strah od svega jer ce biti kod nas non stop.
    Te prema tome MAMA MORA DA IMA POVERENJA U OSOBU KOJA CUVA DETE!!!Bilo to baka,deka, komsinica,tetka ili neko treci!
    Drugo evo jos jednog primera, mene su cuvali baka i deka, u obdaniste kad su hteli da me daju sa 5 godina to su bile scene, nasuprot tome sestra je krenula jos od jaslica i bilo je sve bez problema. Mene su hranili i hranili do mile volje i uzivali u tome da me gladju kako jedem, sestra je jela kad je htela, ja danas ko slon, a ona bez g sala. Ne kazem da me nisu baka i deka voleli i pruzili mi mnogo ljubavi i zato sam im mnogo zahvalna, ali deci je potrebno njihovo drustvo, Tasha totalno povileni od srece cim vidi decu u dvoristu, igra se 10 min i kad udjemo u kucu ona zaspi odmah, a kad nema dece danju ni ne spava.
    Zato ja dajem glas ZA OBDANISTE, a bake cuvaju decu samo ponekad ali nikako da imaju naviku i da budu br.1 i bitnije od mame i tate!

LediIv
    Član
    LediIv

da, slazem se s mashom, deci je stvarno bolje s decom. a mislim da im je dobro i s vaspitacicama, koje su fine s njima, ali opet nisu „njihove“ i nema kod njih cile-mile, nego mora da se slusa. i jako je cudno kad vidis kako se tvoje dete ponasa u takvoj grupi. nama je to super simpaticno, kakvi su kao mala vojska. doduse, da nam dete pravi scene pred odlazak u vrtic verovatno ne bismo bili tako odusevljeni, ali ona voli da ide, na svu srecu.
    a sto se sveki tice, vec danima razmisljam da se javim na onu „njihovu“ temu, ali nikako, pa sam ovde krenula s pricom. a imala bih da pricam i pricam… i ja ne mislim da ona sve to radi zato sto ne znam kako voli lenu. mislim, voli ona nju, cak je verovatno voli vise nego bilo koga drugog. OSIM – sebe i para. ja mislim da ona i kad radi nesto za lenu radi to zato da bi posle pricala okolo kako je divna baba. ona je stvarno jedna nezrela zena, koja stalno trazi priznanje i divljenje i obozavanje. mislim da sve sto radi dobro radi da bi nju voleli a ne zato sto ona voli. uzasno samoziva, sebicna i egocentrica osoba. i pri tom misli da to sto ima pare cini nju velikim covekom. budala. uf…
    ide mi sestra pa ne mogu da pisem vise. imate srece, sad bih vas udavila 🙂

kika
    Član
    kika

NARAVNO DA JE OBDANISTE ZAKON…MOJA IVA IDE OD KADA JE IMALA NEPUNE DVE , ALI I BAKE I DEKE DAJU NEKU POSEBNU TOPLINU DETINJSTVU, IPAK….AKO IMAMO SRECE DA SMO S NJIMA OK…..

Srcka
    Član
    Srcka

I ja sam za obdaniste ali u NIsu jer znate da deci do tri godine upis je nemoguc, bar vam pricam za privatna obdanista jer za drzavna trebas imati vezu a i prijavljenih je na stotine koje cekaju. Tako da cu ja da produzim bolovanje jedno 3 meseca ako mogu i posle moram da se vratim na morbidan posao :uzid: :uzid: :uzid: a Evu nemam gde, ovde nema obdanista za tako malu decu, evo moja sestra je jedva upisala cerku sa 2.5 god. u vrtic, kazu da za tako malu decu im treba medicinsko osoblje, a malo dece se prijavljuje pa im se ne isplati. Uzas. Tako da jos neznam sta cemo :hmm: Verovatno ce doci moja mama iz Bora da je cuva posto je ona u penziji.

ada
    Član
    ada

Ja iskreno nisam bas za to da bake cuvaju djecu.Mislim da je najbolje da djeca idu u obdaniste naravno ako je to moguce.Moje dijete na srecu ne cuva svekrva,ali na zalost zivimo skupa pa provodi dosta vremena s njim i mogu vam reci da ga i ovako previse kvari a da ga jos cuva,uh ne daj Boze!!!Milion puta sam joj objasnila da neke stvari nisu za njega i dobro zna sta mu ne dozvoljavam da radi,ali cim ja okrenem ledja ona mu da ono sto sam rekla da ne smije :galamdzija: I najgore od svega mi je sto sam je lijepo zamolila da malo pazi kako razgovara s djetetom,ali njoj na jedno udje a na drugo izadje i tako moj Adin sad umjesto“TO“kaze „TOTO“ ili omjesto „TU“ kaze „TUDE“i ima tu jos milion stvari,i kad god je pitam sto si mu dala to nesto ona kaze“pa sta cu on hoce“mislim stvarno sta on zna sta hoce i sta je dobro za njega,pa on je dijete od dvije godine!!!
    Joj mogla bi vam pisati o ovome 3 dana ali da vas ne zamaram vise,a i ja sam se strasno iznervirala!!!
    Dakle obdaniste,obdaniste i samo obdaniste ako ste u mogucnosti!!!
    Sorry drage moje na ovolikom tekstu ali ova tema mi je super dosla da se malo ispraznim!!!!

kaja
    Član
    kaja

:anene: nećete me prevariti da skrenem sa teme na onu nji’ovu temu… :anene:
    Zato ću kratko – ja nisam za to da čuvaju babe ako nisu od onih koje će da poštuju principe roditeljstva koje mi kao mame i tate hoćemo da se sprovode! (al sam ovo sklopila, kao neki dr mr 😆 )
    Živela obdaništa i jaslice!
    Čim počnem da radim, ima da ide u vrtić! Neće me niko zeznuti da se nađem u situaciji da mi dete čuvaju … oni tamo! :anene: Nemam poverenja (radim na uspostavljanju, ali biće to duuug proces) I ja sam, kao i ledi005, htela sve da bude fer, a oni nisu bili fer prema meni… hvala lepo, do viđenja! Samo na kratko i ako je pod "mus"!

Srcka, prosto ne mogu da verujem da grad Niš nije obezbedio jaslice?! Baš loša priča! :buljavko:

Lelejn, nemoj da se misliš! Prijavi Davida u obdanište. Neće mu to uskratiti ni babu ni dedu… Samo će mu biti plus za dalji život i socijalizaciju! :caos:

Angel
    Član
    Angel

KOd mene ovako stoje stvari: Ostavljam je svekrvi kad zelimo da odemo na pice ili da zavrsimo nesto ili da prosetamo. Ovde nemam ni potrebu ni razlog da je ostavljam njoj duze od dva sata. Inace ne cuva mi je svakog dana, u glavnom je vodimo sa sobom, pa cak i naravno nocu. A sto se tice slusanja mojih uputstava tu pobedjujem od samog pocetka. Postuje ono sto kazem, uvek pita unapred, predlozi nesto i ispostuje i kad ne uvazim.

Sto se tice ostavljanja bebe mojoj mami, kad smo u Beogradu ostavljam je i duze od dva sata jer je normalno da vise verujem mojoj mami a i ona je od prvog dana sa bebicom, pomagala mi je prve tri nedelje, prala, peglala i cuvala je, hranila i presvlacila. I to duze od dva sata mi znaci posto u BG ima uvek sta da se radi i gde da se ode, mada opet u zadnje vreme bebac sve vise ide svuda sa nama gde god da smo.

Sve u svemu obe me slusaju i postuju ono sto kazem i zatrazim. Nemam problema hvala Bogu uopste.

mayya
    Član
    mayya

Nemanju cuva moja mama i to svaki dan, Pored toga i spava kod nas, jer mi jako rano idemo na posao, pa bi morala da ustaje u 4h, da bi stigla pre nas. Tako da je skoro stalno sa njim.
    Za sada nisam imala zamerke u njenom ponasanju prema njemu, ali ako budem imala, bice belaja.
    Striktno joj kazem sta kako da uradi, sta da mu daje da jede, sta da mu obuce, kako da mu se obraca.
    Za sada me sve slusa.
    Jedino sam jednom pop…ela, kada je ostala napolju sa njim iako sam rekla da udje, jer je bilo hladno.

Nije bitno da li je sveki ili mama, bitno je kakva je osoba.
    Nije se svako rodio za decu.
    U svakom slucaju je lepo kada imate nekoga, ko zeli da vam pomogne i pricuva decu.
    Mozda bi kukali u suprotnom pravcu, da nemate nikoga, ko zna?
    Ja nemam sveki, ali se pitam sta bih sa Necom da nemam ni mamu.
    Mnogo mi je rano pre 2 god davati dete u obdaniste.

Mozda sam sada pisala nesto sto i vi, ali nisam stigla da iscitam sve postove.
    Prvi savet, prevaspitati sveki, da bi ona vaspitala vase dete.

Ljubim vas.

Lelejn
    Član
    Lelejn

uh potpisala bih mnoge mashu, ledi,kaju ,adu… svuda ima po nesto sto je kao i kod mene
    ja bih davida dala na jesen u obdaniste ali kad sam to spomenula svi su me progutali tj. mm i mama kao boze gde ces dete od godinu i po dana da dajes a ti sedis kuci-jeste ljudi ja sedim kuci ali bi i da zavrsim faks,a i mislim da je to dobro za njega da se sto vise osamostaljuje, to ce ga ciniti slobdnim i nezavisnim sto pre, to ce ciniti da ima zivot i izvan nas i ako su u to doba mali da se igraju sa vrsnjacima ipak se socijalizuju(kazu da deca tek sa 3 godine mogu da se stvarno igraju sa drugom decom),mislim da su takva deca smostalnija i slobodnija i naprednija kasnije u zivotu jer odmah uce da se snalaze dok jos nisu svesni sebe, pa im to dodje kao prirodno, mislim da je to dobro po njih.
    sa druge strane sveki je prica za sebe, neobrazovana , tako jedan galamdjija bez smisla i cilja, koji: ovo su reci mm:smatra da nije bila dovoljno velika mama svojoj deci jer je morala da radi pa sad hoce to da nadoknadi, mm je opiseje kao klovna kao ona je bila zabljavc za njih, a tata ih je naucio bitne stvari u zivotu, svekar je pametan covek ali i prepotentan i egocentrican,mm je najvise odgajil svekrova mama-kazu svi daj e bila jako dobra zena,ali ga je zato i razmazila-he ali tu sam ja pa ga dovela u red, sreca moja da me toliko voli i da je ipak jedno razumno bice pa prizna kad gresi
    moja mama je tek prica za sebe, doduse ipak bi radije ostavila kod nje,ali nisam u prilici, ona ga nebi nesta naucila ,ali ga nebi ni pokvarila, ako sto nije ni nas, vukljala bi ga po kafama kod drugarica ko sto je i nas, jer svo slobodno vreme i ako ga je malo i danas na to trosi, a posle se zali da nevidja davida, ato sto prepesaci za njene tri kafe mogla je stici i do nas pa ga videti, ali neka, ona me bar vise nesmara
    mene su babe odgaji i jedna prambaba koja je bila ziva do moje 15.god
    e kad se samo setim sta su me sve ucile i sta su mi sve dozvoljavale sto su mama i tata branili, prosto mi se dete neostavljala ni na sat ni mami ni svekrvi…sa dedama nisam bila u kontaktu preterano…mamin tata je bio ziveo u cikaagu do meje 15god. tako da sam ga tek tad i upoznala, tatin je bio stalno radio po terenu. A babe :kreten: ::::brambab mi je davala svako jutro tursku kafu(imala je kuci kod nas u dvoristu,tako dame je cesto cuvala rano prepodne) doduse slabu i sa puno secera…ali zaboga kafu detetu o tri i vise godina, pa nije dobra ni za odrasle :kadtedovatim:
    mama i tata nas uhvatili i rekli joj da mi nedaje, a ja cutala ko zalivena kad mi je posle krisom davala da oni nevide
    tatina mama s obzirom na svoju bivsu profesiju(kuvarice) voli lepo utovljenu decu tako da je njen jedini cilj kad sam bila kod nje bio da me sto bolje udeblja-ma znate ono zdrava deca- debela,pa je ona zarad toga pravila hiljadu obroka dnevno, ako nemozes sad moces kroz po sata ako nemozes to nacice ona vec nesto sto volim pa ce praviti to to sigurno necu odbit, pa me nudi u pola 12 hocu da veceram i ako sam vecerala vec dvaput :leto: ❗ pa kad necu nista ona dotle nabraj dok neubode nesto sto nebi mogla bar malo i nemrzi je da pravi ❗ a o pameti i da nepricamo ,ona me mnogo podseca na sveki, ima isto 8 razreda skole i sve gluposti me je naucila, od nekih retardinah pesmica, koje joj i dan danas padne napamet da me pred bar petoro ljudi pita da li se secam i da ih joj izrecitujem 😳 :batina: do ispitivanja sta mama i tata pricaju i price kako je moja mama jako losa osoba(nije cvecka, ali to nije bilo njeno da mi kaze),a ja naravno naivna kao i dan danas sve joj istrtljam sta je ko rekao i ako su mi sto hiljada puta rekli da nepricam svuda ono sto se u kuci prica,ona okolo naokolo i izvuce iz mene
    a mamina mama pa ona je bila ok dok sam bila mala, sasila mi je gomiliu odela za barbike 😆 , citla mi price,pesme, pricala o nauci(inace je zavrsila za uciteljicu i ako to nikad nije radila), ucila me da pisem da citam, kasnije je radila samnom domace i to do 6 razreda!hranila me smo zdravo(posto je secerni bolesnik pa je isama pazila na ishranu), setala se samnom do grad skoro svaki dan, pricala samnom dugo dugo o svemu sta je bilo u zabavistu, posle u skoli savetovala me, uvece smo igrale drustvene igre ili gledale neki film….sve to zvuci super medjutim ispod svega toga lezi nesto drugo-ona mi je bial kao mama jer mama nikad nije imala vremena za mene, ali je napravila od mene invalida jer je ustvari sve radila umesto mene i to predugo, a sada se oseca ko zrtva mene mame i sestre kao ona je sve radila za nas, pa mi sad treba da joj vratimo tako sto cemo je posecivati svaki dan-a obaveze ko j…. pa da 😕
    mama tvrdi kako ja hocu sad davidu da pruzim sve sto mislim da je meni bilo uskraceno,ali nije tako hocu samo jedan normalan zivot, hocu da se posvetim svom detetu maksimalno ,a li ne da napravim od njega invalida, vec kvalitetno da mu se posvetim ali i damu pruzim sto vecu slobodu-jer mislim da je ona kljuc zdrave sutra odrasle licnosti,koja je samostalana, uspesna i zadovoljan sobom i kad neuspe u necemu,koja voli sebe-a to hocu da pruzim svom sinu….mada se osecam kao crna ovca kao ja necu da dete provodi vreme s babama vise od jednog popodneva nedeljno-ma nekad mi se cini da je i to puno- sa sveki to znaci kvarenje deteta sa m mamom dangubljenje, nist aproduktivno…one tvrde da ja hocu da pravim od njega “cudo od deteta“, kao gle al je necitava kupila detetu od 10m. metalofon, bojice, bojanku, cita mu knjige, uci ga delove lica, boze pa dete treba da se glupira a ne da uci nesto korisno…ali verovali ili ne moje dete,drzi pazanju 5min da gleda crtani, bar minut dva da mu citam ili da listamo slikovnicu, metalofon obozava i bas udara po dirkama cak je skontao i da prevuce ona preko svih kad smo mu pokazali, doduse samoinicijativno je probao da svira i od nazad 😆 , dala sam mu bojicu ia ja mu sa drugom pokaza kako da boji, probo je onako je vuko bezvece linije,a gledao u tv, posto sam videla da i nije bas zainteresovan, bojice za sad vise nekoristimo….probam i mislim da nepreterujem pametni su oni i mogu mnogo ako im pruzis i mnogo mogucnosti, i ako ti se cini da je za nesto rano mozda i nije ako jeste nije problem odustati, i bolje mi je to nego da ga ucim da da pravi br-br rukom po ustima- a naucili su ga i to, i sl. stvari, nisma ja bas protiv svega toga, ali s druge strane i stace mu to kog 😈

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 161 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.