Ova tema sadrži 76 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  MilicaCale 6 godine, 9 meseci ranije.

Gledanje 76 članka - 76 do 77 (od 77 ukupno)

Batine

• dialectica

chencha;800365 wrote: Ooo da, postoji ovde taj kult vrtica, socijalizacije u vrticu, samostalnosti, famoznih kreativnih aktivnosti u vrticu i sl. Dok stariji sin nije krenuo u vrtic (krenuo je sa 2,5 godine jer sam pre toga bila na trudnickom i na na porodiljskom bolovanju sa mladjim sinom), na svakom koraku smo, od poznatih i nepoznatih, slucajnih prolaznika, poznanika, rodjaka ili prijatelja, mogli da cujemo komentare o tome sta sve propusta i koliko gubi time sto ne ide u vrtic (jaslice). Njegova urodjena stidljivost i opreznost, kao i, po meni, za taj uzrast sasvim normalna, vezanost za nas, uvek se tumacila kao „nesamostalnost“ koja je, naravno, posledica neidenja u vrtic. To sto se ne tuce je obicno tumaceno sa „ne ume da se brani“, jos jedna negativna posledica kobnog ostajanja sa majkom umesto da je u vrticu i uopste, vecina ljudi je nalazila za shodno da svako i uobicajneo i neubicajeno ponasanje naseg deteta tumaci kao ovu ili onu posledicu toga sto ne ide u vrtic.
    Verujem da manje-vise svuda ima dece koja rano krecu u vrtic iz ovih ili onih razloga, ali ne znam da li se bas svuda toliko glorifikuje ta uloga vrtica u detetovom razvoju, kao sto se to radi kod nas.
    Da ne budem pogresno protumacena: oba moja sina sada idu u vrtic i mislim da tamo lepo provode vreme, da su zadovoljni i da ne tuguju za nama, ali sam sigurna da bi, kada bi mogli da biraju, izabrali da svo to vreme provode sa mamom i tatom 🙂

Da, bas na to sam mislila. Drago mi je sto nisam jedina koja je to upoznala (znaci, nisam luda :> :> ). Taj „kult vrtica“ o kojoj pricas je razlog da sam stekla utisak da se u Srbiji smatra da skoro svako moze bolje da podize dete nego sam roditelj. A kada kazes da dete ne ide u vrtic, vec je u porodici, jos i pitaju da li si „nezaposlena“ (kao da to nije tvoj izbor). Odgovorim, nisam „nezaposlena“, ovi mi daju dosta posla :).

MilicaCale

moje dete je moralo da krene u vrtic sa 15 meseci (pre toga sam uspela da budem na odmoru, pa raspustu a da u medjuvremenu nadjem pomoc za po 15 dana, dok ne dodje famozni 1. septembar), ali ce drugo morati da krene sa nepunih godinu dana. I svi su pricali da je jadno (bilo je jadno prva dva meseca, posle toga nije zelelo da krene kuci, ako prerano odemo po njega).
    i ostalo je vezano za nas (ali prilicno otvoreno i slobodno, sto je do njega a ne do vrtica) i nije naucilo da se bije…

mislim da je generalno problem u nasoj zemlji sto svi uvek znaju bolje od nas, pa, ma sta i kako radili, uvek ima puuuuno dusebriznika koji ce reci da bas tako nije dobro…

Gledanje 76 članka - 76 do 77 (od 77 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.