Roditelj Portal – Trudnoća, beba, roditelj Forumi U IŠČEKIVANJU Porođaj Betanija, Novi Sad – vasa misljenja i iskustva

Ova tema sadrži 873 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  GVlad 6 godine ranije.

Gledanje 841 članaka - 841 do 855 (od 874 ukupno)

Betanija, Novi Sad – vasa misljenja i iskustva

• ija_ftn
    Član
    ija_ftn

anita75love;776176 wrote: Tija draga, nemoj se jediti….

Pozz i za tebe i ne muči sebe lošim mislima!
    :-*

:hag:

bojana ns
    Član
    bojana ns

Malisha potpuno si u pravu kad kazes da je pretrpano u Betaniji. Bolna cinjenica je da je tamo stvarno pretrpano i da iz cijele Vojvodine dolaze zene da se poradjaju. Doktora ima svakakvih, uslovi su jako teski, ali ja nikako ne mogu opravdati nekog ko se istresa na pacijente jer svi mi radimo u nekakvim uslovima, neko boljim, neko losijim, ali nam niko drugi nije kriv za to i treba obavljati svoj posao najbolje moguce. Mislim da ljubaznost nista ne kosta, pri tom ne mislim da neko nekom treba da se uvlaci, samo ono osnovno. Niko meni nije kriv sto ja danas otpadam od umora, haos mi na poslu, ali moram ga odraditi kako treba i bez izivljavanja na neduznim ljudima. A stvarno svaka cast onima koji to rade kako treba cak i u onako teskim uslovima.

pulinka
    Član
    pulinka

Njamiii :hag: . Već si napisala mahom sve što imam da kažem o temi.
    Ija ftn, mislim da smo se uglavnom razumele.
    Anita, ne samo što spartanski vaspitavaš, nego se i lakonski izražavaš :ruganje: .
    Sinoć sam ti iskucala kilometarski odgovor, sa detaljnim medicinskim i stručnim objašnjavanjem zašto ja mislim to što mislim, ali na sreću, forum ga je pojeo.
    Danas biram malkice kraći odgovor.
    Pre svega, ti si sebi dala slobodu da kao potpuni laik, vrlo detaljno i nimalo pozitivno komentarišeš svoje porođaje, porodilište i lekare. Daješ sebi slobodu i da kao laik, komentarišeš svoju epiziotomiju.
    Daješ sebi slobodu i da komentarišeš Betaniju, o kojoj ne znaš baš ništa.
    Pa dopusti onda istu slobodu i meni.
    Možda mi jeste trebala indukcija i epiziotomija, možda je trebala i onoj do mene, i sledećoj, i sledećoj, i SVAKOJ????
    Zašto oba zahvata odjednom trebaju SVAKOJ porodilji u Betaniji? Zašto su Vojvođanke nesposobnije od Beograđanki? Zar na Zvezdaru idu samo sposobne Beograđanke, a na druga mesta nesposobne?
    Nameće se, naravno, logičan odgovor da ta dva zahvata-i još mnogi-ne trebaju SVAKOJ PORODILJI.
    Da kažemo da bi se nekih 30% posto žena ok porodilo bez ta dva glupava zahvata.
    To znači da bar trećina majki, i mnoooogo bitnije, bar trećina BEBA (a i tu sam drastično podcenila procenat) NEPOTREBNO I NAMERNO PATI.
    Što automatski ruši onu utešno mantru da su svi oni tu da nam pomognu i da niko neće namerno nauditi nama i našoj deci.
    O da, hoće. Jer oni su tu da zarade svoje plate, izvuku što veći broz dece iz majki u što kraćem vremenu i otpuste iz bolnice žive i majku i bebu. Sve ostalo (patnja, zdravstvene posledice) njih ne zanima.

pulinka
    Član
    pulinka

Malisha, slažem se sa tobom u mnogim stvarima, naročito da je Betanija pretrpana uz ovakav pristup porođaju.
    Ali ja mislim da im pristup ne valja.
    Mislim da bi im prirodan porođaj uz što manje intervencija zapravo samo smanjio i posao i gužvu.
    U prirodnom porođaju nema skoro nikakvog posla ni za koga osim same porodilje.
    Za prirodan porođaj ne treba praktično ništa-čisto okruženje i strunjača, eventualno onaj stočić koji u hrvatskoj imaju. Sve to bi zauzelo mnogo manje mesta nego ona odvratna sprava za koju te vezuju kao životinju pred klanje a zove se ponosno porođajni sto.
    Uz malo preuređivanja paravanima i prigušenog svetla-i zatvaranje ponekih vrata- svaki od njihovih 5 boksova bi mogao primiti po tri porodilje, a i predrađaonice bi mogle poslužiti za porođaj-jer ovako ionako ne služe ničemu osim da muče žene. Za šetnju pre porođaja su hvala bogu dovoljni hodnici, a u tome ne oskudevaju.
    Ako nema indukcije, nije neophodno da žena bude stalno vezana za CTG ležeći. Štede se pare za te infuzije, braunile i prateće džidžarije.
    Bez epiziotomije, štede se konci-jer neće svaka žena pući, i štedi se vreme za ušivanje. I štede se žene.
    Ako se beba odmah stavi majci na grudi nakon rođenja i pokrije običnim ćebetom, štedi se struja za one njihove glupe grejače koji su bolji od žive i zdrave majke.
    Kad ne bi bilo ubrzanih i još bitnije, zakazanih porođaja, svaka žena bi mogla da sledi svoj ritam. Porođaji bi tekli možda duže, ali, realno, broj porođenih žena bi bio ISTI, mislim, nema porodilja više nego što ih ima?

Ali, sve to bi zahtevalo da i doktori i sestre zaista i RADE sve vreme, da se doškoluju, da čučnu na pod, da rade u mraku, da zaista i prate, slušaju i poštuju žene. A nije lako progutati ponos pa priznati da se žena porađa, a ne da doktor porađa ženu.
    Argument o manjku ljudstva mi isto nekako ne stoji.
    Kada je gužva najveća, bude do 30 porođaja dnevno.
    Ja sam na sajtu Betanije prebrojala 12 lekara i 23 med. sestre u odeljenju porođajni blok.
    E sad, znam da naravno ne rade svi u isto vreme, da su im smene raznorazne itd. ali rekao bi čovek da i 12 med. sestara može da zbrine 20-tak porodilja?
    Samo, kao što rekoh, to bi zahtevalo angažovanje med. radnika, a ljudi su lenji po prirodi.

Mozart
    Član
    Mozart

Da i ja nesto iskuckam.
    Ja sam prenela nedelju dana.Isla sam u Betaniju poslednja 3 puta kod lepog doktora Cetkovica.Privatno sam vodila trudnocu jer je moja doktorica presla u privatnu praksu jos pre 13 godina.Dok sam bila pubertetlija ona je bila moj ginekolog. U stvari ona nam je porodicni doktor.Lecila je mene,mamu i sestru.
    Ona me je i povezala sa tim doktorom, i to je bila eto jedina veza.Njih dvoje saradjuju i to je tako.Nisam nista morala da platim tom istom doktoru.Veoma se korektno odnosio porema meni,a i koliko sam se raspitala on je zaista fin,dobar i niko nije imao zamerke.
    Ja ne znam da li treba njih da krivim,za to sto se meni desilo ili ne.Na kraju se sve dobro zavrsilo.Nisu se lose ophodili prema meni ,jedino im zameram sto nisam ranije otisla na CR.
    U cetvrtak 19.marta kad ceo NS nije imao vode pukao mi je vodenjak.Sva srecna sam otisla u porodiliste jer sam htela vec jednom da se porodim,prenela 1 nedelju.
    Nisam imala ni jednu jedinu kontrakciju,plodova voda curkala taj ceo dan.Na UZ se videla i smanjena kolicina.Zakazana sam bila sutra dan na indukciju FUJ.
    Uvece trazim pregled,ja zatvorena potpuno sa grlicem.Ni on se nije smanjio.Sitni bolovi,blagi menstrualni.Tu noc sam spvala kao TOP.
    Petak 20 mart.U pola devet stavljena na indukciju, i to sam jedino imala srece sto je glavna sestra pitala ima li nekog sa puknutim vodenjakom a ja vec 25 sati. GUZVA NENORMALNA.Lezim u nekoj pomocnoj prostoriji sa indukcijom,cutim disem ne kukam.Niko me ne obilazi.Bolovi nesnosni.U 13 istekla 1 boca indukcije. Pregledalo me je 5 doktora ja otvorena 2 cm.
    Cetkovic se ponudio da mi daju epidural,ja ga nisam ni trazila,ali anesteziolog nije dozvolio.
    Posle sam isla da se tusiram i da se setkam.Moji bolovi prestaju.Tada je pocela da me hvata panika.Nista se ne desava ja se ne poradjm.Dokopala sam se mobilnog telefona,zvala mamu,placem ko kisa.
    U 14;30 ponovo me kace na indukciju. Sad vec posto vidim da nista ne napreduje,u sebi pevam pesmu “is,is kontrakcije“ i molim se Bogu da pocne da deluje autosugestija. Sa bebom je bilo sve u redu.Ja sam se jedino plasila da im mozda ne padne na pamet da me iskljuce pa puste kao da to nesto krene prirodno.Al kako da krene kad je prosao vec dan i po.
    Mene je u stvari mama spasila.Ne znam kako se dokopala telefona u porodjajnoj sali.Stupila je u kontakt sa sestrom koja mi je stavla indukciju.
    U 18;30 gase indukciju .Ja otvorena 4 prsta i pripremaju me za CR.Dezurni doktor cuveni VEJNOVIC.
    Carski uradjen perfektno,operativni tok prosao perfektno.Porodjena posle 36 sati.
    U tim trenucima jednostavno nisam imala snage da negodujem,da se svadjam.Cutala sam k’o zalivena.Videla,cula sve i svasta.Zene oko mene su vristale.Jednostavno takve zene ni ne vole.Cule su se i teske reci i sa jedne i sa druge strane.
    Aleksi radjena aspiracija zeluca, primao 3 antibiotika.Ja sam pila orvazil,bacala sam to prvo mleko,jer zbog leka nisam smela da dojim.3 dana mi je krenulo mleko.
    Sestre na intenzivnom i poluint. fine,prijatne.Ja njima osmeh oni meni osmeh.Jednostavno tako mora da ide.
    Pedijatrijske sestre,kako koje.Neke mrzi da zive a druge veoma kulturne.Ja sam ih za bilo sta oko dojenja,nadolazenja mleka, masiranja pitala i uvek su bile rado da pomognu.
    Morala sam kilometarski da pisem nema mi druge.

E da.Jednostavno me je strah da se poradjam prirodno,sta sam sve videla i koliko sam ih ispratila,jednostavno ne mogu.Budem li trudna i drugi put idem na CR pa sta mi Bog da.

mima80
    Član
    mima80

pulinka;776457 wrote: Malisha, slažem se sa tobom u mnogim stvarima, naročito da je Betanija pretrpana uz ovakav pristup porođaju.
    Ali ja mislim da im pristup ne valja.
    Mislim da bi im prirodan porođaj uz što manje intervencija zapravo samo smanjio i posao i gužvu.
    U prirodnom porođaju nema skoro nikakvog posla ni za koga osim same porodilje.
    Za prirodan porođaj ne treba praktično ništa-čisto okruženje i strunjača, eventualno onaj stočić koji u hrvatskoj imaju. Sve to bi zauzelo mnogo manje mesta nego ona odvratna sprava za koju te vezuju kao životinju pred klanje a zove se ponosno porođajni sto.
    Uz malo preuređivanja paravanima i prigušenog svetla-i zatvaranje ponekih vrata- svaki od njihovih 5 boksova bi mogao primiti po tri porodilje, a i predrađaonice bi mogle poslužiti za porođaj-jer ovako ionako ne služe ničemu osim da muče žene. Za šetnju pre porođaja su hvala bogu dovoljni hodnici, a u tome ne oskudevaju.
    Ako nema indukcije, nije neophodno da žena bude stalno vezana za CTG ležeći. Štede se pare za te infuzije, braunile i prateće džidžarije.
    Bez epiziotomije, štede se konci-jer neće svaka žena pući, i štedi se vreme za ušivanje. I štede se žene.
    Ako se beba odmah stavi majci na grudi nakon rođenja i pokrije običnim ćebetom, štedi se struja za one njihove glupe grejače koji su bolji od žive i zdrave majke.
    Kad ne bi bilo ubrzanih i još bitnije, zakazanih porođaja, svaka žena bi mogla da sledi svoj ritam. Porođaji bi tekli možda duže, ali, realno, broj porođenih žena bi bio ISTI, mislim, nema porodilja više nego što ih ima?

Ali, sve to bi zahtevalo da i doktori i sestre zaista i RADE sve vreme, da se doškoluju, da čučnu na pod, da rade u mraku, da zaista i prate, slušaju i poštuju žene. A nije lako progutati ponos pa priznati da se žena porađa, a ne da doktor porađa ženu.
    Argument o manjku ljudstva mi isto nekako ne stoji.
    Kada je gužva najveća, bude do 30 porođaja dnevno.
    Ja sam na sajtu Betanije prebrojala 12 lekara i 23 med. sestre u odeljenju porođajni blok.
    E sad, znam da naravno ne rade svi u isto vreme, da su im smene raznorazne itd. ali rekao bi čovek da i 12 med. sestara može da zbrine 20-tak porodilja?
    Samo, kao što rekoh, to bi zahtevalo angažovanje med. radnika, a ljudi su lenji po prirodi.

Sa ovim se u potpunosti slazem. Mozes li molim te da mi pojasnis o kakvom je vezivanju rec, iskreno prvi put cujem. Mislis na CTG?I jos nesto, koliko vremena se provodi na porodjajnom stolu pre samog porodjaja?Citala sam ovde na vise mesta o nekom visesatnom boravku sto mi je potpuno sumanuto, pa nisam sigurna da li sam nesto pogresno razumela ili zene zaista provedu i po 10 sati na samom stolu u porodjajnoj sali. Ja sam se na oba porodjaja na sto popela 5 minuta pre nego sto sam se porodila
    Narocito se slazem sa konstatacijom da prirodni porodjaj obavlja sama zena. Imala sam tu veliku srecu da sam se porodila u pancevackom porodilistu o cemu sam vise puta pisala, i zaista je to bilo tako. U sali jesu bila dva doktora ali je jedan sedeo na 2 metra od mene a drugi stajao kod mog uzglavlja i davao mi instrukcije sta da radim. Tu su bile i dve babice koje su mi davale instrukcije, ali ostalo sam sve sama uradila.
    Volela bih isto da mi neko odgovori da li su vam govorili da se napinjete i izmedju napona kad beba krene da izlazi napolje. Na prvom porodjaju mislim da sam tako radila a na drugom sam izmedju napona samo disala, bez obzira na to sto je beba vec krenula da izlazi. Nisam sigurna ali mislim da je i to jedan od razloga sto sam prosla bez pucanja i epiziotomije iako je beba bila bas krupna i glavata 😆 Mada mozda gresim
    Sve bi bilo mnogo lepse kad bi nasi lekari bili malo spremniji da probaju neke nove stvari, da budu raspolozeni za nova saznanja i razmenu iskustva sa kolegama iz drugih gradova ili drugih zemalja. U pancevackom porodilistu je razmena iskustva i boravak nacelnika u porodilistima u Toskani donelo velike promene, mislim cak da su svi pohadjali kurs gde se izmedju ostalog ucila i komunikacija sa porodiljama.

pulinka
    Član
    pulinka

Ne, nije reč o CTG-u 🙁 .
    Ukratko rutinski porođaj u Betaniji:
    brijanje, klistiranje, tuširanje, prijem u predrađaonicu, tj. uvođenje braunile, kačenje na infuziju sintocina, leganje na užasan neudobni meki krevet, vezivanje na CTG- tu možeš da biraš oćeš leći na leđa ili bok ali nema da se mnogo vrtiš kad jednom legneš. Bušenje vodenjaka ako nije već pukao. I onda x sati mučenja. Povremeno svrate sestre i doktori da te obiđu, izgrde ako previše vrištiš, nekad pokažu disanje ako su raspoložene. Kad procene da si dovoljno otvorena i beba se spustila, otkače te sa ctg-a, ustaneš tako sva ukočena i izmučena i sa naponima ideš peške do porođajne sale. U sali se tako sa naponima penješ na pomenuti sto za rađanje, tj. specijalan krevet visine kreveta za gin. preglede a bez stepenika-ja sam se jedva popela na njega jer sam niska, a pri tom se bojim visine.
    A onda te za te za taj sto vežu. Noge i ruke, kaiševima. Možda ne vezuju sve žene, možda sam ja delovala neuračunljivo, ali ostaje činjenica da ti kaiševi na tom stolu postoje-znači predviđeno je da se koriste. Evo pogledaj ovde, na slici br.4 se vide kaiševi, imaju neke crvene kopče. I onda, naravno, govore ti kad šta da radiš. Dok guraš glavicu bebe napolje, čuje se odvratan zvuk sečenja mesa -to je epiziotomija. kad beba izađe, pokažu ti je-glavu i polne organe, ti moraš da potvrdiš da si videla da je beba živa i kog je pola, onda beba ide 2 sata pod grejače a ti na šivenje, čupanje posteljice i blejanje dva sata dok vas ne transportuju zajedno u sob uako je sve ok i i ima mesta u bebi frendli sobama.

Meni su na prvom porođaju govorili da guram dok traje napon i još duže. Između sam disala, nisu ni tražili da guram.
    Na drugom porođaju sam radila sve kako sam ja osećala da treba-ustvari moje telo je sve odradilo manje više samo, bez nekog mog voljnog uplitanja.

Mozart, u Betaniji se ni ja ne bih usudila na vaginalni porođaj nakon CR. U nekom stranom porodilištu, verovatno bih….

mima80
    Član
    mima80

Strasno!Kao srednjevekovna sprava za mucenje 🙁 Tragicno je to sto je nesto sto bi trebalo da bude najsrecniji i najlepsi dan u zivotu svake zene pretvoren u jedno bolno i ponizavajuce iskustvo. Ej, vezivanje za sto, pa ne mogu da verujem 😯 Ajde noge jos nekako da razumem, meni je bilo jako tesko da noge drzim rasirene, refleksno sam ih skupljala pa su me babice stalno opominjale, ali ruke?????Gospode Boze! Da li u jos nekim porodilistima u Srbiji ovako vezuju zene?

Ivanica81
    Član
    Ivanica81

pulinka;776502 wrote:
    A onda te za te za taj sto vežu. Noge i ruke, kaiševima. Možda ne vezuju sve žene, možda sam ja delovala neuračunljivo, ali ostaje činjenica da ti kaiševi na tom stolu postoje-znači predviđeno je da se koriste.

Moram ovo da prokomentarisem. Nisam se poradjala u Betaniji, ali mi je ovo u namanju ruku jezivo. Kao sto Mima kaze kao sprava za mucenje 🙁 🙁 🙁

chencha
    Član
    chencha

U GAK Narodni Front na porodjajnim stolovima imaju kaiseve za vezivanje nogu, za ruke ne znam, nisam zapazila. Meni ih na prvom porodjaju nisu vezivali, na drugom jesu, kad je beba pocela da izlazi, posto sam, kao sto Mima rece, refleksno stalno skupljala noge i bilo mi je tesko da ih zadrzim u tom polozaju. Meni je, iskreno, bilo lakse tako, jer kao sto rekoh bilo mi je tesko da sama drzim noge na onim drzacima.

Ivanica81
    Član
    Ivanica81

Ja sam se isto poradjala u Frontu, ali me nisu vezivali. Iskreno, nisam ni primetila te kaiseve.
    Vezivanje nogu mi ima smisla zbog stvari koje ste vec pomenule, ali vezivanje ruku 😯 😯 😯

malisha75
    Član
    malisha75

Pulinka, baš mi je žao što ti je porođaj bio tako traumatičan 🙁 . Pa, zar da te vežu skroz 😕 Joj 🙁 .

E, sad, ja nisam bila u salama od kada su renovirane, ali ova na slici mi deluje kao operaciona sala (rekla bih, po aparaturi, i inventaru). Moguće je da se takav isti sto koristi i za prirodni porođaj, ali isto tako i za operacije, od kojih se neke rade u tom položaju sa podignutim nogama na držače. Ruke se često u toku operacija vezuju da se ne bi pomerile. Jedna ruka uvek bude pod pravim uglom u odnosu na telo (na slici se to i vidi, jer je stalak za desnu ruku u tom položaju, a pored je koliko vidim i aparat za anesteziju) jer se tu u venu daju lekovi, infuzija, anestezija. Prema tome, postojanje kaiševa za ruke i noge ne znači automatski da se radi o „spravi za mučenje“. Ali, ako se zloupotrebi… Opet se vraćamo na temu dr i babice koji očigledno mogu da olakšaju, ali i otežaju ženi porođaj…

Malo OT, ali, što se tiče tog čuvenog položaja, on je smišljen isključivo sa namerom da se olakša lekarima i babicama posao, tj da im „radno polje“ bude pred nosom. On nikako nije prirodan. Ženi je u toku napona važan oslonac, i za ruke i za noge. Obično se nađe neko, ili nešto da pruži oslonac za ruke, ali, ako su noge u vazduhu, ili na držaču, a bez oslonca za stopala, onda telo samo traži prirodniji položaj za „izguravanje“ i zato žene privlače noge prema grudnom košu i skupljaju ih – baš kao i bebe koje muče grčevi. Mnoge žene izaberu da se porode čučeći, ili u koleno-lakatnom polozaju (uostalom, kao i mnoge životinje, to je instinkt). Nadam se da će nekada u budućnosti i u Betaniji biti omogućeno ženama da biraju u kom će se položaju poroditi…

MilicaCale

a ja cu morati da se ukljucim: i kod nas se dugo lezi, ali nas ne vezuju. Postoje postolja za noge, ali se skloni kad zaista pocne porodjaj. Iznad glave postoje sipke (to je valjda oslonac za ruke)…
    e, sad mi nije jasno: nama traze da se noge vuku prema sebi (sestra gura, ako ne moze), a grde ako se upires nogom o njih… Meni je za malo iscasila koleno, prilikom prvog napona, jer ga je ozvrtala u stranu i gurala (a moja kolena za to nisu sposobna)

pulinka
    Član
    pulinka

malisha75;776544 wrote: Pulinka, baš mi je žao što ti je porođaj bio tako traumatičan 🙁 . Pa, zar da te vežu skroz 😕 Joj 🙁 .

E, sad, ja nisam bila u salama od kada su renovirane, ali ova na slici mi deluje kao operaciona sala (rekla bih, po aparaturi, i inventaru). Moguće je da se takav isti sto koristi i za prirodni porođaj, ali isto tako i za operacije, od kojih se neke rade u tom položaju sa podignutim nogama na držače. Ruke se često u toku operacija vezuju da se ne bi pomerile. Jedna ruka uvek bude pod pravim uglom u odnosu na telo (na slici se to i vidi, jer je stalak za desnu ruku u tom položaju, a pored je koliko vidim i aparat za anesteziju) jer se tu u venu daju lekovi, infuzija, anestezija. Prema tome, postojanje kaiševa za ruke i noge ne znači automatski da se radi o „spravi za mučenje“. Ali, ako se zloupotrebi… Opet se vraćamo na temu dr i babice koji očigledno mogu da olakšaju, ali i otežaju ženi porođaj…

Malo OT, ali, što se tiče tog čuvenog položaja, on je smišljen isključivo sa namerom da se olakša lekarima i babicama posao, tj da im „radno polje“ bude pred nosom. On nikako nije prirodan. Ženi je u toku napona važan oslonac, i za ruke i za noge. Obično se nađe neko, ili nešto da pruži oslonac za ruke, ali, ako su noge u vazduhu, ili na držaču, a bez oslonca za stopala, onda telo samo traži prirodniji položaj za „izguravanje“ i zato žene privlače noge prema grudnom košu i skupljaju ih – baš kao i bebe koje muče grčevi. Mnoge žene izaberu da se porode čučeći, ili u koleno-lakatnom polozaju (uostalom, kao i mnoge životinje, to je instinkt). Nadam se da će nekada u budućnosti i u Betaniji biti omogućeno ženama da biraju u kom će se položaju poroditi…

E bravo malisha, napisala si sve ono što ja nisam stigla juče i baš ti hvala. Recimo meni je ovo veziivanje ruku, osim psihološkog efekta 🙄 , jako otežalo baš zato jer sam osećala potrebu da se skupim tako, kao jaje, a kaiševi mi to nisu dozvoljavali. sigurno bih se porodila mnogo lakše i bezbolnije da su mi to dozvolili.
    Verovatno sam zaslužila vezivanje jer sam tražila da mi ne daju indukciju-bila sam sasvim pristojna, ali Betanija ne toleriše da pacijent ima bilo kakvo mišljenje o porođaju. A otežavanje porođaja kao osveta mi je jeziva pomisao ne zbog mene, nego jer je bebi time otežan izlazak-a ugroziti život bebe zbog osvete 😯 -šta da mislim o takvim lekarima?
    Znam da se pacijenti vezuju pre operacije i da je to normalno i da to na slici izgleda kao operacioni sto, ali na tom ili sličnom stolu sam se porodila-on je podesiv, može da se podigne grudni koš i glava, ali se i tako opet dobija vrlo neudoban položaj za porađanje.
    Detalj o vezivanju mi je ostao vrlo jasno urezan jer me je šokiralo da me vezuju čim sam se popela na sto-nisam skupljala noge niti nešto sl., a molila sam ih da me ne vezuju baš zato jer nisam mogla dobro da guram sa tako imobilisanim rukama.
    Neka, neko to odgore vidi sve-bar bih u ovom slučaju volela da je tako-a moj drugi porođaj je bio sve ono što porođaj treba da bude za mene, rodila sam dete klečeći i taj položaj je ekstra udoban, prirodan i naspram mučenja na leđima, usuđujem se da kažem da je praktično bezbolan. U tom položaju bih mogla da rodim valjda još desetoro dece.
    Tako da ja sam svoj prvi porođaj potpuno emotivno preradila, to što nastavljam da pričam o njemu je zato što znam da ima mnogo žena koje prolaze kroz mučenje bez potrebe i pri tom krive sebe i osećaju se nesposobne, ili ponavljaju sebi da je sve bilo najbolje što je moglo biti-a nije. Najviše mi je žao žena koje će zbog straha od porođaja roditi jedno dete manje nego što bi inače želele ili onih kojima će trebati meseci da uspostave nežnu vezu sa bebom bez ružnih sećanja na porođaj.
    A kao što mima reče, tako je malo potrebno pa da dan rođenja deteta postane ono što bi i trebalo da bude-najsrećniji i najponosniji dan za majku.

ija_ftn
    Član
    ija_ftn

Meni nisu vezali ruke. Mislim da su samo noge pricvrstili za one drzace, verovatno da ne bih nekog sutnula slucajno 😳 Bilo bi mi prijatnije da mogu „cuceci“ da se porodim, ali ne znam kako bi dr i babica videli sta se desava. Verovatno to moze u bolje organizovanim zemljama, gde se zna red. O ovde u SRB ne verujem da ce ikada moci 🙁

Gledanje 841 članaka - 841 do 855 (od 874 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.