Ova tema sadrži 183 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  njamiii 6 godine, 8 meseci ranije.

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 184 ukupno)

Bronhitis

• Hanan
    Član
    Hanan

Prvo da zamolim moderatora ako sam previdjela temu, a sve sam pregledala da spoji ili sta vec…

Neime, Muazu je prije par sati konstatovan bronhitis.Bili smo u petak kod dr. kasalj i dala nam je Almacin sirup, i kontrolu za sedmicu.Ali njemu je toliko hroptalo u plucima i ja ga odvedem popodne, neka druga dr. vidim ja vrti glavom kaze bronhitis.Prepisala mu je injekciju i inhalaciju 3 dana.

Mene zanima imate li neki prirodni lijek?

Cula sam za gusciju mast, ima li ko iskustvo? Kozije mlijeko , da li pomaze?

Hvala vam puno

Kronkusa
    Član
    Kronkusa

Hanan, moj Damjan je muku mucio s bronhitisima dok je bio manji. Naime, nakon otprilike njegovih 18 mj. zivota, poceo se cesto razboljevati i svaka prehlada mu je „sjedala“ na pluca, tj. culo se to sistanje. Posto se to ponovilo vise od 2-3 puta u toku 1 godine konsatovan nam je opstruktivni bronhitis. Kad god sam otisla u DZ oni su mi dali antibiotik za to, a moja privatna dr uopste nije bila za atb, vec samo inhalacije, tj. procepljavanje disajnih puteva. I to mu je najvise pomagalo. Ja sam mazala tu guscju mast na prsa, ali nesto nisam sigurna da nam je bilo nek velike koristi od nje. Cula sam da je dobro kozije mlijeko i to sam isto kupovala (ima Vindija u prodaji). Treca stvar, koja je po meni imala najvise uspjeha, je rotkva koja se izdubi i unutra se stavi meda, ostavi preko noci da pusti sok i daje se djetetu par puta dnevno na kasicicu kao sirup. Sve treba probati, ali svakako je najvaznije da je nos prohodan, da ne dodje do visoke temperature i poslije kad prodje pratiti koliko cesto se to javlja.
    Naime, mi smo na kraju (kad je Damjan imao 3,5 god) radili alergo test i utvrdili da je bronhitis alergijski tj. alergican je na kucnu prasinu i grinje. U skladu s tim je dobio i posebnu terapiju lijecenja istog, i evo sad, hvala bogu, je dobro. Ta osjetljivost disajnih puteva na alergene postepeno slabi kako dijete raste i jaca umunitet. Nadam se da ce ovaj vas biti samo prolazni, sretno!

Hanan
    Član
    Hanan

Kronki do neba ti hvala…zao m ije sto je Damjan to zaradio zao mi je sve djecice koja imaju ove loše iskustvo…Muazu je uzas u plucima, sve nesto pucketa, hropti….da sma ja znala vec odmah bi on meni isao kod druge dr. nego sve kontam to je u grlu nakupilo se slajma…još da dodam, pitala mje dr.da li imamo nekoga u prodici sa bronhitisom, moguce je da je nasljedan…ja nesto ne vjerujem…odo traziti rotkvu, ako treba i komsiju vlasnika prodavnice cu da zovem da mi sad proda rotkvu….A kozu mi je muz odmah rekao nabaviti heheh da se malo nasmijem u muci…ujutro i to kupujem….hvalaaa

Hanan
    Član
    Hanan

Kronki, jesi li svaki puta uzimala novu rotkvu ili si po nekoliko puta sipala med u istu? Nesto m ise vrti po glavi da sam negdje procitala da se nekoliko puta sipa med…
    Mi smo jutros bili ponovo na pregledu, stanje je puno bolje nego sinoc, ali za svaki slučaj dobio je jos jednu bocu.Inhalaciju imamo i sutra i pregled ponovo pa cemo da vidimo dalje…od jutros ga kljukam domacim lijekovima, caj od luka, pa ova rotkva, pa onda caj od lanena sjemena…

Zanima me je li neko kupovao ovaj inhalator…na sta treba obratiti paznju? Kako s ekrecu cijene? Koja marka? Uopšte nemam iskustva sa tim, pa da se ne predjem.DR. svaki puta kaze bebi inhalator, je li ima i za odrasle, koji mi je bolji…?

Hvala puno

ada
    Član
    ada

Hanan koliko ja znam svaki put se stavlja med u novu rotkvu!!!I da draga kozije mlijeko mu obavezno uvedi jer ono jaca imunitet a i pomaze da se izbaci sekret iz pluca(znam da je mene mama maltretirala s tim mlijekom ali ona kaze da mi je dosta i pomagalo kad sam bila mala)
    Ljubi nam tu mrvicu i nadam se da ce nam ozdraviti sto prije!!!! :-* :-* :-* :-* :-* :-*

mayya
    Član
    mayya

Mi koristimo inhalator.
    Nemanja, hvala Bogu nema bronhitis, ali mu koristimo za obicne prehlade.
    Kada god pocne da slini, inhaliramo ga barem 1 put dnevno.
    Po prethodnoj preporuci dr, koristimo samo fizioloski rastvor za inhalaciju.
    Za bronhitis mislim da bi trebalo dodati jos pantenol ili tako nesto.

Nas inhalator je marke “PiC“.
    Koristi se i za decu i za odrasle. Ima i malu i veliku masku.
    Mislim da je kostao oko 3000din, ali nisam sigurna, pa cu sutra pitati mog finansijskog savetnika, mm.

Lako se sastavljaju dodatni delovi, lako se sipa tecnost u njega, lako se odrzava higijena. Operemo masku i cevcicu posle svake upotrebe.

Ko ima mogucnosti, neka obavezno kupi svom detetu inhalator i mnogo mu pomogne.
    Svaka inhalacija u ambulanti otvori bronhije, pa dete izadje napolje na ostar vazduh i moze se jos vise razboleti nakon nje.
    Ovako ste lepo u kuci i mozete se inhalirati i po nekoliko puta dnevno.

Naravno, sve uz saver Dr.

Ljubim vas u decicu slatku i da nam sto pre svi ozdrave.

p.s. i Necika je bolestan

Hanan
    Član
    Hanan

Hvala Ado, moracemo da poradimo na tom mlijeku, voljela bih 100% domace,ako nista ima u tretapaku…
    Hvala Mayyo, na brzom odgovru…a sta nam to drugaro spopalo, nedajte se….

Nema je dr spomenula da se na svakih 8 h moze inhalirati…a slazem se da inhalacija moze biti mac sa dvije ostrice, ja Muaza obavezno zamotam do auta, iako je to svega nekoliko metara…

Nadamo se da ce ujutro biti punoooo bolje i Neca i Muaz….i sva nasa bolesna djecica…

Kronkusa
    Član
    Kronkusa

Evo mene opet. Super da je Muaz bolje. Za rotkvu, ja sam uvijek novu stavljala, a jedna mi je mogla biti 2-3 dana, tj. dok se ne potroši sav onaj sok.

Mi isto imamo neki italijanski „DADO“ električni kompresovani inhalator koji je koštao 100 KM. Za obične prehlade stavljamo samo fiziološku, a kad ima opstrukciju onda, po preporuci dr, dodamo par kapi ventolina. Obično predveče inhaliramo, rijetko bude i ujutro. Ovaj inhalator je dobar, para baš fino izlazi i otprilike 10-tak minuta treba dok ne završi. Ima 2 maskice za malu i veliku djecu i nije težak za upotrebu. Kupila sam ga kod nas u Sarajevu u državnoj apoteci na Marindvoru, ima 3 godine garancije. Jedina mana mu je što je malo bučan, ali meni je bitno da obavi svoju funkicju kako treba. Od ovih bešumnih popularan je neki u obliku pingvina, hvalile su mi ga neke mame.
    :-* za Muaza.

karanfil83

i kod mog Mahira se eto pojavilo sve to sto je ikod vas Hanan…. PRVO JE SVE KRENULO OD ZACEPLJENOG NOSICA i bili smo odmah kod dr. rekao mije da mu dajem sljez i fiziolosku otopinu za nos ali sinoc poslije podne pocelo je ono hroptanje u plucima poceo je da kasljuca …..to sve zvuci grozno i odmah smo otisli istom dr. od je rekao da je pun slajma i da mu moram pomagat da to sve izbaci jer on je jako mali nezna sam… on ga inhalirao jednom i propisao mu antibiotik (cefaleks) nadam se da sam ispravno napisala….. savjetovao mi je da mi ispirem nosic sljezom bjelim i da koristim onu pumpicu za ispiranje nosica sto cesce jer je najbitnije da to izlazo van a ne da silazi niz grlo do pluca…. jako se bojim da nebi preslo u nesto gore …. da i dr nam je rekao da je sad to virus i da je i bilo za ocekivati da se djeca pocnu razbolijevati sad od toga a i zivimo na istom podrucju pa ko zna mozda je tako…. ja okrenem bebi preko stomacica i lupkam po ledima (savjet dr.) da se to kao otkine i da pocne izbacivati i to treba radoti 3 put dnevno po 15 min…… voljela bih kad pomoci mojom bebi na jos koji nacin ako neko od mama zna javite brzo jako jako mije zao moje bebe on je tako mali jos a ovako ga nesto spopalo sad( 3.5 mjs)

hahan nadam se da cete ubrzo ozdraviti ..javi kako je Muaz…. :-* :-* :-* od nas

May05
    Član
    May05

Ja poznajem jednu zenu ovdje i kaze da je njen sin imao brnohitis godinama,nema sta nije pokusala,ni more nije pomagalo ma nista,i na kraju je cula za tu rotkvu,samo sto je ona stavljala zuti secer,a ne med,sin joj je sad zdrva hvala bogu i nikad vise posle te rotkve ni traga bronhitisu.

joj bas mi je zao Mahira i Muaza,zelim vam brzo ozdravljenje.
    azra tebi je bas zeznuto zato sto je mahir jos mali pa ne smije med da uzima i kozije mlijeko.

Hanan
    Član
    Hanan

E sad mi se stvarno plače, pa i Mahir oko moje medeno…nesto mi je bilo lakse Muaz je veci pa mogu svasta da mu tutnem, ali on oko moje medeno….Joj….

Mi smo jutros bili na kontroli, kaze dr.bolje je ali ne i dobro….i ja Muaza lupkam,napravim nekako da mu je glava niza od guze, da se to kao sliva iz tijela, pa ga lupkam, lupkam. Danas sam kupila Vick VapoRup, neka kao mast na bazi mentola i tih nekih biljcica, pa se masiraju prsa, ledja i vrat, i onda se jos malo ti dijelovi utople…kazu da je dobro…_Dajem mu sok od lanenog sjemena, rotkvu, cajeve, sljezove….pa samo buckam muckam i njega maltretiram da pije….a da samo vidite kako je naucio kad nesto nece usta zatvori nema sanse otvoriti hehe.

E Kronki puno ti hvala, ja sam danas gledala te inhalatore, oko 40KM kostaju, sad nemam pojma ni sama sta da uzmem. Jer i ovaj Mayya sto je spominjala cijena je malo manje od 100KM, bojim se da su ovi losi sto sam danas gledala….

Mahire srce zelim ti sto brzi oporavak….

karanfil83

evo danas smo malkice raspolozeniji…. al i dalje tesko dise prsa mu bas ono hropte da bar moja mala maza zna to iskasljat kako treba…ali eto od jutros maklice kasljuca i onda prestane to hroptanje u prsima iskaljava… najteze mi je sto ga moram pustit da se malo isplace jer sam primjetila da se tako fino iskaslje jer ga pustim da se naljuti pravo i onda mu bude laske….

hvala vam sto brinete drage moje ……… zelimo vam brz oporavak svima..

:-* :-* :-* :-* :-* :-* za Muaza od Mahira……………

maga
    Član
    maga

Evo da se i ja upisem u klub, mi nismo imali bronhitis, ali smo sa sest meseci ukacili upalu pluca 😡 , primali smo urbazone, pili antibiotik…da ne nabrajam…Ono sto ja mislim da je Mihajlu najvise pomoglo bile su inhalacije i posle toga drenaza (to je ono lupkanje koje pominjete), prvo su nam u ATD-u ovde u BGD, pokazali kako to da radimo, jedan fizioterapeut ga je izlupao za medalju a mihajlo se drao kao besan, posle nam je 2 dana dolazila prijateljica koja je isto fizioterapeut i ona ga je lupkala, dravilno je da savijes saku tako da ga lupas ritmicno jagodicama prstiju, nikako otvorenom sakom, ide se od donjeg dela ledja ka gornjem, i glava mora biti postavljena nanize (najbolje neki kosi polozaj), ne sme se lupati kada ima povisenu temperaturu -to su nam strogo naglasili. Mihajlo se posle nekog vremena toliko navikao da mu se desavalo da zaspi dok ga lupamo 😆 , to nam je cini mi se najvise pomoglo. Zelim vam brzo ozdravljenje :love:

Hanan
    Član
    Hanan

E drustvo evo nas sa prelijepim vijestima, Mauz je dobro, danas je doktorica bila jako zadovoljna, kaze ne cuje se nista…ostalo je da ispije ovaj sirupcic do kraja, i da opet ponovimo kontrolu za svaki slucaj…ja sma sva odlijepila od srece, mislila sma da ce biti duze, teze, ali hvala Bogu gotovo je…

Nasem Mahiru zelimo brzo ozdravljenje…

karanfil83

evi danas smo mnogo bolje nosic je izgleda skoro prestao a ono hroptanje u prsima mnogo se smanjilo osjeti se jos malkice al poceo je od jutros da iskasljava………. ono lupkanje bas pomoglo— :bravo: ;] ;] ;] ;] ;] i dalje pije sirup …. …… poz Muazu i njegovoj mami :-* :-* :-* :-*

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 184 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.