Roditelj Portal – Trudnoća, beba, roditelj Forumi DECA Bebe Ćaskanje mama beba (0 do 6 meseci)

Ova tema sadrži 190 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  angelina1 5 godine, 5 meseci ranije.

Gledanje 166 članaka - 166 do 180 (od 191 ukupno)

Ćaskanje mama beba (0 do 6 meseci)

• Mikac
    Član
    Mikac

Emma, koliko beba toliko cudi. Stvarno je svaka na svoju ruku, nastavi da je dojis naravno, sve u svemu je bito da hoce da vuce i da sisa, jer da je muka, jedva bi je i stavila u taj polozaj. A mislim da je velika da tek tako odbaci siku, to se desava manjim bebama i mamama koje ne mare toliko.E sad vama predstoji i uvodjenje dohrane, pa sada razmisli da li je bolje mozda da mu uvedes uvece neku pirincanu kasicu i tako imas vise mleka za podoj pre toga, a on se ne navikava previse na flasicu, jednostavno treba razmotriti sve mogucnosti.
    Meni je sin potpuno prestao da sisa oko sedmog meseca, ma nije bilo sanse da ga stavis u taj polozaj uopste. Ona jos uvek hoce i mleka naravno ima, ponuda i potrzanja se stabilizovala i tek kad pocne da siki, ono nadodje koliko njoj treba.

dacaipeki
    Član
    dacaipeki

Evo i nas…
    Drugari mi smo imali bronhitis, zasali smo uzasno!!! Nedelju dana ga vodimo kod dr i ona samo daje inhalaciju iako mu se cuje u grudima…pa opet ga odvedemo kad mu se pogorsalo i ona uvede jos jednu inhalaciju… da bi otisli sutradan kada jadnicak nije mogao da dise i kasljao neprekidno…i ona kaze pa ajde vi na kliniku da idete, mozda vas i ostave 👿 poludela sam! Sva sreca pa su mu tamo vadili krv i odredili terapiju, izmedju antibiotika i inhalacija, primao je je urbazon na 12h… i tako da smo se jedva ocitavili!

Nego mene sada zanima, da li ste vi krenule sa nekim kasicama… Andreju sam sa tri ipo pocela da dajem sokice, pa vocne pa povrce… a sada koliko cujem sve se izmenilo… povrce, zitarice, voce… ne znam! 🙂

Saky
    Član
    Saky

Pozdrav drugari ;]

Nas nema pa nema, udjem i kad vidim da nema nikog ni ne pise mi se 🙁

Nadjica mi je dobra, poceli smo da ruckamo, slane kasice tj. povrce voli, slatke malo manje a zitarice nikako 🙂 Siki malo pa malo zeza ali dobro, vazno je da napreduje koliko toliko. Pre dve nedelje je primila prvi pentaksim, kasnimo malo sa vakcinama. Jos uvek se ne okrece sa ledja na stoma i obrnuto. Trazicu uput za fizijatra mada je isti gledao kad smo lezale u tirsovoj iosim vezbica za vratic nijedne druge nismo radili.

Dacaipeki ja sam Nadji dala sa cetri, tj. probala da dam pa posto nije htela odlozili smo. Neki dan pre punih pet je tek pocela po malo da prihvata hranu. Ne bih ja njoj uvodila da je napredovala kako treba. Mimiju sam sa pet i po prvi put dala zitarice.

Ostali drugari gde ste, kako ste?
    :-*

Mikac
    Član
    Mikac

Saky, drago mi je da je Nadja bar malo pocela da rucka. To sto se ne okrece sa ledja na stomak i obrnuto nemoj da te brine. Moj sin to nikad nije zeleo da uradi a sve je bilo ok sa strane fizijatra tako d ane mora nista da znaci.
    Daco, mi smo krenuli sa pirincanim kasicama, onim koje se prave sa vodom jer u sebi imaju vec adaptirano mleko i to kao vecernji obrok. Uglavnom sada tako savetuju. Posle toga smo uveli povrce, a kasnije i voce. Od svega najvise voli pa povrce pa tek onda ostalo.

marija013
    Član
    marija013

Pozdrav i poštovanje!

Pitanjce za vas: da li ima ovde mama čije bebe veoma malo dobijaju na težini? Da li ste saznale šta je uzrok?

Moja beba je prvi mesec dobila 800gr, ali ostalih meseci po svega 350-400gr. Dojena je beba, nije gladna, smeje se, raspoložena je,… (drugo mi je dete po redu pa sam sad mnogo iskusnija :)) Noću veže i po 5 sati spavanja. Uradili smo urin i urinokulturu, sve je ok (po preporuci pedijatra, kako bi bili sigurni da nema neke infekcije). Zaključak je da je sve u redu (sa čim se u potpunosti slažem, jer mi se nije oglasio onaj unutrašnji mama-alarm), postoje bebe koje prosto slabo dobijaju na kilaži.

Ono što mene zbunjuje je što nemam ovakvu situaciju u okruženju, te ne znam koliko je ovo česta pojava.

anita75love
    Učesnik
    anita75love

Joj, Marija….ne znam sta da ti kazem ali moje misljenje je da ne bi trebalo da postoje bebe koje ako su u potpunosti zdrave (nisu akutno niti hronicno bolesne) i imaju normalnu fiziologiju (znaci nemaju nekih fizioloskih poremecaja) koje slabo napreduju!!!!
    Znaci sve zdrave bebe ako dobijaju dovoljnu kolicinu hrane ce dobro napredovati u nekim za njih genetskim granicama (ako su roditelji krupni velika je verovatnoca da ce i dete biti takvo i obrnuto-od sitnijih roditelja se daju ocekivati i sitnija deca) ali opet ce lepo napredovati u okviru preporucenih granica!
    Za bebe u prva 4 meseca je to od 600-1500g mesecno (znaci ne svaki mesec 1500g, vec ce neki biti 1000g a neki 700g, jedan mesec se npr iz bilo kog razloga moze desiti da beba dobije samo 400g-recimo bio joj je zapusen nosic pa nije mogla lepo da sisa ali vec sledeg meseca bi to trebalo da se opet normalizuje ako je sve u redu), a kasnije oko 100-150 g nedeljno do kraja prve godine.
    Rekla bih da je 350-400g mesecno u svakom slucaju za prve mesece premalo, narocito ako je konstantno tako tokom vise uzastopnih meseci.
    Za neku procenu drzi se preporuke -dupla tezina sa rodjenja za 4 meseca plus minus 10%, a do kraja prve godine trodupla. Ovo vazi za bebe koje su na rodjenju imale izmedju 3-4 kg.
    Pr. dete rodjeno sa 3.5 kg sa 4 meseca bi trebalo da ima 7 kg u idealnom slucaju a u redu je i sve izmedju 6 i 8kg. Ovo znaci da tezina vecine beba sa 4 meseca moze biti od 5 do 9 kg, sto je ogroman raspon i zato imas bebe dzinove i sasvim sicusne bebe.
    E, sad, to sto je beba raspolozena znaci da je zdrava ali ne i da dobija dovoljno hrane, koliko bi mogla ili htela da pojede……znaci nije dovoljno gladna da bi bas plakala ali bi mogla jos da jede kada bi imalo dovoljno mleka u ponudi ili nije karaktera da urlice kada jeste, tj od onih je beba koje sasvim lepo podnose umerenu glad (ima takve dece verovali ili ne-npr moja cerka place samo kada je nesto boli, a ako je gladna samo mase rukama, vrlo je motoricki zivahna ali ne place, recimo da je u stanju da mase bar sat vremena pre nego pocne da kenjka….a kada joj u medjuvremenu ponudim da sisa-prihvati bez problema pa sam tako naucila da to `mahanje` u stvari znaci da je gladna….ne znam, mozda bi zaplakala tek da je drzim satima gladnu sto naravno nikad nisam radila…..i od onih je beba koje lepo i ujednaceno napreduju ali nisu nimalo debeljuskaste-sada sa 4 meseca i 3 nedelje ima oko 6.2kg pa moram da je redovno nutkam da jede-ne bih mogla se pouzdam u to da cekam da ona pocne da place kao signal za glad vec cim pocne da se vrpolji ja nudim ili ako prodje vise od 3 sata da nije jela opet nudim i uvek prihvati!).
    Ja bih na tvom mestu kad dete zavrsi sa sisanjem ponudila jos mleka (adaptiranog) i ako bude htela da pijevideces da li je beba jos gladna ili ne……..ako odbije (beba koja je sasvim sita ce okrenuto glavu na drugu stranu i neces uspeti da joj uguras ni 2 gutljaja mleka ma kako se trudila) ili popije 10-20 ml znaci da nije narocito gladna (mada ima dece koja bi urlikala i ako im samo toliko malo fali-ali tvoje dete ocito nije od tih….moji sinovi su recimo vristali cim bi bili makar i minimalno gladni…..)
    A ako popije vise od 30-40 ml mleka i tako vise puta u toku dana onda joj zaista fali hrane pa zato slabije napreduje.
    A ako nije to u pitanu onda ne znam sta da ti kazem…….ipak da proverite da li beba nema neki problem…..nisi ni napisala koliko je dete staro i koliko ima kg, pa ne znam ni da li je premrsavo ili samo malo mrsavije ali ipak prihvatljive tezine za uzrast (ako je tako i dokle god je tako a zdravo je ako i ne uspes da ga ugojis-nema razloga za brigu!).

MilicaCale

moja komsinica je mesecno dobijala po 400 grama do godinu dana. I to je bilo normalno (sve ostalo su iskljucili). a znam i bebe na flasici koje su dodavale jos manje. Bilo ih je raznih na forumu, kad smo mi bili mali. Ako te ne mrzi, nadji ovde temu nepredovanje bebe, ili nesto slicno. Mislim da je najbolji pokazatelj pedijatru kako se dete ponasa: boja koze, kvalitet stolice, da li redovno puni pelenu, raspolozenje, razvijenost refleksa i pokreta… i slicno a poslednja stvar koja se zaista gleda je stvarna kilaza.
    nisi rekla, koji je mesec? ako ste presli 4. onda je to normalno. (ako nema drugih problema, kao sto si rekla).

marija013
    Član
    marija013

Puno vam hvala sto ste se odazvale!

Beba je rodjena sa 3.5kg, sad ima 4 i po meseca i tezi 5900gr. Pedijatar nam je rekla da sa 6 meseci treba da udvostruci tezinu sa kojoj je otpustena iz porodilista.
    Probala sam sa dohranom – nema sanse! Nece, gadi se… Probala sam sve moguce varijante: posle podoja; da cekam da bude gladna pa joj ne dam da sisa nego dohranu; razlicite vrste dohrane,… NISTA! Nece, nema sanse. A kad sisa, to je brzinski, nece iz obe dojke. Po principu – cesto i malo. I to smo probali da promenimo i nista. Ona malo posiki, gurne sisu, nabaci kez od uveta do uveta, na drugu ni ne pomislja. Tek se kasnije seti da ima jos pa siki iz druge.

Sad sam joj uvela Milupinu pirinac i kukuruz kasicu i na moje opste iznenadjenje hoce da rucka (starije dete nije htelo to ni da lizne). Pa sam onda opet probala da joj uvalim dohranu (sad kad se okusila drugu hranu, silikonsku kasicicu), mislila sam da ce joj biti lakse da prihvati flasicu. Pogadjate odgovor?! NISTA! 🙂 Mala je trvdoglavija od mene 🙂

Inace je prilicno razigrana, raspolozena, solidno spava, odoleva svim virozama koje starije dete donese iz vrtica, puni pelene, cesto kaki lepo narandzasto (skolski primer) 🙂 A njen fizicki izgled se uopste ne slaze sa svom ovom pricom: ima butkice, salamice, obrascice, podbradak. Jeste da to nije pokazatelj napredovanja bebe, ali je super za cmakanje 🙂

Eto! Nadam se da sam podelila sa vama dovoljno informacija. Sredinom aprila idemo na Pentaxim, taman i sistematski pa me zivo zanima koliko ce napredovati sad kad rucka kasicu.

Veliki pozdrav!

anita75love
    Učesnik
    anita75love

jeli da te pitam-a kako ti beba dobija samo 300-400g mesecno kad je od rodjenja do sada dobila 2.5 kila a to mu dodje oko 600g/mes sto je ok!
    Nije bas najnaprednije ali je solidno!!!!!!
    Nemas razloga za brigu-uzivaj!
    Dobro je da rucka kasice kada vec mleko nece…..a ako mozes probaj sa razlicitim mlekcima jer su bebe veliki probiraci pa neko hoce a neko ne!

anita75love
    Učesnik
    anita75love

I ja da javnem nas napredak…..opet je pocela da siki-cetvrti krug!
    Valjda vise nece zekiti…..
    a znate kako se predomislila? Pocela sam sa dohranom jer nije bilo druge….kupila joj Humanu i kako je to mleko liznula, tako je krenula i da sisa!!!! Suludo totalno 😯 ….sad pije Humanu i sisa sasvim lepo….cak sam i dohranu smanjila jer je opet malo povecala moju produkciju (s obzirom da me muci svakih mesec dana i to je pravo cudo!)……
    Saky, a gde se tebi zuri-mislim na to da ti se beba sa 5 meseci okrece na ledja pa opet na stomak!?
    Moje nijedno dete to nije moglo do 7 mog meseca,……i nista im nije falilo, propuzali su u 8-mom, sedeli stabilno sa 6-7, prohodali sa 11……
    mislim da je ta prica da deca sa 5 meseci treba da se aktivno okrecu malo napucana od strane fizijatara kako bi imali sta da rade! Valjda su ih iskolovali vise nego sto su potrebe pa je sad udri da trazimo klijente, fazon! Isto kao sto i logopedi tarapiraju bebe sa 6 meseci koje znaju da kazu GU, pa valjda i to treba da se proceni jeli dovoljno glasno, bucno, dugacko i tako to :srbenda:
    Uprincipu deca prvo nauce da se prebace na bok, i to sa 4-5 meseci, pa na stomak sa 5-6, pa tek onda na ledja sa 6-7! Isto kao sto vecina beba sedi stabilno tek sa punih 6 meseci, propuzii sa 7-8, pocinje da se podize sa 8-9,a stoji sa 9-10, prohoda mahom sa 11-12 meseci…….
    o cemu mi pricamo? Kakvih 5 meseci za aktivno prebacivanje stomak, ledja-stomak?….. to je prerano za vecinu beba-mozda neke to i mogu ali nikako to nije standard vec pre izuzetak.
    Ja bih na tvom mestu lepo radila vezbice sa Nadjom sama, opusteno, ako je sve drugo u redu i beba lepo napreduje u drugim pogledima, …..ne bih se traumirala kod fizijatra jer veruj mi nisu nimalo prijatni! Cak su vrlo bezobrazni i u stanju su da istraumioraju dete a bogami i tebe.

marija013
    Član
    marija013

Anita,

za taj solidan prosek napredovanja zasluzan je prvi mesec kad je najvise i dobila u kilazi, posle drasticno manje. Ma, necu da se opterecujem. Videcemo na sledecem merenju.

Nego, kad smo vec kod „napucanih“ prica, evo jedne nase: starija cerka je slucajno upala u neku fokusnu grupu istrazivanja. Zvali su nas kod logopeda kad je imala 7 meseci (nas i jos 15-tak dece rodjene pocetkom te godine). Pitali su nas svasta nesto, a najbizarnije pitanje je bilo: kada je izgovorena prva rec i sta je receno. Kad se nisam srusila sa stolice! Pocela sam da se smejem, jer sam mislila da je u pitanju neka sala (lepo cu se izrazavati ovde :)), ali kad sam videla smrtno ozbiljan pogled logopeda shvatila sam da je stvar veoma ozbiljna. Kakva crna prva rec?! To gu, ga, ta, ba ja ne priznajem kao govor, vec kao ISPROBAVANJE buduceg govora. E, onda su nas ponovo zvali kad je imala god i 4 meseca i pitali nas sta sve ume da kaze. Ja iz sale (opet cu biti kulturna) rekla da uvezbavamo reci tipa Popokatepetl i Otorinolaringolog, a oni opet smrtno ozbiljni. Rekla sam istinu: moje dete NE PRICA jer ima svega god i 4 meseca (ne racunajuci tata, baba, av av)! Dr mi je rekla da kasnimo u govornom razvoju i da bi dete tog uzrasta trebalo da 2-3 reci spoji u recenicu. Dali su nam da drzimo neke papire koji su doktori popunjavali i videla sam rubriku u kojoj pise otprilike ovako: „Detetov recnik se sastoji od 500 do 1000 reci Da ili Ne“ Izasli smo iz ordinacije totalno zbunjeni, ne zato sto nam dete „kasni u govornom razvoju“ nego ko je tamo bio lud: mi ili oni. Naravno, posle toga nikada nikog od nas nisu vise zvali, niti sam cula da su dolazece generacije imale razgovor i poziv tog tipa.

Samo da napomenem da je akcenat ove price bio na nefleksibilnosti teorije i nauke razvoja nasih divnih bebica, kao i na njihovoj interpretaciji od strane strucnih, ucenih lica (uz duzno i veliko postovanje i zahvalnost prema medicinskoj struci i svim licima koja rade u okviru nje).

Veliki pozdrav!

anita75love
    Učesnik
    anita75love

E, bas je tako Marija, na zalost…….svasta se da cuti od nasih strucnjaka ali sta cemo-takva nam drzava…….

Emma
    Član
    Emma

Evo i nas da se javimo. Imamo pregled tek za 1,5 nedelju ali smo negde oko 7kg. I ja planiram uvodjenje kasica u narednih nedelju, dve, najvise jer vidim da on jako pokazuje interes za sve sto mi jedemo i pijemo, i oblizuje se, zagleda srce malo, mislim da je to vise nego znak. Osim toga, nocu je krenuo cesce da se budi sto mi je drugi znak.
    Inace ovde savetuju najpre uvodjenje zitarica i to onih bez glutena, povrca i voca potom, a od 9 meseca i stvari sa glutenom. Mi smo isto kretali za pirincanim i dr kasicama.
    Inace meni jako smetaju tekstovi i preporuke „strucnjaka“ koje forsiraju da dete mora to i to u tom i tom uzrastu, pobogu sva deca imaju svoj ritam, a i mi se trebamo manje primati na te price i vise primeniti zdrav razum. Ako je dete zdravo i veselo i sa njim se bavi, sve ostalo dodje onda kad je njima vreme, a zabrinuta i nervozna mama je uvek losa ideja.
    Nas raduje sunceeee jer je dosta bilo zime, vreme za setnje i malo D vitamina
    Marija ja poznajem par mama koje brinu oko male kilaze, sa god dana obe devojcice imaju oko 8 kg, deca su zdrava i napredna samo prate svoj ritam rasta

anita75love
    Učesnik
    anita75love

Mi smo kasice uveli pre nekih mesec dana……ja to volim polako i opusteno……vec se `trese` koliko jedva ceka kad vidi soljicu iz koje je obicno hranim 🙂
    Sutra primamo treci pentaksim, pa se javljam sa merama….
    Gde je ostalo drustvance?

Mikac
    Član
    Mikac

Mi primili drugi pentaksim,dodali sesto grama od prosli put i porasli 2 cm.sve je ok se.m sto nam izbijaju zubici pz sebudimo po sto putanocu,okrecemo se kao specijalac po podu i pokusavamo da puzimo vucecim stilom,eto toliko od nas…

Gledanje 166 članaka - 166 do 180 (od 191 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.