Roditelj Portal – Trudnoća, beba, roditelj Forumi DECA Bebe Ćaskanje mama beba (0 do 6 meseci)

Ova tema sadrži 190 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  angelina1 5 godine, 5 meseci ranije.

Gledanje 31 članaka - 31 do 45 (od 191 ukupno)

Ćaskanje mama beba (0 do 6 meseci)

• anita75love
    Učesnik
    anita75love

Moje neko iskustvo sa prvim detetom je bilo da ono sto je propsutio kad je imao tri meseca (imali smo problem sa dobijanjem tezine) nikada nije nadoknadio……jenostavno je nastavio da dobija dalje regularno po navedenom obrascu ali nije nadoknadio tih pola kilograma koje nije dobio, pa tako i nije duplirao tezinu sa 6 meseci, vec tek sa 7, niti je sa godinu dana triplirao vec sa 14….nista starobalno naravno ali cisto kazem……..i dan danas je on mrsav-ima sada 16 kg sa 4.5 godine.
    Zdrav je to je vazno ali nije se desilo to da je recimo on u trecem mesecu dobio samo 200g kao sto jeste, pa onda u cetvrom nadoknadio tih 500-600g pa dobio u cetvrtom recimo 1.2kg vec je jednostavno u cetvrtom dobio regularno 600g koliko je i trebao jer smo bili resili problem, sa onih 200 iz treceg to je bilo 800 za 2 meseca,sto je oko 400g mesecno i premalo je za tako rani period razvoja deteta, nadalje je dobijao peti i sesti po 500g i onda po 400 do kraja prve godine……..
    U prva dva je super napredovao prvi 1200, drugi 1000 odn. mi na kraju prve godine jedva skupismo 9.5 kila, a trebali smo bar 10-10.5……
    to smo imali tek sa 14 meseci jer se posle prve godine dobija jos manje na tezini pa je realno da imamo 10.5 kg nama toliko trebalo!
    Kazem nista strasno….ali moze biti ako bi se problem prolongirao, pa isto bude i drugog meseca, pa treceg…pa ostane mali stomacic, koji ne moze lepo da vari velike kolicine mleka, pa dete zbog male tezine pocne da ima problem i sa razvojem funkcija …sve se to nakalemljuje jedno na drugo (dete da bi npr propuzalo mora imati odr tezinu odn. odredjenu jacinu misca koju ne moze imati ako ima recimo samo 5 kilograma a treba recimo 8)…ne moze se ako je propust veliki to odjednom nadoknaditi jer bi tom slucaju dete trebalo da naprasno pocne da dobije naglo tezinu a to se u praksi retko desava…u najboljem slucaju mozete da ocekujete da se stanje normalizuje i da sada vise nemate problem sto i samo po sebi jeste dovoljno resenje!
    Zato ja nisam za cekanje i gubljenje vremena, tako se stvari samo mogu iskomplikovati bezveze……
    Jeli Milice, da te pitam….jel to podatak za nedeljni porast tezine od 0-4 meseca ili mesecni!
    Nesto mi nije jasno kako dete moze sa prosecno 200g mesecno dupliurati tezinu za 6 meseci……sa druge strane ako je nedeljni to i jeste ono sto ja pricam samo uproseceno odn. vise bi odgovaralo da bude 240 g nedeljno prvog meseca posle manje ili u proseku oko 180g nedeljno odn 700 mesecno odn oko 2.8kg za 4 meseca sto i odgovara realnosti…..cak je i preterano ako mene pitas……:-*

MilicaCale

nisam rekla da sledeceg meseca moze da nadoknadi 500g propustenih, ali, a sta ce mu? nadoknadi u svakom slucaju do 3. rodjendana (ili dobije malo, u slucaju da je dobijao puno u prvoj godini). Udvostrucavanje, tj. utrostrucavanje tezine sa rodjenja je okvirna preporuka i vazi za bebe rodjene sa oko 3kg, a mnogo se teze postize sa tezim bebama (i znacilo bi da lakse bebe treba da dodaju manje od tezih, dok je to, u praksi, suprotno)…. A meni se cini (iz okoline) da propuzavanje nema veze sa tezinom, cak, lakse ide laksim bebama)…

bebe i deca uopste ne prate krive rasta idealno i ne treba se previse opterecivati oko toga. recimo, sava rodjen sa 3700 (na 50% u tabeli) dodavao ok do 9. a posle nista do rodjendana (falilo mu je vise od 2 kg na tom merenju, bio dosta ispod 50% u tabeli), pa ih je nadoknadio do drugog rodjendana (iako tad dodaju manje, a on je sa pune dve bio ponovo na 50%)…

otvori link iznad, ovo je preporuka za nedeljni dodatak (u periodu od 1. do 4. meseca). Preporuka ne znaci da mora da doda toliko, vec bi bilo pozeljno. Pa, ako nece, ili ima problem (na kome poradi), ili ima bebu koja jednostavno dodaje manje. A svaki lekar ce reci da beba koja redovno puni pelenu nije gladna. Ma koliko dodavala.

izvinite, zene, preopsirne smo. Ovo je, definitivno, pitanje za teme na dojenju 🙂

Mikac
    Član
    Mikac

Malena, generalno jeste malo 80 grama za nedelju dana, ali tebi je to trece dete, ipak nisi neiskusna. Probaj da se izmuzes pa da joj das svoje mleko na flasicu, ja sam pokusala Emi tako, nije htela ni da lizne. Ako je beba gladna, vuci ce, nema sta. I ova ideja za halo bebu nije losa. Ako se ispostavi da nemas dovoljno mleka, uvesces kombinovanu ishranu, i gotovo.
    I ja isto ne verujem u tu pricu o dlupliranju i tripliranju tezine, te bas nema neke logike, mozda su to samo okvirne preporuke. Sta sad, beba od 2 kg. da ima 6 na prvom rodjendanu, ne verujem.

Malena82
    Član
    Malena82

Prvo hvala ženske puno:) drugo, kupismo digitalnu vagu i od sada pratimo situaciju..njihova vaga greši za 70 gr, tako da ispada da smo za nedelju dodali oko150 gr, a ne 80. Sikimo po želji, krenula i ja da ručkam lepo (vodim računa o tome šra unosim) i nekako mi više nema one treme šta i kako..Pratićemo situaciju, merićemo se i nadam se dodavati kakko treba:)

MilicaCale

🙂 samo pozitivno i pratite 🙂
    mislim da je 80 g nedeljno poboljsanje u odnosu na 100 za dve nedelje, ali treba da bude bolje
    zaista vam treba da nesto popravite, ali nije alarmantno, poradite na tome 🙂

meni to najvise lici na to da sisa kratko pa da zato ne stigne do masnijeg mleka… i stvarno nije lose da pozoves halo bebu jer, sto kaze moja seka: oni se bave samo sa ove tri udarne stvari: sikanje, kakanje (grcevi) i spavanje. I moraju da imaju najobuhvatniju bazu podataka 😉

digitalna vaga vam je najpametnija ideja, posebno zato sto je moguce da puno grese (i u merenju i u preracunavanju)

Malena82
    Član
    Malena82

Mislim da je problem baš u tome što često siki, pa popije ono prvo mleko i zasiti se..sada joj malko razdvajam obroke, siki npr na 1-1, 5 h i mislim da ide na bolje..ona nije nervozna, ne plače, ne odaje utisak gladne bevbe, pelene redovno mokre, stolica žuta, čak je krenula i da se smeši:love:

MilicaCale

🙂 identicno kao moj sestric proslog meseca (njegov treci) i resilo se za nedelju dana 🙂

Saky
    Član
    Saky

Ja cu samo na brzinu,oboje (mali) spavaju a to je retkost 🙂

U ponedeljak nam urin nije valjao pa smo zavrsili kod nefrologa.Tamo su joj uradili urin i tamo je bio nalaz uredan.Juce smo radiliuz kukova pa su joj pogledali i bubrege i tu je nalaz uredan.Zakazali nam uz bubrega za 7.maj.U sledecu sredu idemo kod gastroenterologa da vidimo za tu mogucu alergiju na proteine iz kravljeg mleka.
    Malisa vidim da si tu :* Napisacu ti poruku veceras ljubim te ako budes imala vremena pogledaj (ako i ja budem imala da je napisem 🙂 ) Ljubi klince :*

malisha75
    Član
    malisha75

Malena, prvo, čestitam na bebici! Podržavam te u želji da dojiš, i verujem da pošto imaš treću bebu, imaš i puno samopouzdanja što je u današnje vreme za dojenje jako važno.
    Ovde na forumu možeš da dobiješ savete koje žene crpe iz svog ličnog iskustva, plus „rekla-kazala“ priče. Naravno, ti saveti su često sasvim dovoljni, ali, u slučaju da postoji ozbiljniji problem, u mnoštvu kontradiktornih saveta, dojilja koja se tek prilagođava na bebu, novi ritam, novu epizodu dojenja, može da se pogubi i u najboljoj nameri napravi greške.

Pored dvoje dece i bebe, verujem da nemaš baš puno vremena za net, ali, ako se ipak nađe, osim klipova koje su ti već savetovali (http://www.youtube.com/p…list=PLF777E8F16338A0C6), potraži i link za savetovalište za dojenje. Ja sam davno postavljala link, ali vidim da sada ne radi. ALi možda je telefon savetovališta za dojenje još u funkciji 060 329 20 41, nekad bilo 17-20h, sad ne znam da li radi.

Meni se ne čini da ste vi u problemu trenutno jer kako opisuješ ponašanje bebe, njoj je super, i ne treba praviti problem tamo gde ga nema. Ali, ako se ipak desi da pomisliš da malo napreduje, potrudi se da je pogleda pedijatar koji zaista podržava dojenje, o tome zna puno, i gleda bebu u celini, a ne samo podatak sa ko zna kakve vage.

Svoje mišljenje o tome šta je dovoljno napredovanje neću da ponavljam. Napisala sam sve ovde http://forum.roditeljportal.com/trudnoca-postsm790413_Da-li-uvjek-poslusati-Dr.aspx

Srećno i tebi, a i drugim mamicama koje čitaju temu!

PS. Ok Saky

Malena82
    Član
    Malena82

Hvala puno Malisha, hvala puno Milicacale, Anita i ostale ženice, divne ste:)

anita75love
    Učesnik
    anita75love

Naravno da se ta preporuka odnosi na bebe od 3-4 kg, drugacija je za nadosnoscad, izuzetno teske i lake bebe itd……a navedena preporuka i jeste ona koja vazi i kod nas odn. to ti dodje od 600 do 1 kg mesecno!
    A kako god bilo 80 g je malo pa makar beba i punila pelenu…….puni ih sigurno samo je pitanje dali je to dovoljno…..
    i naravno da preteske bebe teze prohodaju ali ni jedna ne puzi sa recimo samo 4-5 kila…ipak treba odr velicina, tezina, i razvijenost za to……tezina je uvek u korelaciji sa tim….ni preterano ne valja ali ni premalo.
    Super malena za vagu….tako ces najbolje pratit asli opet nemoj svaki dan da je merkas vec na nedelju dana……dnevno nista neces zakljuciti, jer nekad je kakila, nekad nije piskila, imaces velike osciolacija za neki zakljucak….ovako na 7 dana ti je najbolji pokazatelj. Sad mozes da je izmeris koliko ukupno i ima kila i vidis koliko je dobila za ove tri nedelje i onda ces najbolje znati gde si!
    I generalno uzev se slazem da ce bebe do trece godine dostici svoje genetske potencijeale ali mi nije jasno cemu recimo kod postojanja problema onda kada je resenje lako dostupno i moze se realizovati u roku od 3 dana kao recimo sada, cekati 3 meseca, napraviti veci problem za ta 3 meseca nego da odreagujes odmah i resis problem u startu i onda iste te probleme resavati naredne 3 godine kako bi dete nadoknadilo to kasnjenje koje je uzrokovalo neblagovremeno resavanje…….
    ta logika o postizavanju potencijala bi trebalo da vazi za one slucajeve kada je potrebno pre svega tri meseca utvrdjivati uzrok problema, kada je problem veliki itd….ali ovde kada se zna da se isti moze resiti u oku od nedelju dana mislim da cekanje nema svrhu jer ce samo bezveze prolongirati problem….
    Nekako mi se ustrajavanje na iskljucivom dojenju ne cini vrednim posledica i izgubljenog vremena posebno ako isto ne zahteva i prekid dojenja a ne zahteva …….tako da nikako ne vidim svrhu toga da se na tome insistira posto poto….jer ce dohrana moze trajati naredne tri nedelje i prestati, koja steta tstrasna tu moze nastati (moze samo korist) za to vreme se tezina moze normalizovati jer treba iskorititi ovaj period brzog napredovanja a ne cekati da se isti prirodno uspori, pa i tako izgubiti dragoceno vreme!
    Uostalom svaka podrska Maleni….ona ce o tome najbolje odluciti.
    :-*

Dale
    Član
    Dale

Samo da mahnemo malim drugarima! Saky nedostajes nekim mamama ;]

Trifketa
    Član
    Trifketa

Zdravo,

Evo uspavah moju Dunju, pa da vam se javim. Ucim polako sta raditi sa bebom 🙂 Kupili smo digitalnu vagicu, posto me moji napadose da dete kuka sto je gladno, i sto ja nemam mleka, pa sigurno stagnira. Medjutim, dodali smo 400 g za dve nedelje, i nadam se da je to OK, s obzirom da nam je sada prvi mesec. Kupili smo BIO Gaia kapi i koristim ih zadnjih dva dana u kombinaciji sa Colief kapima. Ima redovnu stolicu, ali jos uvek ima grceve ujutru i uvece. Rekose mi da kapima treba nekoliko dana da prodeluju, pa cu da vidim.

Mene poslednjih dana bas boli rana, 20 dan od porodjaja, i jutros primetih da su konci poceli da ispadaju. Bilo je malo zagnojilo, pa sam se bas uplasila,ali je jutros sa koncima sve spalo. Nisam nicim prskala ni mazala, ali se sada plasim infekcije. Da li je dobro to kantarionovo ulje da stavljam? Nadam se da ce sad biti lakse kako su konci poceli da ispadaju…

Pozdrav, javljam se opet kad beba zaspi 🙂

Dale
    Član
    Dale

Trifketa ja sam prvih dana spricala oktanisept, on je za dezinfekciju rana, a posle sam mazala kantarionovo ulje i ono mi je bas pomoglo. A ranu sam prala posle svake posete toaletu. Izbegavaj sedenje ako te boli, a ako te bas muci smes da popijes brufen, ako inace smes da ga pijes. Ja sam ga pila prvi dan u porodilistu, jer je mene taj dan bas bolela rana. On nece smetati bebi.
    Sto se grceva tice mi smo koristili espumisan kapi i nas su spasile! Bukvalno taj dan kad ih je popio grcevi su stali. Ali one se daju po upustvu, nema potrebe, a ni kakave koristi ako se da pola doze.
    Pozdrav!

Malena82
    Član
    Malena82

Dobro veče:) ovde je baš pusto:( ja da javnem da smo bili juče na kontroli, za nedelju dana smo dodale 250 gr, samo sikimo, sve se sredilo hvala Bogu:) Pupak je ok, tako da sada sledeća kontrola i vakcina 21.12. kako ste mi vi? Mi uglavnom sikimo i spavkamo, nemamo grčiće, da kucnem u drvo..

Gledanje 31 članaka - 31 do 45 (od 191 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.