Roditelj Portal – Trudnoća, beba, roditelj Forumi DECA Bebe Ćaskanje mama beba (6 meseci do godinu dana)

Ova tema sadrži 296 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  angelina1 4 godine, 11 meseci ranije.

Gledanje 271 članaka - 271 do 285 (od 297 ukupno)

Ćaskanje mama beba (6 meseci do godinu dana)

• jelenica_pelenica

Drage mame, imam jedan problem i treba mi pomoc. Imam bebu od 9 meseci. Od kada je prestao da sisa pre mesec dana poceo je sve vise da odbija da pije adaprtirano mleko. Zadnja 4 dana nece ni da ga lizne. Kad god da mu napravim i ponudim, on uzme flasicu i pocne da je gricka ili da je mulja u ustima, mleko nece ni da okusi, tj. nece da povuce cuclu. U drugoj varijanti place cim mu prinesem flasicu. Promenila sam i mleko, 3 vrste, probala i kravlje i svaki put isto, onda sam prosirila cuclu, pa nakon toga i isekla rupicu- mislecu da hoce veci otvor i nece nista. Isto se desava kada mu donesem vodu i sok. Znaci od tecnosti nece nista da pije.
    Kao zamenu ne bi li mi dehidrirao, stavljam mu mleko u obroke, ali to je svega oko 150-200ml max dnevno u zavisnosti od jela koje jede taj dan.
    Vodila sam ga i kod pedijatra i ona nije nista rekla, vec samo ima dece koja ne vole mleko… Na moje pitanje da li trebam da mu dodajem kalcijum, ona je rekla da nema potrebe ako lepo jede voce i povrce.
    Da li je neko imao ovo iskustvo i sta da radim, jer vec pocinje da me brine.
    Pokusala sam i na spric da mu dajem vodu i mleko, to je palilo dva dana, sada kada vidi spric poludi i zatvori usta i nece ni da ih otvori.
    Pokusala sam i nocu da mu dam, nece!:( 🙁 🙁 🙁

[email protected]

Ima li kogaaaa?

Mikac
    Član
    Mikac

Evo mene, konacno smo primili treci pentaksim, imamo 8300 i 70 cm smo dugacki, jupiiii! Inace smo super zivahni i brbljivi, imamo svoj ritam, igramo se u dvoristu u ogradici, i obozavamo da se ljuljamo:) Siskamo i dalje, i tako…

sandrabgd
    Član
    sandrabgd

Zdravo drustvo,

nije me bilo ovde dugo,jednostavno ne stizem.Bebac je porastao imali smo sa 5,5 meseci 7650gr i 71cm.
    Jos uvek siki mada bira oko hrane.Kako ste vi????

Malena82
    Član
    Malena82

Baš je pusto:( Evo nas, da se javnemo:) Dobro smo, još uvek nemamo ni jedan zubić, ručkamo kašice i sikimo.Kako ste mi vi? Kako su dečica?:love:

anita75love
    Učesnik
    anita75love

ehej…..zdravo!
    Mi imamo 2 zubica! Najranije nikla od svih…….gde su ostali?
    Mi smo dobro (pu,pu)…….sedimo, ne puzimo, mada se trudimo,……lepi smo i bezobrazni i tako……..
    :-*

Mikac
    Član
    Mikac

Mi da se prijavimo, imali smo boginje, bata doneo iz vrtica pre mesec dana, posle dve nedelje dobila i ona. On proso super, ona bila prepuna i imala temp 2 dana. Grozno, hvala Bogu da je proslo, bilo je bas stresno i namucila se. Tada je i prestala da siki, ima tome dve nedelje. Ovako smo opasni, puzimo, podizemo se, imamo cetiri zubica, jedemo svasta lepo i zdravo, i brbljamo mnogo…a sto se naljutimo kad nesto ne mozemo, cudo jedno, ali se isto tako lepo i mazimo
    pozdrav za sve drugare

jpg
    Član
    jpg

evo da se i mi javimo. Stalno je frka pa ne stizemo.
    mene ponovo pedijatrica zabrinula, rekla mi je da bebi malo poboljsam ishranu.
    Sa osam mjeseci teska je 7.250gr i dugacka 70cm. Rodjena je sa 2.720gr i 50 cm.
    kakve su vase bebe, koliko su teske, jel imam razloga za brigu.
    Sta ruckate.
    hvala unaprijed

anita75love
    Učesnik
    anita75love

Da ti kazem, mi imamo 7300g i 9 meseci a rodjena sa 3100g.
    Nama dr sa 8 meseci nije nista rekla, a imala je 6.800g.
    Nadam se da ni sada nece…..dete dobija na tezini regularno oko 400g na mesec dana u od 6 tog meseca, lepo izgleda, nije mrsava, ima bebeci debeljuskaste nogice i obrascice, dugacka je isto oko 70 cm, ravnomerno raste i razvija se po protokolu (samo sto nije propuzala-vec i puzi na rukama i po 2-3 koraka na kolenima pa se onda spusti na stomak, stabilno sedi i pokusava da se podigne da stoji, okrece se sa stomak na ledja i obrnuto bez problema, seda iz lezeceg polozaja i iz puzanja prelazi u sedenje kso i iz sedeceg u puzeci na kolena) a ks je odlicna……
    Ako je dete zdravo i veselo ( a moja rucka kao blesava ali jednostavno kilogrami se ne lepe), lepo piski, lepo kaki-cak i 3-4 puta na dan,…..nema tu sta da se kaze dalje…..moja deca nema na koga da budu debela-ja imam posle treceg porodjaja 52kg! a mm 78I kako onda da nam dete bude dzin?
    Moja beba rucka oko 700ml mleka na dan i oko 400-500g nemlecne hrane-od toga 200g mlecnih kasica podeljeno u 2 obroka, 100-150g povrca sa mesom i 100-120g voca, plus 1-2 plazme i 30ml soka ili hleba u ekvivalentnoj kolicini……ja mislim da je to sasvim dovoljno a i hranim je po zelji odn dok ne pokaze da ne moze vise (obicno krene da pliucka hranu napolje).
    Ako bas zelis mozes pokusati da dodajes po pola kafene kasike ulja u svaki obrok sa mesom i povrcem i po kasiku kisele pavlake ili kiselog mleka koje se obicno jako lepo slaze sa vecinom kasica od povrca, uz malo sredineod hleba i da u mlecne kasice sa zitaricama dodajes jednu kasiku adaptiranog mleka vise nego sto treba, da bi istoj kolicini hrane povecala energiju….ali obavezno detetu ponudi i malo vise vode kako ne bi opteretila bubrege usled prekoncentrovanog mleka… i naravno mozes je cesce nutkakti mlekom, u voce dodati na vrh kasicice secera (mada to kao poslednje primeni), po malo hleba ili kasiku dve jogurta ili i jedno i drugo, pocni da dajes sokic jednom dnevno itd…..
    Mozda ti se ovo ne cini kao bog zna sta ali tesko je dete koje nece d pojede vecu kolicinu hrane jer mu je ta koju jede sasvim kolicinski dovoljna da napuni zeludac na terati da jede na silu-zato se ovim malim trikovima koji cine dase na dnevnom nivou dosta poveca energrtska vrednost obroka u istoj zapremini-npr na taj nacin mozes dodatno uneti 2-3g ulja, kasiku kisele pavlake, 2 kasike kiselog mleka, sredinu jednog parceta hleba oko 30-40g, 5 g secera, 50 ml mleka…..sto sve zajedno cini oko 150-200 kalorija i odgovara kolicini od 250-300ml mleka vise sto nije bas uvek izvodljivo naterati dete da popije ali ovako je veoma lako jer su u pitanju svega 2-3 kasike vise hrane po obroku.
    Inace dete treba da ima oko 4 obroka na dan-2 sa zitaricama, jedno voce i jedan rucak. mozes ubaciti i jednu neobaveznu uzinicu tipa keksic ili sokic……
    U principu vazna je opsta slika deteta a ne samo tezina-ako je dete ok u svakom drugom pogledu, nema razloga za brigu, a ako nije onda ipak nesto preduzmi.

pulinka
    Član
    pulinka

anita75love;802468 wrote:
    ….da u mlecne kasice sa zitaricama dodajes jednu kasiku adaptiranog mleka vise nego sto treba, da bi istoj kolicini hrane povecala energiju….ali obavezno detetu ponudi i malo vise vode kako ne bi opteretila bubrege usled prekoncentrovanog mleka… i naravno mozes je cesce nutkakti mlekom, u voce dodati na vrh kasicice secera (mada to kao poslednje primeni), pocni da dajes sokic jednom dnevno itd…..

Ja se u svemu ostalom slažem sa Anitom ali ovo što citiram nikako ne bih preporučila nikome, naprotiv!
    Šećera-šta će joj beli šećer, pa ne znam kako da je mala količina? Onda radije glasam za skrob iz hleba.
    I sokić jednom dnevno-šta će joj to, veštački sokić pun šećera, boja i aditiva, to će garant dodati kilažu ali kako može pozitivno uticati na zdravlje? Prirodno ceđeni sokići sigurno neće ugojiti bebu, i šta će joj ako jede voće?
    A ovo za višak adaptiranog mleka mi zvuči čak i ozbiljno opasno, ako beba odbija da pije dovoljno vode, a ima takvih beba-moj baš sa 9 meseci nije hteo skoro ništa vode…

Meni kilaža tvoje bebe, jpg, zvuči sasvim OK, naravno ako je beba zdrava, živahna, pelene u redu, kako je Anita već napisala. S obzirom da je imala dosta malu porođajnu težinu, ja bih rekla da se baš lepo ugojila, a i dužina joj je skroz ok, što je po meni bolji pokazatelj nego težina. Moja ćerka je isto imala oko 70 cm sa 8-9 meseci, i oko 8 kg, ali je rođena sa 3250g, što mu dođe da je dobila praktično isto na težini kao i tvoja. Da li ti je pedijatarka uopšte rekla zašto joj se ne sviđa težina tvoje bebe, ili je prosto tako bubnula da je treba ugojiti?
    Ne znam šta tvoja beba jede, pa ne znam ni šta bi ti rekla kao savet. Zaista je najlakše dete ugojiti dodavanjem masnoće u kašice-putera ili maslinovog ulja par kapi, ili forsiranjem hleba i testenina, ali ako ti dete jede neke normalne balansirane obroke ne znam zašto bi trebalo gojiti je bez nekog naročitog razloga.

Mikac
    Član
    Mikac

I ja ne razumem potrebu za gojenjem beb.Mi smo recimo u dvetom mesecu dodali 500g,avu desetom nula,ali imali boginje fako da je to bio i plus jer smo sigurno i izgubili,e sa jedanaest smo bili sto grama u plusu ali generalno ne jede lose.Sa 11 je imala 8500 kg i 74 dugacka,rodjena je sa 3800 i sasvim fino i skladno izgleda,ima sitniju kost i delovala bi kao klovn da je deblja.Drugo,insistiram na zdravoj ishrani i da jede koliko zeli.Imamo dva mlecna obroka,sa po 150g mleka,rucak sanmesom 150-200g,jednu vocnu uzinu 150-200g,i jednu mlecnu uzinu ili plazmice,uz to popije ujutru i uvece po 150ml.mleka.Normalno neki dan jede ekstra neki slabo,ali je prosek ok.Da ne pominjem da vec mesec dana puzi kao kica,brza je i spretna,podize se svuda i pravi korake uz oridrzavanje.
    Znaci jpg ne brini se,dete uzima koliko mu treba,to mnogo zavisi od gradje,konstitucije,potrosnje.I tesko da tu moze nesto konkretno da se preduzme sem dodavanja nekih masnoca,ali ja bih insistirala xa one budu zdrave a hleba ne beli.Protiv genetike se ne moze,kao sto rece Anita,a sto dvesta grama gore dole ne jutice ni na sta,tako da ne brines.Mnoga deca od 10do 12 meseca ne dobiju ni gram i to je sasvim ok,tada se podizu,koriste kalorije za mnoge aktivnosti,dostigla su vec neku tezinu ok.Ma ja se ne opterecujem time,samo da su zdravi,kad udju u pubertete sve ce da se promeni:)

jpg
    Član
    jpg

Hvlala vam puno. moja beba ujutru prvo doji ali sasvim malo, jednu siku nakon sat vremena doruckuje, ili voce ili jaje kuvano sa sirom, uveli smo i makorone, hljeb sa jogurtom i sirom. to je oko devet sati.
    u deset spavanje bez prethodnog dojenja, do ploa dvanaest.
    Rucak oko pola jedan, meso sa povrcem, otprilike oko 150g ismiksano bez vode.
    Potom voce oko pola 3h pa dojenje oko pola cetiri spavanje do pet pola sest.
    potom mlijecni obrok koja plazmica ili neki mali slatkis 🙂 .
    navece dojenje.
    E sada ona ima veliki razmak u hranjenju od dorucka do rucka, pokusala sam da joj dam ad mlijeko jutros oko dest al nece. ona meni super doruckuje i sigurno je sita pa stoga odbija.
    i od cega pravite taj mlijecni obrok.
    jel kupujete lino dj hranu ili nesto drugo.
    pozdrav

anita75love
    Učesnik
    anita75love

Ono sto je jako bitno jeste kako izgleda dete u celini….kakva joj je krvna slika i kakav je imunitet, kakva je genetika i na kraju i najvaznije kako se razvija- da bi se dobila celokupna slika.
    Mnogi se ovde ljute na samu dr ali taj savet da bi bilo dobro da dete bude malo `deblje` generalno sam po sebi nije los-dete jeste malo mrsavije ali tu mogu postojati 2 moguca ishoda-dete je mrsavo, mada i ne deluje tako jer je sitne gradje iako ne jede premalo, jednostavno genetika je takva, dete nikada do sad nije bilo bolesno (imunitet je ok), razvija se u skladu sa uzrastom bez vecih odstupanja-tu nema potrebe nista narocito preduzimati osim sto se mora mnogo voditi racuna da sve sto dete pojede bude vrhunskog nutritivnog kvaliteta kao se ne bi desio ono sto se desava vecini mrsave, zdrave dece-a to je da kad se jednom razbole (a to ce se desiti kad tad) usled bolesti izgube vise od 10% svoje tezine i padnu u jacu pothranjenost pracenu padom imuniteta, duzim i tezim tokom bolesti iako je u pitanju najbanalnija infekcija i periodom oporavka koji ce zbog svega toga trajati vise nedelja pa cak i meseci pre nego li se opet dostigne stanje pre bolesti.
    U tom smislu nije naodmet koliko se moze popraviti tezinu -znaci nista pod moranje i hitno ali raditi na tome u nekom duzem vremenskom periodu koristeci sve moguce nacine jer takvoj deci pola kiolograma ili kilo vise cini razliku u svakom pogledu u tim situacijama kada je telo opetereceno nekom bolescu……..
    Druga situacija je-da dete ne jede dovoljno, izgleda mrsavo (krupne je gradje pa i deluje slabije uhranjeno) a ni roditelji nisu sitni, do sada je bilo bolesno dva ili vise puta, krvna slika je ili na donjoj granici u vecini parametara ili cak ispod u nekim vrednostima, i u motornom razvoju kasni vise od dva meseca za vrsnajcima (iako ovo kasnjenje ne mora biti uzrokovano kilogramima ume da bude povezano jer je dete da bi npr propuzalo mora imati odredjenu jacinu misica, samim tim i tezinu putem hrane mora dobiti dovoljnu kolicinu hranljivih materija kako bi se kosti i misici razvili)….neuhranjena deca su mahom umorna, anemicna, dugo spavaju sto opet ima za posledicu smanjen dnevnu aktivnost kojom beba razvija svoje motoricke funkcije pa se sve jos vise pogorsava……
    bilo koja od ovih situacija (ne moraju biti sve ispunjene) znaci da se mora sto pre nesto preduzeti da bi se situacija popravila u najkracem vremenskom periodu radi samog deteta.
    JPG ti u principu znas i poznajes svoje dete najbolje i sama znas da li je ono sto je dr govorila preterano ili ima nekog osnova a ako ga ima razmisli koji od ova dva slucaja je u pitanju kod tvog deteta.
    Ono sto bih ti svakako savetovala jeste da joj svakako uvedes jos jedan obrok uvece, nece da skodi i da joj dodas mlenu uzinu pre prepodnevnog spavanja kako bilo-ti svakidan nudi, budi ako treba……ali je nateraj da makar 5 gutljaja popije-tih 5 gutljaja plus jos jedan obrok dnevno mogu da ucine sasvim dovoljno u `tezinskom` smislu…..plus oni saveti koje sam ti navela-ma za mesec dan ces vec primetiti sasvim ociglednu i dovoljnu razliku da vise neces imati razloga da se brines!

jpg
    Član
    jpg

Mislim da je moja beba sasvim ok. Vesela je, kaki svaki dan, cesto i vise puta dnevno.
    Sada joj je osam mjeseci i trinaest dana, sjedi sam bez ikakvog oslonca, sagne se skroz i dohvati igracku i ponovo se vrati u sjedeci polozaj. Vrlo je zivahna, stalno se okrece sa jedne na drugu stranu, ne smijem je ostaviti na krevetu, ostavljam je na podu. Pocela je i da puze, vojnicki. Nekako se uhvati za tepih pa se vuce gore, do skora je isla unazad, odgurne se nogama. Mislim da to odgovara bebi od 8 mjeseci.
    E sad ona je za pun mjesec i 3 nedelje dobila 670 grama i to se dr ucinilo malo i stoga je rekla da joj pojacam ishranu. tj. da joj uvedem jedan mlijecni obrok sa ad mlijekom.
    i danas sam pravila, 90 ml mlijeka sa nekim zitima i nije sve pojela, otprilike je pojela 70 ml. naprosto ne mogu kada nece. bila je jednom bolesna ,neka viroza, tem imala 38. nista strasno, proslo za tri dana.
    Danasnji meni jeigledao ovako
    sika malo ujutru
    Kuvni zumanjak sa malo hljema od jedne tanje snite sredina sa dvije kasike sira, ostalo veoma malo
    oko deset ponudila ad mlijeko nece nikako
    oko pola jedan rucak-teletina,mrkva,mahune,krompir- punu solju pijela oko 120 ml
    poslije jedan barni 🙂
    uopste danas nismo imali poslijepodnevnog spavanja
    oko cetiri je isao mlijecni obrok
    potom banana
    dvije plazme
    sika dobro veceras
    Sada cu na spavanju pokusati da joj dam ad mlijeko
    ne znam sta da radim, cini mi se da moje mlijeko nije kvalitetno i nema ga nesto posebno, ne znam da li da je jos dojim uopste.
    eto to je sve, krv i urin vadili vadimo pred kontrolu od 9 mjeseci.
    Eto to je sve.
    Mislim da joj moram pojacati mlijecne obroke.
    Pozdrav

pulinka
    Član
    pulinka

Ju, nažalost ja tek ovo sad vidim!!!!
    A što tvoje mleko odjednom nije dobro, pa nisi ti fabrika pa da ti se mleko pokvari od stajanja ili tako nešto?
    I zašto misliš da je to đubre koje zovu adaptirano na bilo koji način BOLJE od tvog mleka?
    Misliš, ti divni ljudi u fabrici umeju da od kravljeg mleka naprave lepše i bolje od tvog koga je priroda napravila? Pa, čuj, ako tele možeš adaptirati u fabrici da bude bolji čovek od onog kojeg majka rodi, onda valjda možeš i mleko u fabrici napraviti da je bolje od majčinog…
    Uostalom, pogledaj samo dete-ako neće ad, šta ti to govori? Jesi ti probala nekad ad – ja jesam, i ne bi ga ni ja pila….
    Razumem ako ne želiš više da dojiš dete, onda prekini-ali nemoj sebe zavaravati pogrešnim zaključcima tipa „bilo mi slabo mleko“ kad beba očigledno uživa što siki.
    Uostalom, ti imaš dva-tri podoja dnevno-to uopšte nije mnogo, beba mnogo više kalorija dobija iz čvrste hrane nego iz tvog mleka, bolje da se koncentrišeš na to da joj čvrsti obroci budu što kvalitetniji.
    Moje bebe recimo UOPŠTE nisu imale ni jedan mlečni obrok NIKAD. Nikad im nisam davala ad, ni u kašicama ni na flašicu, a ni obično kravlje-ali su sisali bar 4-5 puta dnevno sa 8 meseci.
    I nikad nisam čula komentar od pedijatarke da su mi deca mršava, niti savet da ih ugojim.
    Tako da ja u uopšte ne verujem da je bebama neophodan taj famozni mlečni obrok sa ad-om, niti da im je to nešto čudesno zdravo i potrebno…
    Tvoja beba po meni sasvim lepo jede, moji nisu jeli ni pola od toga, dobija sasvim dovoljno kalorija, pa vidim da si joj već uvela i sir, jesi li uvela i puter i pavlaku i jogurt? Ako jesi, šta će joj još jedan mlečni obrok i još ad-a? Pa to je sve mlečno i kalorično, ako je punomasno, naravno…
    I moje lično mišljenje je da tako maloj bebi ne trebaju slatkiši, ni barni ni plazme ni lina ni slično-rano je, niti je zdravo niti dobro za zube, a možeš samo postići loš efekat da je navikneš na jako slatko i da počne da ti odbija „običnu“ hranu jer joj nije tako fina kao slatkiši, pa ćeš onda imati realan problem.
    A meni po opisu tvoja beba deluje super i zdravo, da li će i koliko izgubiti na težini kad se razboli to ne možeš znati, nekad deblja deca izgube mnogo više i teže podnesu bolest, nema tu nekog pravila…Uostalom, bebe su jako hirovite, možda ti se beba još dodatno ugoji kad savlada puzanje i hodanje, bebe su najmršavije dok to uče jer su onda najaktivnije.
    Da skratim, ja na tvom mestu ne bi ništa bitno menjala, pogotovo ne bi silila dete na ad ako joj je to gadno…

Gledanje 271 članaka - 271 do 285 (od 297 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.