Roditelj Portal – Trudnoća, beba, roditelj Forumi DECA Dojenje Cuvanje i skladiranje majcinog mleka

Ova tema sadrži 62 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  Saky 8 godine ranije.

Gledanje 46 članaka - 46 do 60 (od 63 ukupno)

Cuvanje i skladiranje majcinog mleka

• Lekii
    Član
    Lekii

Ja sam pre mislila da probam tu drugu varijantu, mleko iz šolje, ako ga bude imalo naravno i ako dete hoće. Moje ćera uopšte neće kravlje, čak ni čokoladno, povremeno oće puding, sira, jogurt.

A za komšinicu, pa razumem je donekle, svašta ženi padne na pamet dok se muči sa mastitisom 🙂 , iako malo smešno deluje

lav
    Član
    lav

Evo mog iskustva.Kad sam dosla iz porodista i otisla da se izmuzem,lav je naravno isao samnom i pitao sta radim.ja sam mu sve objasnila i rekla da visak mleka moze on da pije,ako mu se svidja.i hteo je danima,naravno iz solje.onda mu vise nije bilo interesantno,pa ga nisam ni terala.sada visak skladistim.mislim da je zdravo,zato sto je jako masno,a lav nije bas jesan.a dobro je doslo i kao lek protiv ljubomore,kao brat ostavlje tebi.

Cvetic
    Član
    Cvetic

Draga lav, cestitam rodjenje drugog sincica, neka vam je ziv i zdrav! :cvecko:

Odgovoricu na tvoja pitanja ovde, umesto na PP, jer mogu koristiti drugoj mamici.

-Pumpu mozes da sterlises (ili operes u masini ) JEDNOM U 24 SATA i to je sasvim dovoljno, do navrsenih 3 meseca bebe, sve preko toga je apsolutno previse. Samo bih dodala da se to odnosi na masine za sudje koje dizu temp. vode do 90C! Ako nemas takvu, a 99% su takve, onda moras da sterisises na nekidrugi nacin.
    -Izmedju pumpanja preko dana, sasvim je dovoljno oprati delove pumpe i bocice vrucom vodom iz cesme i deterdzentom, i ostaviti da se osuse na cistom papiru ili cistoj, opeglanoj kucnoj krpi, na vazduhu.

-Davanje mleka starijem sinu je simpatican potez .Njemu mleko nece naskoditi, ni u kom slucaju. Tandem dojenje i direktno na dojci nije neobicno kad se radi starijem detetu. 🙂

-Davanje mleka tudjoj bebi -ovo zavisi. Pri tome ne mislim na bolesti (mada tuberkuloza, HIV ,lekove, alkohol i sl treba imati u vidu), nego mislim o majci druge bebe koja je mladja od 6 nedelja.U prvih 6 nedelja , bebe treba da sisaju vrlo cesto da bi sebi navukli dobru zalihu za kasnije. Svako drugo mleko koje se daje na bocicu u ovom periodu je -DOHRANA.Ako je ta beba na formuli i mama hoce da joj da zdravo majcino mleko, onda je ok, slobodno joj mozes dati svoje, ali ako ona doji i misli da nema dovoljno mleka, pazljivo sa dohranom.

:cvecko:

lav
    Član
    lav

Cvete puno ti hvala,najbolja si,kao i uvek!

duckiduca
    Član
    duckiduca

Kada je Joca bio mali njega je dojila moja drugarica a ja sam dojila njenog sina 🙂

I ja bih volela da dojim sada jako puno a ne da se druzim sa pumpicom non stop. Ja moju pumpicu sterilisem posle svakog koriscenja. MEdela elektricna pumpica zakon. 🙂

I Joca je pio moje mleko par puta i sada govori „bljak dai Anni :)“

duckiduca
    Član
    duckiduca

Lav ti si ih rodila na isti dan 🙂 mogla sam i ja ali nisam htela 🙂 drugi mi je bio cr.

lav
    Član
    lav

Moja su oba bila carski i ja nisam htela na isti dan,ali Kosta nije hteo da propusti nesto tako vazno!Interesantno i moja nana je rodila moju mamu i tetku na isti dan,sa 6 godina razlike!Da ne bude da sam skrenula bas skroz sa teme,sta mislite o bocici zamrznutog mleka koja se zbog prepunjenosti kada se zamrzlo otvorila?Da bacim?Fioka u zamrzivacu je samo za mleko,prethodno oprana.I ja imam medelu elktricnu pumpicu i kunem se u nju!

katarina
    Član
    katarina

A ja imam jedno glupo pitanje.. 😳 ja sam mnogo gadljiva,nikad nisam probala svoje mleko,pa me interesuje kako proveravate jel ok kad izvadite iz zamarzivaca?Probate jel ok,jel toplo,hladno?uhh ne znam kako cu 😳

lav
    Član
    lav

Nemoj biti gadljiva na svoje izlucevine,ako nisi na kravlje!Masnije je i sladje,srecno 🙂

njamiii
    Član
    njamiii

Mima, kako podgrevas mleko iz posudica za urin? I ja se u njih izmlazam, ali kada prespem mleko u flasicu, pa u flasici grejem imam utisak da mi sva masnoca i gustis ostane u posudi za urin. Mm podgreva u njima i kaze da preterujem sto mi je to 😕 ne zam da li se tripujem bez razloga.
    Odgovor na drugo pitanje sam manje vise dobila malopre prelistavajuci temu o doniranu mleka, ali ajde da proverim i ovde – elem, ne radi nam zamrzivac trenutno, a za kraj januara je starijem detetu zakazana operacija krajnika, sto ce reci neka tri dana necu biti sa bebom (tj. bicu minimalno), pa sam mislila da se izmlazam i da to mleko cuvam u frizideru, a onda da ga uvece ili eventualno sutradan transportujemo do svekra u zamrzivac, da li je ta varijanta ok? Takodje, ako neko zna, beba ce tada imati 2 meseca (ulazi u treci), koliko podoja treba da imaju u tom uzrastu, tj. koja kolicina mleka dnevno je optimalna? Nekako, ni sa starijim, ni sa njom, nikada o tome nisam razmisljala, vec sam uvek dojila na zahtev, pa i cesce (mito u kriznim situacijama).

Saky
    Član
    Saky

Njamii sve zavisi od deteta,moj je sa tri pio nekih 90ml,retko kad 100 na flajku,toliko neke bebe od mesec dana popiju a koliko posiki to samo on zna.
    A zasto neces biti sa bebom tri dana?Kad je Luka operisao krajnike,takodje u januaru,kuci se islo istog dana a oni koji su dalje od Bgd idu sutra.U istom danu je prijem,intervencija i otpust.

pulinka
    Član
    pulinka

Njamiii, jesi već gledala ovde na Rodi? Nisam čitala tekst, samo ga se nešto bledo sećam da je postojao, možda pomogne.
    Pretpostavljam da nema šanse da se muž i beba za ta tri dana smeste negde blizu bolnice, pa da ti izađeš i podojiš ga negde u kolima ili sl.?
    Izvini, ovo sa izmlazanjem nisam razumela-hoćeš se izmlazati ovih dana, pa čuvati za operaciju? Nemaš friz u stanu? Koliko ja shvatam, mleko može da se čuva u frižideru 24 sata ali posle bi trebalo da se potroši, a ne zamrzne. Tj. računam da bi izmuzeno mleko trebalo što pre staviti ili direktno u friz ili prvo na kratko u frižider samo koliko da se ohladi pa opet što brže u friz.

Dopuna: vidim da sam pogrešila, nije 24h nego i do 8 dana, nije mi to nikad trebalo pa ne znam napamet, ali svejedno računam da bi za osiguranje maksimalne sterilnosti i nepromenjenog ukusa ipak trebalo da ide što brže u friz.

malisha75
    Član
    malisha75

Njamii, ja sam svojevremeno čuvala mleko u Aventovim posudama i da mi se ne bi desavalo isto što i tebi, prvo sam posudu držala kratko pod mlazom vruće vode okrećući je sa svih strana tako da se „otopi“ masnoća koja se uhvati na zidovima. Kad više na zidovima posude nije bilo tragova masnoće, presipala sam mleko u flašicu i dalje grejala tako što bi flašicu stavila u posudu sa vrelom vodom (nisam grejala vodu, nego je bila onoliko vrela koliko može iz česme da se dobije). Važno je da beba dobije i taj „kajmak“ jer osim kalorijskog značaja, masnoće su važne i zato što usporavaju pasažu crevnog sadržaja, i tako omogućavaju bolju apsorpciju šećera, sprečavajući njihovo vrenje i stvaranje gasova. U prevodu, ako beba ne dobije dovoljno masnoća iz mleka, može se desiti da zbog toga ima grčeve, kiselu stolicu i ojed.
    Što se tiče količine mleka, to je stvarno individualno i teško je reći unapred. Zavisi kolika ti je beba, koliko će napredovati do tada i kakav će joj biti „stil“ sisanja. Zato je najbolje da mleko čuvaš u manjim porcijama. Uobičajeno je da su bebine potrebe oko 150 ml na svaki kg težine, za 24h. Znači, za bebu od recimo 5 kg je dovoljno 750 ml za dan, ili oko 90-100 ml po obroku. No, to su samo teorijski okviri, dojene bebe mogu često da odstupaju od svih pravila.

Mislim da je ok to kako si zamislila da skupljaš u frižideru ceo dan mleko pa onda uveče odneseš da se zamrzne. Ako se ne varam, upravo tako se radi u bankama mleka (zovni ih telefonom pa proveri). Možeš čak i da svo ohlađeno mleko na kraju dana sipaš u istu posudu pa onda za zamrzavanje podeliš u porcije od 90-100 ml, da ukućanima bude lakše da podgreju.

mima80
    Član
    mima80

Izvini njamii, tek sad vidim temu. Iskreno, ne mogu da se setim, mislim da sam isto kao i malisha posudu stavljala u veci sud sa toplom vodom, pa sam onda odatle sipala u flasicu. Sa Ugljesom se do sada nisam izmuzavala. Ja ti savetujem da pokusas da se negde snadjes za zamrzivac, cisto da bi bila opustenija, nekog u komsiluku zamoli, cisto da ti u rezervi imas neku kolicinu mleka, pa posle ako uspes da se organizujes i da se jos izmlazas ili da podojis bebanu super, ako ne, imas u rezervi
    Btw, ja sam mislila da se nakon operacije krajnika isti dan ide kuci

njamiii
    Član
    njamiii

Ja se stvarno izvinjavam, ispade postavila pitanje pa nestala, ali nikako da se potrefi da su mi ruke (i noge) slobodne i mozak u funkciji. Nisam nigde svrljala, rek’o ajd’ da se prvo konsultujem sa vama, to mi je najlakse :> ali vidim da je to to, na Rodi pise isto sto su Saky i Malisa rekle. Ovo moje dete za sad popije 50 max 60ml na flasicu (i to retko i nategnuto) i dalje ni makac, ali kada je stavim na siku nastavi da vuce i sad ne znam da li je gladna ili bi da se mazi.
    Nisam se setila da prvo podgrejem pod mlazom vode, stvarno lepo „spere“masnocu, u pocetku sam i ja grejala u posudi sa vodom iz cesme, sad sam nakanila pa sam aktivirala grejac.
    Imam dve te Aventove posude (dosle uz pumpu) i cini mi se da se za njih manje lepi masnoca, medjutim ove za urin su mi zgodne jer u njih stane oko 60, 70ml cini mi se. E sad, pedijatar kaze ne plastika, samo staklo iz razloga sto plastika „pojede“ ne znam sta hranljivo iz masnoce, pa sam uzela Juvitanin sokic sa sirokim grlom, sterilisala flasicu i stavila mleko u frizider, ali sad vidim (stajalo malo jace od jednog dana) da se mleko pretvorilo u nesto slicno slatkoj (neutralnoj) pavlaci, tipa 1/4 pri dnu vodena, a ostalo toliko gusto da kada skinem pokolpac (koji ne dihtuje 🙄 ) jedva da se mrda kada buckam flasicu :neznam:
    Da, mislila sam da lagano skupljam visak, jer se svakako pre skoro svakog podoja izmlazam zato sto se u suprotnom obavezno zagrcne, pa se naguta vazduha, a onda dreka i histerija sto od straha sto od besa. Nemamo zamrzivac, kako je mm dobio otkaz tako krenulo sve po kuci da nam riknjava, frizider, pa zamrzivac, mikrotalasna… a dok se ne raskusuramo sa maticnim c. moracemo da se budzimo. Svekar je na Novom Beogradu, pa sam tako nesto i kontala, da se smeste kod njega, pa ako bude prilike da dodju na sikenje, ako ne onda da imaju stek tu kod njega.
    Sto se cuvanja mleka tice, nas pedijatar kaze 24h u frizideru (posle moze u friz), a u Aventovoj brosuri koja je dosla uz pumpu pise 48h (naravno, nisu oni ne znam kakvi eksperti, ali opet kapiram da informacije koje stavljaju podlezu kakvoj takvoj kontroli :hmm: ). Za ovo frizider pa zamrzivac je kololoca pisala na temi Doniranje mleka:“Jedna flašica od 250ml se puni u toku 24h, u međuvremenu se čuva u frižideru. Kada prođe dan flašica se stavlja u zamrzivač i ledi.“ U vec pomenutoj Aventovoj brosuri takodje kaze:“ If you are storing milk in the fridge bla bla bla…milk can only be kept like this for a maximum of 48 hours (from first expression) after which it must be used immediately or frozen for future use“.

Gledanje 46 članaka - 46 do 60 (od 63 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.