Roditelj Portal – Trudnoća, beba, roditelj Forumi DECA Deca od 1.-3. godine Da li treba voditi decu na groblje ?

Ova tema sadrži 98 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  pulinka 6 godine, 7 meseci ranije.

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 99 ukupno)

Da li treba voditi decu na groblje ?

• kamerman
    Član
    kamerman

Znam da je naslov jako morbidan,ali sta da radim.Dete mi je skoro napunilo 12 meseci i moj otac bi hteo da je vodim kod pokojne majke na grob da upalimo svecu.Nisam siguran da li bi trebalo tako malu decu voditi na groblje i ima li nekih praznoverja u vezi toga ? Pisite sve sto znate.Bas sam u dilemi.

baky
    Član
    baky

Ja mislim da ako osecas potrebu odvedi je, ne vidim da bilo sta moze lose da bude… I ja planiram moju malenu da odvedem kad poraste kod moga brata na grob, posebno zato sto je rodjena isti dan kad je on umro… Ali sigurno necu pre 1. rodjendana…

nakica
    Član
    nakica

Uopste nije bitno da li ima nekih praznoverja, jer kako sama rec kaze, to su PRAZNOverja, pa kao takva su i nebitna u odluci da li odvesti dete na groblje. S druge strane, s’ obzirom na uzrast deteta, mislim da njoj to nista ne znaci, jer ne moze nista ni da razume…Iato tako, mislim da nije bitno sta drugi misle, vec sta Vi kao otac mislite o tome…Neke stvari, kao sto je smrt, deca pocinju da istrazuju negde oko 4. godine, pa bi tek tada, po mom misljenju, trebalo dete odvesti i objasniti na njemu razumljiv nacin neke cinjenice o tome…U svakom slucaju, detetu uvek treba govoriti istinu o svemu, samo na nacin koji je prilagodjen njihovom uzrastu…

kamerman
    Član
    kamerman

Pa i ja sam tako nekako mislio,ali ima razlicitih misljenja pogotvu oko tih babskih prica.Ja bi je odveo u svakom slucaju sada jer nisam hteo to da radim dok ne napuni bar godinu dana.Majci je sada 29. godisnjica pa sam planirao da je tada odvedem.Hvala vam na savetima.

Lekii
    Član
    Lekii

Ja sam moje dete vodila, ocu od mm-a je bila godišnjica i nismo imali gde da je ostavimo. Mislim da nema nekih praznovreja u vezi s tim, viđala sam ljude s malom decom, a i da ima nisam baš sujeverna, i trudna idem, ne baš na zadušnice kad je gužva, eto išla sam juče, mojoj majci bilo sedam godina od smrti. Ne bih baš vodila malo dete na sahranu, ali ovako, zašto ne.

kamerman
    Član
    kamerman

O.K. Pomogli ste mi definitivno u odluci da je vodim.Hvala svima.

MilicaCale

Do sad nisam cula ni jednu pricu na tu temu. Verovatno je u redu.
    Moje dete je islo sa mnom, letos (sa dve godine), jer nisam imala kome da ga ostavim. Sklonili su ga malo, da ne vidi da sam plakala.
    On je napravio foru, otpevao je divan dan (video je svecu koja gori). I ovo mi nije bilo strasno, sigurna sam da bi se deki bas dopalo, da je mogao da ga vidi i cuje.

zek4pek4
    Član
    zek4pek4

Ne vidim nista lose u tome.To je jedna normalna stvar.Otici i posetiti grob svojih bliznjih ne moze da naskodi detetu.MOj muz je skoro vodio Davida na grob svoga oca,lepo su upalilu svece i vratili se kuci.

anita75love
    Participant
    anita75love

Ja ne vidim svrhu da se tako malo dete (pričamo o detetu od godine dana a ne o onome sa 3 ili 4 ili starijem……) vodi na groblje jer to dete nema mogućnost da pojmi!
    To je isto kao i voditi ga na predavanja na fakultet recimo…..samo će da smeta, ništa korisno naučiti neće……i jedino opravdanje je po meni ako baš nemamo kome da ga ostavimo pa smo primorani!
    A i groblja nisu mesta za malu decu……jeste da je smrt deo života ali zašto ih time opterećivati kad su tako mala…..ona treba da budu bezbrižna a ne da uče kako se pale sveće-ne kažem da je to samo po sebi loše ali nije ni korisno za malo dete-čemu to? Ima ionako toliko stvari koje malo dete treba da nauči (hodanje, samostalno hranjenje, nošu, govor, pristojno ponašanje, oblačenje, obuvanje, umivanje, pranje zuba-spisak je beskrajan……) a za ovo će biti vremena kasnije!
    Po meni bar treba sačekati u neki predškolski uzrast (najmanje 5 godina)

:-*

zek4pek4
    Član
    zek4pek4

Anita,moj David je naucio da pali svece u crkvi,jer ga vodim svake nedelje i uvodim dete u veru.Ne vidim nista lose u tome da dete ume da upali svecu.Ne utice lose na dete,a i David to voli.Jos uvek je mali,pa ne mogu bas da mu objasnim zasto se pale,ali mu objasnjavam zasto se pale svece za zdravlje.Ne kazem da dete mora da se vodi na groblje,ali bas nista lose nema u tome i ako se odvede.David je sam hteo da podje sa mojim muzem i nije ni malo lose uticalo na dete.Nisam za to da se dete vodi na sahrane,to nikako,ali da se ode sa detetom na groblje ako je to zelja roditelja,sto da ne?

Mirjana S.

Majka moje majke je umrla 2 meseca pre mog rodjenja, na groblje sam vodjena oduvek. Nikada se nisam osecala istraumirano i nesrecno zbog toga, naprotiv, prijala mi je atmosfera, slike, cvece, mali rituali. Moj otac je umro i svakako planiram da svoje dete vodim na njegov grob kao kad idemo u setnju. Ipak, strogo sam protiv vodjenja dece na sahrane, secam se sve i jedne na kojoj sam prisustvovala, tu kolicinu tuge nisam umela da shvatim 🙁

baky
    Član
    baky

Naravno da deca ne treba da se vode na sahrane, to je traumaticno, inace da se odvedu kada nema nikog zasto da ne… Ja stvarno osecam potrebu da je odvedem zato sto je rodjena na dan kad mi je brat umro, i na to sad gledam da ima svog andjela cuvara… A i ujka bi je mnogo voleo da je sa nama…

roko
    Član
    roko

Bez dvojbe NE!

njamiii
    Član
    njamiii

Uh mozda ce nekome zvucati morbidno, ali ja bas volim groblje, tj. volim da se prosetam posebno novim grobljem. Nemam negativan odnos i ne dozivljavam groblje kao bauk, sta vise, dozivljavam ga pre kao kulturno istorijski spomenik. Ako covek ne ide „poslom“ i lagano krene da se seta svasta moze da sazna i nauci. Dosta zanimljivih stvari ima na tom groblju 🙂 Bas smo se pre neki mm, dete i ja bili u restoranu koji je blizu novog groblja i u povratku se lagano prosetali po istom i dete je prilicno uzivalo, jer je bilo lepo vreme, mir, tisina, prostrano za setanje i trckanje. Cak je i njemu bili interesantno da sa nama zagleda i cita.
    Naravno, nikada dete ne bih vodila na sahranu niti bih ga vodila na groblje u prepodnevnim ili ranim popodnevnim satima kada se obavljaju sahrane, jer nema potrebe da se izlaze stresu izazvanom necijom tugom.
    Mimo toga, groblje ne dozivljavam kao neko mracno i strasno mesto. Mrak je u ljudima, a ne u kamenu.
    Tako da, eto, ja moje dete vodim na groblje i ako nikoga tamo nemamo, a da i imamo nekog dragog to bi nam bio samo plus vise da se prosetamo, odnesemo cvece, ispricamo…

baky
    Član
    baky

Njami bas si me nasmejala 🙂 naravno i ne treba da se dozivljava kao bauk!

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 99 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.