Roditelj Portal – Trudnoća, beba, roditelj Forumi PORODICA Posao i Finansije Da li vam je tesko sto nemate posao?

Ova tema sadrži 78 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  srecna mama 8 godine, 3 meseci ranije.

Gledanje 61 članaka - 61 do 75 (od 79 ukupno)

Da li vam je tesko sto nemate posao?

• srecna mama

Angel;762280 wrote: Ja sam radila mesec dana i dala otkaz. Prosto uslovi su se totalno promenili, plata je bila 18000 sto je generalno premalo, a trazilo se da se radi mesto svake druge-svake subote i da nema praznika, da se po potrebi radi i u stampariji na pakovanju kutija i ko zna sta jos. Tako da sam presekla jer mi se nije isplatilo. Pritom kecanja je bilo na pretek, potpuno bez razloga od strane gazdarice, a to ne bih trpela ni za platu od 30-40.000.
    A prijalo je, jedno novo iskustvo, prijao mi je kontakt sa ljudima i koleginicom, i to sto sam izasla iz kuce. nije mi se svidelo to sto je dete na nedelju dana menjalo bake i sto su je one vaspitale. Kratko ali opet mozda i predugo kada uzmemo u obzir sta sve prolazi kod baka i koliko ih razmaze.
    Tako da ponovo sam sa njom, srecna sam zbog toga ali trazim uporedo neki bolje placen posao. I pritom nadam se najboljem, ide mi na ruku odluka o ne placanju poreza i doprinosa.
    Srecno svim mamama koje traze posao 🙂 .

E, draga angel, apsolutno te razumem., svojevremeno sam bila autor ove teme, i bilo mi je tesko sto nemam posao, a sad je obrnuto.Iaskreno, pri tom i tebe potpuno razumem jer radim za jos manje pare nego ti.Radim honorarno, po satu je placeno 100 din, i bas se ne isplati.Na kraju zaradim vrlo malo, a izgubila sam trenutke provedene sa detetom koje sad vidim koliko su dragoceni.Drugo, neko ce reci pa bolje ista nego nista, sto sad vidim da nije tacno, jer kada radite veci s vam i prohtevi, i na kraju ne primite ni 16000 vec dosta manje.To je vec druga tema, tako da verovatno cu i ja ubuduce pridruziti se opet mom sinu 24h dnevno.
    Moram da kazem i to da vredi traziti bolje placen posao, jeste da onda opet niste sa detetom, ali ako imate vise novca, bolji je motiv i mozete na kraju nekako da nadomestite vreme koje niste proveli sa njim, kupovinom neke igracke, ili tome sl.A, ovako…Evo ujedno bih iskoristila priliku i pitala mame kako bi one postupile na mom mestu?

MilicaCale

jao, srecna mama, izvini, nisam ranije videla tvoju poruku.
    prilicno je nezahvalno davati savete na zadatu temu.
    prvo pitanje je: koliko stvarno radis? tj, koliko vremena ti je ostalo za druzenje sa detetom? nema smisla raditi, ako ga uopste ne vidjas, a ima, ako imate zajednicka popodneva i vikende.
    drugo: ko ga cuva? ide u vrtic, ili je kod babe, tate… ako ide u vrtic, u svakom slucaju mu ne trebas to vreme… ako je sa nekim, sa kim mu je lepo, onda mu nisi neophodna, bas celog dana (nije vise beba)….
    trece, dobra igracka ne sluzi za zamenu roditelja, zato i ne moras da mu je kupis ako nisi sa njim…
    znaci, sve puno zavisi od stvarne siguacije, koju nisi objasnila, pa niko ne moze da ti da savet…
    a drugo: skoro 16 hiljada nije uopste tako malo. (znam porodice koje zive sa dve plate po 13 hiljada, a od nase dve plate, iako dosta vece, jedva da ostane po nesto vise od toga kad se isplate krediti za stan…)
    Da li samo kriziras zato sto si se razdvojila od deteta, posle tri cele godine nerazdvojne, ili je stvarno tako lose? izjadaj nam se dalje, mozda i uspemo da pomognemo…

Micka&Nidza

Nije mi toliko tesko sto ja nemam posao, koliko mi je tesko sto je mm dobio otkaz. Ili ce ga dobiti….
    dali su mu drugi deo godisnjeg odmora od 20.09. do 30.09 posle toga je nastavio sa slobodnim danima jer ima veliki broj
    prekovremenih sati a to se ne placa, pa mu tako daju slobdodne dane.
    Trebao je 10. sad da pocne da radi, juce je zvao zamenika upravnika da ga pita kad definitivno pocinje, on kao „nisam gledao u tvoj raspored,ne znam kad pocinjes, zovi Marinu“ i on nazove Marinu, a ona mu kaze da po svoj prilici nece produziti ugovor (a trebao je da bude prijavljen za stalno 18.10, kad mu istice godinu dana od kako je poceo da radi)…..To su upravnici znali jos kad su mu dali odmor a niko mu tad nije rekao da moze odmah da trazi drugi posao….
    Glavni odrzavaoc je poludeo kad je cuo za to sr…. ali sta ce on iz Hrvatske da uradi? ne moze nista….sinoc su mu bili kolege da mu kazu da su primljena dva odrzavaoca na njegovo mesto (kao na obuci su) i da su naculi da od produzavanja ugovora nema nista….

srecna mama

Milice, stoji da ljudi rade i za manje pare, mada, generalno ovo nije posao za duze, jer sam honorarac.Elem, znaci ta zarada, ali ne ensto preterano, ali otkako sma pocela da radim, moj sincic se ipak bio malo izmenio.Naime, nekako je drugaciji prema meni, vise je okrenut ocu, a i jedno vreme se bio vratio u pelene.Ali , Boze moj, sve je to zivot sto bi se reklo.Vodial sam ga dva puta kod d. psihologa gde smo pricali o svemu.,i sad ponovo trazi nosu.Radim po smenama, jeste da ga naravno vidjam, odsutna sam 8 sati dnevno.Ne znam videcu jos..Nekako sam za sada pomalo zbunjena:?
    Micka, znam kako ti je, imali smo slicnu situaciju, kazem sluicnu jer vi ipak imate dvoje dece , a mi smo imali jedno.Moj muz je bio sef u svojoj firmi, i naprasno je dobio otkaz, jednostavno, promenili se rukovodeci i podelili im otkaze.Bilo je uzasno, dete malo 4 meseca, adaptirana formula svakih 4,5 dana,pelene….Da nam nije bilo pomoci, ne znam sta bi.Kasnije se zaposlio, ali ipak te trenutke nedaj Boze vise.Nemoj se puno sekirati, sada mu je potrebna tvoja podrska, neka salje cv, naci ce se vec nesto.Maksi recimo trazi radnike stalno.Inace, moj muz je bio za stalno zaposlen na neodredjeno, i dobio je otkaz, bio je zapolsen 5 god. tako da danas vise nista nije sigurno….

POzdrav i nedajte se, drzite se zajedno, i bice bolje.

MilicaCale

srecna mama, navijamo za tebe.
    znas kako: ili ti trebaju parice, pa moras i ne razmisljas o tome, ili ti nisu neophodne, pa razmisljas. U svakom slucaju, ne trebaju ti nasi saveti, najbolje znas kakva ti je situacija.
    nama je, na primer, 16000 mesecna kupovina (tempo plus svakodnevna) sto znaci da to i nije bas malo…
    ne znam, nama su obe plate neophodne, sto znaci da ne razmisljamo o napustanju posla, eventualno mastamo o tome da Dragi promeni posao. A od uvek sam bila za varijantu: radicu bilo sta (ukljucujuci trafiku za 10 000) samo da nisam bez zarade, a u medjuvremenu trazim bolji posao… ako ti treba taj novac, dozivi to tako, samo kao odskocnu dasku u daljem trazenju (nekako, po pravilu, dobre prilike iskrsavaju samo kad vec imas posao, a ne dok ga trazis)
    a druga stvar: ponasanje deteta, na duze staze, zavisi od tebe i tvog ponasanja. Jer sad si pod stresom, zato sto ostavljas dete, i zato sto mislis da moras da postignes sav posao kao i ranije i trista cuda… i zato se to odrazava i na dete. Sve je stvar dobre organizacije: popusti malo u zahtevima prema sebi, radi malo manje, radi vise stvari u isto vreme (ali tako da i dete ukljucis u to)… jednostavno, posveti se detetu…
    ima dana kad sam na poslu pre podne, popodne moram da zavrsavam nesto za posao, plus kucni posao i dete vidim tek uvece. Ali tada spremanje za spavanje traje sat vremena (za igranje), pa legnemo i pricamo i mazimo se jos jedan sat (ma kako bila umorna) i ostanem da spavam sa njim i preko noci. Prija meni i njemu, da nadoknadimo…. i tako ne patimo.
    a nije lose da se malo okrene i tati, ipak zelimo samostalne male ljude, a ne one koji se drze za maminu suknju.
    micka, bez veze 🙁 navijamo da sto pre nadje posao

Micka&Nidza

Srecna mama nemamo mi ovde Maxi….
    Ne znam, poceo je polako da salje cv-je pa sta bude. ako nesto od toga uspe (sve je van Uba _obrenovac, Bg itd) prodacemo kucu i idemo odavde…. samo da nesto upali…. sto se tice tvog posla navicice se maleni da radis, to je samo trenutno, videces kako ce ti se radovati kad dodjes kuci s posla…

Milice :HAG: Hvala..

anita75love
    Učesnik
    anita75love

Ja bih nešto da vam predložim…..nezaposlenim mamama-a to je da razmislite i nešto uradite po pitanju samozaposlenja!
    Razmislite šta ste po struci i šta bi ste sve mogle da radite….ne čekajte da vas neko zaposli nego budite same sebi gazde!
    Tako ćete imati i svoj dinar i vreme za decu……
    Ja imam stalan posao, već skoro 10 godina….pre toga dva stalna posla u trajanju od godine i po a pre toga za vreme studija sam radila honorarno u salonu lepote i verujte nikad više para nisam imala…….jeste da mi je zarada bila kudikamo manja nego sada ali nisam imala decu, nisam trošila na stan i hranu (živela sam u roditeljskom stanu, račune sve plaćali oni), sada naravno imam svoj stan i sve plaćamo mi……
    troškove studija takođe plaćali roditelji (iako sam mogla i ja, nisu hteli ni da čuju)….brat bratu nisam imala na šta da trošim pare sem na krpice……izlaske obično trenutni dečko plaćao i tako….ja nikad bogatija nisam bila……
    Poenta je da sam imala para i da sav novac koji sam uštedela u stvari potiče iz tog perida kad nisam imala stalno zaposlenje niti bila prijavljena…..a imala sam vremena i za izlaske i za studije jer mi je takav angažman oduzimao svega par sati nedeljno!
    Sada imam posao stalan, relativno dobro plaćen…a para naravno pored dvoje dece i domaćinstva nikad dosta! Iako i mm dobro zaradjuje (tj.zaradjuje više od mene) ja hoću da budem platežno ravnopravan član porodice I opet se setih mog honorarnog rada….pa sada pišem za novine i radim privatno konsultacije kod kolege koji ima svoju privatnu praksu…..i tako popunjavam budžet!
    Hoću da vam savetujem da smislite šta bi ste mogle i znale da radite bez obzira na to da li imate stalan posao ili ne a naročito ako ga nemate i pare vam trebaju (a kome ne trebaju) i da pokušate da honorarno zaradjujete….
    To može biti i čuvanje dece, pomoć u kući, prevođenje tekstova, spremanje kancelarija i zgrada, kozmetičke i frizerske usluge, rad na pijaci, podučavanje dece, pisanje, rad u struci povremeno i privremeno (ako ste u mogućnosti), ….ma šta god vam padne na pamet…poenta je da se vi nametnete tržištu aktivno a ne da budete pasivni čekač u potrzi za poslom…
    ja se setih ovoliko ovako na brzinu ali će svako sebi sigurna sam smisliti nešto adekvatno što će biti moguće da radite a i da zaradite!
    :-*

srecna mama

Anita, dobar predlog, ali svaka je zena prica za sebe.Meni iskreno vise znaci da bude sa detetom i da sa njim kreativno provodim vreme., nego da radim za male pare, e sa d, ne bih da me neko pogresno shvati.Svaka para jeste dobro dosla, ali ja neki put zaradim 13.000 , 14000.Taj novac ja gotovo i ne osetim , a odvajam se od deteta, prepoustam ga svekrvi koja ipak ne ume sa njim kao ja.Iskreno, nemam velikog motiva, prilicno mi je zao sto nisam sa detetom.Anita, lepo je od tebe sto si radila honorarno, i sto si bila na roditeljskom budzetu, recimo u mom kolektivu su uglavnom studenti koji tako zive na roditeljski budzet i onda im dodje kao dzeparac, i to dobar dzeparac.Ne potcenjujem naravno dinar, ali nekako nemam motiva iskreno.Svojevremeno sam trudna radila do 5.meseca trudnoce i imala sam pnekad smenu verovali ili ne do 1.uvece, i nekako mi sve to nije ovako tesko palo.A, sada:roll: Inace, istina je da svaki dinar znaci, ali navikla sam i sa muzevom platom, opruzim se koliko sam dugacka i Boze moj.

MilicaCale

prvo, da primetim, tvom detetu treba vrtic a ne baba (dovoljno je veliko)
    a drugo, to sto mozes sa muzevom platom, znaci da je dovoljno velika, za vase potrebe. I tu prestaje svaka potreba za nasom diskusijom ovde: potpuno je tvoja stvar da li zelis da radis, ili da cuvas dete i mi nemamo nikakvo pravo da se mesamo.

srecna mama

Da , samo nazalost, vrtic je vezan za stalno zaposlenje.

MilicaCale

znam, smrk.
    a prvatni vrtic, ili skolice, recimo engleskog? ima i onih koji nisu previse skupi, kad ne ostaje celog dana.
    mada, najbitnije: ako mislis da treba da bude sa tobom, mozda nema potrebe za vrticem.

srecna mama

Pa, pazi, za sada engleski ucimo nas dvoje zajedno, i zadovoljna sam time sto smo postigli, sa 3 god.vec zna 3,4 pesmice i nastavljamo s aradom.Naravno sa nekih 4,5 vec planiram da ga upisem.Nazalost, privatni vrtic je van dometa mojih finansijskih mogucnosti.

MilicaCale

u stvari, ono sto sam htela da kazem je: ako ja mislim da trebam da radim i da moje dete treba da ide u vrtic, ne znaci da i ti moras da mislis isto. sto znaci da ne treba da te ubedjujem da ga das u vrtic, ako ne mozes, ili da radis, ako ne zelis (svesna sam toga i postujem razlicitost, svako zna sta je za njega najbolje)
    engleskog vrtica ili igraonice sam se setila, zato sto postoje u nisu, po principu su privatnih vrtica, ali na krace i kostaju manje, cini mi se…

katarina
    Član
    katarina

Da kazem koju rec na ovu temu…
    Ovde deca tek od 3 god idu u vrtic i to od 8-13 h imala sam super posao u struci al radno vreme od 9-17h s tim sto bi isla u 8-19 nekad kuci…Posle prvog deteta nisam bila u mogucnosti da radim jer nemam kome dete..a pola radnog vremena mi ne daju jer sam bila pocetnik ..nije mi nista drugo ostalo nego da ostanem kuci..u pocetku je bilo ok al posle god dana pocela sam da tupavim..dete,kuca ..nasla sam posao u jednoj modnoj kuci 3 dana po 5 h obicno ujutru kad je dete u vrtic…a kasnije jos bolji posao koji radim i dan danas kuci…prevodim..ogdovara mi jer mogu da radim svuda na svetu potreban mi je samo net:wink: kad hocu idem i pudovima,zatvorima:lol: i svuda gde sam potrebna..ali to je ovde a Srbija je nesto sasvim drugo…
    OPste poznato je da doktori nauka,ljudi sa diplomama rade na pijaci..e to je golo prezivljavanje..tesko je naci posao pogotovu zena u Srbiji..niko nece samovoljno sedeti kuci 24h zitav zivot i biti domacica i majka ako moze raditi..prvo zbog sebe…

MilicaCale

🙂 zgodno, katarina, zgodno
    ali, mislim da gresis: ima puno zena koje ne zele da rade i misle da im je mesto uz decu. znam takve i jednostavno ne zelim da ih kritikujem (jer imaju i one kritiku za mene, da se ne posvecujem svom detetu dovoljno)

Gledanje 61 članaka - 61 do 75 (od 79 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.