Ova tema sadrži 19 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  malisha75 6 godine, 10 meseci ranije.

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 20 ukupno)

Dojenje blizanaca

• drdraganadimitrov

Posto nisam na ovom forumu nasla ovu temu ,otvoricu je ja:lol:
    Mama sam bliznakinja koje sada imaju 2 meseca,posto sam prvo dojila do godinu dana ,htela sam i nji,ali primeri iz okoline mi nisu ulivali hrabrost.Moja majka(mog brata i sestru) ih je uz velike muke dojila do 3 meseca ,a onda izgubila mleko. Moja tetka je izdrzala jedva 40 dana i ona je izgubila mleko. One su dojile po principu leva dojka jedna beba, desna dojka druga.Ali bebe su razlicito sisale u razlicito vreme i obe su na kraju dobile mastitis i izgubile mleko. Ljudi iz moje okoline kada su culi da i ja cekam blizance, odmah su mi savetovali da u startu krenem sa formulom i da se ne mucim,ali sma trazeci po internetu o tandemskom dojenju,odlucila se da ih obe istovremeno dojim i da im menjam dojke. Najvise su mi pomogli sajtovi
    http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=96&Tekst2ID=112&Show=174
    http://babyandchild.blogspot.com/2008/05/pet-injenica-o-dojenju-blizanaca.html
    Nabavila sam u Aksi jastuk slican ovom,nije Beluga jer na krajevima ima kopcu slicnu onoj na kolicima.
    http://www.maminsvet.net/2011/08/05/jastuk-za-dojenje/dojenje-blizanaca-i-jastuk-za-dojenje/
    Mi se za sada uspesno dojimo,nadam se da cemo uspeti da se dojimo do prvog rodjendana.
    Nadam se da ce ovaj post nekim mamama blizanaca pomoci!:caos:

krissty
    Član
    krissty

Svaka ti cast za dojenje bliznakinja, slucajno sam naletela na ovu temu (mozda zbog velike zelje da dobijem blizance i to 2 devojcice 🙂 ), samo sam htela da te ohrabrim ako ti to uopste ista znaci,ove godine na moru smo upoznali bracni par sa cetvoro dece, prvo devojcica, pa decak, pa decaci blizanci, imali su 14 meseci i mama ih je jos uvek dojila, i to na plazi pored nas. Naravno morala sam da pitam kako uspeva (jer imam drugaricu koja ima blizance ali ona je odmah u pocetku batalila dojenje), kaze zena da joj je u pocetku samo bilo tesko dok se nisu ustimali jer ipak je to velika obaveza i to pored dvoje starije dece, ali zelela je i uspela, tako da ne sumnjam da ces i ti uspeti. Najteze je prvih par meseci dok samo sisaju, kasnije kad krenu polako da ruckaju cvrstu hranu je mnogo lakse. Stvarno svaka ti cast, uvek se odusevim kad vidim da ima zena koje doje blizance, jer kao sto i sama kazes, odmah svi pomisljaju na formulu od starta, samo napred!

drdraganadimitrov

Hvala Krissty, na ohrabrenju,znaci mi.
    Za sada se dojimo,nadam se i da cemo dalje!A tebi zelim da ti se zelja ispuni i da dobijes bliznakinje!:-*

pereca
    Član
    pereca

Moram da se javim i podrzim Draganu!!!
    Desilo mi se pre neki dan u parku da me drugarica pita ( pored nje je bilo jos par zena)da li se blizanci doje i sve su mislile da se blizanci ne doje!!! Kao da je to neko pravilo!!!:hmm: :galamdzija:
    Moje decake sam dojila 9,5 meseci, prvih nekoliko samo dojenje ( razradila sam ga sa pumpicom, posto 2 meseca nisu bili kuci, pa ga je bilo koliko hoces), posle malo dohrane a prestali su da sisaju sami, nisu vise hteli, tako da je proslo bez trauma.
    Sada sam bila na CR pa je sve islo malo teze i bili smo u bolnici 18 dana pa su mi donosili bebe kako koja sestra misli da treba, 3X sam dobijala temperaturu tamo, kuci je u pocetku bio haos dok se nisu ustalili i sada ih dojim i uvela sam dohranu posle jedno 2 nedelje, bilo mi je stvarno tesko da izdrzim pored svih ostalih obaveza. i sada sisaju i dohranjujem ih naizmenicno i lepo nam ide. izdrzala sam vise nego sto sam mislila da cu moci i sada to funkcionise tako da ce da sisaju dokle budu hteli:lol: .

malisha75
    Član
    malisha75

Dragana, Pereco :respekt: :respekt:

drdraganadimitrov

Evo mene, samo da javim da mi danas punimo 5 meseci i dalje se samo dojimo.
    Na zadnjoj kontroli pre 3 nedelje bili smo teski po 6200gr .Planiram da se samo dojimo jos 2-3 nedelje i onda da krenemo sa zitaricama.
    Pozdrav svim mamama.

krissty
    Član
    krissty

Držimo vam fige da izdržite koliko želite, moram opet reći :respekt:

malisha75
    Član
    malisha75

:bravo: :bravo: Bravo Dragana! I ja ti se divim, stvarno si žena zmaj! U stvari, čestitam i tebi i tvojim devojčicama, a i porodici, jer za dojenje i jedne bebe, a pogotovo dve, verujem da je potrebna velika podrška porodice. Čitajući i neke druge tvoje postove sam stvarno stekla utisak da si jedna vrlo smirena osoba i da odlično savladavaš roditeljske izazove, da ti sve nekako prirodno i lako ide. Ja sam od onih koji veruju da se doji „iz glave“ pa me možda baš zbog te tvoje opšte smirenosti ne iznenađuje što uspešno dojiš dve bebe. Još jednom, svaka čast, i držim vam fige da lepo sikite i dalje!

Nije baš velika šansa da ću ja ikada dojiti blizance 😆 , ali ipak me zanima kako to praktično izgleda. Kako su sikile u početku, istovremeno, ili naizmenično? Jesu li slične sisalice, ili se po nečemu razlikuju? Jel svaka ima „svoju“ siku, ili menjate položaje? Ako sisaju zajedno sada kada su veće, jel one pri tom komuniciraju međusobno? Jesi li nekada sama sa klincezama, ili stalno imaš pomoć? I kako si organizovala pomoć? Mnoge mame koje doje bebe imaju utisak da prvih meseci ništa drugo ni ne rade nego samo doje. A možda je i to samo neka predrasuda ili loša organizovanost. Kako starija devojčica reaguje kada male sike? Nisam pročitala ako si negde već pisala, ali verujem da si dojila i stariju devojčicu. Primećuješ li neku razliku u dojenju jedne i dve bebe – osim što pretpostavljam da ti sad treba više vremena za dojenje? Osećaš li da ti nadolazi više mleka? Jel se laktacija uspostavila (mislim na onaj osećaj da su grudi meke) isto negde posle dva meseca?

Nadam se da ćeš naći vremena da nam napišeš nešto više.
    :hag: za vas!

drdraganadimitrov

Hvala svima na podrsci! Koliko sam smirena ne znam,ali sa njima nikada nisam pomislila da nemam mleka i da placu jer su gladne. Tu sumnju sam esto imala sa starijom cerkicom iako je i ona dobro napredovala,jednostavno na svaki njen plac,okolina bi rekla da je gladna ,pa sam u nekim trenutima i ja sumnjala. Inace nju sam dojila do prvog rodjendana .Kad sam planirala drugu trudnocu mislila sam posle prvog rodj starije zbog dojenja,onda sam cula za tandemsko dojenje bebe i starijeg deteta, pa smo resili da pocnemo da radimo na drugom ranije i da ih dojim istovremeno,ali kad sam u trecem mesecu saznala da su blizanci upitanju, poela sam sa odvikavanjem starije devojcice Dojenje tri istovremeno bi mi bilo vec tesko,sobzirom da je jedna od njih vec velika.:lol: ,
    Kad su bile bas male(tek rodjene) dojila sam ih na 2h,jer su bile subiktericne i male porodjajne tezine(2800 i 2600) i cesto na jastuku za dojenje istovremeno.Skoro uvek sam imala nekog da mi pomogne da ih stavim na jastuk,ali ako nikog nije bilo stavim ih pored mene,pa jastuk oko mene i onda jednu na jednu dojku,drugu na drugu. Dojke sam im menjala naizmenicno,jer nisam znala koliko koja sisa i nisam htela da ako sisaju neujednacino i u razlicitom periodu da dobijem mastitis ili da mi jedna dojka bude prepunjena,a druga ne.
    One su brzo uspostavile ritam,mislim da je bilo i pre 2 meseca
    Posle treceg,znaci od ulaska u cetvrti zajedno ih dojim samo za uspavljivanje uvece i tada se rucicama dodiruju,i gledaju preko mojih dojki dok ne zaspu.U toku dana dojim prvo jednu pa drugu i imam pomoc zene koja dolazi da mi se nadje kad sam sama sa njih tri(kad mi ostali ukucani odu na posao).
    Starija cerkica kako kad,ako nije gladna i pospana ne pravi probleme samo kaze Duka/Daka dude(sisaju) i igra se pored nas,ali kad joj nesto fali onda kaze Duka/Daka(tako ih ona zove) daj babu.(da ih dam zeni koja mi pomaze),me me (uzmi mene):lol:
    Poz svima

malisha75
    Član
    malisha75

I jos jednom, bravo :bravo:
    Hvala sto delis svoje iskustvo sa nama. Nadam se da ce biti vise mama blizanaca da ti prave drustvo na ovoj temi.

drdraganadimitrov;776889 wrote:
    Posle treceg,znaci od ulaska u cetvrti zajedno ih dojim samo za uspavljivanje uvece i tada se rucicama dodiruju,i gledaju preko mojih dojki dok ne zaspu.

Ovo mi stvarno zvuci neprocenjivo :love: . Uzivajte :-*

MilicaCale

bravo, dragana. I mene je bas zanimalo kako ovo funkcionise u praksi.

drdraganadimitrov

Samo da se javimo da smo pre desetak dana krenuli sa nemlecnom ishranom i da smo tada imali obe po 6800 gr,nastavljamo sa dojenjem,ali pocinjemo da uzivamo i u drugim ukusima.
    Poz svima.

drdraganadimitrov

Ostala sam vam duzna slicice kako ih dojim zajedno.
    Sad ih postavljam
    http://imageshack.us/g/252/03082011584.jpg/
    Poz

krissty
    Član
    krissty

Dragana, ti si stvarno žena za divljenje, mogu samo da zamislim koliko je bilo potrebno požrtvovanosti i vremena pogotovo u prvih par meseci,a vi ste uspeli da izgurate, svaka čast.
    A slike su divne, ne znam koja mi je lepša, bubice male

malisha75
    Član
    malisha75

Dragana, super ste! Preslatke sličice! Slažem se sa kristy, ti si žena za divljenje :respekt: !

Nadam se da će tvoje iskustvo ohrabriti i druge mame blizanaca da doje svoje bebe.

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 20 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.