Roditelj Portal – Trudnoća, beba, roditelj Forumi DECA Dojenje Dojenje: kada je dosta?

Ova tema sadrži 191 odgovor, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  Mako 9 godine, 3 meseci ranije.

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 192 ukupno)

Dojenje: kada je dosta?

• dragana1774

Veoma malo se govori dojenju, koliko dugo bi bilo ok. Nas pedijatar podrzava to sto ja dojim jos uvek, moj sin ima 18 meseci. Ja sam svesna da moje mleko ne moze da mu skodi, jer je ljudsko mleko namenjeno ljudskim bebama, a kravlje teladima, tako da one price da mu moje mleko nista ne znaci a da ce mu kravlje vise znaciti pada u vodu. Ne znam gde to moze da prodje (kod koga?). Dojilje pisite. Volela bih da cujem sta druge zene kazu na ovu temu

Bojana I Anja

Dragana i moja cerka ima 18 meseci i jos uvek je dojim. Svakog dana slusam price kako treba da je odbijem i predjem na kravlje.
    I moj pedijatar kaze da treba da nastavim da dojim sve dok to meni i Anji odgovara. Kravlje mleko slabo pije ali zato druge mlecne proizvode obozava.
    Nastavicemo jos neko vreme sa dojenjem.
    Super sto si otvorila ovu temu. Drago mi je da ima jos neko ko doji bebu 18 meseci.

dragana1774

I meni je veoma drago sto si se javila, i smatram da je tema ozbiljna. Zao mi je sto se tako malo o tome govori, a veoma je vazna stavka, pocevsi od porodilista. Iskusenja su velika; posto moj sin ima cirkularni karies na sva cetiri gornja zubica, stomatolog nam je rekao da je to zbog nocih podoja i da bi trebalo to da prekinemo, sto je bilo veliko iskusenje za mene dok nisam malo istrazivala po internetu da dojenje definitivno nije uzrok pojave kariesa. Tako da mi je laknulo, a ne znam dokle cu da dojim, verovatno kao sto vas pedijatar kaze, dok to prija i njemu i meni.
    Pozdrav

katarina
    Član
    katarina

Nemojte me pogresno shvatiti al ovde u Nemackoj pedijatri kazu da je za dete i sasvim nego dovoljno 6 meseci..kada dete prelazi na hranu iz nje dobija sve sto mu je potrebno dok ga dojenje samo vara pa je dete cesto gladno ili pa lakse mu da siki i nece da jede…A vec sa 18 meseci mislim da se dete vise igra i oseca sigurnost kad je kod majke a ne zato sto mu je potrebno…sto se deteta tice njemu bi odgovaralo sve dok ima mleka a znate i same koliko dugo mozete imati mleko…sve u svemu svako ima pravo na svoje misljenje znaci po meni je vise nego dovoljno 6 meseci.

Aiko
    Član
    Aiko

Verovatno da je dovoljno 6 meseci, ali ja podrzavam dojenje do druge godine. Ne znam da li cu ja toliko, to zavisi od mnogo stvari, ali ako budem imala mleko i tada, sto da ne. Mislim da je to za bebe izuzetno u psiholoskom smislu. Vesna, bokicce :bravo: :bravo: :bravo:

lampica
    Član
    lampica

Divna tema i bas mi je drago da je zapoceta… Ja sam „iskusna“ dojilja, Tinu sam dojila 29 meseci. Nekome to izgleda puno, mnogi prevrcu ocima, uz obavezno „Kako si mogla?“ A meni je taj period proleteo.
    Prosla sam kroz mnogo problema za period dojenja, ali to mi je davalo jos vise volje da nastavim (mm bi rekao da sam tvrdoglavi magarac“ :> ).
    A sto se tice toga dokle dojiti dete, i ja sam misljenja dokle god prija mami i detetu. Ili, mozda da kazem, minimum 6 meseci, a posle koliko hocete. I ne bih se slozila s tim da je beba gladna dok sisa (ono posle 6 meseci). Moja Tina je lepo napredovala, iako je cvrstu hranu prihvatila tek sa 9 meseci.
    Susrela sam se i sa pogresnim misljenjima mnogih zena, sta znaci dojiti. Vecina njih kad se kaze dojenje, pomislja na to da dete nema nijedan drugi obrok sem maminog mleka. Totalno pogresno. Dojis i ako imas bar jedan podoj na dan.
    Zao mi je sto cesto nailazim na price poput „mleko nije dobro“, „nemas ga dosta“ i sto zenice lako odustaju od dojenja cim se pojavi neki problem (bas usled te neobavestenosti, ili recimo, prihvatanja necijeg misljenja bez pogovora. Ja sam licno bila na meti nekoliko osoba). Nazalost nismo dovoljno edukovane, a savetovalista nam vrve od postera koji promovisu adaptirano mleko.

Evo, Tina ne sika od juna prosle godine, proslo je godinu i po, i cesto se sa nekim osmejkom na licu setim tog perioda. Sika je mojoj Tini bila prvenstveno hrana, a isto tako i uteha. Pa tacno se stopis sa detetom, dok ga onako ususkas u narucju, pa gledas, gledas, pratis ustasca kako se mrdaju ritmicki… Ili, kad malko poraste, pa obuhvati rukom siku, kao da kaze „Ne dam nikom, to je moje!“, ili na momenat pusti siku, pogleda te i ozari se… Definitivno najlepsi osecaj na svetu!

mayya
    Član
    mayya

Bravo Lampice! Svaka cast!

Mislim da cu i ja Necu 26 meseci, kako nam je krenulo!!!

Koliko god, bice dobro!

Aiko
    Član
    Aiko

lampica – 4/12/2007 21:06

Evo, Tina ne sika od juna prosle godine, proslo je godinu i po, i cesto se sa nekim osmejkom na licu setim tog perioda. Sika je mojoj Tini bila prvenstveno hrana, a isto tako i uteha. Pa tacno se stopis sa detetom, dok ga onako ususkas u narucju, pa gledas, gledas, pratis ustasca kako se mrdaju ritmicki… Ili, kad malko poraste, pa obuhvati rukom siku, kao da kaze „Ne dam nikom, to je moje!“, ili na momenat pusti siku, pogleda te i ozari se… Definitivno najlepsi osecaj na svetu!

BRAVO LAMPICE!!!! :bravo: :bravo: :bravo:

gorana
    Član
    gorana

I ja podrzavam dojenje iz vise razloga!
    Nemoram napominjati da je najbolja ishrana za bebu,to svi znamo i mislim da je to dovoljan razlog da majke doje svoje bebe.
    Verujte mi da ima slucajeva kad zena NE ZELI da doji bebu iako je u mogucnosti.To sam u svojoj okolini videla i to mi nikada nece biti jasno.
    Druga vrlo bitna stvar za zene.Nedavno sam gledala emisiju u kojoj su izneseni podaci da ce za 15 godina svaka 3 zena bolovati od karcinoma dojke.
    Svedoci smo cinjenice da ih i sada ima jako puno tako da verujem u ove proracune.
    DOJENJE je prevencija i doktori savetuju sto duze dojenje deteta po mogucnosti 24 meseca i jos su dodali kao bitno i to da bude sto vise dece.
    Minimum 3 dece po 2 godine to je 6 godina dojenja ta zena bi bila vrlo zasticena ali slozicete se da je to u danasnje vreme jako retko ako uopste i postoji.

Sve ovo sam napisala jer se slazem da je dojenje vrlo bitno kako za bebu tako i za majku.Sto pre budemo toga svesni to je bolje za nas.Ja sam dojla 10 meseci ali cestitam ovim nasim mama sa foruma koje to mnogo duze rade.

Hanan
    Član
    Hanan

Slazem se sa svima, ja ako Bog da planiram da dojim do zadnje kapi, a ako bude Muazu vise od dvije godine onda cu da vidim sta cu…bas bi patila da prekinem dojenje a znam da ima mlijeka.

Brandza
    Član
    Brandza

Ja preko 1,5 ne bih dojila…Anju je bila moje mleko do 9 meseca,a posle je presla na kravlja…time ona dodje tele ❓ 💡 😆 …majcino mleko vremenom gubi svoja svojstva,delim katarinino misljenje da se dete u uzrastu od 18 meseci samo igra,i da mu je to vise stvar navike i bliskost sa majkom…ali ukoliko to odgovara i majci i detetu,sto da ne?

ivy
    Član
    ivy

Mleko je hranljivo i u 3godini samo su bebine potrebe mnogo vece,pa je potrebna ostala hrana.
    Sve dok beba sisa to joj korisi,ne kao u prvih 12 meseci ali sigurno mnogo.
    A ja se sva najezim pri pomisli da ce Boris prestati da sisa,to mi je trenutno nezamislivo. Od kako se rodio sisa,to nam je prirodna pojava,svakodnevnica. Ne znam kada ce prestati ali ja ga necu odbijati.

racic
    Član
    racic

Podrzavam DOJENJE, i svaka cast svima koje dojite svoju decu.

Ja sam Ivu dojila sto se kaze do zadnje kapi, od nekih 8 meseci i onda je nestalo. Prva tri meseca sam imala strasne ragade, jedva sam ih zalecila, plakale smo zajedno, ona dok ne uhvati a ja kad uhvati, ali nisam odustala. Poslednje dve nedelje naseg dojenja je bilo ujutru, povuce malo, koliko ima pa joj dam kravicu. Plakala sam kao malo dete kad sam shvatila da vise necu imati taj osecaj bliskosti.

Citala sam negde da je kravlje mleko zdravije, hranljivije….. od majcinog mleka, ali ni jedno mleko nije bolje za bebu od majcinog.

Moram da vam ispricam jedan ekstremni slucaj. Majka odvela dete od 2god. kod dr. jer je jako bledo, da vidi sta se sa njim desava.
    Dr. pita: sta dete jede?
    Majka: sisa
    Dr. :dobro sisa, super je to, svaka vam cast……. a sta jos jede osim sisanja?
    Majka: pa nista, kazem vam sisa, imam dovoljno mleka.
    Naravno, dete je anemicno, zato je i tako bledo, ali majci lakse da gurne sisu i zavrsila poso. Nema da misli sta ce da sprema, da se muci sa uvodjenjem, da sad ne pisem svi znate kako sve to ide.

Nasuprot ovoj prici znam mame koje ne daju deci da sisaku da im se ne rastegnu grudi. Znam neke koje je dete jednom gricnulo pa su odustale, a mogle su da doje 3 odjednom.

Slozila bih se sa vama da dete treba dojiti dokle god prija majci i detetu, ali preko 2god. mislim da je suvisno, ali naravno ne osudjujem, to su po meni najlepsi trenuci u majcinstvu.

Lelejn
    Član
    Lelejn

neznam ja kad smo dosli iz bolnice rekla sam sest meseci i dosta, posle sme i drugo da jede, a ja bi malo vise slobode,kako se blizilo produzila sam na osam kao eto do ispitnog roka,da mogu januara da idem s mirom bez njega,i onako u 9. mesecu vec sisa 1-2 obroka na dan,pa sam mislila stace mu i to,bezveze se samo cimamo(bez ljutnje one koje stvarno vole da doje,ali meni je to isto kao i kad mu dajem da jede bilo sta drugo-svakako ga uvek ja hranim i par puta je moja rodjena sestra niko drugi se ni ne otima,muz uvek vice ja neznam),a sad s obzirom da mi se mleko od 6. meseca skoro prepolovilo,pa onda opet malo vratilo,a ali ne ko pre,i da dvaid sisa ali mnogo vise reagije na tanjir ,tacnu,i sve sto vidi da mi jedemo,inaceje jako alav od rodjenja i sve pojede u rekordnom vremenu i cesto trazi jos sta god to bilo osim sisianja-tu zna granicu i ako dobija i nesto drugo bas nedeluje nesto srecno kad sledeci obrok treba da sisa prvo se prenemaze pokusava da izvoje nesto konkretno onda kad vidi da nema vajde uzme pa sisa….
    i sve u svemu,duze od godine ga sigurno necu dojiti,ali ako budem imala mleka ,verovatno ce ici i samnom na spit,za sad mislim jedno 9-10 meseci,ali ko zna dokraja izgleda da uvek produzavam neznam ni sama zasto 😉
    mm je sisa godinu i po i jedva ga je sveki odbila posto je pocela da radi,ja sam sisala samo tri meseca,mama tvrdi da jednostavno nisam vise htela :neznam:
    moja rodjena sestra 7 meseci i mama je odbila jer je smaralo
    neznam u svakom slucaju meni je to preko godine zaista nepotrebno i bezveze,bez ljutnje,mislim da imam pravo na svoj stav ,ali zaista mislim da je to vec pred kraj godine cisto igranje i nacin mame da sto duze drzi dete u uz sebe i/ili obrnuto
    ja volim i svoju slobodu,ovako sam previse vezan za njega a i on za mene,i sve misli mi okupira,skoro dai neuspevam da ucim,niti se posvetim bilo cemu drugom,mene to malo ubija
    e sad sam spremna za rafal svih onih koje obozavaju da doje
    ali to je moje misljenje nisam imala nameru nikog da vredjam :-*

racic
    Član
    racic

Lelejn, svakako da svako ima pravo na svoje misljenje, forum zato i postoji, mislim, bilo bi dosadno i neiskreno da svi pisu isto. Evo ja te ne osudjujem ako ti to nesto znaci 😉 🙂 :caos:

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 192 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.