Ova tema sadrži 23 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  Stasija 8 godine, 2 meseci ranije.

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 24 ukupno)

Doniranje mleka

• kololoca
    Član
    kololoca

Drage mame,

Da li neka od vas donira ili je donirala mleko u Beogradu?

Posle prve trudnoće sam imala baš dosta mleka, sin je svakog meseca više od 1kg napredovao, samo je sisao, a ja sam pored toga svakodnevno izmlazala, bar po još 200ml.

Ako ovaj put bude ista ili slična situacija, planiram da obavezno to mleko doniram pa me znanima kakva su vaša iskustva i kako sve funkcioniše?

мирка

Јао, и код мене је била иста ситуација. Млека колико хоћеш.
    Моја снајка је то радила, али с нисам баш распитала 😳 још ми је некако рано….
    Знам да им је давала узорак за анализу, тако да то није лоше јер провериш квалитет млека и знам да је то све стављала у флашице и држала у фрижидеру, па су они долазили по то….сад, не знам да ли сваки дан или сваки други, или…..
    Видећу се са њом ових дана, па ћу питати за детаље, ако се до тада не јави неко други са правим информацијама…..

kololoca
    Član
    kololoca

Mirka, super! Jedva čekam da čujem kako sve ide!

Mnogo se tome radujem, a ako ima još neka mama koja je donirala mleko, bilo bi super da podeli iskustvo ovde!

njamiii
    Član
    njamiii

Kololoca, http://www.neonatologija.rs/bankamleka.htm slobodno ih pozovi i pitaj sve sto te zanima, nemoj da se ustrucavas, verujem da ce ti objasniti sve sto te zanima. Svojevremeno sam citala tekst koji je pisala zena cije dete je lezalo kod njih, iz Vojvodine je ako se dobro secam, u kojem je pisala kako je svaki dan autobusom slala svoje mleko, sa instituta bi ga pokupili i uvece joj autobusom vracali sterilisane posude spremne za sledece izmlazanje. Na ovoj stranici (u slicaju da je nisi ranije iscitala) imas navedene neke osnovne kriterijume koje je potrebno da ispunjavas. Nadam se da ce vam dojenje biti lako i prijatno kao i prvi put i da ce biti mleka za jos puno drugara. bravo i imate nasu podrsku (a nadamo se da cemo se i mi pridruziti u neko dogledno vreme).

malisha75
    Član
    malisha75

I mene je zaintersovala tema i podrzavam sve mame koje se odluce na tako plemenit korak. I sama bih se rado prikljucila da sam u prilici, pa makar i sa malom kolicinom jer je recimo jednom malom nedonoscetu nekad i 200-300 ml dovoljno za ceo dan.
    Malo sam guglala, i naisla na ovo: http://www.bebac.com/forum/index.php?showtopic=887
    Tu je jedna mama lepo opisala kako funkcionise doniranje kod nas. E, sad, meni ne bi bilo prihvatljivo da pored dobre volje i investiranog vremena u izmuzavanje i sve sto uz to ide jos moram i da placam tablete za hladnu sterilizaciju i da trosim svoje vreme i novac da mleko dostavljam na Institut. Mislim da sada vec imaju i vozilo za prikupljanje mleka, pa je bar taj jedan problem resen. Inace, stvarno, da recimo zivim na NBG i da nosim preko Gazele mleko na Institut i tako gubim pola dana, hm, ne, ne, to ne bih mogla. Dojenje je vec samo po sebi zahtevno, pa uz malu bebu kod kuce ne ostavlja bs puno vremena.

Usput, svaka cast vama trudnicama sto se unapred interesujete. Ako budete uspele vec i kolostrum da donirate, to bi mogao da bude nekoj bebi lek neprocenjive vrednosti!!!
    Samo naored, jedva cekam da cujem vasa iskustva!

njamiii
    Član
    njamiii

M’da… mogli su to malo bolje da organizuju… Ok je sto se mleko nosi jednom nedeljno (ako sam dobro shvatila), ali od 12 do 14… bas nezgodan tajming. niti mozes nekoga da zamolis da odnese umesto tebe, jer svi rade u to vreme, niti mozes nekoga da zamolis da pricuva bebu… a opet u koliko ne zivis u blizini ne mozes ni da se prosetas sa bebom. Zgodnije bi bilo da je od 17 do 19, 20h, tada je vec laske naci nekog da skokne do njih. Jedino u koliko je rec o vikendu… A i ovo za tablete nije bas najpodsticajnije, hiljadu dinara mesecno sa malom bebom u zemlji gde jos malo pa ce i vazduh koji beba dise poceti da naplacuju u pricipu nije mala cifra. Neverovatno mi je da nisu uspeli nekako da se utale za te tablete, ako nista bar da ih zene koje doniraju mleko dobijaju po nizoj ceni. Totalno je bezveze da zene koje imaju i volje i mleka odustanu da ovako necega jer nemaju para da finansijski isprate akciju.

kololoca
    Član
    kololoca

Malisha75 hvala na linku i podršci! Baš zbog kolostruma se i raspitujem unapred, jer sam ja u porodilištu bila 9 dana, a još pre porođaja mi je krenuo kolostrum. Bebca su mi tad donosili 5 puta dnevno, a njemu je tad jako malo bilo potrebno, pa sam posle svakog podoja izmlazavala još puno „žutog mleka“. 🙂

Njamiii bila sam na njihovom sajtu, videla sam sve te zvanične informacije, nego sam baš htela da čujem neka lična iskustva i kako to sve zapravo izgleda u praksi. Hvala na lepim željama, a i vi onda da nam se pridružite. Taman ću i ja, nadam se, uskoro moći ovde da napišem svoje iskustvo, koje će onda možda nekom pomoći da se odluči.

pulinka
    Član
    pulinka

Klanjam se svim ženama koje imaju volje da doniraju mleko.
    Šteta što je cela procedura toliko komplikovana-ja sam imala zamrznute viškove onog „prelaznog“ mleka između kolostruma i „pravog mleka u prvih 10 dana od porođaja, za koje se ispostavilo da mi ne trebaju, nisam znala šta bih sa njima, stajali su predugo u frizu i duša me bolela što to nije moglo da ode nekom detetu kome je trebalo. Tada nisam uspela da nađem nikakve informacije o doniranju mleka kod nas.

LediIv
    Član
    LediIv

meni je zao, ja sam se plasila da necu imati dovoljno mleka ni za igora, jer sam s ovo dvoje starijih lose prosla s dojenjem, i onda sam se kao luda izmuzavala i zamrzavala mleko i imam sad sigurno jedno 5 litara u zamrzivacu koje nisam uopste koristila jer je igor lepo sisao pored toga i nije mu bilo potrebno. a sad mu vec polako istice rok i moracu da bacam 🙁

LediIv
    Član
    LediIv

e a jos nesto da dodam sto me bas iznerviralo. kad je igor imao dve nedelje lezali smo na institutu za majku i dete na odeljenju neonatologije jer je dobio neki virus. ja sam ga dojila ali mi je tad jos uvek bas nadolazilo mleko, a i on je valjda zbog bolesti slabije sisao, pa sam se tamo izmuzavala pored dojenja i to po jedno 200ml dnevno ta dva-tri dana, i nudila sam tamo sestrama mleko za te bebe sto leze tu, ali oni ne uzimaju mleko od mama nego im daju adaptirano. tako im valjda lakse, ali je to stvarno bilo suludo, male bebe, bolesne, leze tu i dobijaju adaptirano a ja u sobi pored prosipam u lavabo svoje mleko 👿

anita75love
    Učesnik
    anita75love

Ja bih rado, ne nedostaje mi ni volje ni para ali mi fali višak mleka nažalost……imam ga taman dovoljno za moje dete i to knap…..
    Možda tek ponekad nešto izmuzem kao višak (50-60 ml jednom nedeljno a to u svakom slučaju nije nikakva količina za donaciju!)…..:cry: Meni je baš žao što ne mogu da budem donator ali se tešim da bar moju decu dojim pa je i to nešto! Kad bi sve majke toliko uspele ne bi ni bilo potrebe za donatorima…jel! …. Znate kako se kaže-neka u životu svako uspe da pomogne makar samo sebi i svet će već biti mnogo lepše mesto!
    U svakom slučaju pozdravljam sve majke koje mogu i žele da doniraju mleko! I da ih bude što više-ali se nadam da će ta akcija i da zaživi u praksi odn.da neće sve ostati samo „slovo na papiru“ jer za to treba zaista i dosta truda!
    :-*

pulinka
    Član
    pulinka

LediIv, mislim da u bolnici ne smeju da daju mleko tuđih mama jer bi one mogle biti teoretski prenosioci nekih virusa (pre svega citomegalovirusa, HIV-a, hepatitisa itd.), pa bi morali da testiraju majke pre davanja njihovog mleka tuđim bebama-a jeftinije im je da im daju adaptirano-što naravno ne znači da je to i bolje za bolesne bebice, ali ko bi o tome mislio :(.

LediIv
    Član
    LediIv

pa to sam i ja pomislila, ali to bi onda vazilo i za ovo doniranje kad se nosi mleko, ne vidim kakve veze ima da li sam u bolnici s bolesnim detetom ili kod kuce :neznam:

njamiii
    Član
    njamiii

Ima li nekih novih informacija, iskustava na ovu temu?

anita75love
    Učesnik
    anita75love

Koliko sam ja u toku daje se mleko drugih mama drugoj deci……a ne samo mleko mame svom detetu i rade se sve analize koje su potrebne da mleko bude zdravstveno bezbedno…..mama koja ima dete na institutu za neonatologiju ne mora da leži sa detetom i ne leži već je kod kuće, svoje dete posećuje i ako ima mleka donosi ga! Njeno mleko se prvo daje njenom detetu pa ako ga ima i višak drugoj deci čije majke nemaju dovoljno ili uopšte mleka za svoje dete!
    Ovo znam jer sam malo pričala na tu temu sa koleginicom sa posla čiji su se prevremeno rođeni blizanci uspešno oporavili i sada su kod kuće sa svojom mamom.

:-*

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 24 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.