Ova tema sadrži 23 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  Stasija 8 godine, 1 mesec ranije.

Gledanje 16 članaka - 16 do 24 (od 24 ukupno)

Doniranje mleka

• kololoca
    Član
    kololoca

Otvorih temu odavno, ali sad napokon imam novosti i informacija iz prve ruke!

Doniranje mleka je sada maksimalno pojednostavljeno (ovo važi za Beograd, jer se u ostalim gradovima i ne prikuplja). Majka koja ima višak mleka i voljna je da ga donira zove Institut za neonatologiju na 011 3630-127 (odeljenje majki). Tu se ukratko raspita da li može da bude donator, što se može videti i na sajtu Instituta . Ako je podobna, sestra uzima podatke i dogovara se kada će njihova ekipa doći kod majke sa neophodnom opremom i da joj uzmu krv za testiranje.

U mom slučaju došli su odmah sutradan, sa tečnostima za dezinfekciju ruku i grudi, sterilizaciju pumpice, Avent pumpicom (može i vaša ako se rastavlja) i 5 flašica. Bitno je pratiti proceduru oko sterilizacije i higijene ruku i grudi. Jedna flašica od 250ml se puni u toku 24h, u međuvremenu se čuva u frižideru. Kada prođe dan flašica se stavlja u zamrzivač i ledi. Kada prođe 5 dana, odnosno potroše flašice, zove se Institut, i oni sutradan dolaze po mleko i donose nove flašice. Dakle ništa komplikovano, samo morate imati volje i malo vremena da bi ispoštovale sve procedure oko izmlazavanja.

Inače, javila sam se Institutu tek pre neki dan, a sin mi danas puni 3 meseca, jer sam od početka kuburila sa ragadama, a ni mleka nisam imala u nenormalnim količina kao sa prvim detetom. Pitala sam ih da li je malo ako im dnevno dam 40 ml, oni rekoše da njima sve znači, jer bebe tamo po obroku uzimaju 5ml, ali da bi bilo dobro da sačekamj oš nedelju dana da se možda poveća količina mleka. Ipak smo se dogovorili odmah za sutradan, jer sam taj dan uspela da izmuzem 100 ml viška, a prvi dan doniranja 190ml! Samo redovnim izmlazanjem posle svakog podoja za samo dva dana sam toliko povećala višak, a evo jutros posle prvog podoja mi je ostalo 50 ml. Naravno počela sam i više tečnosti da pijem, boza, čajevi, lubenice, mada to već sigurno ima tema na Dojenju.:)

U svakom slučaju, sve već znate koliko je majčino mleko zdravo, i koliko je ono i hrana i lek bebama. Bebe na Institutu su uglavnom jako male i imaju određeni problem pošto su tamo. Samim tim njima je majčino mleko još potrebnije, a njihove majke ne mogu sve da doje iz raznoraznih razloga. Tako da je samo na nama da li ćemo pored sopstvenog deteta, moći još nekom malom biću da pružimo tu prvu najzdraviju hranu.

malisha75
    Član
    malisha75

Bravo kololoca :bravo: i :respekt: ! Ja ti se divim. Radis nesto vrlo dragoceno i plemenito!

njamiii
    Član
    njamiii

Bravo Kololoca! Hvala ti puno za post. Mene malo brine to sto sa prvim detetom uopste nisam mogla da se izmlazam sa pumpicom, ali nadam se da ce ovaj put ici malo lakse, a i da ce biti mleka i da cemo uspeti da se lepo organizujemo i uklopimo, pa da krenemo vasim stopama.

мирка

Ја вишка млека имам, али сад смо у лудилу око грчева, па док се то мало не среди, нема ништа од измлазања…..
    Али, због нечег другог сам дошла на ову тему….а о томе сам размишљала док сам лежала у породилишту и гледала маме како муку муче са млеком које је надошло у великим количинама….
    Наиме, тамо нам нико није помињао донацију млека, нити било шта у вези са тим. Помислио би неко да они млека имају сасвим довољно или мисле да ми сами треба о томе да се информишемо…..А, могли би литре млека да обезбеде кад би само у породилиштима имали пумпице и давали их породиљама….. овако, моја цимерка је два дана отплакала због груди, јер су је јако болеле и баш су се мучиле и она и сестра да малу измузу млека….. Ја сам чак бацила један пешкир и пелену јер су ми били много натопљени млеком па сам се плашила да ће да се усмрди…….

anita75love
    Učesnik
    anita75love

Ja čuh čak glupost da su pumpice zabranjene da se koriste u porodilištu ……..
    kao to nije zdravstveno dobro (koristiti pumpicu) prve tri nedelje posle porođaja i ko kao to radi to čini na spostvenu odgovornost!
    Kao što ste primetili u porodilištu svi vam savetuju samo ručno izmlazanje……e, sad zašto bi bilo loše koristiti punpicu od prvog dana to mi do dana današnjeg nije jasno….niti mi je iko dao ikakvo obrazloženje niti ja mogu da dođem do bilo kakvog razloga na osnovu sopstvenog znanja i iskustva……
    :-*

MilicaCale

ja znam da pumpica ne deluje prvog dana, dok se ne razrade kanali (rucno i sisanjem), to provereno ne radi. Osim toga, ne prazni sama dobro kanale, pa se savetuje i dodatno rucno masiranje i rotiranje pumpice (da jastucici uhvate svaki put drugo mesto)
    osim toga, nisam cula da se ne preporucuju prvih tri meseca.
    U porodilistu je smela da se koristi, uz ogranicenje, za mame koje se izmuzavaju za bebe na fototerapiji, da moraju da ih predaju malo ranije, da bi se dezinfikovale (posto se one sve izmuzavaju u nekoj prostoriji… ne znam, tacno, posto nisam imala mleka za to u vreme dok sam bila odvojena od bece)

katarina
    Član
    katarina

Svasta sam cula ali ovo 😆 u Nemackoj svaka bolnica tj porodiliste imaju svoje pumpe za dojilje koje su se porodile a hoce da doje… da ih koriste sve dok im mleko ne dodje ne pustaju se iz bolnice..i to one pumpe iz koje se obe dojke prazne…nijedna ruka niti beba moze izvuci mleko kao pumpa koja ima konstantni ritam tako da se ne dobijaju ragade …

MilicaCale

e, sad, i u pravu si, i nisi u pravu – i u pravu sam i nisam u pravu.
    prvo, ti mislis na elektricne pumpice, a mi na rucne. Elektricne su zaista efikasnije, tu si u pravu
    a drugi deo: beba koja zeli da sisa je efikasnija od bilo koje pumpice, sto se izvlacenja tice, bez diskusije
    a ostatak izjave je moje licno iskustvi: 24h sam neuspesno pokusavala da se izmuzem rucnom pumpicom. izvukla sam nekoliko kapi, za svo vreme. (prepunjena, naravno). Kad je beba dosla do mene, mogla je da vuce malo, a onda je spavala i skroz sam se prepunila i posle nije mogla da lepo uhvati bradavicu, pa ni da sisa. Bila je gladna cele noci.
    tek je ujutru patronazna uspela da izmuze malo mleka, rucno (da razradi pri tom kanale), dovoljno da beba izvuce mleko do kraja (sad vec prilicno gladna). Tek posle dva podoja (jedan za jednu i drugi za drugu) rucna pumpica je mogla da radi posao. Do tog trenutka nista nije izlazilo.

Stasija
    Član
    Stasija

Bravo kololoca :bravo: :bravo:

Mleko ide malim bebicama u Institutu, kojima znaci svaka kap mleka.
    Citam price roditelja prevremeno rodjenih bebama, na FB stranici Banke mleka https://www.facebook.com/BankaMleka, i covek ne moze ostati ravnodusan na tako nesto.

Gledanje 16 članaka - 16 do 24 (od 24 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.