Ova tema sadrži 109 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  ella24 5 godine, 3 meseci ranije.

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 110 ukupno)

endometrioza

• petra
    Član
    petra

da li neko nesto zna o endrometriozi,moja je drugarica ima i doktor joj je rekao da ce vrlo tesko ostati u drugom stanju,a u avgustu mora na operaciju.Pa bih volela ako neko nesto zna o ovom oboljenju da mi napise

Manana
    Član
    Manana

Endometrio za je obolenje kod koga se aktivni funkcionalni endometrijum (unutrasnji sloj materice karakteristican po mesecnim hormonski uzrokovanim promenama koje se manifestuju kao njegovo ljustenje tokom menstrualnog krvarenja) nalazi izvan matericne supljine, obicno u maloj karlici, ali moze da se nade i na udaljenim organima. Nacin nastanka nije tacno poznat, kao najverovatniji se pominje rasipanje endometrijuma iz materice retrogradno kroz jajovode. Posto je ova pojava cesca u odnosu na procenat obolevanja smatra se da se radi i o slabosti imunog sistema. U 60 do 80% slucajeva lokalizovana je na jajniku gde se obicno vida u obliku ciste ispunjene starom krvlju koja se zbog izgleda naziva «cokoladna» ili «katranska». Simptomi oboljenja su raznovrsni, najcesce se javljaju bolne menstracije, bol pri seksualnom odnosu, bolovi u trbuhu i karlici, neredovne menstruacije, neplodnost, bol u ledima. Dijagnoza nije jednostavna, jer da bi se potvrdila sumlja na endometriozu potrebna je histopatoloska potvrda iz preparata koji se dobija laparaskopskim pregledom. Lecenje je obicno kombinovano, hirurski se odstrani cisticna promena na jajniku, a otkrivena pojedinacna zarista se uniste elektrokoagulacijom ili laserom. Medikamentozno lecenje se zasniva na izazivanju pseudograviditeta (lazne trudnoce, za trudnocu je karakteristicno da je funkcija jajnika svedena na minimum) obicno devetomesecnim davanjem hormonskih kontraceptiva ili davanj 4 do 6 meseci danazola ili sintetskih analoga GnRH.

Ovo sam nasla…

Koka Loka
    Član
    Koka Loka

Može da ostane u drugom stanju.

Prvo će joj zaustaviti ciklus da se sve to „osuši“, laički rečeno. Zatim će joj ponovo izazvati ciklus i krenuti sa hormonskom terapijom da izazovu ovulaciju, ići će na folikulometriju da sve to lepo isprate i da krenu sa ciljanim odnosima.

Ja joj želim puno puno sreće.

Potražiću tekstove o endometriozi u kojima može pronaći i savete o ishrani.

petra
    Član
    petra

hvala vam devojke

Seka Ivana

Mozda sam malo zakasnila ali evo korisnih linkova o endometriozi.

http://www.medicina.hr/clanci/endometrioza.htm
    http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=184&Tekst2ID=185&Show=1193&PHPSESSID=649cacc66a8a71be334160c60af447ec
    http://www.zdravljezene.co.yu/index.php?link=endometrioza1
    http://www.poliklinika-harni.hr/teme/neplodn/06endometrioza.asp

U borbi protiv endometrioze je jako bitna i ishrana. Potrebno je da zena pokusa da smanji unos ako ne i da potpuno izbaci crveno meso, mleko i jaja – neka vrsta vegetarijanske ishrane, i da se na svaki nacin potrudi da ojaca svoj imuni sistem (sport, relaksacija..nista nerviranje 🙂 )

petra
    Član
    petra

hvala ti Ivana,pomogla si mi,drugarica mi se operise 23 avgusta pa cemo videti sta ce biti

Seka Ivana

Nema na cemu. Sve ce biti uredu. I sama sam prosla kroz to. Laparaskopski su mi uklonili cistu i endometriozno tkivo na materici i jajnicima pre vise od godinu dana. Posle toga sam dobijala Zoladex injekcije nekih 4 meseca. Hvala Bogu sad je sve u redu. Pozdravi drugaricu, bice sve ok, samo hrabro 🙂

petra
    Član
    petra

reci mi da li su ti rekli nesto za trudnocu?

Seka Ivana

Dok god na jajnicima ima endometrioznog tkiva oni ne mogu da funkcionisu kako treba pa samim tim tesko je ostati u drugom stanju. Isto tako jajovodi moraju da se provere. Tzv produvavanjem jajovoda se proverava da li su prohodni i da nije endometrioza prouzrokovala njihovo zacepljenje. Ukoliko se sve to otkloni onda nema smetnje za trudnocu. Znaci, da sumiram, endometrioza je bolest koja zahteva lecenje, kasnije STALNU kontrolu i promenu nacina zivota u smislu ishrane i upraznjavanja sporta i odmora. Po recima mog lekara ukoliko se vodi racuna sve bude na kraju ok 🙂 . Prema tome glavu gore bice sve u redu 🙂

petra
    Član
    petra

njoj su rekli da je to bolest koja se vraca i da je tesko otkloniti,inace joj je jedan jajnik potpuno zdrav ,ali ne moze da funkcionise zbog ovog drugog.Nadam se da ce sve biti u redu.

Iva&Lule
    Član
    Iva&Lule

i ja se nadam 😆

ella24
    Član
    ella24

NAPOKON SAM NASLA OVU TEMU…JA SE DRUZIM SA FORUMASICAMA U KAFANCETU ZA CEKANJE ll CRTICE U TEMI PRED TRUDNOCE.
    MUKU MUCIM SA ENDOMETRIOSOM… I OVA TEMA BI TREBALA DA BUDE VIDLJIVIJA NA FORUMU JER IMA PUUUUNO DEVOJAKA,ZENA SA OVIM PROBLEMOM… MNOGI LJUDI I NE ZNAJU STA JE ENDOMETRIOSA I KAKO MOZE DA ZAKOMLIKUJE ZIVOT…
    ISPRICACU VAM MOJE ISKUSTVO…
    ENDOMETRIOSU SAM OTKRILA 2005.GODINE I BILA JE JEDVA VIDLJIVA PA MI JE DR. REKLA DA MORAM DA JE PRATIM NA 6 MESECI.POSLUSALA SAM DR. I PRATILA SAM JE, NA PREGLEDU 2006. GODINE MI JE RECENO DA POZURIM AKO ZELIM BEBU JER CE BITI SVE KOMPLIKOVANIJE PA MOZE DOCI I DO NEPLODNOSTI. TADA NISAM PLANIRALA TRUDNOCU I NASTAVILA SAM DA IDEM NA GINEKOLOSKE PREGLEDE I PRATIM STA SE DESAVA… ENDOMETRIOSA SE NIJE UVECAVALA A NI SMANJIVALA BILA JE 2CM I NIJE BILO ALARMIRANJA… SVE DO…OVE GODINE U MARTU KADA SAM ZATRUDNELA I U APRILU IMALA SPONTANI… TADA JE DR. PRIMENILA BLAGO UVECANJE ENDOMETRIOSE I PREDLOZILA LAPARASKOPIJU STO SAM I URADILA U MAJU MESECU… NIJE MI DALA NIKAKVU HORMONSKU TERAPIJU JER SAM PLANIRALA TRUDNOCU I NA ZALOST NISAM ZATRUDNELA ZA OVIH 6 MESECI I ENDOMETRIOSA SE VRATILA… SADA PLANIRAM DRUGU OPERACIJU I HORMONSKU TERAPIJU TAKO DA CU PLANIRANJE BEBE MORATI DA ODLOZIM ZA SLEDECIH GODINU DANA.
    IMAM 31 GODINU I SVIM SRCEM SE NADA DA CU 33 GODINU DOCEKATI KAO TRUDNICA ILI MAMA…
    MOJ ZAKLJUCAK JE DA PSIHICKI TREBA OSTATI STABILAN I PREBRODITI SVE JER NAGRADA KOJA POSLE SVEGA STIZE VREDNA JE I MUKE… NE TREBA GLEDATI NA PROMASAJ U PROSLOSTI JER TO NAS RAZARA IZNUTRA, SEBE KRIVITI STO O NEKIM STVARIMA NISTE MISLELE NA VREME JE GLUPOST JER VREME SE NE MOZE VRATITI… JA IDEM DALJE I VERUJEM U SEBE I MUZA KOJI JE 100% UZ MENE U SVEMU…
    PISITE VISE NA OVOJ TEMI JER JE VAZNA I MOZEMO BAR PISANJEM JEDNA DRUGOJ DA OLAKSAMO…

ella24
    Član
    ella24

ENDOMETRIOZA u zavisnosti u kojoj je fazi postaje i bolest… otezava trudnocu a ako do nje i dodje uzrokuje spontani pobacaj…

Ova tema vec postoji na ovom forumu ali jedva se pronalazi jer je u temi zdravlje… Ja licno imam endometriozu i ona je jako ucestala pa treba vise pisati o njoj.
    http://www.poliklinika-harni.hr/teme/neplodn/06endometrioza.asp

Ispricacu vam ukratko moje iskustvo…
    2005. godine sam otkrila pocetak endometrioze i tada je dr. rekla da je dovoljno da je pratim pregledima na 6 meseci. 2006. godine na pregledu je endometrioza bila 2 cm i dr. mi je predlozila trudnocu ili dalje pracenje. Nastavila sam da idem na redovne preglede i sve je bilo ok, endometrioza je ostala 2 cm. Ove godine sam planirala trudnocu i u martu ugledala pozitivan test,bila sam presrecna…na zalost u aprilu je doslo do spontanog pobacaja i tada je dr. videla da se i endometrioza uvecala i predlozila mi laparaskopiju i uklanjanje iste. U maju sam to uradila i nisam uzimala nikakvu hormonsku terapiju jer sam planirala novu trudnocu ali na zalost do nje nije doslo da bi se ispostavilo da se endometrioza vratila i sada pocinjem ispocetka,planiram novu operaciju i hormonsku terapiju pa ako bude sve kako treba krajem sledece godine planiram trudnocu … sada imam 31 godinu i nadam se da cu 33cu godinu docekati trudna ili mama zive i zdrave bebe…

RAZMISLJAJTE POZITIVNO I NE KLONITE DUHOM SVE SE MOZE RESITI I SREDITI MADA NIJE LAKO ALI NAGRADA JE VREDNA SVEGA…ZA MOJU BEBU CU URADITI SVE STO JE POTREBNO…
    PISITE O SVOJIM ISKUSTVIMA

secer
    Član
    secer

ellice, bitno je da znas sta ti je, a to je vec i vise od pola resenog problema….drzimo ti moki i ja fige da sve bude ok i BICE!!!!!!….i da sledece godine budes trudnica i rodis nam drugaricu eleonoru….cmokic

ella24
    Član
    ella24

HVALA SECERLEMICE I LJUBI PUUUUUNO MOKIJA PRESLATKOD DECKONJU…
    :-* :-* :-*

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 110 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.