Ova tema sadrži 1,331 odgovor, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  montenegro 7 godine ranije.

Gledanje 31 članaka - 31 do 45 (od 1,332 ukupno)

Epidural

• dida
    Član
    dida

Epa drage moje, citam vase napisane redove i inspirisana nedavnim iskustvom svoje drugarice moram da se suprotstavim epiduralu. Ukljucujem zdrav razum i krecem:
    Dakle, priroda ljudskog organizma je da reaguje na bol-znaci, kada krenu kontrakcije nas organizam reaguje tako sto potiskuje ono sto izaziva bol tj.gura bebu napolje. Kada se bol ne oseti, organizam ne reaguje, potiskuje se po nalogu babice i taj potisak nikada ne moze biti ni priblizno jednak prirodnom potisku organizma.
    Guracu ja kada vi kazete da treba da guram ali kada ja osecam bol – e onda cu bogami gurati jace.

Slazem se sa Ivanom, treba olaksati bol, 21.je vek, sto se muciti kada je lakse sa epiduralom…
    A sto onda drzati dijete, vezbati i muciti se kad mozemo lepo na usisavanje sala i milina jedna. legnes, usisaju te, odmoris jos 2 nedelje i eto resenja.

Taj bol, koliki god daje traje max.24 sata a imamo ceo zivot pred sobom..Pa ako je to zrtva onda stvarno ne znam….
    Drugarica je uzela epidural..kaze nista nije osetila ali je tako svesna slusala doktore kako se svadjaju hoce li ili nece vakum, beba se gusi/ne gusi se…Zasto..? Zato sto organizam nije reagovao i nije proizveo dovoljan potisak..Nema potiska-nema boli…

Isto je i sa carskim rezom….pa to je jos bolje resenje, odspavas i probudis se a beba je tu…i jos dve nedelje rana boli i gotovo. Svi kazu da je sjajan a niko ne kaze zasto se zove carski rez. Da, tako su izvukli cara, rasporili su majku i izvukli dete samo niko ne kaze da je ta majka bila i ostala mrtva…

Prema tome, priroda je cudo i treba je pratiti. Samo ako daj Boze dodje do komplikacije treba uzeri alternativu.
    Ja ne znam, nisam se poradjala ali idem sa stavom: Idemo bebo, ti i ja, borimo se zajedno pa sta nam Bog da…a nadamo se najlepsem…

Toliko curice, razmislite pa u borbu..

Aiko
    Član
    Aiko

Ja cu se poroditi uz epidural, ako sve bude kako treba. U okruzenju imam nekoliko zena koje su se porodile uz epidural sve vreme caskajuci s babicom, s muzem-milina. Ne vidim zasto da se ne iskoristi nesto sto moze osobi da ublazi bolove. Naravno da moze biti rizicno, ali svasta moze biti rizicno, zar ne? Mislim da ne mozemo generalizovati stvari jer ne postoji ni jedna stvar koja sto je posto bezbedna-bar u medicini.

Iva&Lule
    Član
    Iva&Lule

ma nijedna francuzica se neporadja prirodno vec godinama jedino ako ima komplikacija onda carski rez,sve ima svoje rizike pa i vadjenje zuba .a kamoli porodjaj 🙄

xxooxx
    Član
    xxooxx

Ja mislim da epidural moze naneti trajne posledice u kasnijim godinama i da bi ga trebalo izbeci ako se moze. Naravno nisam ni za to da trpis prevelike bolove i da ne mozes da se porodis normalnim putem, ali sam opet vise za majku prirodu 🙂 Nas organizam koji je stvoren za materinstvo ima prirodno sredstvo za ublazavanje bolova samo ga treba podstaci snagom uma. Sve sto treba uraditi je reci samoj sebi da ti mozes, hoces i zelis da sve uradis kako treba u najkracem mogucem roku 😛 Moja majka je pri porodjaju sa mojim bratom uzela epidural a to je bilo tacno pre 25 god i porodila se bezbolno jel’, ali danas ima velike probleme sa donjim delom kicme i cak sta vise su joj i doktori rekli da postoje velike mogucnosti da je to od epidurala. Ne tvrdim ja da je to kompletna istina i da ce se to desiti svakoj zeni koja ga primi tokom porodaja, ali nagovestavam da postoje mogucnosti za to i da je bolja alternativa ici prirodnim putem. Ovde u Australiji mnogo zena se ipak odlucuje na epidural u vreme dok traju bolovi, ali ga retko koja zakazuje unapred. Zato draga Ivana probaj da se porodis prirodnim putem, a ako ne mozes onda uzmi epidural…ali nemoj da ti to bude konacna odluka pre porodaja 🙂

Iva&Lule
    Član
    Iva&Lule

epidural je vec zakazan u bolnici u kojoj cu se poroditi,jednostavno ne zelim da se mucim i gotovo,ako sav narod ide napred ja nezelim da idem unazad,kao sto sam rekla i vadjenje zuba moze da ima svoje posledice.

milena
    Član
    milena

moram da prokomentarisem neke da ne kazem gluposti koje pojedine pisu ovde: kao prvo, porodjaj sa epoduralnom analgezijom (analgezija znaci „obezbolljavanje“) je PRIRODNI porodjaj, samo je zena lisena bola. samim tim sto je lisena bola i nista ne trpi ima vise snage da porodjaj odradi do kraja kako treba. ja sam se 2002 po drugi put porodila, ali uz epidural (za razliku od prvog i jedva sam izdrzala, a porodjaj mi je relativno kratko trajao), i imam fenomenalno iskustvo. dakle, sam postupak plasiranja tog ekstra tankog katetera u epiduralni deo kicme uopste ne boli, jer prethodno dobijes lokalnu anesteziju. u trenutku kad ti ubrizgaju prvu dozu analgetika osetis samo malo hladno strujanje uz kicmu (jer se kateter plasira nisko, iznad trticne kosti). dakle, sve vreme si potpuno pokretna, mozes da hodas i da se setas (ali za to nemas potrebe), i osecas sve OSIM BOLA. ja sam napone tako jasno osetila, signalizirala doktoru anesteziologu koji me ni na trenutak nije napustio, on je odmah pozvao mog doktora koji me je porodio za pet minuta. bitno je da su doktor i babica dobar tandem, kao sto je kod mene bio slucaj, i sve je onda ok. a i sve vreme sam bila prikljucena na ctg. dakle, porodila sam se iz tri guranja i to bez epiziotomije, a prilicno sam uska. najneprijatnije bilo mi je odlepljivanje flastera kada su mi skidali tj. vadili kateter. posle porodjaja nisam imala ama bas nikakve komplikacije. i, da, porodila sam se u beogradu u narodnog fronta. sad sam ponovo u drugom stanju i opet cu se poroditi na isti nacin

Iva&Lule
    Član
    Iva&Lule

Milena apsolutno se slazem sa svim sto si napislala,ja poznajem zene koje su po dva,ili tri deteta rodile uz pomoc epidurala i prezadovoljne su,meni je porodjaj zakazan u jednoj od najboljih klinika u Parizu gde radi dosta poznati doktori,epidural je isto zakazan informislala sam se o svemu,to je prirodan porodjaj i isto guras bebu kao i kad ne primis epidural,pa ovde se to radi unazad godina i to je sasvim normalna stvar ovde poroditi se u z pomoc epidurala,a ne tipa teme kao kod nas oduzeceti se noge,to steti kicmu,epidural gusi bebu,ali uvek ima koji su protiv i koji su za,nezelim da se mucim i hocu da budem odmorna i srecna kad smojim detetom dojem kuci :beba: :caos:

dida
    Član
    dida

Bogu hvala te nase majke ne citaju ovo inace bi sve konstatovale kako su sve do jedne glupace jer su se NORMALNO porodile, (bez dodataka bilo kakvih anestetika) a milena prava pametnica..

No dobro, ovde smo sa bismo razmenjivale svoja i tudja iskustva a ne raspravljale…Volela bih da mileninu pricu mogu da potvrde i moje prijateljice koje su uzele epidural te jedna zavrsila sa 17 kopci a druga sa skromnih 12 i jedva spasenim detetom…ali nazalost ne mogu..

Ma nek nam je svima samo najbolje i neka su decica ziva i zdrava a sa bolom cemo lako…

katarina
    Član
    katarina

Kakve kopce??? 😯 Neznam kako je to u Srbiji usavrseno al se ovde u Nemackoj a verujem i svim evropskim razvijenijim zemljama epidural se odavno koristi….Ja imam samo reci pohvale a sve zene koje se ovde odluce na normalan porodjaj obavezno epidural jedino ako se odluce za vodu onda bez…(pa toliko se hiljada zena ovde tako porodilo bez ikakvih komplikacija bitno je da iglu bode anestezist a ne babica!!!!!!!!!!!!!

Iva&Lule
    Član
    Iva&Lule

dida moram da te upozorim da na forumu treba da se ponasamo normalno,bez vredjanja drugih clanova foruma,netrebas nikog nazivati glupacom i pametnicom,jer tebe niko nevredja,ova tema je postavljena tj ja sam je postavila da bih cula iskustva drugih zena i njihova misljenja,neke su pisale iskustva prijateljica,neke poput Milene pisale su svoja licna iskustva,zato molim te bez vredjanja na ovom forumu svako ima pravo da se izrazi na normalan i kulturan nacin,sta se radi u Srbiji i kakve se kopce pominju ne znam ali znam kako rade vrhunski lekari ovde u inostranstvu,za koji mesec napisacu vam svoje iskustvo

Sneki
    Član
    Sneki

E, sada moram i ja da se ubacim. Kao sto svi znate porodjaj moze i sa i bez epidurala da se zavrsi za 1-2h ili da traje dugooo, isto tako i sa i bez epidurala, moze biti potpuno OK ili komplikovan ….

milena
    Član
    milena

draga dida, zao mi je sto su tvoje prijateljice tako lose prosle na porodjaju, i isto tako zelim da ti kazem da JESTE pametnije lisiti se bola ako je to moguce, jer u svakom slucaju manje trpi i majka i beba. zasto da srce slabi zbog toga sto trpis bol? da bi kao dozivela porodjaj onako kako „treba“? epa, ja, „pametnica“, konsultovala sam se sa vise ljudi a najvise sa mojim doktorom anesteziologom (koji je uzgred za svaku preporuku!), i on mi je sve lepo objasnio, i rekao jednu divnu recenicu: „nema nista lepse kad zena s osmehom udje u porodjajnu salu i s osmehom rodi svoji cedo“. a, da, poznajem i zenu kojoj su carski rez uradili u epiduralu u visegradskoj i to 2001! moja drugarica koja zivi u juznoafrickoj republici porodila se uz epidural, jer se to tamo podrazumeva, a ako neces analgeziju moras da potpises da je neces na sopstvenu odgovornost. sreca je da i ovde u srbiji ima lekara koji prate trendove sa zapada i zaista zele da ti pomognu, kao sto sam ja imala srece s mojom ekipom, a koji ce i sada ponovo biti sa mnom kad se budem treci put poradjala. i, da, mislim da to sto im se desilo nema mnogo veze sa anestezijom, vec sa njima samima, mozda su jednosatavno takve, tesko se poradjaju, jer ima zena kojima to ide lakse i onih kojima ide teze. a i mnogo toga zavisi od lekara i babice, najvise od babice.

ivana, samo napred, uzivaj u „drugom stanju“, i misli pozitivno, sigurna sam da ce sve biti super, kao sto je bilo i meni!

Sandra K.
    Član
    Sandra K.

Draga milena slažem se s tobom i s činjenicom da svako sebi nek izabere što misli da je bolje. Dali ste mi materijala za razmišljanje. Imam dobru doktoricu ginekologa ali do sada nisam s njom razgovarala na temu porođaja i kakav da bude. Zbog posla ne mogu da idem na tečaj za trudnice (ne odgovara mi vrijeme). Baš ću je pitati da li se to kod nas radi i kako. Sviđa mi se ona rečenica uđeš s osmjehom… stvarno super.

Sneki
    Član
    Sneki

Sandra, ni ja nisam mogla zbog posla da idem na vezbe za trudnice. Smatram da sam time mnogo izgubila. Ne, znam odakle si, ali se raspitaj, uvek pri ginekoloskim klinikama se organizuju takvi kursevi u popodnevnim satima

Sandra K.
    Član
    Sandra K.

Ej Sneki kod nas su ti tečajevi u 16h ja radim pola sata duže i stvarno se umorim a još i tamo da se zadržim. Mada kaže sestra da će možda idući mjesec i malo kasnije organizirati. Voljela bi ići, čula sam jako dobre komentare od trudnica prije mene. U svakom slučaju vi ćete prve saznati :-*

Gledanje 31 članaka - 31 do 45 (od 1,332 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.