Ova tema sadrži 1,331 odgovor, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  montenegro 6 godine, 11 meseci ranije.

Gledanje 1,306 članaka - 1,306 do 1,320 (od 1,332 ukupno)

Epidural

• zek4pek4
    Član
    zek4pek4

Jovana,porodila sam se u Becu i oba puta primila epidural.Nije mi to bio hir vec moranje.Imala sam mnogo teske porodjaje i morali su da mi pomognu.Ni prvi,a ni drugi put nisam osecala noge,ma nista od stomaka na dole.Napone sam osecala kao neki blagi bol,a babica je svo vreme pratila i govorila mi je kada treba da guram i koliko.Nakon porodjaja morali su da me prenesu iz kreveta u drugi krevet jer nisam mogla sama da stojim,noge su mi bile potpuno oduzete.
    E sada kako se radi u Srbiji ti neznam.Inace epiduralna uopste me nije bolela u odnosu na injekciju koju sam dobila pre toga.Jedino sto sam drugi put osetila jace napone i mogla sam sama da osetim koliko i kada treba da se napinjem,dok mi je prvi put to morala da pomogne babica.
    Jovana ako se odlucis za epidural,nemoj da brines jer je anestezija stvarno super i ne brini da ces da ostanes nepokretna kao sto su meni govorili,jer od toga nema nista.

zek4pek4
    Član
    zek4pek4

I nema sanse da se pojave posledice posle 10-20 godina kao sto je neko ovde napisao.Mene je jednom bolela kicma i kada sam pitala lekara da li je moguce da je to zbog epidurala,on je rekao da ne postoji mogucnost.Posledice mogu da se pojave stog dana,a ne posle nedelju dana,godinu,10 godina itd.Mada posledice od epidurala i ne postoje vise.Nekada je bilo opasno kada se igle nisu lepo sterilisale,ali u danasnje vreme je epidural sigurna anestezija.Tako mi je ispricao i anesteziolog.

bibilins
    Član
    bibilins

Jedina posledica koju sam ja imala je da me sutradan malo bolelo mesto uboda (ali pored drugih bolova to mi nije bio problem). Nekim zenama se javlja glavobolja dan dva posle porodjaja, ali ja je nisam imala.
    Ja sam pre par godina povredila repni deo kicme i plasila sam se da zbog toga necu moci dobiti epi, ali se ispostavilo da to uopste nije problem.
    Nemas nikakve brige oko toga.
    Kao Estella, ni ja se sad vise ne bih poradjala bez epidurala.

chencha
    Član
    chencha

JovanaV – 5/7/2010 18:18

samo mi nije jasno, ako se uz epidural nista ne oseca, kako cu znati kad imam napone i kad treba „gurati“ bebu napolje? Ako se epidural daje zeni kada 2-3 prsta otvorena, da li to znaci da je babica skoro neprestano uz nju i da prati otvaranje… Ako moze neko da mi odgovori ko je to iskusio.
    Pristalica sam epidurala, ali me to plasi, posto babice nisu toliko azurne ako im ne stavis koju kintu u dzep.

JovanaV,meni je anesteziolog objasnio da se epidural daje najranije kada je trudnica otvorena 5 cm (prstiju). Ne znam kako je u drugim porodilistima, ali u NF, gde sam se ja prvi put poradjala, lekari (ne babica) te bez obzira na epidural pregledaju na pola sata-sat tako da nikako ne moze da im promakne koliko si otvorena i kad je pravo vreme da pozovu anesteziologa.
    Stp se tice napona, meni je anesteziolog davao 2-3 puta manje doze epidurala, svaki put u odgovoru sa lekarom koji me je poradjao, bas zbog toga da bi osecala napone kada krenu. Mada, moja kuma kaze da ona nije osecala napone uopste, ali je dr. pratio na ctg-u, govorio joj kad treba da se napinje i porodila se bez problema.

I na kraju, vezano za babice, ja sam, posle raznih prica koje sam cula, bas bila pozitivno iznenadjenja ponasanjem babica u porodilistu u NF-u, pazljive su, ljubazne, redovno obilaze zene koje se poradjaju,pokazuju zenama kako da disu, kako da „spustaju bebu“, daju savete o higijeni posle porodjaja…bas su bile azurne iako ja ni jednoj babici (a ni lekaru) nisam „stavljala kintu u dzep“. Tako da, JovanaV i ostale prvorotke, nemojte verovati svim pricama koje cujete o porodilistima, lekarima i babicama i nemojte unapred stvarati strah i averziju, kao i medju svima nama i medju njima je najvise onih pozitivnih, korektnih, koji rade svoj posao odgvorno i najbolje sto znaju.
    Sorry za mali off topic!

lelly
    Član
    lelly

Devojke, imate li informacije o proceduri zakazivanja epidurala u Višegradskoj, kako to sada funkcioniše.
    Stvari su se, kako čujem, dosta promenile za poslednje tri godine kada sam se prošli put porađala.

ivaivana
    Član
    ivaivana

Porodila sam se 21.03.2009. bez epidurala, i evo sad 23.05.2011. sa epiduralom sa tim sto je anesteziolog kog sam imala na porodjaju stvarno sjajan, posle 4 prsta nista vise od bolova nisam osecala cak ni napone morali su da mi govore kad da se napinjem a kad ne. u poredjenju sa obicnim porodjajem kao da sam lezala na plazi samo je falilo da mi donesu novine, verujte mi ne preterujem.

Barbara89
    Član
    Barbara89

Ja sam se pre 4 meseca porodila u NF sa epiduralom… Porodjaj mi je bio jedno divno iskustvo, zahvaljujuci jako dobrom anesteziologu… Ubod nisam osetila, kontrakcije tek jedno pola sata pred kraj, i to je bio bol malo jaci nego bol kada treba da se dobije… izlazak bebe i usivanje nista, ama bas nista… Ziveo epidural 🙂

lelly
    Član
    lelly

Opet da pitam ukoliko ima neka „sveža“ porodilja iz Visegradske, bilo bi lepo da sa nama podeli svoje iskustvo o epiduralu.
    Za razliku od pre tri godine, kada sam se prvi put poradjala i dogovarala direktno sa anesteziologom, sada se unapred placa 20,000 klinici. To sam vec uplatila, mada mi je moja doktorka savetovala da ne placam nego da ce mi oni svakako dati kada dodjem do porodjajne sale ukoliko se pozalim na jake bolove. Ali nisam zelela da rizikujem, mislim da mi je veca garancija da ce se anesteziolog pojaviti kada vec unapred imam uplaceno.
    Zanima me kakva je situacija u porodjajnoj sali, da li uvek ima neko na smeni ili trce i na carski rez…

anita75love
    Učesnik
    anita75love

Lelly, ja sam se porađala u višegradskoj, nisam uzela epidural ali nešto iskreno ne mogu da zamislim da se ti samo „požališ“ i oni potrče da ti ga daju naročito zato jer se plaća, rade se analize itd…….dobro je da si ti to unapred rzervisala ukoliko želiš da ga dobiješ, to ti je jedina garancija da će tako i biti!
    Meni je mm bio na porođaju i veruj mi da su itekako gledali uplatnicu odn.dozvolu direktora koja se dobija tek posle uplate i briseve! Ne postoji šansa da ti dođeš na porođaj i da se naknadno setiš da bi htela prisustvo muža pa makar on imao pare pri sebi da uplati i već spremne briseve! Ako je tako sa mužem, za epi predpostavljam da je još rigoroznije jer je u pitanju ipak medicinska procedura!
    NEGO LELLY, BRE, GDE TI JE TIKER DA SI TRUDNA!????? Ti pred porođajem uplaćuješ epi a mi obični smrtnici pojma nemamo!
    Čestitam i sve najbolje!!!!!!! :zvezda: :cvecko:
    :-*

njamiii
    Član
    njamiii

Ne razumem ovo za muza? Ja sam se poradjala u Frontu i to je islo otprilike ovako – nakon prijema poslali su me u porodiliste (tj. gore gde se rade porodjaji) na pripremu i uz, tamo sam provela nekih sat, dva setkajuci po hodnicima i gluvareci u sestrinskoj sobi posto sam cekala da izvecaju da li cu ici prirodno ili carski (zene kod kojih je bila jasna situacija su odmah posle pripreme smestali u salu), mm je za to vreme sedeo u holu i cekao da mu javim sta su odlucili da zna da li da uplacuje prisustvo ili ne (posto na carskom nije dozvoljeno prisutvo oca). Kada su mi rekli da cemo probati prirodno i da me vode u salu, ja sam tek tada rekla ne, prvo da sacekam muza posto ce prisustvovati, rekli su ok, samo pozurite, nazvala ga, on je otisao da uplati i da se presvuce u ono zeleno odelo i popeo se gore sa uplatnicom (bris je imao kod sebe, ali ga niko kotrolisao) i to je to. nista unapred nismo zakazivali ili uplacivali (jesmo se konsultovali sa doktorom koji me je poradjao, ali to cisto da znamo kakav je njegov odnos prema tome, da ne bude posle zabune). Kakva je procedura u Visegradskoj? Izvinjavam se za off (odgovor moze i na tate na porodjaju da ne spamujemo).
    Nasa drugarica iz porodilista je rodjena u 8. mesecu i nisu pravili problem oko epidurala i ako nije bio zakazan, niti su bile uradjene analize unapred, platili su ga prilikom otpusta iz porodilista. Mada, nema potrebe rizikovati, svakako je najbolje zakazati unapred.

Iva&Lule
    Član
    Iva&Lule

Zene citam i ne verujem 😯 Placa se prisustvo oca,placa se epidural,otac radi briseve:shock: 😯 😯 Ja sam ovde samo u osmom mesecu platila pregled kod anesteziologa,dogovorili se o epiduralu i popunila neke papire i to je to.Muz je prisustvovao porodjaju,nista nije platio,nikakve briseve nije radio,cak mu nisu rekli ni da se presvuce u ono njihovo bolnicko,nego je bio u farmerkama,dzemperu i cipelama.Recimo da mi je tada majka bila tu ili sestra mogle su i one da prisustvuju porodjaju da su htele ili da sam ja htela.Porodila sam se u privatnoj klinici koja je osma po redu najboljih klinika u Francuskoj,a kod nas sto peripetija i jos se ocu naplacuje najsrecniji dogadjaj u zivotu:shock: Sramota! Samo da uzmu pare,nista vise!

anita75love
    Učesnik
    anita75love

Njamiii, u višegradskoj se prisustvo plaća 5000 din ali prethodno može da se uplati samo u blagajni u normalno radno vreme-do 13h!!!!! odn.ako porođaj krene npr u pola noći možeš da se slikaš……onda se potvrda nosi kod sekretarice direktora na odobrenje i dobija se propusnica (uglavnom je to samo ime na spisku) ali to mora da potpiše direktor!
    Znači ako je porođaj u pola noći opet možeš da se slikaš, čak i ako si uplatio ali ime muža još uvek nije na tom papiru….a čak i da je 9 ujutro sumnjam da bi ako je npr na sastanku čoveka izvlačili sa istog da nečijeg muža stavi na spisak sem ako nije neki baš jako bitan faktor…….za odobrenje je potrebno bar dan/dva da bi valjda navatali čoveka…..
    Mi smo baš i došli u pola noći odn. u pola osam uveče i portir je naravno uredno tražio ime mog muža na spisku prstićem……:?
    Briseve niko nije nešto gledao posebno ali su pitali jel ih imamo i kad je mm izvadio da pokaže rekli su „u redu“ …. uzeli ih a posle sam videla da se nalaze u mom bolesničkom kartonu……
    Da Iva i lule….plaća se……inače ništa od toga…….mm je npr lekar rekao kad ga je video i saznao ko je, sažaljivim tonom-„a šta vam je čoveče to trebalo?!“…….mi to sada prepričavamo kao vic….ali to govori o stavu koji u vezi toga vlada u našim bolnicama!
    :-*

bibilins
    Član
    bibilins

Iva&Lule, u Novom Sadu cak ni ne postoji opcija da muz bude prisutan, a ni da dodje u posetu.
    Epidural mozes dobiti samo ako imas debelu vezu i jos uz to das nekom brdo para 🙁

njamiii
    Član
    njamiii

Aj’ sto se placa, nego sto ni to nije garancija da ces dobiti zeljenu „uslugu“… Uf… Anita… sad si me… Ja se stvarno izvinjavam za ovaj off, ali vec neko vreme osecam neki glupi iracionalan strah da ce nas zavrnuti za prisustvo i bas se brinem. Sad si mi tek zakucala knedlu u grlu. Znam da su u ono vreme u Gradskoj trazili tu dozvolu, tj. ide se prvo na razgovor kod direktora, bar mi je tako rekla teta na informacijama, sto je meni bilo „a?“, no kako sam tu varijatu relativno brzo otpisala i fokusriala na Front nisam se nista detaljnije raspitivala. U Frontu su mi na informacijama rekli da treba bris i 15000 din. (toliko je tada kostalo, sada su spustili na 5 ako se ne varam), niko nije pominjao da treba unapred, pa se pitam, sozirom da smo mi stvarno prepodne bili tamo da li smo samo imali ludu srecu sa tim uplacivanjem ili to funkcionise tako non stop. Sto se stava tice, i dr. koji me je poradjao je bio u slicnom fazonu, rekao je mm-u:“Ti si lud, ajd’ ona sto je blesava, trudna je, ali ti..“. njemu licno nije smetalo sto je mm tu, sta vise siti su se iscaskali, tako da nije imao problem sa time (ostavio je mm-a da sedi i kada me je uspavao i radio reviziju), ali mu nije bas bilo jasno sta je mm-u tu zanimljivo. Cak i privatni gin. kod kojeg idem, koji je mlad, uspesan, na glasu, kada sam ga na proslom pregledu pitala da li se desilo da ocu ne bude omoguceno da prisustvuje porodjaju, jer imaju 2 porodjana apartmana predvidjena za to, pa sta ako su oba zauzeta, on je bio u fazonu, a sto da prisustvuje, na moj odgovor, rekao je pff ja nisam prisustvovao carskom (njegova zena je takodje gin.) sto me je iskreno iznenadilo.
    Ajde molim te, kada budes imala vremena napisi kako to izgleda u Visegradskoj, da li postoje posebne prostorije namenjene za porodjaje kojima prisustvuje otac ili se porodjaj odvija u boksovima gde su i ostale zene (ako sam dobro shvatila tako je u Gradskoj, samo navuku zavesu), da li je otac tu od pocetka do kraja, kada najranije mozes da trazis dozvoli i uplatis prisustvo, 2 nedelje, mesec dana itd.
    Jos jednom jedno veliko izvinjenje za off.

chencha
    Član
    chencha

Iz mog iskustva, u Frontu stvari sasvim drugacije funkcionisu u toku redovnog rada porodiista (07-14) nego u toku dezurstva, bar po pitanju epidurala, a verujem i po pitanju prisustva oca porodjaju. Pre oba porodjaja sam imala uplacen epidural, odobrenje i sve sto uz to ide. Prvi put se poradjala u 08 ujutru, lekar koji me je poradjao me pitao uzimam li epidural, pozvao anestezologa i dobila ga. Drugi put se poradjala popodne, lekar me pitao uzimam li epidural, a na moj pozitivan odgovor me pitao „ko vam ga daje?“ 😯 Ja, zbunjena, kazem „pa anesteziolog, valjda ima neki dezuran“, na sta me je on tako sazaljivo pogledao, u fazonu „s koje si planete ti plala?!“. Srecom, zena koja se poradjala pored mene je imala dogovor, tj. „izabranog anesteziologa“ koji je ostao posle svoje smene da joj da epidural, pa su me pitali jel hocu da i meni on da analgeziju, s tim da potpisem ( i, naravno, platim) da je i meni on „izabrani anesteziolog“. Ubedjena sam da ne bi ni dobila epidural da se taj anesteziolog nije tu slucajno zadesio. Moja drugarica ga nije dobila (isto Front u pitanju) iako ga je unapred uplatila (poradjala se u toku noci), doduse, vratili su joj uredno pare 🙄

Gledanje 1,306 članaka - 1,306 do 1,320 (od 1,332 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.