Ova tema sadrži 112 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  jecapereca 5 godine, 8 meseci ranije.

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 113 ukupno)

Folna kiselina i Prenatal

• zeljka2306

Kazu da zene koje zele da poboljsaju plodnost trebaju piti folnu kiselinu,A kada ostanu u drugom stanju trebaju piti prenatal.Da li je istina za folnu kiselinu bas me zanima??? 🙄 🙄

mima80
    Član
    mima80

Za prenatal ne znam, a o folnoj kiselini smo pricali ranije. Preporucuje se da se konzumira tri meseca pre zaceca, i da su trudnicama u prvom trimestru jako bitne rezerve. Ja pijem folnak, po jednu dnevno,tako par dana, pa pauziram par dana i tako…

ada
    Član
    ada

Ja koliko znam folna kiselina se pije 3 mjeseca prije trudnoce i u prva tri mjeseca trudnoce,a prenatal se pije od treceg mjeseca trudnoce!!!

zvjezdica
    Član
    zvjezdica

ja nisam pila folnu kiselinu a prenatal sam pila od pocetka trudnoce pa dok nisam usla u 5-ti mjesec.nisam ga podnosila nikako poslije

MajaN
    Član
    MajaN

Zeljka kolko ja znam folna ne utice na plodnost al trebas je piti ukoliko planiras trudnocu jer ona sprecava neka ostecenja na neuralnoj cevi kod ploda.I nastavljas je piti bar jos tri meseca nakon zaceca.E sad ukoliko ostanes trudna a nisi planirala pocnes da pijes i to je to.U svakom slucaju trebas je piti!Ja sam je pocela piti prosli mesec kad sam pocela da pokusavam ostati trudna.Kako sam dobila mecu prestala sam i zaboravila na to al evo od danas opet cu je piti.Udavih te!

zeljka2306

olna kiselina, važan saveznik u trudnoći

Također se svim ženama koje planiraju zanijeti preporučuje da tri mjeseca prije planiranog začeća i tijekom trudnoće svaki dan uzimaju 400 mikrograma folne kiseline, koja ima zaštitni učinak za normalni razvoj neuralne cijevi (kralježnice). Ako od pacijentice dobijemo podatak da je u prethodnoj trudnoći fetusimao spinu bifidu, smatra se da doza folne kiseline od 4 mg dnevno za 60-70% smanjuje rizik od ponovnog nastanka raspada neuralne cijevi. No, folna kiselina ima i mnoge druge korisne učinke osim opisanih.

BeBeBe
    Član
    BeBeBe

Folna kiselina se uzima pre zaceca i u prvomm trimestru i to 400 mikrograma dnevno ( sasvim je dovoljna 1/4 tablete folnaka ili folana). Ukolikoje bilo nekih bolesti u porodici (npr. epilepsija ili nepravilno zatvaranje neuralne tube kod nekih beba…), lekar ce vam preporuciti i do 2-2.5 mg dnevno.
    Za prenatalom, nema nikakve potrebe ukoliko se pravilno hranite.

gocica
    Član
    gocica

Moj gin. kaze da u prva tri meseca trudnoce ne bi ipak trebalo uzimati nikakve vitamine,a takodje dokle god se pravilno hranite i za tim ne postoje stvarne potrebe ne treba ih uzimati ni kasnije jer je mnogo bolje sve to uneti kroz uravnotezenu ishranu 🙂

Guest
    Član
    Guest

Moj dr (imam ih nekoliko) su mi rekli da smem da koristim Prenatal Care a on sadrzi i Folid Acid (folnu kiselinu), a pored toga dali su mi i omega-3 fatty acid, iako sam u 6. nedelji trudnoce. Kod amera to nije nista. Pored ovih „dopuna“ naravno hranim se zdravo 😆 Uzimam ih svaki drugi, treci dan.
    Sa prvom trudnocom nisam koristila „vitaminsku dopunu“, sve je bilo uneto putem zdrave hrane ;]
    Evo sada sam poslusala ove strucnjake iz USA, mada se secam da mi nijedan dr kod nas nije nikada preporucio bilo kakav dodatni
    vitamin… :>

S Bogom

DINA25
    Član
    DINA25

Meni moja dr. je dala da uzimam folnu kiselinu u martu 2007. Od juna mi je neredovana menstruacija.Dobijem jedan mjesec pa preskoci drugi. Dali je neko imao takvih problema. Dali to moze biti od vitamina.

Guest
    Član
    Guest

Ja sam u pocetku, jedno nedelju dana za redom uzimala Prenatal care, i nekako sam ga jedva podnosila. Napravila sam pauzu nedelju dana, i osecala sam se super, stim sto sam neprestano bila gladna, i pocela sam da se gojim, malce (8. nedelja trudnoce).
    Juce sam uzela jedan Prenatal care, i uzas, povracanje, od toga vrtoglavica, iznemoglost, i pred svega jos nisam nikako bila gladna sve do jutros, ali i dalje se osecam uzasno. Ja ipak milsim da mi prenatal nikako ne odgovara. Moracu da popricam sa dr.
    Ili je moguce da je samo u pitanju to neredovno uzimanje Prenatal?
    Jel neka od vas imala slicno iskustvo?

:kucam: :kucam: :kucam:
    :caos: :caos:

lukas
    Član
    lukas

Ja sam imala slicno iskustvo sa Mamavitom. Uzimam ga svaki dan ali mi svaki 3-4 pocne neka iznenadna vrtoglavica da mi se cini da padam u provaliju i gubim svest. Gde god da se zateknem samo polagano sednem (pa makar i na sred ulice) i cekam da prodje. Traje 20-tak sekundi i nakon toga sam mokra ali bukvalno do gaca! Kako sam presla na Prenatal nemam tih problema. Opet, ne mogu da garantujem da su ovo sve posledice Mamavita, ali skoro da bih mogla da se zakunem da jesu.

dusica81
    Član
    dusica81

Prenatal sam uzimala povremeno a Folan svakodnevno. Jednom ce se pokazati rezultat 😆

andjelaaa
    Član
    andjelaaa

Pijem folnak skoro tri meseca,sad je pravo vreme da mi se desi trudnoca ;]

zemunka
    Član
    zemunka

pocela sam da pijem folan po jednu dnevnu mesec dana pre nego sto sam zatrudnela. kada sam bila kod ginekologa na ultrazvuku rekla mi je da povecam na 2 tablete dnevno i toga se sada i pridrzavam, osim folana nista za sada drugo ne pijem.

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 113 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.