Ova tema sadrži 155 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  ALEK2006 5 godine, 6 meseci ranije.

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 156 ukupno)

Fras kod bebe

• ALEK2006
    Član
    ALEK2006

Drage moje sada kad sam malo dosla sebi zelim da podelim ovo ruzno iskustvo sa Vama da ne bi jos neko tako prosao kao ja i pokusacu da dam najbolje savete koji uspevaju da sprece FRAS kod beba!!!

Dan kao svaki drugi, sve normalno i lepo, spremali smo stan jer smo se selili i resili smo da ovog dana sve sredimo da bi mogli da provedemo prvu noc u nasem novom stanu. Uvece oko 22 sata sve je bilo gotovo i otisla sam po mog Aleksu kod moje mame, odmah mi je skrenula paznju da je malo vruc ali nista strasno zato sto je skako kao lud i sav se oznojao pa sam zbog toga mislila kao i svi drugi da je malo topliji. Dosli smo kuci i on se nesto umirio, izmerila sam mu temperaturu ispod pazuha i bila je 38 sa 6 odmah sam dala EFERALGAN cepic i pustila ga dalje posle 15 min tempetatura nije spadala, tada sam mu ponovo dala EFERALGAN ali sirup jer je on jaci. Zaspao je i mislila sam da ga je temperatura savladala pa je umoran ali da mu nesto strasno fali ne bi zaspao vec bi plakao (kao sto je obicno). Spavao je samnom i probudio se oko 4 ujutru nasmejan kao da nije nista bilo, pipnula sam ga i bio je pomalo vruc ali nista strasno izmerila sam mu temperaturu koja je tada dila oko 37 sa 8 bilo mi je malo lakse jer sam pomislila da prolazi pa kad ustanemo nosim ga kod doktora da vidimo sta je i da nam prepise neki lekic ili nesto vec.

Lezali smo tako 15 minuta i igrali se, okrenula sam se na sekund a kad sam ga ponovo pogledala on se tresao i nije reagovao na moje vikanje tj. dozivanje. Kocio se i poceo je da plavi uzela sam ga u ruke i otrcala kod mm non stop smo ga dozivali ali on se i dalje tresao i kocio i pocela je da mu ide pluvacka na usta, oci je okrenuo ka gore i jednog momenta je klonuo. Pomislila sam na najgore sto moze da se desi. Odma sam krenula ka vratima da ga nosimo u hitnu ali pre nego sto sam krenula malo sam imala prisebnosti u sebi i stavila mu glavu pod hladnu vodu, vec sledeceg momenta poceo je da place. Plakala sam i ja sa njim i samo mu govorila TAKO JE PLACI MAMI TAKO ZNAM DA SI SAMNOM.

Seli smo u auto i u hitnu on je bio uplasen i onako je jecao. Kad smo stigli doktorica je rekla da je imao fras a mozda i epi napad i da mu se treba dati diazepan u obliku cepica ali se ona gadi toga pa ako mogu ja da mu dam, uzela sam joj iz ruke i momentalno ga dala Aleksi. Uzela sam ga u ruke i rekla mm da ga cekamo napolju. Odmah posle toga smo krenuli za Novi Sad u bolnicu jer mi nije bilo sigurno da idem kuci i nisam mogla da verujem da ce biti dobro, ono majcinsko sto nisam verovala da toliko jako radi u meni. Imala sam neki osecaj da nije sve gotovo. U Novom Sadu smo bili za pola sata on je spavao a mi da smo mogli bi doleteli do tamao ali…

Kada su ga pregledali i izmerili temperaturu ona je bila 39.9 i SRECA NASA DA SMO DOSLI NA VREME jer da smo ostali kuci doziveo bi novi FRAS koji bi ostavio posledice na njega. Odmah su nas zaprimili na odeljenje za odojce i odmah su krenuli sa terapijom. Nemogu Vam opisati kako sam se osecala kada sam gledala kako ga bodu a ja nemogu nista i znam da mora tako i da je bolje tako i da je dobro sto smo u bolnici a ne kuci gde ja ne bi znala sta da radim. PLakala sam kao kisa zajedno sa njim a onda mi jedna sestra rekla MAMA MORATE BITI NORMALNI JER JEDINO TAKO MOZETE POMOCI SVOM DETETU. Nisam imala nista da kazem.

Vizita. Doktor ga je pregledao i reko da je jako osetljiv na usi i najverovatnije je upala i to oba uha. Na ORL odeljenju se uspostavilo da je tako i da je zbog te upale doslo do visoke temperature koja je izvala fras a epi napad nije imao kao sto mi je rekla doktorica u domu zdravlja.

Celog dana smo se borili da mu skinemo temp. ali ona je konstantno bila 38.5 kad su mu dali prvu terapiju antibiotika uvece oko 19 sati mom malisi je pocela da pada temperatura i poceo je da se smeje i da se pomalo igra samnom, nemogu Vam opisti taj osecaj kad vidite da Vam se dete vraca na staro i pocinje da mu bude bolje. Bio je i dalje uplasen i tu noc je spavao na meni. Bilo mi je tesko te noci ali sam znala da moram zbog njega to da izdrzim i jedino je tu bio bezbrizan i miran na mojim grudima. Ujutru je pocelo da bude sve bolje i bolje i rekli su mi da moramo biti tu punih 7 dana zbog terapije koju je primao na svakih 12 sati. Bila sam premorena vec posle prve noci a jos 7 nisam verovala da mogu da izdrzim ali drage moje izdrzala sam i ponosna sam na sebe sada kada vidim njega kako se igra pored mene i kako je zadovoljan svojim zivoticem.

Drage moje zelim da Vam skrenem paznju na neke stvari koje uvek morate imate u kuci kada imate malo dete (verujem da mnoge mame to vec znaju ali eto sigurna sam da ima neka koja nezna a zlu netrebalo)

1. Kada primetite da Vam je dete toplo izmerite temperaturu (normalna ispod pazuha je 37.5 a kada merite u guzi normalna tempe. je 38 stepeni) sve preko toga se reaguje. Prvo tusiranje malo hladnijom vodom, posle 15 min opet merimo temp., ako je isto ponovimo sve, ako je isto tada krecemo sa lekovima

2. Prvo se daje FEBRECET u sirupu, nastavimo sa merenjem i stalna kontrola mora da postoji da se temp. slucajno ne bi povecavala

3. Ako temp. nije spala nakon 4 sata tada dajemo DIAZEPAN u obliku cepica

4.Ako 2 sata nakon davanja diazepana temp. nije pala tada dajemo BRUFEN takodje u obliku sirupa (nemoj te se uplasiti ako posle brufena temp. skoci jer je on prvo digne a kasnije ako je sve ok skida temp.)

5.Bez obzira ako je temp. pala u toku noci ujutru odmah idite u deciji dispanzer da Vam pregledaju dete

6. Zaboravila sam da kazem da carapice natopite u alkohol (rakiju) i obujete detetu jer alkohol izvlaci takodje temp.

Nadam se da Vas nisam udavila ali ne bi zelela da iko prodje kao mi sto smo i da je mnogo bolje spreciti nego leciti.

ALEK2006
    Član
    ALEK2006

Ovo je nemoguce uraditi ali kad dete ima FRAS ONO SE PREKRIJE CARSAVOM I PUSTI SE DA SAMO PRODJE. Tek posle toga se dete uzima i nosi u najblizu zdravstvenu ustanovu. Kazu da nase drmanje i vika pospesuju da fras traje duze a kad lezi tada je krace…

Budi pametan!!!!!!!! :andjeo:

Iva&Lule
    Član
    Iva&Lule

Jaoj Alek citajuci tvoj post sva sam se rasplakala,Boze sta te snaslo,mogu da zamislim kako ste se osecali,kroz text sam sebe dozivljavala i zatreslo mi se u grudima,sva sreca pa je mali dobro,i vratio se na staro sreca nije bilo posledica,ima Boga kad cuva male andjele,tebi svaka cast na prisebnosti zaista si hrabra.Ljubi svog andjelka i hvala ti sto si svoje iskustvo podelila sa nama znacice svim mamama,ljubim vas puno i zelim sve najbolje :-* :-* :-* :-*

ALEK2006
    Član
    ALEK2006

Draga moja Ivana i bio mi cilj da njemu bude dobro i da se vrati na svoje. Bolnica je velike posledice ostavila na mene koja sam bila tamo uz njega i svega se nagledala , prosle vec mozda i neke 3 nedelje od kako smo kuci ali i dalje nemogu da se opustim u pocetku sam se jako plasila da ostanem sama sa njim pa i onda kad je bio skroz normalan ja sam tripovala da ima temp. i da mu nesto fali… Sada se i ja vracam u svoj kolosek i pocinjem da ponovo uzivam sa mojim detetom. :andjeo:

gorana
    Član
    gorana

Alek imali ste uzasno iskustvo!Nijedna majka nemoze ostati ravnodusna kada ovo procita!
    Naravno da ce ti trebati vremena da se povratis i opustis ali najbitnije je da se sve zavrsilo dobro!
    Skoro sam pomislila na tebe gde si i sto te nema,ali nema mnogih pa sam mislila da ste na odmoru!Nesmem ni da mislim na to sto si dozivela.
    Ljubi puno malog andjela i zaboravi sto pre ruzne stvari koje ste doziveli!

MissGak
    Član
    MissGak

Draga ALEK najstrasnije je proslo,na srecu bez trajnijih posledica…Najvaznije je da je Aleksa dobro.A mame u ovakvim sitacijama moraju biti najjace.Pusti sada sve to da ostane iza vas,uzivajte u svom malom sincicu,u svom novom stancicu i ljubi nam imenjaka…a tebi hvala sto si ovo iskustvo podelila sa nama,nadam se da ce nekom koristiti da spreci ono sto se vama dogodilo!

MamaGoca
    Član
    MamaGoca

Dok sam citala voj post sva sam se zgrcila i moram da priznam rasplakala.Alek sad je sve iza vas,zao mije sto ste morali niz to da prodjete…sunce malo ljubi ga.Dobro je sto si to spodelila sa nama informacija nikad nisu na odmet.Zelim vam sve najbolje.

ALEK2006
    Član
    ALEK2006

Sve je mnogo lakse kad se podeli sa nekim a posebno sa svima Vama. ;] ;] ;]

Svesna sam da je sve iza nas i tako treba da i ostane, jer sam srecna ovako sa mojim malenim detetom koje je totalno bespomocno bez mene.

Puno Vas ljubimo i volimo Aleksa sa njegovom mamom!!!

duki_swe
    Član
    duki_swe

Draga Alek bas mi je zao sto se to desilo malom Alexi, super da se sve dobro zavrsilo i sto ste vi na vreme reagovali!!!
    Znam da kad je moj brat od tetke bio mali doziveo je fras i svi su bili jeko uplaseni i posle toga su stalno bili u strepnji da ce mu se opet desiti. Hvala ti za savete koje si podelila sa nama i ljubi tvog decaka. :-*

ALEK2006
    Član
    ALEK2006

Nemoj mi nista pricati o strepnji. Pre neki dan sam napravila HAOS a on nije ni imao temp. a ja sam se skroz utripovala da je vruc… Strasno!!! To su mi valjda ostale posledice od svega sad se vec polako opustam i shvatam da je sve ok i da se mogu malo opustiti!!!

Poljubac :-*

Mirche
    Član
    Mirche

Alek, strasno, verujem da je strah jos uvek prisutan ali sada mozes malo da odahnes i da idete dalje.
    :-* za Aleksu, uzivaj sa svojim sincicem!

ALEK2006
    Član
    ALEK2006

Do sad sam uzivala sa njim 100% a od kad nas je to strefilo sada je to 1000000000000%

;]

racic
    Član
    racic

Alek, oprosti mi, vec danima pokusavam da procitam sve sto si napisala ali ne mogu, procitam donekle i ne mogu, posebno sada kad mi Iva povremeno ima nize temperature zbog zubica. Jako mi je zao sto ste morali sve to da prodjete. Zelim samo da ti kazem da svakog dana mislim na vas i saljem vam hiljadu :HAG: :HAG: :HAG: :HAG: :HAG: :HAG: :HAG: :HAG: i jos hiljadu :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* da sto pre zaboravite sve sto se desilo i nastavite dalje da se voljite beskrajno. Najvaznije je da se sve dobro zavrsilo. A ja cu valjda jednog dana uspeti da procitam sve, zlu netrebalo. :caos: :caos: :caos:

ALEK2006
    Član
    ALEK2006

Racicu razum te u potpunosti i nekrivim te ali u svakom slucaju HVALA VAM NA SVAKOJ RECI KOJOM STE ME UTESILE I POMOGLE DA PREVAZIDJEM SVE OVO.

Vazno mi je bilo da se shvati da temperatura nije ni malo bezazlena stvar i da se mora odmah reagovati i nepustati nista slucaju. Tada se mora biti strpljiv i uporan… ;]

Racicu nemoj da brines jer temp. kad ide od zubica nije opasna jer ona u tim situacijama sme da se popne najvise do 38 stepeni sve preko toga nesto nije ok i treba se otici kod lekara!

Puno poljubaca za sve. :caos:

racic
    Član
    racic

Alek, hvala tebi sto si smogla snage da sve ovo napises i podelis sa nama. :HAG: :HAG: :HAG: :HAG: :HAG: :HAG: :HAG: :HAG:

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 156 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.