Ova tema sadrži 116 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  Ljuca 8 godine ranije.

Gledanje 91 članaka - 91 do 105 (od 117 ukupno)

Gluten

• DannyG
    Član
    DannyG

Pozdrav svima. Mi smo probali psenicne pahuljice sa 8 meseci i posto smo tih dana ucestalo bljuckali, napravili smo pauzu od 3 nedelje. Sada smo ponovo na probi istih i 3. dan sam primetila crvene pecate na ledjima moje bebe. Napominjem da taj dan nije jela nista novo od hrane sem psenice. Da li bi ovo mogla biti alergija na gluten? Kada sam dr nutricionisti iz dz pomenula nase prvo probanje i bljuckanje pitala me je da li neko u porodici ima astmu. Zasto? Napominjem da mi rodjeni brat boluje od astme koja je dijagnostifikovana pre par godina

Petra*
    Član
    Petra*

Ja sam Leonu dala pre neke 3 nedelje prvu kasicu koja ima gluten. Juce i danas je jeo opet… Prvi put nisam ni primetila da pise da ima glutena :doomed: ! Ali nisam se toliko uzrujala oko toga, medjutim sad kad sam procitala OVO! Sad mi neka frka 😐 !

simona78
    Član
    simona78

Petra, valjda nece biti nekih reakcija!

Mi evo sa 5 mj. i 10 dana imamo jedan nemljecni obrok u doba rucka, a to je povrce i povrce-meso (2-3 puta sedmicno).

Sljedece sto planiramo za nekih 10-ak dana je polako uvodjenje zitarica. Htjela sam prvo dati griz, kupila sam Hipp-ov koji se priprema sa vodom i pise da je bez glutena, ima li neko iskustva sa istim? Valjda ne treba da brinem kad pise da nema glutena 😕

sandra78
    Član
    sandra78

Mislim da si malo poranila sa mesom!!!! 😯 😯 Nema potrebe tako rano,bas je rano.Treba isprobati dosta vrsta voca i povrca pa tek preci na meso sa 7 po nekim strucnjacima i kasnije. Ali kako god…moja sugestija tebi. Cak si prvo uvela meso pa zitarice planiras ,obrnuto bi trebalo. Ali ne zameri mi,suregisem samo… :neznam: Posavetuj se sa lekarima,a i tu ih ima raznih…ali meso tako rano,ne,ne…
    Mislim da ne treba da brines za natpisa na kutiji,pirincani i kukuruzni griz nemaju gluten!

simona78
    Član
    simona78

Sandra, hvala na sugestiji, ali naravno da radim po savjetima dr, nijesam odlijepila da dajem djetetu hranu na svoju ruku.

Inace, zivim u Njemackoj i radim sve onako kako ovdje savjetuju, postepeno i ovim redosledom – povrce, povrce i meso, zitarice i mljecne kasice, pa voce! To sto su „strucnjaci“ svuda razlicitog misljenja, to je posebna prica! Ja mislim da radim ispravno ako se drzim pravila koja vaze u zemlji u kojoj zivim, jer dijetetov razvoj tu i prate!

Maja-belgija

sandra78 – 29/11/2008 09:05

Mislim da si malo poranila sa mesom!!!! 😯 😯 Nema potrebe tako rano,bas je rano.Treba isprobati dosta vrsta voca i povrca pa tek preci na meso sa 7 po nekim strucnjacima i kasnije. Ali kako god…moja sugestija tebi. Cak si prvo uvela meso pa zitarice planiras ,obrnuto bi trebalo. Ali ne zameri mi,suregisem samo… :neznam: Posavetuj se sa lekarima,a i tu ih ima raznih…ali meso tako rano,ne,ne…
    Mislim da ne treba da brines za natpisa na kutiji,pirincani i kukuruzni griz nemaju gluten!

draga sandra mi sta zivimo u inostranstvo prvo imamo razliciti jelovnik……ovde dete pocinje da jede prvo povrce pa voce pa povrce i meso pa zitarice!!!!!ja kad sam bila kod moj pedijatar koj je profesor na fakultetu u briselu rekla mi je da sa petipol meseci mogu da dam klari meso znaci ona je strucnjak…..pa moje dete jede meso i nista i nefali 😆 😆 😆
    a zitarice tek sad uveli smo jer ipak tako je ovde…..i treba se brinuti sta pise na kutije zato sto u inostranstvo i te kako imaju neke zitarice gluten

pozdrav :caos:

sandra78
    Član
    sandra78

Drage mame,ja takodje slusam savete iskusnih lekara,konkretno profesor Radlovic,profesor medicinskog fakuleta,po struci pedijatar-gastroenterolog,vrh, nema iznad kod nas u zemlji! Tako da prepricavam njegove reci.
    Ne sumnjam da je tako vama rekao vas lekar ali mi jedino nije jasno zasto podvlacite -kod nas u inostranstvu.
    Pa ne zivite na dugom kraju sveta, nego vrlo blizu nas, pa shodno tome ne jedete totalno drugaciju hranu. A i cini mi se da svi vi iz inostranstva podcenjujete nase strucnjake! 😯 😯 😯 Sto sam imala mnogo puta prilike da cujem!
    I moje dete jede meso naravno,al ne od 5 meseci!!!!! I takodje sam uvela prvo povrce,pa voce pa povrce i meso ali pre svega toga zitarice jer su blage,ne izazivaju alergije i pripremaju digestivni trakt za varenje ostale hrane.Tako profesori nasih fakulteta savetuju!
    Naravno da treba pogledati kutiju,jer sve osim pirinca i kukuruza ima gluten a ozbiljne firme firme ne bi smele da naprave propust i da na kutiji koja sadrzi gluten napisu da je bez glutena. Takav propust se skupo kaznjava.Ja sam tako kapirala pitanje!!!

I jos nesto mi pade na pamet, zar Svetska Zdravstvena Organizacija ne savetuje iskljucivo dojenje do 6meseci,zar ti tamo lekari i profesori ne prihvataju savete te organizacije?????

Veliki poljubac :-*

simona78
    Član
    simona78

Od jednog obicnog i naivnog pitanja ovo se pretvori u raspravu u kojoj ja ne zelim da ucestvujem jer je potpuno besmislena. Samo hocu da kazem da ne zelim da mi se pripisuju rijeci koje ja nijesam napisala, a to se odnosi na ovo sto Sandra kaze da mi potcjenjujemo domace strucnjake. Otkud tebi takva ideja i , na kraju, pravo da generalizujes stvari i mene svrstavas u tu grupu? Jos jednom isticem, ja svoje dijete hranim po savjetima svog dr u gradu i zemlji u kojoj zivim (nema apsolutno nikakve veze je li inostranstvo u pitanju ili ne), bilo bi apsurno da slusam dr iz Beograda, a dijete vodim na kontrole kod dr u Berlinu :buljavko: :buljavko: :buljavko: :buljavko: :buljavko:

Toliko od mene i pozdrav :caos:

Maja-belgija

draga sandra a sto ako beba nesisa?????moja klara je sisala samo mesec dana!!!!i da je sisala sest meseca kakvo veze ima sisanje sa hranenje??? :neznam: :neznam: :neznam: svuda pise da beba treba da se nauci na cvrsta hrana do sest meseca a dok navikne neli treba da proba vise stvare????i niko ne potcenuje strucnjaci u beograd,skopje,podgorica il bilo gde al sta treba da ih vodimo dole kod nas na lekar :neznam: i na kraj kraeva ima veze sta mi zivimo ovde a vi dole prvo klima je razlicita razlicni su navike i razlicno se hrane ljudi evo na primer kod nas u belgii klima je dosta vlazna i na 25 stepena beba su gole one nepodnose vrucina jedu skampe,lignje krvav biftek i zivo meleno meso svaki dan a to kod nas se nejede svaki dan jel da???beba kad se rodi njen pupcic je hermeticki zatvoren i moze da se kupa cela u voda hihihihihii ipak ima neke razlike jer u beogradu vi dajete deca da jedu riba od sest meseci?ovde da i to sa voce zamisli znaci sve je razlicito a mi moramo da se prilagodimo na taj nacin…..znaci dal neko daje meso il ne nije pricina bilo ko da se osucuje jer svuda je razlicito kako sto su razliciti jezici i kultura…..

lelly
    Član
    lelly

Hmmmm, ajde žene nećemo da se gađamo ovde profesorima fakulteta 😆 i gledamo čiji je bolji. Svi pričaju različite priče i svi rade drugačije, a na nama je da se odlučimo kako ćemo i šta ćemo sa našim bebama, svaka sa svojom. Meni je forum dragoceno mesto za skupljanje informacija, ali ipak sam ja ta koja na kraju donese odluku kada ću i šta da uradim.

Ima beba koje dobiju strašne grčeve kad im se uvodi čvrsta hrana, pa onda mame to malo odlože,a ima i onih koje to super podnose čak i sa 3 meseca. Ja sam uvek negde za zlatnu sredinu, a osluškujem i svoje dete, vidim da li mu neka namirnica odgovara ili ne, kako reaguje na šta. Mnoge mame daju kravlje mleko već sa 4 ili 5 meseci, pa šta ja da im radim što ne mislim da tako treba. A s druge strane, evo pre par dana kad sam gledala na hrvatskom portalu Roda, tamo su sve tablice uvođenja ishrane drugačije, sve se daje dosta kasnije, npr.blitva se daje tek od godinu dana, spanać od 11 meseci.

Da se vratim na temu o glutenu, mi imamo dozvolu pedijatra za to tek od 9 meseci i pravo da vam kažem jedva čekam da malo obogatimo ovaj naš meni 🙂

Maja-belgija

:bravo: :bravo: :bravo: :bravo: lelly draga
    a nama su rekli od osam meseci da pocnemo :hmm: :hmm: :hmm: :hmm: :neznam: :neznam: :neznam: :neznam: al ipak poslusacu pedijatar

lelly
    Član
    lelly

majo nama je doktor iz nekih medicinskih razloga, zbog bronhiolitisa koji nas je cimao baš rekao da krenemo od 9, inače može ranije, samo ti opušteno.

sandra78
    Član
    sandra78

Zaista od jedne opaske sa moje strane da je rano za meso ispade sve ovo. A zaista je bila dobronamerna opaska od srca! :love:Nikako osuda! Nikako… Bezveze! Ne volim raspravke!

Sisanje i hranjenje -da pojasnim. SZO predlaze iskljucivo dojenje do 6meseci. A to znaci iskljucivo, ne ni voda! Al to je za drugu temu vec! A kod koriscenja adaptiranog mleka postoje mala odstupanja!
    Svi mi zaboravljamo sledece:-MLEKO JE DO GODINU DANA HRANA A SVE OSTALO JE DOHRANA!

Majo za ribu ja kako znam daje se tek sa godinu jer je veliki alergen!

Da se vratimo na gluten,meni je vec pominjani profesor:ruganje: :ruganje: (zbog nase lose reakcije na adapt.mleko) zabranio gluten do godinu dana,ja vec sad ne znam sta cu da dam bebi da jede! Vec ludim :hmm: :hmm:
    Sta za veceru ❓ ❓
    Veliki kiss drugaricama iz rasprave :cvecko: :cvecko: :cvecko:

Maja-belgija

kod nas sandrice daje se od sest meseca zato sto je bitna za bebin razvoj hihihihihihihihihi i mi je jedemo na velikooooo mi smo dobili zeleno svetlo za gluten od osam meseci i jedvaj cekamo da pocnemo 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆
    a beba kad pije adaptirano mleko mora da pije voda ipak u voda ima kalcium ko je bitan za decji kosti ovde se daje voda i kad beba sisa nemozes naravno u letno vreme da ostavis bebu zedna hihihihihi to mi je bas smesno 😆 😆 😆 😆 a kim za grcici kako da kuvaju mame sa mleko hihihihihihihihihi
    a sandra ako imas problem za adaptirano mleko ima antialergisko mleko i klara je imala problem a dokazano je da svaka beba do sest meseci moze da javi alergija na kravje proteine al to nema veze sa gluten

lelly
    Član
    lelly

Sandra osim Milupa kukuruznih i pirinčanih pahuljica, imaš i Sunval proso-jabuka pahuljice. Boško ih obožava. Probajte, super su za večeru. Proso je takođe bez glutena. Sada planiram da kupim proso u prodavnici zdrave hrane pa da mu kuvam. Možeš i palentu, pa dodaš preko adaptirano mleko ili jogurt ako ste uveli ili pavlaku… Jeste nezgodno što do godinu dana ne možete gluten, pa nemate neku raznovrsnu ishranu za večeru, ali u svakom slučaju kao što si sama rekla do godinu dana, mleko je hrana, sve ostalo dohrana. Pozz

Gledanje 91 članaka - 91 do 105 (od 117 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.