Ova tema sadrži 111 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  dialectica 6 godine, 6 meseci ranije.

Gledanje 16 članaka - 16 do 30 (od 112 ukupno)

homeschooling

• katarina
    Član
    katarina

anita75love – 1/10/2010 23:23

Jedna je stvar ako dete ne obožava baš školu-tu ne bih dozvolila da bude po njegovom a sasvim druga ako dete ima traumu iz nekog razloga….e, sad po meni i to što dete ne voli školu je uglavnom zasluga roditelja u bilo kom smislu!

……………….Nevezano za problem dal dete voli skolu ili ne..to vec druga tematika vec o tome da smo mi kao roditelji odlucili da se dete skoluje kuci.—————-

Znači mržnja prema školi je bila krivica roditelja a ne deteta, ponekad može biti i do profesora ili druge dece ali mislim da je uticaj roditelja ipak presudan! Profesori se mogu ili promeniti ili se može detetu objasniti da ga ne mogu svi u životu voleti, društvo isto tako….a na roditeljima je da nađu pravi način da stvore pozitivne emocije prema školi.

—————Ne mora mrzeti skolu ili je pa voleti vec je situacija takva da nismo u zemlji nekooliko god a za dete postoji mogucnost da se u drugoj zemlji skoluje po programu zemlje odakle je a ne gde je trenutno.————————————–

S druge strane-ja ne znam kako neko misli da kod dece stvori osećaj za obavezu ako dete uči kod kuće…..? Onda nema razlike između vikenda i radnih dana, praznika i raspusta i dana kad se ide u školu:
    Kako će to dete sutra ići na posao, imati neke radne navike, gde je tu poštovanje autoriteta-važno je i tome se naučiti, ne može se celog života raditi šta i kako vam padne na pamet?…..ipak je obaveza svako jutro ustati u tačno određeno vreme, stići na vreme )naučiti da se organizuješ tako), napisati domaći u odr.roku jer je neki nastavnik tako rekao!

—————Pa ko stvara radnu naviku kod deteta?Skola?Ili JA kao roditelj!!————————————–

Sve su to važne lekcije koje ako vi opušteno radite sa detetom-ono ne dobije. Tu nije poenta ni samo u znanju-čovek gomilu stavti nauči i sam, tokom života jer ga interesuju-ali radne navike i disciplina se stiču obavezama!

—————-Nisi u pravu radne navike i disciplina se ne sticu obavezama vec vaspitanjem!!!!———————–

Po meni ako vi školujete dete kod kuće sami, onda nema veze da li je to baš u 9 ili 11, ili popodne….danas vam se ne radi pa nećete ali ćete zato sutra raditi više….škola nije hobi ni slobodna aktivnost pa da se može i ne mora!
    I tome dete isto mora da se nauči……

Zasto mislis da bi skola vaspitala,naucila moje dete bolje od mene same?sVI TI UCITELJI IMAJU PLAN I PROGRAM PO KOME RADE i sve to sa vise od 20 dece istovremeno a ja bi sama sa svojim detetom…

:-*

dialectica

Katarina, slazem se u potpunosti!

bibilins
    Član
    bibilins

anita75love – 2/10/2010 00:23 S druge strane-ja ne znam kako neko misli da kod dece stvori osećaj za obavezu ako dete uči kod kuće…..? Onda nema razlike između vikenda i radnih dana, praznika i raspusta i dana kad se ide u školu: Kako će to dete sutra ići na posao, imati neke radne navike, gde je tu poštovanje autoriteta-važno je i tome se naučiti, ne može se celog života raditi šta i kako vam padne na pamet?…..ipak je obaveza svako jutro ustati u tačno određeno vreme, stići na vreme )naučiti da se organizuješ tako), napisati domaći u odr.roku jer je neki nastavnik tako rekao! Sve su to važne lekcije koje ako vi opušteno radite sa detetom-ono ne dobije. Tu nije poenta ni samo u znanju-čovek gomilu stavti nauči i sam, tokom života jer ga interesuju-ali radne navike i disciplina se stiču obavezama! Po meni ako vi školujete dete kod kuće sami, onda nema veze da li je to baš u 9 ili 11, ili popodne….danas vam se ne radi pa nećete ali ćete zato sutra raditi više….škola nije hobi ni slobodna aktivnost pa da se može i ne mora! I tome dete isto mora da se nauči…… :-*

Ja se ne slazem sa ovim delom. Npr. ja privatno radim i organizujem radno vreme onako kako meni odgovara. Nekad radim i po desetak sati dnevno, a ima dana kad nemam nista zakazano. Nekad odradim samo vikend pa sam slobodna tokom radnih dana. U pravilu, moj posao je takav da mogu sama da organizujem radno vreme kako meni odgovara.

Osim toga, postoje brojna zanimanja u kojima je radno vreme fleksibilno ili sezonsko i verujem da svako moze da nadje nacin koji mu odgovara. Mislim na novinare, fotograffe, pisce, poljoprivrednike, turisticke radnike, taksiste, ugostitelje… Ima mnogo nacina da se organizuje neciji rad i aktivnost, tako da ovo sto si navela nikako nije argument protiv obrazovanja kod kuce.

secer
    Član
    secer

bibilins drugo je organizovati svoje radno vreme kako ti pozelis a drugo je nauciti malu decu nekim radnim navikama i oragnizaciji i svemu ostalom sto je navela anita. smatram da je homeschooling odlican iskljucivo u odredjenim situacijama koje sam ranije navela na „vakcinama“, ali u obicnim uslovima ja to ne bih radila.
    nismo svi strucni da decu naucimo svemu, i da ne radimo ama bas nista (a pod tim podrazumevam da nam neko kuva, pegla i riba kucu) opet je tesko sedeti sa detetom po 6 sati i raditi…po kom programu?
    ali ko moze nek izvoli….
    mi bi mogli ovde da radimo kao homeschooling nasoj deci sto se tice srpskog jezika, ali eto borili smo se svi sakom i kapom da se otvori srpska vikend skola. i deca obozavaju da idu tamo i druze se sa svojim vrsnjacima….svaki roditelj bi to mogao da odradi kod kuce ali deca imaju imaju vise motivacije da bilo sta uce uz drugu decu…
    pa da je mene mama ostavila da me ona poducava, verovatno bi me mrzelo svakog dana da bilo sta radim.
    ja sam generalno volela da idem u skolu, bilo je i dana kad nisam, nisam volela neke profesore, problemi sa drugom decom i slicno.ali to je neka priprema za zivot. u zivotu neces raditi nista sam, osim ukoliko nisi umetnik koji stvara od kuce. lepo je da dete zna kad ustaje, da ga uce ljudi koji su skolovani za to, da provodi vreme sa svojim vrsnjacima, da zna zasta se bori pa makar to bila i glupa ocena, da mu autoritet bude i neko drugi a ne samo mama i tata i slicno.
    ali ko misli da je to pogresno, i ko ima toliko para da placa kucnu pomocnicu live in i da pritom ne radi, i ko je strucan da svoje dete sam obrazuje , onda je najbolje da vec porazmisli o homeschoolingu…i sa svim tim uslovima, ne bih pristala.

dialectica

Secer, koliki deo vremena provodena u skoli mislis da deca provode zaista uceci? Koliki deo mislis da se sastavi od birokratske procedure, cekajnje, rucak, i tome slicno? A nemoj da zaboravis da dete u skolskim uslovima ne moze nikada dobiti potponu posvecenje, odgovore na svako svoje pitanje, i ucitelj/ica nikada ne moze da razume tacne potrebe deteta – jednostavno jer ih ima tridesetak.

Ako radis full-time, puno radno vreme, da li mislis da ti je onda potrebna pomacica da kuva i cisti? Ili ipak postignes da to obavis, po zelji zajedno sa suprogom?

dialectica

I da kazem, veoma je lepo gledati kako se ova tema razvija. Svi iznose svoje misljenje na lep i kulturan nacin, i nema vredljive komentare. Bas lepo!

Jos mislim – homeschooling je najlepse, najbolje, i najlakse u zemljama gde vec postoji kao pojam. Zasto? Jer na primer, u SAD-u, postoje gomila „homeschool co-ops“ gde homeschool deca mogu da se druze, i da uce jedno od drugog, pa i zajedno da idu na izlete. Mislim da je to super, i jako mi je zao sto ovde nema takvih mogucnosti, jos.

pulinka
    Član
    pulinka

Evo opet ne mogu da ćutim :).
    Opet me fascinira ista stvar: koliko se mnogo očekuje od institucije. I da obrazuje dete, i da vaspita- razvije radne navike, i svest o obavezama, i odnose među ljudima. Praktično očekujete od njih da stvore deci kompletan život na više sati dnevno… Vi stvarno precenjujete prosvetne radnike, počevši od obdaništa nadalje.

nakica
    Član
    nakica

Pulinka, licno, ne ocekujem sve to od skole i nastavnika…cinjenica je da je to nemoguce, ali skola treba da bude nastavak i nadgradnja onoga sto je dete naucilo kod kuce i sto, naravno, uci i dalje kod kuce (sa polaskom u skolu se ne prekida vaspitanje i ucenje deteta zivotu i sl.). Zakljucak: Nisam protiv ovakvog nacina obrazovanja, ali je on i dalje nama nedostupan i ne bi bio dovoljno kvalitetan…mnogo toga u Srbiji treba da se promeni da bi nesto ovako zazivelo, a to ce jos dugo biti u istoj ravni sa naucnom fantastikom…Jesam za to da se ostavi takva mogucnost onim roditeljima koji mogu tako da se organizuju, jer svako ima prava da skoluje svoje dete onako kako misli da je najbolje, kao sto i u ostalim aspektima njegovog zivota odlucuje…Mislim da oba nacina obrazovanja imaju i prednosti i mana…

mima80
    Član
    mima80

Mene interesuje da li u slucaju homeschoolinga postoje i povremene provere znanja ili se „veruje na rec“ tutorima?Pitam zato sto stvarno ne znam, nisam upoznata sa ovom temom
    Iako smatram da je skolstvo u Srbiji dosta lose i da verovatno nece u narednih 20 godina pretrpeti bilo kakve reforme, mislim da je to samo jedan od segmenata koje skolovanje obuhvata. Mislim da se u skolama pored gradiva uci i mnogo drugih stvari, socijalizacija na prvom mestu, ali o tome se vec dosta pisalo tako da necu reci nista epohalno 🙂 Ali naravno, daleko od toga da sam protiv.
    U sustini mislim da je skolski sistem, onakav kakav sada postoji, u samom korenu pogresan i neprilagodjen ogromnim promenama koje su se dogodile u poslednjih desetak godina. Samo bubanje kojekakvih informacija je potpuno prevazidjeno zato sto su iste vrlo dostupne zahvaljujuci internetu i za tim mislim da nema potrebe, ali u kom smeru treba ici nisam strucnjak da o tome pisem.
    Ono zbog cega sam se javila je jako interesantan blog koji zelim da podelim sa vama, ukoliko ima zainteresevoanih. Nije bas o homeschoolingu, ali jeste o obrazovanju uopste, mislim da ce nekima mozda biti interesantan. Da budem iskrena, ja sam pregledala samo jedan klip, ostale planiram kad mi vreme bude dozvoljavalo
    http://blog.b92.net/text/16453/Shift-Happens/

njamiii
    Član
    njamiii

Pogledala sam na brzinu, tj. ovlas i deluje stvarno jako interesantno, medjutim ja mislim da bi sa ovakvim modelom i sistemom obrazovanja vecina roditelja u nas imala problem, jer zahteva „preveliki“ angazman sa njihove strane.

MilicaCale

jao mima, „zlotvore“, kako sad da radim kad moram da otvaram linkove…

dialectica

mima80 – 4/11/2010 09:01

Mene interesuje da li u slucaju homeschoolinga postoje i povremene provere znanja ili se „veruje na rec“ tutorima?Pitam zato sto stvarno ne znam, nisam upoznata sa ovom temom
    Iako smatram da je skolstvo u Srbiji dosta lose i da verovatno nece u narednih 20 godina pretrpeti bilo kakve reforme, mislim da je to samo jedan od segmenata koje skolovanje obuhvata. Mislim da se u skolama pored gradiva uci i mnogo drugih stvari, socijalizacija na prvom mestu, ali o tome se vec dosta pisalo tako da necu reci nista epohalno 🙂 Ali naravno, daleko od toga da sam protiv.
    U sustini mislim da je skolski sistem, onakav kakav sada postoji, u samom korenu pogresan i neprilagodjen ogromnim promenama koje su se dogodile u poslednjih desetak godina. Samo bubanje kojekakvih informacija je potpuno prevazidjeno zato sto su iste vrlo dostupne zahvaljujuci internetu i za tim mislim da nema potrebe, ali u kom smeru treba ici nisam strucnjak da o tome pisem.
    Ono zbog cega sam se javila je jako interesantan blog koji zelim da podelim sa vama, ukoliko ima zainteresevoanih. Nije bas o homeschoolingu, ali jeste o obrazovanju uopste, mislim da ce nekima mozda biti interesantan. Da budem iskrena, ja sam pregledala samo jedan klip, ostale planiram kad mi vreme bude dozvoljavalo
    http://blog.b92.net/text/16453/Shift-Happens/

Blog je bas zanimljiv, hvala na link!

Sto se tice provera drzave i homeschooling, to je svuda razlicito. Ja sam drzavljanin SAD-a, pa najvise poznajem pravila tamo, ali sam citala i kako razner zemlje u Evropi to rade. U SAD-u, sve zavisi od drzave u kojoj zivis. Neke nemaju nikakve provere, a neka imaju testiranje za homeschool decu na redovnoj bazi. Neke drzave zahtevaju da roditelj napise sve sto radi, koliko sati provodi u homeschoolingu a sta tacno rade.

U Srbiji je homeschooling trenutno protiv zakonito. Licno nameravam da upisem decu u osnovnu skolu u SAD-u koja ima kucni program. Na taj nacin, dobijaju diplomu kada zavrsaju bez problema, a i nema taj problem da dete zvanico „ne ide u skolu“. Mislim, ali nisam sto posto sigurna, da bi to bilo prihvatljivo u Srbiji, zakonski. Bas kao da dete ide u privatnu skolu.

U Crnoj Gori je homeschooling dozvoljeno, a u zakonu pise da vrse provera povremeno, a da inspektor dolazi na kucnu adresu.

malisha75
    Član

olga75
    Član
    olga75

meni je ovo jako interesantno ali . Ljudi se edukuju , to se zove uciteljski fakultet i bivaju profesori razredne nastave i tako oni uce decu. Na stranu to sto deca treba da se socijalizuju , nikako mama ili tata ili bilo ko odrastao ne moze da zameni grupu vrsnjaka sa kojom dete provodi oko cetiri – pet sati dnevo ( negde u prvom razredu .
    Sve zamisljam kako detetu drzim cas npr muzickog a moj klavir je odavno neupotrebljavan ili likovnog gde se moj talenat ogleda u nekim shematskim skicama
    Ne znam , nemam ni za ni protiv
    mislim zivim tamo gde postoje skole , verovatno bih drugacije razmisljala da sam usred nigde a moram dete da naucim da cita , pise i tablici mnozenja
    i dalje ne znam

dialectica

olga75;796893 wrote: meni je ovo jako interesantno ali . Ljudi se edukuju , to se zove uciteljski fakultet i bivaju profesori razredne nastave i tako oni uce decu. Na stranu to sto deca treba da se socijalizuju , nikako mama ili tata ili bilo ko odrastao ne moze da zameni grupu vrsnjaka sa kojom dete provodi oko cetiri – pet sati dnevo ( negde u prvom razredu .
    Sve zamisljam kako detetu drzim cas npr muzickog a moj klavir je odavno neupotrebljavan ili likovnog gde se moj talenat ogleda u nekim shematskim skicama
    Ne znam , nemam ni za ni protiv
    mislim zivim tamo gde postoje skole , verovatno bih drugacije razmisljala da sam usred nigde a moram dete da naucim da cita , pise i tablici mnozenja
    i dalje ne znam

Sigurno je izuzetno tesko drzati red u grupi od 30 djaka, i pritom da ih naucis nesto. Za to su potrebne vestine, licna sklonost, i verovatno i uciteljski fakultet. Sasvim je drugacije je raditi sa svojom decom. Za pocetak, ima ih mnogo manje :). Zatim, ziveci sa njima od njihovog rodjenja, poznajes njihovu licnost, njihove jace strane, i poteskoce.

Sto se socializacije tice, malo ko radi na poslu sa grupom koja se sastoji od 30 ljudi koji su svi rodjeni i istoj godini. Socializacija znaci uceti kako da se dete ponasa u drustvu. To dete postigne ziveci u porodici i u drustvu, sa ljudima svih razlicitih uzrasta i profila.

Gledanje 16 članaka - 16 do 30 (od 112 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.