Ova tema sadrži 111 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  dialectica 6 godine, 6 meseci ranije.

Gledanje 91 članaka - 91 do 105 (od 112 ukupno)

homeschooling

• anita75love
    Učesnik
    anita75love

Dialektika, da te pitam……koliko sam shvatila dete ti je sada treci razred? Ili?
    Da li planiras da radis sama sa detetom i dalje tj do kraja osnovne skole (odn u starijim razredima kada se vec uce tezi predmeti)?I
    Sta ako ti recimo jednog dana shvatis da pojma nemas npr o integralima i nema sanse da ih valjano savladas ni za sebe a kamoli kao `nastavnik`? Sta ces raditi ako se desi da jednog dana neces uspeti da budes dovoljno dobar ucitelj svojoj cerki -da li prosto planiras da se edukujes paraleleno sa njom pa makar i sama placala casove matematike kako bi neko prvo tebi objasnio ono sto ne razumes? Sta je sa tehnickim crtanjem ili slikanjem npr -to su sve stvari za koje covek treba osim znanja imati i afiniteta, kako bi bio dobar ucitelj!?
    Kako ide to kod srednje skole? Sta ako ti cerka zeli da bude recimo medicinska sestra a ti pojma nemas o tome i cak sta vise uzasavas se igle, krvi, bolesti, slika iz patologije itd…..hocu da kazem nemas nimalo afiniteta za to cime ona zeli da se bavi?
    Ili homeschooling postoji samo do kraja osnovne skole? Ako je tako, sta biva onda sa homskulerima? Kako se oni uklope u klasican sistem, kasnije, kada jednom upadnu u njega?
    :-*

anita75love
    Učesnik
    anita75love

E, da….imam pitanjei za Pulinku! ……zanima me da li bi ti stvarno zelela da sama obrazujes svoje dete ili su tvoja interesovanja na tu temu cisto teorijska?
    Nekako mi se cini da si apsolutni pobornik homeschoolinga i sada konacno imas i zakonsku mogucnost za to! Pa me zanima da li planiras da je iskoristis? I ako ne, zasto?

dialectica

anita75love;801848 wrote: Dialektika, da te pitam……koliko sam shvatila dete ti je sada treci razred? Ili?
    Da li planiras da radis sama sa detetom i dalje tj do kraja osnovne skole (odn u starijim razredima kada se vec uce tezi predmeti)?I
    Sta ako ti recimo jednog dana shvatis da pojma nemas npr o integralima i nema sanse da ih valjano savladas ni za sebe a kamoli kao `nastavnik`? Sta ces raditi ako se desi da jednog dana neces uspeti da budes dovoljno dobar ucitelj svojoj cerki -da li prosto planiras da se edukujes paraleleno sa njom pa makar i sama placala casove matematike kako bi neko prvo tebi objasnio ono sto ne razumes? Sta je sa tehnickim crtanjem ili slikanjem npr -to su sve stvari za koje covek treba osim znanja imati i afiniteta, kako bi bio dobar ucitelj!?
    Kako ide to kod srednje skole? Sta ako ti cerka zeli da bude recimo medicinska sestra a ti pojma nemas o tome i cak sta vise uzasavas se igle, krvi, bolesti, slika iz patologije itd…..hocu da kazem nemas nimalo afiniteta za to cime ona zeli da se bavi?
    Ili homeschooling postoji samo do kraja osnovne skole? Ako je tako, sta biva onda sa homskulerima? Kako se oni uklope u klasican sistem, kasnije, kada jednom upadnu u njega?

Ne znam da li stvarno zelis da znas ono sto pitas, ili jednostavno trazis „slabu tacku“ kako bi mogla reci — „vidi, ovaj sistem nije dobar!“ Ti kreces od ideje da je javna skola po definiciji kvalitetnija nego skola kod kuce. Sada kad si videla da dete stvarno moze da stekne osnovno obrazovanje kod kuce a ne samo da je pismen, vec da je bolje obrazovan nego svoje vrsnjake iz javne skole, zelis da znas sta se radi u srednjoj skoli.

Dete u srednjoj skoli postepeno postane autonomno (poslednji koraci u procesu koji traje od rodjenja, zar ne?), i roditelji sa tim izadju iz uloga „benignog diktatora“ i postanu mentori i savetnici. Da li moze srednjoskolsko dete da se i dalje obrazuje „kod kuce“? Apsolutno. Ova „deca“ i vise nisu deca, a sami moraju odluciti cime ce se baviti u buducnosti pa i kako zele da se dalje obrazuju. Plan se razvija u skladu sa tim. Ima mnogo opcija, od samostalnog ucenja kod kuce do privatne profesore, online programe, i paralelni upis u college i program za radno iskustvo. Prednosti nezavisno ucenje i dalje postoje — fleksibilnost, individualni plan, i dublje ucenje nego u vecini srednjih skola. (Pazi, tu ne pisem o sistemu u srbiji, koji mislim da je mnogo drugaciji. Pisem o planu koji priprema dete za fakultet ili dalje prakticno obrazovanje— tj „gimnazija“.)

Ne boj se, ne mislim da „kod kuce“ mozes nauciti da budes neurohirurg :).

dialectica

anita75love;801852 wrote: E, da….imam pitanjei za Pulinku! ……zanima me da li bi ti stvarno zelela da sama obrazujes svoje dete ili su tvoja interesovanja na tu temu cisto teorijska?
    Nekako mi se cini da si apsolutni pobornik homeschoolinga i sada konacno imas i zakonsku mogucnost za to! Pa me zanima da li planiras da je iskoristis? I ako ne, zasto?

Pazi, nisam ni ja „apsolutni pobornik homeschoolinga“. Mi obrazujemo decu kod kuce najpre iz akademskih razloga, ali lagala bih ako kazem da ne uzivam u mnogo vecoj slobodi koje ovako imamo (na primer, mozemo putovati, ostati budni do kasno gledajuci konstelacija zvezda, ici u zabavni park tokom radnog dana kada nije guzva). Ne obrazujemo decu iz religioznih ili politickih razloga, i mislim da uvek treba gledati sta je u najbolji interes deteta.

Licno mislim da je deci u uzrastu mojih najbolje da rastu i uce u porodici, ali kad malo porastu vec imam mnogo neutralniji stav. Da se pojavi odlicna privatna skola koja nudi obrazovanje slicno ili bolje od onog sto kuci mozemo, bezbedno je, odeljenja su mala, nije previse skupo, a deca zele da probaju, onda sto da ne?

anita75love
    Učesnik
    anita75love

Dialectica, nisi me shvatila….ja stvarno hocu da znam kako razmislja neko kome se svidja `kucno obrazovanje`-ne trazim ja u tom sistemu slabu tacku, kako bih rekla `eto, ne valja`-jer za mene ono nije i nikad nece biti na istom nivou kao skolovanje u skoli! Ja sam to odavno odlucila za sebe! Moje misljenje se tu nije promenilo i sumnjam da hoce. ( i bas nikako ne mislim, niti si me ubedila da iako dete moze da tako stekne obrazovanje da je ono bolje od skolskog-pri tom ne mislim samo na cisto znanje vec i na celokupno iskustvo!)
    …….I to iz milion razloga a ne bih zelela da i ja pocnem da zvucim ko svabo tralala, pa da stalno pricam jedno te isto, ko Bojana iz teme o detetu koje ne zeli bracu……..
    a ono pitanje sam pitala pulinku, ne tebe…..nije da mi smeta sto si mi ti odgovorila, ali za tebe vec znam da tako skolujes decu……zanima me Pulinkino miljenje jer su njena deca jos mala i ne idu u skolu, ali kada budu dospela do tog uzrasta zanima me sta ce uraditi, sada kada ima i zakonsku mogucnost za to!
    Jer lepo je to u teoriji prezvakavati po principu SBBKBB (sta bi bilo kad bi bilo)-e, sad kada se to moze u stvarnosti, razlikuju se oni koji mlate praznu slamu kao `ja bih ali ….` odn teorijski sam za to, sve dok je to daleko od mene, medjutim kad budem trebala to konkretno i da uradim, …..e, pa onda cemo da vidimo, da li cu, u zavisnosti od konstelacija zvezda, prilika u drustvu, stanja svesti i odobravanja okoline itako dalje u tom stilu…i oni kojima se to stvarno svidja i stvarno su ozbiljni u nameri da tako skoluju svojiu decu, narocito sada kada konacno mogu……i naravno presrecni su zbog toga!
    (secas se kad si ti mene pitala planiram li jos dece, vezano za moj stav o amniocentezi?!..ili ja to samo tako u teoriji naklapam, a necu vise ni imati mogucnosti da svoj stav pokazem na delu……e, pa nesto slicno tome je i ovo moje pitanje sada)…..:lol:

dialectica

anita75love;801858 wrote: Dialectica, nisi me shvatila….ja stvarno hocu da znam kako razmislja neko kome se svidja `kucno obrazovanje`-ne trazim ja u tom sistemu slabu tacku, kako bih rekla `eto, ne valja`-jer za mene ono nije i nikad nece biti na istom nivou kao skolovanje u skoli! Ja sam to odavno odlucila za sebe! Moje misljenje se tu nije promenilo i sumnjam da hoce.
    …….Iz milion razloga a ne bih zelela da i ja pocnem da zvucim ko svabo tralala, opa da stalno pricam jedno te isto, ko Bojana iz teme o detetu koje ne zeli bracu……..
    a ono pitanje sam pitala pulinku, ne tebe…..nije da mi smeta sto si mi ti odgovorila, ali za tebe vec znam da tako skolujes decu……zanima me Pulinkino miljenje jer su njena deca jos mala i ne idu u skolu, ali kada budu dospela do tog uzrasta zanima me sta ce uraditi, sada kada ima i zakonsku mogucnost za to!
    Jer lepo je to u teoriji prezvakavati po principu SBBKBB (sta bi bilo kad bi bilo)-e, sad kada se to moze u stvarnosti, razlikuju se oni koji mlate praznu slamu kao `ja bih ali ….` odn teorijski sam za to, sve dok je to daleko od mene, medjutim kad budem trebala to konkretno i da uradim, …..e, pa onda cemo da vidimo, da li cu, u zavisnosti od konstelacija zvezda, prilika u drustvu, stanja svesti i odobravanja okoline itako dalje u tom stilu…i oni kojima se to stvarno svidja i stvarno su ozbiljni u nameri da tako skoluju svojiu decu, narocito sada kada konacno mogu……i naravno presrecni su zbog toga!
    (secas se kad si ti mene pitala planiram li jos dece, vezano za moj stav o amniocentezi?!..ili ja to samo tako u teoriji naklapam, a necu vise ni imati mogucnosti da svoj stav pokazem na delu……e, pa nesto slicno tome je i ovo moje pitanje sada)…..:lol:

Da, odlucila si za sebe da „nikad nece biti na istom nivou kao skolovanje u skoli“, sto se prilicno razilikuje od, recimo „odlucila si da licno ne zelis to da radis“. „Odluku“ koju si donela nije doneta na osnovno cinjenice, vec na osnovu predrasude. Da li ti je tvoja skola naucila vestina kriticko rasmisljanje, ili je to mozda nesto sto mi mozemo da radimo kod kuce, ali skola ne uspeva ili ne praktikuje? Kriticko rasmisljanje svakako smatram kao osnovni deo dobrog obrazovanja. Sta je uopste obrazovanje bez mogucnosti da ocenjujes i tumacis informacije, ne na osnovi licnog osecaja vec na osnovi cinjenica?

Znam da mene nisi pitala. Odgovorila sam jer sam zelela da preciziram da, iako neko donese odredjenu odluku, ne mora da je „slepa pristalica“ toga.

pulinka
    Član
    pulinka

Nije da vidim neki naročit cilj tvog pitanja, Anita, ali odgovoriću ti.
    Nemam pojma da li ću odabrati homeschooling.
    Kako sada stvari stoje, verovatno neću, jer ja imam samo srpsko državljanstvo, ne znam da li ću nekad negde emigrirati, i neću da mi dete bude zamorče naše prosvete sa nerazrađenim homeschoolingom pa da za deset godina nekom novom ministru dune u glavu da homeschooling odjednom ne važi-a bilo je kod nas celih generacija koje su tako prošle, sa onim usmereno-neusmerenim obrazovanjem koje im se posle nije priznavalo.
    Ako budem videla da je u našem selu potpuni raspad sistema u redovnom osnovnom školstvu, možda se i odlučim za homeschooling. Imam još tri godine da odlučim.
    Ne vidim čemu zluradost u tvome ŠBBKBB, kakve veze ima da li bih ja lično odabrala homeschooling?
    Nikad nisam ni tvrdila da ću ga odabrati-razloge sam ti navela u prethodnim rečenicama.
    Ja se raspitujem iz ljudske i profesionalne radoznalosti, što zbog moje stručne spreme sa kojom mogu da radim i u osnovnoj i u srednjoj školi, što zbog toga što, eto, ova naša država nikako da ubije radoznalost u meni-dokon um đavolja rabota, što mudro reče neko baš na toj Bojaninoj temi.
    Nego, nisi mi nikad odgovorila na moje proračune o šljivama i pasulju, bi li mogla živeti od zarade?

anita75love
    Učesnik
    anita75love

Pazi sad ovo….kriticko razmisljanje je samo onda ako se svi slazemo sa istomisljenicima-a ako ne-e, onda su to predrasude?
    Nije nego……:roll:
    Rekla bih da ako su svi oni koji podrzavaju homeschooling isti kao ti, onda su jos vise iskljucivi nego ja!-za koju kazes da sam iskljuciva i da razmisljam emocijama a ne cinjenicama….ili jos bolje uospte ne razmisljam……..jer me `skola tome nije naucila`.
    Odacu ti jednu tajnu-NIKO NIKOG ne moze nauciti da razmislja jer razmisljanje je svesna unkcija mozga koja zavisi od licnosti i stepena razvoja svesti, i to nikakva skola pa ni roditelj ne moze da usadi detetu-ti mozes dati primer, pokazati kako ti to radis i objasniti zasto….ali misliti za njega i nauciti ga da `misli`-e, to ne moze!
    Ne znam po cemu bih ja posto poto trebala da promenim misljenje u korist bilo koje druge teorije a ne smem da zadrzim svoju…..stvarno stvasta.
    I rekla bih da se `

Da, odlucila si za sebe da „nikad nece biti na istom nivou kao skolovanje u skoli“,
    i
    odlucila si da licno ne zelis to da radis“.
    porilicno svode na isto u praksi……
    I ja ne mislim apriori da sistem kucnog skolstva mora biti za svakog pojedinca losiji i dati obavezno losije rezultate,…..postignuca neke osobe u bilo kom polju su pre svega licna zasluga samog pojedinca a manjim delom svega ostalog-uslova, ucitelja, sredstava, nacina itd……

Mada, statisticki gledano-da, mislim da je kucno skolovanje generalno losiji izbor za vecinu ljudi od institucijalizovanog!
    Ali ti aprirori mislis da su svi oni koji idu u skolu u losijoj poziciji od onih koji uce kod kuce!-zbog minornih razloga (koje usput ja uospte ne vidim kao manu vec kao plus koji dete sto pre nauci, bolje za njega) kao sto je `nemoranje` da se svako jutro ustaje u isto vreme i ide u skolu po obavezi-sto je u startu diskutabilno, sloboda da se putuje kad god roditelju padne na pamet isto tako, iako su putovanja moguca najmanje 3.5 meseca tokom raznih raspusta bez ikakvih problema, plus vikendi sto je vise nego dovoljno i ne shvatam zasto neko ima potrebu da putuje bas u sred skolske godine, vece kontrole djaka (po principu dete mi je ispred ociju), i krajnje cudnih razloga (bar za mene) vezanih za razvoj deteta (kao bolje je da je kod kuce, majci pod skutom iako ima od 7-15 godina radi prevencije ovoga i onoga) sto je isto tako krajnje diskutabilni benefit takvog odrastanja za dete…..

Mislim da bi stvarno mogla malo vise da postujes tudja misljenja a narocito ona koja su skoro potpuno suprotna onome sto ti radis i mislis da je ispravno!
    Ne znam odakle ti ideja da si samo ti u pravu…….meni se licno ne svidja sto je ta moda dosla u Srbiju…..ali mi i ne smeta-sto bi meni smetala ona deca koja nece ici u skolu, vec uciti kod kuce?
    ….ono sto je bila poenta mog neslaganja na prvom mestu, jeste moje misljenje da bi to kod nas itekako moglo da se zlouporebi a da bi stvarne koristi bilo mnogo manje…..i plus naravno, da ja stvarno mislim da je dete skolovano kod kuce osteceno za mnoga iskustva koja nece steci-znanje je tu minorno! Uciti se moze bilo gde, bilo kada tokom celog zivota, samo ako covek hoce i ako ga nesto interesuje………

Meni je skolovanje ostalo u najlepsoj mogucoj uspomeni i dalo mi puno divnih zivotnih iskustava, kako u osnovnoj, tako i srednjoj skoli….a na fakultet bi se da mogu sutra vratila ponovo!
    Pazi, ovo ne znaci, da nikad nije bilo niceg ruznog, svadjala sam se i ja sa profesorima i dobijala jedinice i dvojke a smatrala da sam zasluzila vise (ipak i takve ocene su za djake) -ali je i to na kraju svega bilo pozitivno iskustvo jer me je naucilo kako da se izborim i sa losim stvarima i nepravdom u zivotu ….zivot se ne sastoji samo od lepih ispomena….ali generalno gledano kada se osvrnem na celokupno moje skolovanje -njega se secam po lepom!

Ne bih mogla da zamislim da te uspomene oduzmem svom detetu…..a mislim da dete koje bude na to primorano, mnogo izgubiti!
    Te dece je meni u stvari zao.
    Ne kaze se dzabe-od kolevke pa do groba, najlepse je djacko doba!

anita75love
    Učesnik
    anita75love

Pulinka, SBBKBB je bilo upuceno Dialectici a ne tebi….tebe sam lepo pitala jer me zanima…(hvala na odgovoru)..a ona mi je odgovorila kao tvoj portparol, pa zato……a i nju sam lepo pitala ali opet mi nije lepo odgovorila…..
    a za pasulj i sljive jos nisam procitala, vraticu se unazad pa cu ti odgovoriti.

dialectica

anita75love;801875 wrote: Pazi sad ovo….kriticko razmisljanje je samo onda ako se svi slazemo sa istomisljenicima-a ako ne-e, onda su to predrasude?

Ostatak nisam jos citala, ali sama ova izjava pokazuje da ne znas sta je kriticko rasmisljanje.

Predrasuda je kada formiras stav na osnovi svojih licnih dozivljaja, bez da se udubljes u cinjenice. Kriticko rasmisljanje ne znaci da nesto stalno kritikujes, mada bi bili zvezda da jeste tako.

Ne moras da se slazes sa onim sto kazem, ali ne mozes da zakljucis da je nesto „tako, i tacka“ i da nista ne znas o tome. Da bi mogla da tvrdis da „skola kod koce nikada nije na istom nivou kao skolovanje u skoli“, morala bi da dokazes da je to tako, ili makar da postavis argument. Ne cujem kod tebe ni jedno, ni drugo. Mogu da kazem da postoje studije koje uporedjuju rezultate homeschoolera sa rezultatima ucenika javnih skola. Takodje, mozemo porediti nastavni plan u skoli sa onim koji izvede pojedine homeschoolere.

Bez argumenta i dokaza, ovo sto kazes je sasvim isto kao da kazes „zene nikada ne mogu biti dobre vozace na nivou muskarca“, na primer. Verujem da je ta izjava uvredljiva, ali ipak ako postoji dokaz za to, moram prihvatiti da izjava postoji sa razlogom. Sama izjava, bez argumentacije i dokaza, je apsolutno bezvredna i pokazuje da onaj koji daje izjava nikada nije naucila vestinu retorike.

Odoh da citam ostatak tvog posta.

dialectica

A opet ono sto kazes „mislim da je kucno skolovanje generalno losije“…. prvo se udubljaj u to, i onda daj izjave. „Misliti“ bez cinjenice nije misliti uopste.

Toliko o tome da niko ne moze da ti nauci da mislis. Definitivno, formalna logika, retorika, i slicno su vestine koje obezbedjuju da neko ne pravi ovakve greske u rasmisljanju.

dialectica

„Ali ti aprirori mislis da su svi oni koji idu u skolu u losijoj poziciji od onih koji uce kod kuce!“

A i ovo je greska u rasmisljanju, takodje. Prosto mi guras reci u usta koje nikada iz njih nisu izasle. Za mene, nije bitno da li „svi“ oni koji idu u skolu su u losijoj poziciji. Svakako ne mislim da je tako.

Za mene, konkretno, samo je bitno koji je najbolje izbor ZA MOJU PORODICU sa resursima koji imamo na raspolaganju. Pozdravim mogucnost da i u Srbiji porodice imaju vece mogucnost da sami odlucuju u svojoj sudbini umesto da drzava to uradi za njih, jer cenim licne slobode — sto apsolutno ne znaci da verujem da bi svi trebalo da izaberu odredjenu opciju.

dialectica

„Mislim da bi stvarno mogla malo vise da postujes tudja misljenja a narocito ona koja su skoro potpuno suprotna onome sto ti radis i mislis da je ispravno!
    Ne znam odakle ti ideja da si samo ti u pravu…..“

Ovo, svakako, bolje opisuje tebe nego mene. Ja istaknem da das misljenje i formiras stavove bez da nesto znas o predmetu, i opisujem svoj licni izbor. Ne mislim da sam samo ja u pravu, uopste. Samo sto ne koristis logicne (ili cak nelogicne) argumente, vec pricas samo iz osecaja. Moju da postujem argumente, ali ne i bilo kakve izjave neosnovane na cinjenice.

Da dodajem — potpuno drugacije bih reagovala da si se ti drugacije izrazila. Da si rekla „licno mi se to uopste ne svidja, ne zelim to da radim“, ne bih imala sa cime sa se svadjam, jel? To je tvoje pravo, i naravno da mi nije mesto da bilo sta mislim o tvom licnom izboru. Samo bih zaklucila da radis ono sto mislis sto je najbolje. Problematicno je samo sto trvdis da je nesto sto nije cinjenica jeste cinjenica.

anita75love
    Učesnik
    anita75love

A joj sta mi svasta na prica…….
    majko mila…i to sve sam ozato sto ne mislim kao ti!!!!!!:buljavko:
    dobro, ti si takva, ja ovakva….ja cu licno da zaboravim na to! Inace meni se bas svidja kakva sam i sta o meni govori ono sto pisem……..Ma:lol:
    Inace te vise necu komentarisati jer ocito me ili en cujes ili neces da em cujes (pre bih rekla ovo drugo) a to nije ni vazno!
    Pa ostaj mi zdravo!
    Pulinka za sljive i pasulj ne procitah, pa sam se vratila unazad……
    evo ovako
    Hajde nek ti je racunica ispravna (nisam se narocito udubljivala) 45.000 dinara mesecno…….
    troskovi kog oca za kucu (struja i tako to) su 5000 dinara-u stvari su i manji ali pretpostavljam da ce petoclana porodica toliko da potrosi-e, mi jedino u selunemamo kablovsku i internet ali ako bi i to uracunala onda dodaj jos 2-2500dinara (mada ja mislim da tamo niko nema kablovsku, sto znaci da bi samo za internet trosak bio oko 1500 din.
    Hranu neka proizvode sami (moja baka je recimo imala 30 kokosaka, 20 gusaka, 10 pataka, , 5 curki, prepelice morke, mada ne znam koliko, 3-4 svinje kako kad, 3 koze, 10-tak kunica, jedno kuce, 2 macke, i gajila sve od povrca i voca!
    Od toliko zivotinja bi se dalo i prodavati a ne samo nahraniti petoro usta, to sto se proda neka ne bude zarada nego neka ide u to sto ti kazes, seme, hranu za te zivotinje, da same sebe izdrzavaju. Redovno je imala i pilice i curice i guscice, pacice (nasadi koliko joj treba), jaja racunaj, najmanje 300-500 mesecno a bude i vise, 3 koze daju 4-5 litara mleka (recimo nas pet popije oko 2 l dnevno) jarice bar tri godisnje (nekad je bivalo i po pet) koje je ili klala ili prodavala, prasice bar 10 komada svake godine……od toga kobasica i mesa koliko volis……..reci da li mislis da bi od toliko stoke i peradi nesto jos trebalo za 5 dusa!?
    Voca ima oko 70 stabala, 50 sljiva plus 20 ostalog…..za dzem sok, vise nego dovoljno…….par oraha, 2 duda, lesnika nekoliko, bagrema za med (imamo i pcele)…u basti se povrca moze dovoljno posaditi za ishranu.
    Ona je uzela jednu njivu u najam i tamo gajila kukuruz i detelinu jer su joj naravno trebale tone hrane, a ona nije kupovala koncentrat.
    Od hrane nista nije kupovala sem hleba, brasna, ulja, nekih zacina kao sto je so, praska, deterzenta, tj potrepstina za licnu higijenu!
    Neka hleba idu 3 na dan to dodje 3*40*30= oko 4000 dinara, a za ostalo neka bude 2000 dinara mesecno sto recimo i meni dovoljno sve skupa 6000, sa troskovima 100 evra!
    E, sad ti meni kazi jel nije dovoljno 300 evra pride da ostane za ostale troskove-odeca, obuca, knjige, tehnika…….
    E, ali treba to da se radi! Moja baka je to sto sam ti navela sve sama gajila i stizala! Petoro ljudi bi moglo jos lakse….a ako jos neko ide i na posao pa makar i za 20.000 dinara, to su 500 evra!

Gledanje 91 članaka - 91 do 105 (od 112 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.