Ova tema sadrži 111 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  dialectica 6 godine, 6 meseci ranije.

Gledanje 106 članaka - 106 do 112 (od 112 ukupno)

homeschooling

• dialectica

anita75love;801887 wrote: A joj sta mi svasta na prica…….
    majko mila…i to sve sam ozato sto ne mislim kao ti!!!!!!:buljavko:
    dobro, ti si takva, ja ovakva….ja cu licno da zaboravim na to! Inace meni se bas svidja kakva sam i sta o meni govori ono sto pisem……..Ma:lol:
    Inace te vise necu komentarisati jer ocito me ili en cujes ili neces da em cujes (pre bih rekla ovo drugo) a to nije ni vazno!
    Pa ostaj mi zdravo!

Nista ovo zato sto ne mislis kao ja, nego zato sto ne razumes osnovnu logiku. Moras da razumes da si ti napala moj izbor kao inferijorni bez ikakve argumente, dok sam ja samo istakla da ti nemas argumente. Da ih imas (ma bilo kakvi bili), mogli bismo da se raspravimo normalno, i cak da se na civilizovan nacin slazemo da se ne slazemo.

Jos samo da dodam — formalna i neformalna logika ocigledno treba postaviti kao obavezni predmeti u skoli, gde god da se dete skoluje.

pulinka
    Član
    pulinka

Jao, jao, Anita, pa nismo valjda baš tolika deca 😆 !
    Ne možeš baš toooliko da menjaš pravila igre samo da bi ti bila u pravu, znaš :anene: ! Pa ipak ne pišemo bajku ovde…
    Ja sam pošla od totalno proste tvrdnje da sa 30ari okućnice ne bi mogla da ishraniš svoju petočlanu (može i moju 4-članu, svejedno) porodicu BEZ DODATNIH PRIHODA ILI ZEMLJE.
    Znači u startu nemoj spominjati nikakav dodatni posao, penziju NITI IZNAJMLJENU NJIVU sa kukuruzom, koju si ubacila u proračun, jer to po mojim uslovima NEMAŠ, niti imaš para da je iznajmiš!
    Međutim, ceo tvoj ekonomski proračun se ruši u samom startu jer si namerno ili slučajno površno uzela moje podatke!
    Gledaj šta si ti napisala:

i ako moj otac moze na 30 ara da ima 50 stabala sljiva (a mogao bi i vise kada bi sve to bilo vocnjak, sigurno bar duplo a nije vec je veci deo basta za gajenje ostalih biljnih kultura za ishranu kao sto su paradajz, paprika isl…e, sad ti preracunaj, jedna sljiva oko 10-15 kg sljiva pa t ividi da li moze ili ne, da se lepo zaradi), u sred Vojvodine, ni najplodnije ni najgore vec sasvim prosecne zemlje, onda moze svako! A ko nece sljive, moze da gaji pasulj, kukuruz (mada tu treba vise zemlje ako hoces neku zaradu) ali recimo pasulj sasvim lepo radja na toliko zemlje i da se ubijes od posla (znam jer sam im ja jedne godine pomagala a imali smo pola tone pasulja!, ali posto je to bilo previse posla za nas troje od tada gaje sljive……

A gledaj posle moj proračun:

Pola tone pasulja je 500kg, ako je 1kg pasulja 200 din. to je ukupno 100 000 din. sa tvoje zemlje, ako od toga odbiješ verujem značajnu cifru računa za vodu zbog zalivanja, opet se nađeš na cifri od oko 90 000 godišnje za tvoju zemlju, 3-6 puta toliko bi bilo max. 540 000 godišnje, podeljeno na 12 meseci negde oko 45 000 mesečno, napamet računam pa ne znam koliko sam tačna.

Znači-kako ti kažeš, sa 30 ari (ili sa manje površine, jer si nejasna u opisu) ste dobili pola tone pasulja, što je zarada od samo 100 hiljada dinara GODIŠNJE, čak i da ne odbiješ ništa na zalivanje to ti opet nije cifra od tih 45 hiljada mesečno-ja sam tu cifru dobila tek od 1 hektara, pročitaj ponovo!
    Evo, igraćemo se da ti je sa samo 15 ari –znači, polovina tvoje okućnice-rodilo tih pola tone pasulja i da si zaradila, OBRATI PAŽNJU, samo tih 100 hiljada dinara godišnje-to ti je manje od 10 hiljada mesečno!!!

pulinka
    Član
    pulinka

Plus, mnogo bitnija stvar koju ti izgleda ne primećuješ-ili seješ pasulj-ili imaš šljive-ili imaš baštu!! Ne možeš imati sve odjednom na gomili, pobogu!
    Ako imaš 30 ari pod pasuljem-onda nemaš tih 50 stabala šljivke, zar ne, mislim, nismo u bajci? Ili, ako imaš 15 ari pasulja I 50 stabala šljivke-onda ti opet ostaje malo ili nimalo prostora za ostalo drveće, žbunje, i povrćke – životinje da i ne probam da uglavim u tu površinu? Pa ne možeš do beskonačnosti rasteći 30 ari? A i povrćke i voćke zahtevaju dovoljnu površinu da bi bile isplative. Neke povrćke zahtevaju malo prostora, ali da bi proizvela dovoljno krompira, recimo, da cele godine imaš samo svoj, treba ti nekoliko ari. Ako hoćeš krompir, ne možeš imati voćke tu, a ni pasulj.
    Tako da, realno, ti imaš pola zemlje pod pasuljem, prihod od 10 hiljada mesečno ili manji, i još nešto-biraj: Šljive? Izračunala da ti i one zarade samo 75 hiljada GODIŠNJE-nedovoljno!
    Recimo da nemaš šljive, nego druge voćke i povrćke plus te pomenute životinje. Možeš da pokriješ potpuno svoje snabdevanje voćem i povrćem sa te površine, ali realno nemaš baš mnogo viška voća i povrća da prodaš, jer ti je površina na kojoj gajiš sve to taman za tvoje potrebe. Pri tom i dalje imaš samo 10 hiljada keša mesečno, recimo da od prodaje voća i povrća namakneš još 2-3 hiljade mesečno.
    Međutim, životinje su problem, i to velik. Jer po mojim uslovima, TI NEMAŠ TU NJIVU sa kukuruzom kao što rekoh, i MORAŠ da ih hraniš koncentratom, koji kupuješ!
    E sad, ja i muž smo već pravili proračun za svinje, i to ne napamet, jer ih je gajila cela rodbina-pa odustala. Hraniti svinje samo koncentratom je ekonomski totalno neisplativo. Ušteda je bukvalno par hiljada din. GODIŠNJE.
    Kokoške i živina su nešto isplativiji, jer imaš i meso i jaja-ali ne smeš klati previše živine, jer onda nemaš jaja, i obrnuto, ako ih sve ostaviš u životu, imaš jaja, nemaš meso!
    Koze su isto relativno ispaltive, ali pobogu, pa i one jedu! Seno za njih moraš isto ili kupovati –ili krasti! Pa i ono ima cenu, a ti nemaš gde da proizvedeš seno na tvojoj zemlji!
    Recimo da imaš životinja dovoljno da ekonomski održavaju same sebe čak i sa kupovnim koncentratom, recimo da imaš dovoljno mleka, mesa, i još da prodaješ jaja tih 300-500 mesečno (jer da, nekad jaja bude i puno više, ali zimi, još ako se lošije hrane, bude ih i puuuno manje), pa da od njih zaradiš još oko 5 hiljada mesečno. Uračunaću ti čak i prodaju mleka od koza iako ne bih trebala ako recimo pravite sir, potrošili biste sve na njega, ali evo, litra mleka 40 din. toliko je kod nas, pa dnevno prodaš 2l, to je još oko 2,5 hiljade mesečno.
    Sabereš ukupnu zaradu-to ti je i dalje tek oko 20 hiljada MESEČNO!
    Bedno, zar ne? Za toliki rad sa životinjama i biljkama plus trud oko prodaje i nabavke hrane? Celodnevni celogodišnji posao za 20 hiljada mesečno?
    Dobro, imaš mesa, jaja, mleka, povrća, voća, svega sem ulja i hleba-slažem se sa tobom da su troškovi za hleb i ulje oko 6 hiljada mesečno ili malo manje.
    E sad, račuuuuni-kod mene u selu ni jedna četvoročlana porodica nema mesečni račun za struju manji od 2,5 hiljade din, prosečno je 3 i više.
    Vodu i smeće plaćamo prosečno oko 1 000 din. mesečno. Telefon-a on je vrlo koristan kad imaš malu decu-je min. 700-800 din. mesečno.
    Kad sabereš račune, već si na cifri od oko 4,5 hiljade din.
    A grejanje??? Za prosečnu zimu grejanje dve sobe i kuhinje na 20 stepeni troši se oko 6-8 kubika drva, kubik je 4,5 hiljade, znači 27-35 hiljada godišnje, tj. min. 2,5 hiljade mesečno.
    Računi mesečno minimalno 7 hiljada ako želiš iole ljudske uslove života, moji su preko 10 hiljada sa internetom i kablovskom.
    Sabereš to sa hlebom i uljem, 13 hiljada ode na račune, hleb i ulje.
    Imaš 7 hiljada mesečno na raspolaganju da kupiš neophodnu hemiju za kuću i sebe, znači, četkice, paste za zube, sapune, dezodoranse, deterdžente razne, hemiju za kupatilo, wc papir i ostale banalnosti.
    U to uračunaj da mesečno treba platiti i vrtić deci, lekove ako su bolesni, vitamine ili sl., po koji komad odeće i cipele, i to su ti sve obični, redovni troškovi.
    Da ne spominjem da možeš imati i nepredviđene troškove, kvarove u kući, teže bolesti, smtne slučajeve, itd.
    Za sve nepredviđene troškove para nemaš, tj. nemaš ni za predviđene-jer se sa 7 hiljada mesečno to jednostavno ne može isfinansirati. A slomio si se od posla.

dialectica

pulinka;801891 wrote:

Jao, jao, Anita, pa nismo valjda baš tolika deca 😆 !
    Ne možeš baš toooliko da menjaš pravila igre samo da bi ti bila u pravu, znaš :anene: ! Pa ipak ne pišemo bajku ovde…

Da li si citala celu temu? Jesmo bas tolika deca, pravila igre mogu se menjati (ali samo ako se zoves Anita), „kriticko misljenje“ ne znaci nista osim toga da stalno kritikujes druge, ali uvredis se kada druge bilo sta kazu sto ti se ne svidja. Konanco, kada nemas odgovor na nesto, samo kazes da vise neces komentarisati. Zapravo, pisemo bajku. :vestica:

anita75love
    Učesnik
    anita75love

Pulinka, pojma nemam o kojim pravilima pricas?
    Al nema veze…….
    ja mogu ali i ne moram da pricam sa kime god hocu ovde i na to moze da kaze ko sta hoce ukljucujuci i tebe i ostale……to je pravo `demokratije` da kao i stvarnom zivotu nije moranje da se druzim `sa svima jel :> , nego samo sa onima koji mi se svidjaju i sa kojima mogu da ostvarim kostruktivnu komunikaciju koja bi obema stranamaisla u korist umesto da mlatim praznu slamu i da pitam jedno (sasvim korektno) a za odgovor dobijem ne samo ono sto nisam uopste pitala nego i vise od toga sto ne bi bilo lose samo po sebi ako bi se drzalo `kulture` bar u kakvim takvim granicama (a moje stvarno nisu narocito zahtevne, sem da se drze pristojnog tona i da nema omalovazavanja (u stilu , eto ja sam up, haj, ovo ono a ti si daun, out samo jer nisi kao ja i te klinacke fore na koje ja ne padam kao argumet…al da kazem `amin` odmah bi ista ovakva kakva sam i ja bila pozeljna aposlutno i vise od toga i hvaljena sa mojim misljenjem…. )!.
    Ja se ne spustam na taj nivo jer sam iznad njega (bar to mogu na forumu da budem veoma lako) i ne trosi mi se vreme na taj nacin , i to je sve!
    Stvarno imam pametnija posla nego da se majem sa takvim tezama i raspravama da bih ostala u komunikaciji! Prosto mi nije stalo.
    Ako toga nema onda svaka dalja prica nema smisla da se vodi i bolje je da prestane
    Radije cu reci trositi na one `konstruktivne`, pa ma sta o tome ove `nekonstruktivne` mislile i makar bile i `kriticke`. a ne kao ja….:>
    Eto, sad ti pojasnih jer si ti jos na mojoj pozitivnoj listi :> ……
    ….mada, neverovatno mi je kako ste vas dve iste, ma ko da se poznajete:hmm: u najmanju ruku a u najvecu-hmmmmm pa svasta bi moja masta mogla da zamisli (cak jedna odgovara na pitanja druge kad je prvoj upuceno sto je recimo onako sa strane gledano zanimljivo…..npr ja ama bas nikad ne bih odgovarala umesto tebe ili bilo koga da je neko uputio pitanje sa licnim oslovljavanjem-…pa onda nadovezivanje misljenja (evo o bajkama npr) i uostalom o svemu drugom-ja npr veoma retko nastavljam ili nadovezujem tudja misljenja ako ni zbog cega drugog on zbog toga sto smatram da svako ume svoje da iskaze sam i bez tudje pomoci (ako bas nista nemam da dodam onda kazem da potpisujem ali opet ga ne nastavljam u smislu dalje elaboracije odobravanja, jel :hmm: ),……. pa zahvalnice…….hmmmmmm.:hmm: )…ali na tu temu meni je sve jedno i to nista ne menja (jer ovo je forum i sve slobode su aposlutno dozvoljene) pa mi ne moras ni odgovarati!
    Sto se proracuna tice…..

Slazemo da su racuni (oni najosnovniji – a ne ne predvidjeni, tipa bolesti i da ne nabrajam) oko 13000 (ja rekoh 100evra), hajde da ne cepidlacimo za 2 hiljade!
    I slazem se da je i racun za struju u selu oko 2-3000……znamo o cemu pricamo….hajde i da ga povecamo za internet za jos 1-1500! (to sam vidis zaboravila)! pa neka bude i 14000 to mu dodje oko 120-130 evra, kako se kad krece kurs…….
    Za onaj proracun se bas ne slazemo (onda sam te stvarno pogresno shvatila vezano za 45000….moja procena je da se moze zaraditi oko 200 evra samo od poljoprivrede i stoke (eto toliko recimo zaradi moj otac-sam, u proseku, ne racunajuci njegovu penziju a nema stoku vec samo od poljoprivrede i pcela…..porodica bi valjda mogla bar jos 50 evra vise)-i tu se slazemo-meni ona tvoja racunica, bez proveravanja bila bas super ali i ovako je ok! Znaci, moze da se prezivi cak i sa tolikom porodicom….ako neko nema nikakva druga primanja imao bi deciji dodatak-to bi na troje dece ispalo jos oko 7000 dinara……(i to je malo drugaciji dodatak nego socijalna pomoc koja iznosi 14000dinara! plus deciji dodatak i ljudi onda imaju pare kao da idu na posao a ne idu….i ajd sto ne idu nego i nista ne rade na imanju i onda upravo tako skrpljavaju kraj sa krajem sa tih 200 maloprep omenutih evra-samo je poenta da se iste pare mogu zaraditi i drugacije, sopstvenim radom! a ne od pomoci!) ……i zasto da ne pominjem nikakvu penziju ili posao-svako normalan ko nije lenj ce zeleti da ga nadje….i kad ga nadje bice mu bolje nego da je bez njega…..i ako ga nadje i neka ima kao sto rekoh samo 20.000 dinara opet ce imati pravo na deciji dodatak.
    ali i bez posla se moze preziveti! (ja nikad ne rekoh da ce cvetati ruze,na samo 30 ari!….mada na vise ari bi i moglo), pa cak i bez decijeg dodatka jer ostaje bar 70 evra mesecno za te `nepredvidjene` troskove!
    Da se ne moze preziveti sa tih 200 evra ma kako da covek dodje do njih ne bi 80% sela zivelo sa samo tolikim parama i uspevalo ocito da prezivi!
    Ljudi tamo zive samo od toliko novca pa cak sa manje odn njihova deviza je `uf, da uspem da smuvam za socijalnu-ma ovako bi mi bilo!-tj. gde bi joj bio kraj….i to kazu oni cija su deca vec velika za deciji! Znaci njima je dovoljno i 14000! Cak sta vise, to im je super-samo da ne moraju nista drugo da rade, sem eventualno da skuvaju i najminimalnije koliko u basti mora za njih da posade i gde ces vece srece!!!!?:shock:
    A ti koji dobiju 200 evra od drzave-covece, pa njima ne pada na pamet ni u snu da ista vise rade, traze, prodaju, gaje, uce…….ma kakvi-samo kafana i komsiluk, po ceo dan!
    Poenta je u stavu,da li zelis da sam steknes ili da kukas, da nemas….i da se ne trudis ni da imas!
    Ima mnogo ljudi kod nas koji vise vole da kukaju-ja ne shvatam jednostavno takav nacin razmisljanja!
    Valjda nisam vaspitana tako, vec u stilu i kad nemas `cuti` i kopaj rukama i nogama da se izvuces sopstvenim trudom odatle….jer sramota je ako si zdrav i prav reci-da nemas! Onda sa tobom nesto nije u redu-ili si glup ili si lenj ili nesposoban-u svakom slucajno nista pozitivno i hvale vredno! Pa ako hoces da si takva onda kukaj i prosi….mi nikad nismo prosili, pa ne moras ni ti! Mene su moji roditelji tako ucili!
    Valjda danas decu uce drugacijim vrednostima u stilu-sine, cerko, ako radis, onda si budala….nego vidi gde pruzaju ruku da stanes u red , i pruzis i ti.
    koliko sam ja u toku, skoro svaka porodica u selu ima neku babu ili dedu a vecina njih ima neka primanja!
    Moja poenta cele price je da su to bili ljudi koji su radili pa i zaradili neke penzije na koje se jos uvek `kace` njihovi sinovi i cerke….a ti isti sinovi i cerke ako nisu mogli da `emigriraju` u grad nista nece da rade-ni na njivi ni na poslu! Sem da se prijave na `socijalno`!
    I kad oni dodju do penzionerskih dana nece ni biti penzije jer nikada nisu ni radili! Pa ce pet da se prijave na socijalu……
    Pazi ja ne kazem da tako svi rade-ali velika vecina u selu o kome ja pricam!
    Isto tako dok putujem u to selo prolazim kroz sela ( i to puno njih) u kojima zive neki drugi ljudi, koji imaju kuce ko sto ja nikad necu uspeti da zaradim (znaci palate i vile),..a oni koji nemaju bas takve kuce, sve jedno imaju cvece ispred njih, sve uredno, cisto, njive zasadjene sa kulturama……a ne kao ovde korov i ispred i iza, gde god pogled seze….prljavstina, cak ni pometeno nije!….. i da batalimo mogucnosti da su to `emigracione pare` i slicno, u cemu najverovatnije da ima istine…..ali cvece ne sade pare vec ljudi!……i ne ciste pare vec metla ili usisivac ,koju drze ljudi….a ne sede po ceo dan na klupama dok im trava do usiju ne dodje….a onda puste guske da popasu tu travu……..opet da ne moraju da kose….u tim drugim selima ni kuce na ulici ne mozes da vidis nezavezano a kamoli da kokoske i guske vitlaju kud stignu i love bicikliste kad prodju (narocito guske) odn. guske onih koji ih jos uvek imaju, jel te 👿 , posto i to treba gajiti, a to je rad!:evil: …a oni koji nemaju guske uniste svu travu ispred kuce da ne raste kako ne bi kosili (pojma nemam sa cim) i onda sede u prasini! 😯
    Moj se otac ubi svakih mesec dana sa kosilicom, da ga trava ne oklopi i veruj mi na rec da je jedina u selu koja se cuje!
    Evo i moja svekrva ima travu u dvoristu ovde u Bg-ui kosi je non stop, bar jednom mesecno (a ona je fanatik pa veruj da to radi i cesce-ono mesecno je samo kad se ne oseca dobro ili liju kise nedeljama pa se ne moze!)
    E, ali to su neki drugi ljudi, koji spred kuca imaju cvece ko u Holandiji, svaka leja druga vrsta, pa kad jedno precveta, tu je odmah drugo, a korova nigde da vidis……bolje da ne kazem koji jer me je sramota od ovih `nasih` zemljaka! I oni isto zive u ovoj istoj zemlji pa ipak sve izgleda znatno drugacije.
    Odosmo mi u totalno drugu temu koja bi trebalo da se zove `kako zaraditi na selu` a to nema ama bas nikakve veze sa ovom u kojoj to pisemo pa iz postovanja prema onima koji ne zele da u temi o skolovanju citaju o pasulju-necu vise!
    Ili da otvaramo temu-poljoprivreda!

pulinka
    Član
    pulinka

A šta da ti kažem, nego ono što sam rekla i na početku….Svako može da misli šta hoće.
    Jedino što je vrlo prosto i proverljivo na internetu da ljudi koji imaju zemlju na svoje ime NEMAJU PRAVO NA DEČJI DODATAK. Tj. teoretski imaju, ali u praksi, ne smeš imati više od nekih 6 ari zemlje na svoje ime-a 6 ari je obično dvorište…
    Tako da, svako kome se zemlja vodi na njegovo, a ne mamino i tatino ime, ne može da ispomaže decu sa dečjim dodatkom.

dialectica

Htela sam da izjasnim da ne mislim da je obrazovanje kod kuce superiorni izbor, niti sam ikada cula da su roditelji koji biraju da obrazuju svoju decu kod kuce anti-javna skola. Skola igra vaznu ulogu u drustvu, i to niko nece da demantuje. Dok mislim da je vazno da postoje legalne opcije pored drazvne skole (privatne skole, skole specificne pedagoske opredelenje, skole kod kuce, zadruge, i slicno), svakako mislim da je upisati dete u drazvnu skolu validan i normalan izbor.

Uprkos tome sto se pricalo na ovoj temi, ne mislim da je cilj ikoga ko obrazuje svoju decu kuci da ubedi druge da rade isto to. Sta jeste cilj? Da se ovo prihvati kao validna opcija, ne samo legalno vec i u drustvu — i da se shvati kao samo jos jedan licni izbor koji ima prednosti i mane kao i javna skola, ali bez unapred formirane misljenje.

Gledanje 106 članaka - 106 do 112 (od 112 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.