Ova tema sadrži 51 odgovor, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  macaraca 8 godine, 3 meseci ranije.

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 52 ukupno)

Impetigo – plik na kozi

• lampica
    Član
    lampica

E, pa nisam normalna vise!

Neki dan Tini na jagodici lica izadje jedan veci plik. Konstatujem da ju je ugrizao mrav, verovatno, jer ima uvek takvu reakciju na ubod insekta (u zavisnosti od toga sta je ugrize, razlikuju se i reakcije).

I ona to cese, naravno (na tatu, sta ces), ja joj mazala Sinopen mascu… i malo se to povuklo.

Sledecih dana iskoci joj na guzi (tamo do linije gacica) jedan takav plik, kao kod reakcije na ubod insekta. Posto je na nezgodnom mestu, stalno se stvara trenje od gacica, a i svrbi, pa gospodjica rascese, taj plik nikako da se povuce. Prijalo joj da je mazem Pavlovic kremom… ali… juce pred kupanje gledam ja to, a to se sa jedne kao bubuljice prosirilo na mesto bez koze precnika 1,5 cm!

Sad upravo izlazim iz kupatila, gde sam joj pomagala da obrise guzu, i imam sta da vidim! Oko tog mesta koje je crveno i malo ispupceno (mislim mozda je od tog trenja i borbe koze da se oporavi), na krajevima tog mesta ima bubuljice kao plikovi puni vode (takva je boja, nemam pojma sta je iznutra).

Inace, dan, dva joj na tom mestu na gacicama bude neka zuckasta tecnost (sad se vec plasim da je gnoj, brrr).

Ima li neko pojma sta moze biti? Vodicu je u ponedeljak kod dr, ali bih volela da mi neko kaze da li je video nesto slicno 😕

Inace, i na obrvi joj se pojavilo nesto slicno, mada povrsina koze se jos nije otela kontroli.

Upomoc!

lampica
    Član
    lampica

Evo i slike u prilog.

maga
    Član
    maga

Meni ovo lici na bulu 😕 , sad pitanje jel su joj ti plikcici ispunjen bistrom tecnoscu?

lampica
    Član
    lampica

Da, bistra tecnost…. sad si me uplasila… sta je bula?!?

maga
    Član
    maga

Bula, vezikula, mehuric iliti plik, ono sto se izdigne iznad koze i ispuni tecnoscu-na to sam mislila, obican plikcic, iziritirana koza- ne panici molim te. Mozes probati da joj namazes Avenovu cikalfate kremicu (ima u sebi cink i jos nesto) pod uslovom da je ispunjeno seroznim iliti providnim sadrzajm, ako je sadrzaj zuckast-mutan…onda ne preporucuju cinkove paste.
    Opet, ja nisam Dr, ali meni lici na obican plik mozda je stvarno nesto ujelo pa je alergijska reakcija 😕 nadajmo se da ce nam se Cvetic javiti….Ne sekiraj se molim te ;]

lampica
    Član
    lampica

Upravo smo dosle s hitne… konacno su opravdali naziv…

Ovako, dr dijagnozu dao- impetigo. Bakterijska upala koze koliko sam razumela, jer je mumlao. Dobili smo sirup Sinacilin i koliko s recepta mogu procitati Stanici(L?) necitko mi to zadnje slovo… sad je problem sto ne radi apoteka privatna… misliiim…baksuz do kraja!

maga
    Član
    maga

Cveticu….javi seeeeee 😛 😛

yo-ma
    Član
    yo-ma

mojoj devojčici se nešto slično desilo prošle godine…stafilokoke…i ako grozno izgleda a pri tome se i širi vrlo lako isto tako se i lako leči…mislim da je pila amoksicilin sedam dana i sterilnom gazom smo joj posle tuširanja mazali povidon jod…pad imuniteta i onda se ta bakterija aktivira…ja sam se otkiniula od straha pošto grozno izgleda ali je u suštini lako savladivo :)…poljubac i bez panike

Sneki
    Član
    Sneki

lampica – 12/4/2008 19:43

Upravo smo dosle s hitne… konacno su opravdali naziv…

Ovako, dr dijagnozu dao- impetigo. Bakterijska upala koze koliko sam razumela, jer je mumlao. Dobili smo sirup Sinacilin i koliko s recepta mogu procitati Stanici(L?) necitko mi to zadnje slovo… sad je problem sto ne radi apoteka privatna… misliiim…baksuz do kraja!

Stanicid mast- deluje antisepticki. Impetigo je bakterijska infekcija koze. Dobro je da si na vreme odreagovala i odvela dr-u. da se ne bi prosirilo.

lampica
    Član
    lampica

Ma da… umalo me slog nije strefio kad je dr rekao sta je… a ja mislim, coovece, pa nismo strokavi… kaze ne bira impetigo. Al da je ruzno, ruzno je. Nego, kazu da kako se siri na njoj, tako moze i preci na drugu decu, tako da smo u karantinu do izlecenja 😕 jos samo da to saopstim Tini… 😆

Cvetic
    Član
    Cvetic

Lampice ne brini :HAG: :HAG: :HAG: :HAG:
    Impetigo je veoma cesta stvar, retko da nema deteta da ne zakaci.Pa vi ste imali srece da upecate na guzi a ne ko velika vecina dece OKO USTA!Moz’ zamisliti tu lepotu!
    Moraces da joj oblacis nesto drugo osim gacica, odnosno moze gacice pamucne ali kao bokserice ili sorcevi, znaci vrijes, opeglas i da nema rubova ili lastisa preko lezije.
    Povidon -jod obloge -prva liga!! Naravno i antibiotska kremica.
    Mozes i da pokrijes sterilnom gazicom da ona ne rasiri rukicama na neko drugo mesto.
    Zalepi sterilnu gazu medicinskom trakicom ili flastercicima i neka bude labava ali da ne pada.
    Nokte skratite i pazite se, to je to. Kako je lice, jel proslo na njemu?

lampica
    Član
    lampica

Hvala Cvetic, sve sam nabavila! Malo se buni za gazu preko rane, ali sta da se radi. Nadam se da ce proci brzo… pregledala sam da li se slucajno jos negde pojavilo, srecom, za sad samo gde je i imala, na guzi i iznad obrve… peremo ruke kao ludi!

mama natasa

Lampice,ništa ne brini,moji klinci su impetigo imali prošle godine,i u principu,nije ništa strašno ako se pravovremeno odreaguje(nas je naša DRzavlačila jer nije znala o čemu se radi zapravo)rekla je da je to obična groznica,jer su oni imali na licu 🙁 ,a kad je krenulo da izlazi i po telu ,ja poludela,pa kod dermatologa,a on mi kaže gde smo da sada.sve u svemu,da ne dužim dalje,jako je bitan antibiotik i kremica sa kojom se maže(vidim da ti to sve imaš).I,još nešto,kažu da je to bolest prljavih ruku, :uzid: ,ja bih pre svega rekla da je to tipična dečija bolest,jer koje dete ima večito čiste ruke.Moji momci bar nemaju,živimo na selu,i čim izađu u dvorište,oni umazani do ušiju,mislim da je samo pitanje imuniteta. Znači,Lampice,ne se sekiraš :HAG: :HAG: :HAG:

hippeia
    Član
    hippeia

Drage mame izgleda da i mi zakačili impetigo. U stvari nisam 100% sigurna je li to u pitanju…
    Ksenija je prije 10-ak dana dobila visoku temperaturu i afte u ustima.
    Posle par dana na koži ispod usne pojavila joj se kao mala pufica oko koje je koža bila crvena. Nedaleko od tog mjesta, na obrazu pojavila se još jedna. Mislili smo da je to povezano sa ovim u ustima i otišli kod ljekara, ali nam je dr-ica rekla da je to u ustima primarna herpesna infekcija, a da ovo na koži nije povezano s tim i dala nam hloramfenikol da tretiramo te promjene. Dan-dva kasnije oko tih ranica pojavili su se sitni plikovi, da bi joj se isto to pojavilo i na prstu.
    Nismo odmah povezali to na prstu s ovim ranicama oko usta, jer je na prstu imala jedan baš veliki plik, kao od opekotine-u stvari na prstu je bila dugačka pukotina već pretvorena u krasticu i oko te pukotine i sa jedne i sa druge strane veliki plik. Mislili smo da je u pitanju opekotina i da joj je pukao plik i otuda ta rana kao pukotina. Međutim jučer sam vidjela još sitnih plikića duž toga prsta.
    Odmah mi je prošlo kroz glavu da bi to mogao biti impetigo, s obzirom na to da nam je dr-ica propisala hloramfenikol, koji je antibiotska krema, a i s obzirom na to da ona non-stop baš s tim prstićem čačka ove dvije ranice koje zbog toga nikako da zarastu. Vjerovatno je na tom prstu imala ogrebotinu, a kako s njim stalno čačka ranice prenijela je infekciju na prst.
    Šta vi mislite? Cvetić heeeeelp! Ja bih je vodila kod dr-a, ali mm je dr i on smatra da ne treba, već da je tretiramo tim hloramfenikolom i povremeno dezinfikujemo jodom!
    Slikala bih te promjene, ali mi je aparat na popravci, pa ću sutra da slikam telefonom i kačim slike da vidite kako to izgleda!
    Nadam se da nisam smorila, post je malo opširniji 🙄

hippeia
    Član
    hippeia

Unaprijed se izvinjavam jer sam postavila temu koja već postoji, doduše pod malo drugačijim nazivom! Već sam pisala na njoj, ali mi niko ništa nije odgovorio, a pošto mi se žuri da čujem vaše mišljenje postavljam novu, pa neka je kasnije moderatori spoje sa već postojećom!

Evo šta sam pisala jučer:

hippeia – 20/4/2008 20:38

Drage mame izgleda da i mi zakačili impetigo. U stvari nisam 100% sigurna je li to u pitanju…
    Ksenija je prije 10-ak dana dobila visoku temperaturu i afte u ustima.
    Posle par dana na koži ispod usne pojavila joj se kao mala pufica oko koje je koža bila crvena. Nedaleko od tog mjesta, na obrazu pojavila se još jedna. Mislili smo da je to povezano sa ovim u ustima i otišli kod ljekara, ali nam je dr-ica rekla da je to u ustima primarna herpesna infekcija, a da ovo na koži nije povezano s tim i dala nam hloramfenikol da tretiramo te promjene. Dan-dva kasnije oko tih ranica pojavili su se sitni plikovi, da bi joj se isto to pojavilo i na prstu.
    Nismo odmah povezali to na prstu s ovim ranicama oko usta, jer je na prstu imala jedan baš veliki plik, kao od opekotine-u stvari na prstu je bila dugačka pukotina već pretvorena u krasticu i oko te pukotine i sa jedne i sa druge strane veliki plik. Mislili smo da je u pitanju opekotina i da joj je pukao plik i otuda ta rana kao pukotina. Međutim jučer sam vidjela još sitnih plikića duž toga prsta.
    Odmah mi je prošlo kroz glavu da bi to mogao biti impetigo, s obzirom na to da nam je dr-ica propisala hloramfenikol, koji je antibiotska krema, a i s obzirom na to da ona non-stop baš s tim prstićem čačka ove dvije ranice koje zbog toga nikako da zarastu. Vjerovatno je na tom prstu imala ogrebotinu, a kako s njim stalno čačka ranice prenijela je infekciju na prst.
    Šta vi mislite? Cvetić heeeeelp! Ja bih je vodila kod dr-a, ali mm je dr i on smatra da ne treba, već da je tretiramo tim hloramfenikolom i povremeno dezinfikujemo jodom!
    Slikala bih te promjene, ali mi je aparat na popravci, pa ću sutra da slikam telefonom i kačim slike da vidite kako to izgleda!
    Nadam se da nisam smorila, post je malo opširniji 🙄

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 52 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.