Roditelj Portal – Trudnoća, beba, roditelj Forumi U IŠČEKIVANJU Porođaj Izazvani – indukovani porodjaj

Ova tema sadrži 132 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  secer 7 godine, 6 meseci ranije.

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 133 ukupno)

Izazvani – indukovani porodjaj

• Ceca25
    Član
    Ceca25

Devojke, moj termin je 26.11. Juce sam bila kod dr na kontroli i rekao je da ce me verovatno poroditi 16. ili 18. jer tada dezura. Naravno, izazvace porodjaj indukcijom. Cula sam da je takav porodjaj bolniji… 🙄
    Da li je neka imala iskustva sa takvim porodjajem? Da li znate za koliko se zavrsi takav porordjaj?
    Sa jedne strane mi je to ok jer cu znati tacno kada cu se proditi pa necu biti u frci oko pripreme a sa druge strane mislim (i sigurno je tako) da kada sve to pocne prirodno sigurno je lakse… :neznam: :neznam: :neznam:
    pregnant

mamaTanja
    Član
    mamaTanja

Mogu da podelim svoje iskustvo sa tobom.Prvo dete sam rodila izazvanim porodjajem 5 dana pre termina jer mi je tada Dr bio dezuran.U porodilistu sam bila od 9 ujutro a porodila sam se u 20:15.Bolovi su mi poceli oko 13:00h ne odmah tako jaki.Na kraju mi je pukao grlic materice i bila sam isecena strasno,usivali su mu sat vremena.Sad da li je to zato sto mi je prvi porodjaj ili ne ne mogu tvrditi.I meni je tada bilo bitna ta sigurnost kada cu otici u porodiliste zbog straha od nepoznatog,ali isto tako sam rekla da kad budem drugi put isla da cu ici kad mi trudovi budu na 5 min.Za drugu trudnocu nisam imala nikakvu vezu i dosla sam na kontolni ctg 10 dana pre termina i rekli su mi da sam 5 prstiju otvorena i poslali me u porodiliste a nisam imala nikakve bolove i opet su me prikljucili na indukciju ali bilo je gotovo za 2 sata.Boli svakako ali ovako je bar bilo brze gotovo,verovatno zato sto je drugi put ali ko ce znati kako bi prosla da je bilo drugacije.U svakom slucaju o bolu vise ne razmisljam jer imam dva spadala kod kuce koji su hvala Bogu zivi i zdravi.Zelim ti da prodjes sto bolje i bezbolnije jer ipak je svako iskustvo za sebe. :caos: :caos: :caos:

Angel
    Član
    Angel

Rado bih ti pomogla da sam prosla to, medjutim mozda mi se smesi isto to cemo znati ali tad ces se ti vec poroditi. Cula sam da indukcija boli jednako kao prirodno zapocete kontrakcije. Mozda ne mogu da pomognem iz iskustva ali nasla sam tekst koji moze da ti da odgovore na neka pitanja vezana za to. A odgovor na pitanje kako se zavrsi taj porodjaj je da se zavrsi kao i svaki drugi i nemas potrebe da brines!

Šta je indukcija porođaja?

Indukcija porođaja je izazivanje kontrakcija lekovima, u situaciji kada je potrebno završavati trudnoću, a da porođaj nije počeo spontano.

Zašto se indukuje porođaj?

Najčešći razlog za indukciju porođaja je zbog prekoračenog verovatnog termina porođaja za preko 7-14 dana. Vaš lekar takođe može da indukuje porođaj ukoliko vam je prsnuo vodenjak, a nemate bolova, imate visok krvni pritisak sa pratećim razvojem komplikacija, postoji sumnja na intrauterinu infekciju, ili je beba u materici ugrožena iz bilo kog razloga i smatra se da će joj nakon rođenja biti lakše nego u postojećim uslovima u materici.

Kako se daje indukcija?

Postoji nekoliko načina indukcije porođaja. Ubacivanje leka u vaginu koji će razmekšati grlić i izazvati dilataciju, ubacivanje gela u grlić sa istim efektom, ili prokidanje vodenjaka. Svaki od ovih postupaka praćen je davanjem leka oksitocina, koji izaziva materične kontrakcije. Oksitocin se daje u infuziji, uz praćenje stanja vaše bebe putem CTG monitoringa i redovne preglede stanja grlića.

Postoji mogućnost da indukcija »ne uspe«. To znači da materica nije odreagovala na dati lek, nisu se pojavile redovne kontrakcija, nema skraćivanja ili dilatacije grlića i tada se odustaje od dalje indukcije i vi se ili vraćate na odeljenje pa će se pokušati ponovo za par dana, ili se u određenim situacijama ide na završavanje porođaja carskim rezom.

Da li indukcija boli više nego spontani porođaj?

Materične kontrakcije imaju svoj intenzitet, bilo da su izazvane lekovima, ili su nastale spontano. Razlika je u doživljaju samih kontrakcija.

Situacija A:

Ukoliko vam počne porođaj spontano kod kuće, vi ćete se prvih pola sata do sat vremena pitati da li su to kontrakcije, ili nešto dugo. Kada shvatite da su to kontrakcije, obaveštavate užu i dalju rodbinu da je to počelo, a supug dobija komandu sa se nacrta kod kuće u najkraćem vremenskom periodu! Počinje spremanje i prikupljanje stvari, čekaju se kontrakcije na svakih 10-tak minuta i vi krećete u porodilište. U porodilištu vas pregledaju, urade administrativni deo, dobijete klizmu, pročistite se, istuširate i smeštaju vas u krevet.

Kad sve saberete, vi ste potrošili 5-6 sati a da još »niste krenuli u porođaj«. Ukoliko se od ovog momenta porodite za 8 sati, vi računate da je porođaj trajao 8 sati.

Situacija B:

Kada se radi indukcija, vi znate dan unapred da će se to raditi, celu noć razmišljate o tome kako to izgleda, stižete u porodilištu i tek tada dobijate lekove za izazivanje kontrakcija. Kontrakcije možete dobiti za pola sata, ili za 4 sata, ili za 6 sati. Dok vi dobijete bolove, i stignete do početka situacije A, prošlo je već 12-tak sati a da niste ni krenuli. Ukoliko se od ovog momenta porodite za 8 sati, vi računate da je porođaj trajao 20 sati!

Šta je Bišop skor?

U određivanju akušerskog nalaza, naročito kada treba da se radi indukcija porođaja, koristi se Bišop skor. To je zbir ocena koje se daju za određene karakteristike akušerskog nalaza, a konačna ocena je pokazatelj da li kretati u indukciju porođaja ili ne.

Grlić skor
    bodovi o 1 2 3
    Pozicija Nazad Centralno Napred /
    Konzistencija Čvrst Srednje čvrst Mek /
    Skraćenje (%) 0-30 40-50 60-70 preko 80
    Dilatacija (cm) Zatvoren 1-2 3-4 Preko 5
    Angažovanost glavice -3 -2 -1,0 +1, +2

Postoji mogućnost modifikovanja skora, i to dodavanjem jednog boda za preeklampsiju, ili po jednog boda za svaki prethodni vaginalni porođaj, kao i oduzimanjem jednog boda za prvi porođaj, prevremeno prsnuće ovojaka, ili postterminsku trudnoću. Granica povoljnog nalaza je Bišop skor preko 4 ili preko 5, zavisno od autora.

Šta je Apgar skor?

Apgar skor je zbir ocena koje beba dobija nakon rođenja i koji određuju njeno stanje i eventualnu potrebu za hitnim reagovanjem, a sastoji se iz sledećih elemenata:

– Srčani otkucaji
    – Plač i respiracije
    – Tonus mišića
    – Reakcija na nadražaj
    – Boja kože

U zavisnosti od stanja, za svaki navedeni parametar dobija se nula, jedan ili dva boda. Beba se ocenjuje nakon 1 minut i nakon 5 minuta od porođaja i dobija dve ocene (npr. 10/10).

Zbir od 10 je najveća ocena i označava odličnu kondiciju. Ocena 9 je još uvek odlična, ocena 8 je već znak da je beba blago zamorena, dok su ocene 5, 6 i 7 znak lošijeg stanja i takva beba zahteva pomoć nakon rođenja. Ocene 4 i ispod toga su znak da beba zahteva intenzivan nadzor i pomoć, i smeštaj u poluintenzivnu ili intenzivnu negu.

Dobro ovde je pisalo zasto mora da se indukuje porodjaj, ali u danasnje vreme to lekari cesto cini mi se rade kako bi bas oni mogli da porode svog pacijenta, tacnije to bude obicno zelja pacijentkinje koliko znam. Ja sam zelela da to uradi moj lekar ali na kraju mislim da cu pustiti da se samo desi. Cula sam da da bi se mogla raditi indukcija mora da se proveri da li je plod zreo, a to se cini mi se radi amniocentezom. Moj razlog je taj da ne zelim da dam 400 evra da bih znala da li je zrela. Pusticu je da sama krene pa kako bude, a kada sam radila amniocentezu i kada sam dala te pare jednom to je bio jako pametno potrosen novac da bi se utvrdilo da li je beba mentalno ok. Ovako 400 evra moze pametnije da se potrosi. Mada mozda i ne mora da se radi amniocenteza ali kako bilo mislim da cu pustiti, ali sve ce se znati posle pregleda 27.
    Kao sto rekoh ti ces tad vec zavrsiti sa trudnocom i drzati bebicu u rukama.
    Ne znam dal sam ista pomogla i uradila kako treba ali potrudila sam se i zelim ti srecu! Ono sto zelim da znas je da ako mislis pozitivno sve ce ispasti najbolje! SAmo budi uvek optimista a mi te svi cuvamo!

:-* :HAG:

andrea
    Član
    andrea

Ja sam se porodila 16.07.2007 porodjaj je bio indukovan(doktorka mi bila dezurna) a termin mi je bio 02.08. Na indukciju su me prikacili o 23.00 a Emica:love: se rodila 03:07 a bolovi su poceli oko 24:00 i postepeno se pojacavali…
    Ja mislim da kontrakcije prirodne i indukovane bole isto samo je, bar meni, napinanje „guranje“ malo duze trajalo posto se Emica:love: jos nije bila spustila…Moja drugarica koja se porodila 2.5 meseca ranije je otisla u bolnicu uvece a bolove imala ceo dan i porodila se isto za 4 sata, ali samo je par puta gurala a bebica izasla….

Animated Letters

Lilypie 1st Birthday PicLilypie 1st Birthday Ticker

Lilypie Breastfeeding PicLilypie Breastfeeding Ticker

Daisypath Anniversary Years PicDaisypathAnniversary Years Ticker

Animated Letters

Ceca25
    Član
    Ceca25

Hvala na savetima. Ja sam pocela pre nekih mesec dana da idem na vezbe za trudnice i pomogle su mi za sada barem u tome da sam psihicki spremna za porodjaj i mislim da cu ja to lako odraditi i zato jedva cekam da se porodim i da vidim svog bebca.
    Nadam se da ce jos neka majka napisati svoje iskustvo o izazvanoj trudnoci
    pregnant

gorana
    Član
    gorana

Ne mogu ti reci koje kontrakcije vise bole ili jednako bole.
    Ja sam se porodila prirodno kada su kontrakcije same krenule.
    Moja drugarica pre mesec dana izazvanim poradjajem takodje zato sto je doktor tada bio dezuran.
    Glupo je pricati o iskustvima jer tu nema pravila.Ona je takodje izgubila snagu kada je stiglo do samog porodjaja ali neznam dali je to razlog zato sto je porodjaj bio izazvan.
    Opravdavam izazivanje porodjaja samo u slucaju ako je prekoracen termin.
    A to sto je on tad dezuran,pa da se porodis kad je on tu da nemora da se cima ako tebi porodjaj krene u sred noci to je po meni CIST bezobrazluk.Ako si mu vec platila pa onda neka odradi do kraja kako treba.A ne da pozuruje i tebe i bebu zato sto je on dezuran.
    Naravno da mogu da rade sta hoce i da ce velika vecina trudnica pristati na sve iz straha od porodjaja i iz zelje da sve prodje kako treba,ali to sto doktori koriste na takav nacin je po meni nedopustivo.
    Izvini skrenula sam temu.
    Ipak je najbitnije da ti(bilo koja trudnica)ides bez straha na porodjaj.Ako ti dr uliva poverenje i ako mislis da je uredu da te porodi ranije svakako tako treba i da uradis.
    Ja jednostavno nisam bila takvog misljenja i cekala sam da sa,o krene.
    Takodje sam isla u skolu za trudnice i bila sam vrlo spremna u svakom pogledu i nije me uhvatila frka kad je krenulo.
    A jos samo kad bi znala da kad ugledas svoju bebu u momentu ce sve biti iza tebe,sad bi mirno sedela i cekala.
    Zelim ti puno srece i da nam se javis sa lepom pricom.

P.S Preporucila sam toj mojoj drugarici da na dan zakazanog porodjaja podigne nesto tesko nebi li joj sam krenuo(he,he).usvoji ovaj predlog ako zelis.

jasminakg
    Član
    jasminakg

Ceco i ja sam pre par dana bila na pregledu i bila sam otvorena za jedan prst,i doktorka mi je rekla da nisam jos za porodiliste,i da se javim u utorak -tada je ona dezurna ,i ako bude bolja situacija -da budem vise otvorena,preko cetiri prsta , da ce mi dati indukciju i da se porodim.Ona mi je rekla da je vazno da grlic bude razmeksan i da je dilatacija-otvaranje grlica pocelo prirodno,a ne indukcijom jer ako ti se da indukcija a ti nisi otvorena barem malo onda moze doci do pucanja grlica i do jacih bolova…Ali ja mislim da ako je tvoj lekar procenio da mozes ranije da se porodis da treba da ga poslusas i da je to ok….Hoces li da koristis epidural?Pozz

racic
    Član
    racic

Pa ovako… Ja sam od prvog dana osmog meseca bila otvorena jedan prst. Isto toliko i posle dva meseca na dan termina. Dr. je dezurao cetri dana posle mog termia pa smo se dogovorili da tada dodjem da me porodi. Primili su me oko 15h i posto je situacija sa otvaranjem bila ne promenjena prvo mi je dao vaginalno tabletice za otvaranje, ubrzo su krenuli bolovi na 5-10 minuta, nesto poput menstrualnih bolova. Kasnije mi je stavio jos nesto za otvaranje takodje vaginalno, nisam zapitkivala da li je ista tabletica jer sam imala potpuno poverenje. Sve vreme sam bila vezana na KTG, valjda tako i treba kad se radi indukcija. Kako je vreme prolazilo bolovi su se pojacavali, ali podnosljivi. Oko 19h je hteo da probusi vodenjak ali je on sam puko. Najjaci bolovi su bili poslednjih sat i po vremena. U 21:30 su mi dali indukciju preko vene. Oko 22:30 su me prebacili u porodjajnu salu i za dvadeset minuta je sve bilo gotovo.
    Ne znam kako boli bez indukcije, ovo sam prezivela i ja sam zadovoljna svojim porodjajem, trajao je sve ukupno 7,5h .
    Mislim da je sve individualno, svaki porodjaj je prica za sebe pa cak i kod jedne iste zene, mnogo zavisi od toga koliki je prag bola.
    Sve o cemu razmisljas sada zaboravices u momentu kad sve krene, sad si u neizvesnosti i sve bi da znas. Moj savet je da saradjujes sa babicama i doktorom, da dobro dises, kako si verovatno naucila na vezbama i sve ce biti ok.
    Ja ti zelim puno srece i lak porodjaj :HAG: :HAG: :HAG:

Ammy
    Član
    Ammy

Ja sam se porodila pre 18 dana, uz indukciju jer smo prekoracili termin 8 dana, a kontrakcija nije bilo tako da su morali da indukuju. To mi je bio prvi porodjaj, pa ne mogu da kazem da li boli vise ili manje od porodjaja koji nije izazvan ali ono sto mogu da tvrdim je to da mi je porodjaj bio relativno lak. Kad su me „prikacili“ na indukciju bilo je 19:30h. Bolovi, tj. jake kontrakcije su krenule negde mozda 45 minuta nakon toga a porodila sam se u 22:35h. Jedna zena je bila u boksu iza mene pre nego sto sam ja dosla, i cula sam je tada kako jauce i place, a mene su u 00:30h odveli iz sale i ona se jos cula – pretpostavljam da su cekali da se skroz otvori kako bi je porodili a u tim slucajevima se valjda ne daje indukcija pa mislim da su njoj kontrakcije krenule same, kako je i normalno. Inace mene je sestra u porodiliste odvela u 18:10 ali dok su me oni upisali, uzeli stvari,dok sam se istusirala…sve to brzo prodje!

mima80
    Član
    mima80

Jel postoji epidural u Pancevu?

Ceca25
    Član
    Ceca25

Jasminakg, icicu bez epidurala. Za ovaj prvi porodjaj ne znam sta me ceka pa zivim u nadi da cu ja to sve lako odraditi 😆 😆 Idem na vezbe za trudnice i to me cini jos vise psihicki spremnom za porodjaj, cak sta vise, da mi sada dr. kaze da odem da se porodim ja bih bez razmisljanja otisla. Slazem se sa tobom da doktori iskoriscavaju taj indukovani porodjaj ali, sta da se radi. Ja imam jako puno poverenja u njega i mislim da ne bi uradio nista lose za mene i za bebca samo zarad toga sto je dezuran.
    Mima80, u Pancevu postoji epidural ali jos uvek nije zaziveo sto znaci da ni anesteziolozi nisu jos uvek iskusni u tome. Ja se ne bih usudila da se poradjam uz epidural u Pancevu.
    pregnant

kaja
    Član
    kaja

Kada se meni približavao dan termina, moj lekar mi je rekao da će uvek radije čekati nego što će me terati na indukciju. Mislim da to veštačko izazivanje porođaja, samo zato što mu/joj je tad smena, jako neodgovorno!! Meni se to ne dopada. Ja ne bih na to pristala. Pa šta ako ti lekar tad nije u smeni. Ima ih još tamo zaposlenih. Neće te niko oterati zbog promašene smene!! Svašta! Nemojte da se ljutite zbog ovih mojih reči, ali ja sam stvarno protiv toga. Drugo je ako je stvar potkrepljena medicinskim razlozima. Zato je i nastala ta indukcija! A ne zbog smena!! :anene: :anene:

jelenaorg
    Član
    jelenaorg

Ceco , ne uzbudjuj se, nadam se da si se u medjuvremenu edukovala sto se disanja tice, sada da pricamo o tome da li je dr ok ili ne ne vredi samo da se plasis i nabijas nepotrebnu nervozu!
    Moja dr nikdada to nije htela da radi i ako sam imala carski rez ,mogla je da ga odradi kad god ali je cekala dok moje kontrakcije nisu skocile!
    Ne nerviraj se, naoruzaj se pozitivnom energijom i samopousdanjem, i ovako kod prirodnog porodjaja dr ima naj manju ulogu!
    Bice sve ok, mozda i da vidis da nadjes neku rezervu??? Za svaki slucaj ili da ga pitas ako vi niste tu mozete li mi preporuciti nekoga od kolega!
    ne znam nisam pametna, ja sma sa mojom dr imala jako otvoren odnos
    U svakom slucaju cekamo vesti
    GLAVU GORE

Magija
    Član
    Magija

Ja mogu da kazem ono sto sam osetila na sopstvenoj kozi, a to je da takav porodjaj sigurno duze traje od prirodnog i da se malo duze ceka na pocetak kontrakcija.. Mene su prikljucili u 11 ujutru i za to vreme su se sve trudnice koje su bile gore porodile jedino sam ja kasno uvece u 23h. Znaci 12 sati je sve ukupno trajalo. A mene stomak uopste nije boleo samo su me ledja ubijala!

lampica
    Član
    lampica

Ja sam imala „mesoviti“ porodjaj :> Pocela sam se otvarati sa pune 34 nedelje, trudnoca je bila bez ikakvih problema. Jedne nedelje odem na pregled, otvorena 1 prst, druge nedelje- 2 prsta, zadnji put, nedelju dana kasnije, bila sam otvorena 3 prsta, i doktor mi je rekao da, ako se ne porodim do kraja vikenda, dodjem za nedelju dana i da ce me onda poroditi. Inace, taj zadnji pregled je bio u cetvrtak. Nisam ni morala da pitam zasto da dolazim da me poradja, rekao je da je beba u „sigurnom“ periodu, a nema potrebe da se mucim jos dve nedelje sa bolovima (posto sam mu se zalila da ih konstantno imam i da ne spavam uopste nedeljama zbog njih). Ja sam se, eto porodila bas taj vikend, tri dana posle poslednjeg pregleda. 25.1. mi je ispao cep, i onda su se trudovi pojavljivali na 10 minuta, pa se skratili na 7, pa na 5. Pregledom su utvrdili da sam otvorena 6 prstiju, i da nema sta da se ceka kod kuce. Doktor je procenio da cu se, s obzirom koliko sam dosla otvorena, i jos kad me stave na indukciju, poroditi u roku od sat i po vremena. Al’ malo sutra, nismo svi isti, odlezala sam na stolu sa indukcijom jos 8 sati. Nisu mogli verovati koliko mi puno treba da se otvorim 4 prsta.
    A da uporedim bolove sa indukcijom i bez, to ne mogu, iako sam se poradjala i ovako i onako. Ipak sam indukciju dobila kad sam vec imala jace bolove… tako da ne mogu znati da li bi bilo manje bolno bez nje.
    Nisam isla na vezbice za trudnice, ali, koja god je bila, rekla je da je to najbolja stvar koju su posle epidurala mogli izmisliti 😉

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 133 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.