Roditelj Portal – Trudnoća, beba, roditelj Forumi DECA Vaspitanje Kada i kojeg ljubimca nabaviti djetetu???

Ova tema sadrži 45 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  Micka&Nidza 6 godine, 10 meseci ranije.

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 46 ukupno)

Kada i kojeg ljubimca nabaviti djetetu???

• bucko
    Član
    bucko

Trazila sam po forumu, ali nisam nasla ovakvu temu. Ako negdje postoji ili ako joj nije mjesto ovdje neka ja moderatori ili izbrisu ili premjeste.

Interesuje me vase iskustvo i misljenje u vezi nabavljanja kucnog ljubimca djetetu. Kada se najranije dijete moze, naravno uz pomoc roditelja, brinuti o kucnom ljubimcu? Da li prvo kupiti ribice ili nesto slicno,sto zahtjeva manje brige, ili odmah nabaviti psa?

Moj sin je jos mali, ali bi voljela raspitati se na vrijeme i na vrijeme donijeti pametnu odluku. Ne bih voljela da zbrzam sa kupovinom ljubimca pa poslije da lupam glavu kako da ga se rijesim.

zMayica
    Član
    zMayica

Bucko, mi planiramo da kupimo maltezera uskoro 🙂
    posto je Mateja lud za kucama, kad smo napolju samo kuce trazimo :love: On je svakako jos uvek mali za bilo kakvu brigu o ljubimcu ali tu su mama i tata. Ja obozavam zivotinje i dok sam studirala imala sam u trosobnom stanu u jednom momentu i psa i sijamku i hrcke i svi smo se lepo slagali 🙂 bas mi nedostaju ljubimci i jedva cekam malu pufnicu. Odlucili smo se za maltezera jer nam je stan mali, a oni se ne linjaju niti imaju onaj tipican ‘pseci’ miris, a za hrcke, papagaje i ribice mislim da su jos mali- Mata kad ode kod komsinice uvek gura ruku u vodu… mogu misliti sta bi tek bilo sa kavezima :caos:

Mako
    Član
    Mako

Ми имамо корњаче и планирамо да их поклонимо, тј. нашли смо коме.
    Стефан их само гледа и радује се баш, али несмем ни трен да га оставим самог. Како нам је мали стан безвезе ми је да немогу ништа да урадим зато што су оне ту. У суштини захтевају велику хигијену, а то мало дете не капира.
    Кад се будете одлучили добро се распитајте шта и како.
    Мислим да је иделно време пред школу да дете добије свог љубимца, ако искрено жели. Пре тога је то твој љубимац. Некако му предочити и која је то обавеза јер многој деци љубимац досади брзо. Мислим да је баш појента да се дете само брине о њему, евентуално родитељ да преузме понекад.

tijanast
    Član
    tijanast

Zmayce, ovo kao da sam ja pisala, i mo smo u potrazi za maltezerom, skoro nam je bila jelenab sa svojom maltezerkom, Ema je odlepila od srece, naredna tri dana je samo pricala kuca, kuca….

zMayica
    Član
    zMayica

tijanast, bas mi je drago da je i kod vas ista prica 🙂
    ja sam sva odusevljena jer se i mm slaze oko te ideje da nabavimo kucu ( ali mi je napomenuo da je on nece setati pre posla kao komsija svog sarpeja :))
    Ja bih najvise volela da imam samojeda ili dobermana ali ti psi definitivno nisu za stan tako da mi nista drugo sem maltezera i nije padalo na pamet – toliko su slatki i umiljati :love: a moj Matica obozava sve redom, kad smo napolju sve kuce redom ‘jurimo’ a komsinicinu macu izgrlimo srdacno da pocne da bezi 😀

njaksa
    Član
    njaksa

moj sin ima 2,5 godine i vec ima ljubimca. Ima psa koji je u kuci i macku koja je napolju. Obozava oboje. Pas mu zamenjuje brata ili sestru.

Ella
    Član
    Ella

Stella ima kucnog ljubimca (psa) vec od svoja navrsena 3 meseca. Ali cemo se uskoro resiti psa, jer dolazi druga beba, stan nam je velik,i ja ne stizem da se brinem o deci i o psu. Koliko god da volis psa, to je velika obaveza i odgovornost, tako da zaista ne mogu se starati ni birnuti vise o njoj. Za mesec – dva je saljemo u Srbiju, dole imamo kucu i imamo tetku koja zivi sama i brine se o kuci i koja jedva ceka da dobije drustvo… 😆 A mi cemo je vidjati kad budemo dolazili dole.. Mm je jako tesko, jer ima tog psa vec 8 god. Ali je svestan da je obaveza, da on puno radi i da nije nikad kuci da se brine o njoj, a takodje da i ja ne mogu da postizem sve.

michell
    Član
    michell

Ella, to je jako tuzno ostaviti psa poslije toliko godina. Mozes misliti kako ce se on jadnicak osjecati odbaceno, moze i da promjeni karakter.
    Moja beba raste uz psa i 3 macke! Ona toliko drhti kada ih vidi i bas sam skoro izjavila da cemo morati da ih cuvamo od nje kada prohoda jer ce sigurno biti hvatanja za repove, hehe!
    Mislim da nikada nije kasno za ljubimca ali treba DOOOOBRO razmisliti sta vam odgovara. Ovo sto ja imam je ogromna obaveza ali i uzivanje. Dijete se moze nauciti samo dobrim osobinama uz psa ili macku (naravno, obavezno vakcinisanje), ali mama i tata moraju shvatiti da je to velika OBAVEZA, te ne pocinjati ako niste bas odlucni!!!

Ella
    Član
    Ella

Jeste Michel, slazem se sa tobom.. Ali takodje bi mogla ovde iznositi argumente do sutra veruj mi 🙂 Prvo Stella je vuce za rep, maltretira, kuca je jos dobra, kakva bi mogla biti. Jednom joj je samo capila rukicu i malo jace zagrizla nego obicno, Stella se prepala, ali i dalje nastavlja po svom. Drugo, posto je rasa shar pei ima sitne male dlacice koje su kao iglice i zabodu se lako u gardarobu… A dlaka ima svuda po stanu 🙁 to ne mogu da podnesem. Kicma mi je moja odpala koliko puta sam podigla Stellu oprala rukice, ili je okupala skroz… iz straha da ne udje neka dlaka u usta. Stella nije mogla ni da puza po stanu od dlaka, a prohodala je tek u 17 meseci, jer jedino je bila u njenoj sobi koja je cista (a pas nema tu pristup). Nesto sto mi je najteze za ove 2 god dok imam dete jeste sledece: zivimo u zdradi i bilo ko da prodje, ceka na lift, ili se cuje u hodniku, ona LAJE. Zna da laje po danu, po nocu, da ne znas ni sam kad ni na koga… Stelli to remeti san. Kad se probudi od lajanja, tesko je nastaviti da spava. I dan danas se budi cesto nocu i ima nocne more (za ovo ne optuzujem sad psa, nije pas vecito kriv), ali da remeti san i po danu i po nocu, to je izludjivanje :uzid: Ako nam dolaze kasno gosti, ili mm kasno zavrsava posao, a Stella vec spava.. Ja moram izaci ispred zgrade sa psom da mu otvorim, da ne bi ona lajala kad on odkljucava kucu. Znaci maltretiranje je bilo samo tako. E sad.. ja treba da se porodim za koji dan, i imacu 2 malo dece kuci, koji nece spavati ni jesti u isto vreme, pa zamisli sad taj haos… Pas laje, budi se jedna, pa druga, ili ajde… svi ce da spavaju koliko toliko, ali JA NIKAD…

Ja strasno volim zivotinje, ali sam absolutno za to, da ako vec imas zivotinju, zivis u kuci, imas i dvoriste, imas i vremena, i ljubavi i odgovornosti. Nama se komsije u zgradi zale na naseg psa, pa sta cu ja onda sama reci… Nije samo sto kuca nije nikad cista, i sto se oseca da zivi pas tu.. vec jednostavno nemam zivaca, najvise zbog lajanja. :upomoc: I to je jedino resenje da je se resimo. Mm je cesto na poslovnom putu. Npr sad kad ode u aprilu, bice odsutan mesec dana. A sta ja trebam da radim? Da ludim sa psom i 2 dece?!!! I da.. jos nesto, shar pei je veoma osetljiva rasa, cesto su bolesni, imaju problema sa usima, ocima, krmeljom a i stomakom.. i cesto se desi i da povrati u kuci.. mislim stvarno ne mogu. Koliko god da cistim, kuca nikad nije cista. Ajde dok smo bili sami, mogla sam se brinuti o tome, ali sad imam prioritet, a to su moja deca, tako da ne vidim nista lose u tome sto cu sebi i nama olaksati cistiji, prijatniji i mirniji zivot. :caos:

Dikina mama

Ella, pametno! Ja bih volela da imamo psa ali da ga imamo sigurno bih pukla!

Dikina mama

Mi smo imali kornjacicu do pre neki dan, ali uginula mukica. Nismo rekli Diki sta je bilo sa njom,bas mi bilo bezveze,ustvari mm odvalio da je pobagla,kao da je dete glupo i da poveruje da je pobegla iz akvarijuma. Cak je Dikaca rekao pa ako je stvarno pobegla sad se sigurno pretvorila u led (jer je bio napolju sneg), opet jadna kornjacica.

adrijana
    Član
    adrijana

Mi u kuci mamo ribice, i papagaje, a u dvoristu psa. I nije to bas tolika obaveza, ali ja zivim na selu i mogu preko leta da papagaje iznesem na terasu, pas je uvek u dvoristu tako da funkcionisemo. Ja licno nikad ne bi drzala psa u stanu gde ima malo dete i tu te Ella skroz podrzavam sto hoces da ga odvedes, i sama si napisala razloge. Ustvari mislim da ga ne bi drzala ni u kuci cak i da nemam decu. Ja strasno volim zivotinje ( vidi se koliko ih imam) ali ne bi mogla podneti dlake po kuci sigurno. Cak ni papagaji nisu u dnevnom boravku preko zime nego su u zastakljenom hodniku! Po meni za kucu su samo ribice ili kornjacice jer one ne prase, ne prave nered… I da jos da kazem da bi preporucila svima koji imaju mogucnosti i prostora da deci nabave ljubimce da to urade, jer tako se deca nauce da vole zivotinje.

Hubba Bubba

Dikina mama – 27/2/2009 18:11

Mi smo imali kornjacicu do pre neki dan, ali uginula mukica. Nismo rekli Diki sta je bilo sa njom,bas mi bilo bezveze,ustvari mm odvalio da je pobagla,kao da je dete glupo i da poveruje da je pobegla iz akvarijuma. Cak je Dikaca rekao pa ako je stvarno pobegla sad se sigurno pretvorila u led (jer je bio napolju sneg), opet jadna kornjacica.

E pa nama je kornjaca stvarno pobegla 😆 i svi se zezaju na nas racun zbog toga, ali mi smo je uhvatili i nesto brzo posle toga je crkla 😥

Nema sta nismoimali ali nam se nesto ne da s ljubimcima, ja ne volim obaveze pa iz tog razloga ne zelim zivotinju da patim, inace se strasno vezujemo za njih pa posle umiremo kad im se sta dogodi. Imami sarplaninca, al nije maza nego pravi pas cuvar.

micka
    Član
    micka

Drage moje da vam se priključim u ovoj diskusiji. Što se tiče određenog dobi deteta, i kada je zrelo za kućnog ljubimca, je diskutabilno pitanje samim tim što zavisi šta podrazumevate da dete radi oko njega. Ako mislite samo da ga posmatra i da se poigra sa njim može po meni i sa 5-6 god, jer je dovoljno staro da mu se objasne neke stvari, da to nije igračka i kako da se postupa sa životonjicom, ali ukoliko mislite da se dete brine o kućnom ljubimcu, e tu ipak trebaju malo veće godine.
    Što se tiče nabavke psa iz ličnog iskustva mogu da vam kažem da je to, naravno ukoliko sami volite životinje, nešto predivno. Ja i mm smo bežali od te ideje dugo godina a mom detetu je to bila životna želja. Pošto smo podstanari to nije dolazilo u obzir, pa smo tu želju zataškavali papgajem, ribicama i sl. ali ništa to nije moglo da zameni malu čupavu lopticu koja skače po kući. Tako smo mi stavili tačku i na tu dugogodišnju priču u našoj porodici i pre 5 meseci smo nabavili patuljastog šnaucera. Iskrena da budem ni u jednom momentu za taj period nisam zažalila što smo to uradili. U početku jeste malo bilo teško dok se štene ne navikne na kućni red ali to nije ništa u zamenu za vesele okice koje će vas dočekivati kući. Ukoliko nekome mogu da pomognem ovim, mogu da kažem da je rasa divna za stan. Nema specifičan pseći miris, ne linja se, s’ tim što mora redovno da se šiša pa to malo košta, ali bože moj, ne može i jare i pare. Samo u startu morate biti svesni da 90% brige oko psa preuzimate vi lično i da pas, ako je sve kako treba, živi od 10-15 god. pa stoga trebate biti spremni na suživot sa njim na duže staze, jer to nije životinjica koja se čuva par godina. Treba sabrati obaveze oko njega, vaš tempo života, koliko ćete moći da se posvetite psu, jednostavno sve prednosti i mane njegovog postojanja u vašoj porodici, sve dobro izvagati, pa tek onda razmišljati o nabavci šteneta, jer to nije mala stvar.
    Ako nekome trebaju neki početnički saveti za odgoj šteneta tu sam da pomognem. :love: :love: :love:

shmooky
    Član
    shmooky

Mislim da su sve dok se deca ne presele u svoj stan, ti kucni ljubimci o kojima pricate, iskljucivo vasi. Od toga sta vi zelite da imate u kuci zavisi sta cete nabaviti. Nemojte me pogresno razumeti, imam devojcicu od dve i po godine i persijsku macku od 14 godina. Nikada nisam imala strah od dlaka, tako da mi je dete prohodalo sa 14 meseci (mislim na samostalni hod) i dan danas je vuklja za rep, gnjeci i hrani i odlicno se slazu. U kuci kod mojih roditelja smo pre godinu dana doneli stene mesanca koje je trebalo da zavrsi na ulici, a oni su vec imali macora od tri godine. Kuca je mala rastom i danas su se grlili i igrali svo troje. Sve ove zivotinje redovno su vakcinirane, cisene od parazita a macor jos i od krpelja i buva, jer je on jedina skitara. O svima njima racuna vodimo mi odrasli, i to se nece promeniti jos dugi niz godina. Ukoliko do sada niste imali kucne ljubimce nemojte ih uzimati pod izgovorom da je to zbog deteta, budite iskreni prema sebi zasto ih uzimate. Zapitajte se i imate li vi dovoljno snage da pored deteta imate jos jednu obavezu i to veliku, pa makar bile i ribice. Nje li ovo trenutak, da ukoliko niste kao dete imali kucnog ljubimca, sada ga „nabavljate svom detetu“. Tako maloj deci oni su zanimljivi taman toliko koliko mogu drzati paznju a to je, kao sto znate, za sada jako kratko. Kad pocnu druzenja, bice im zanimljivi drugari iz skolice a obaveze oko kucnog ljubimca ce biti samo to, obaveze i sve ce ga manje voleti ukoliko im se budu nametale te obaveze tipa „to je tvoj ljubimac“. Deca se preko toga kako vi vodite racuna o tom ljubimcu uce kako se o nekome brinuti a ne nametanjem obaveze.

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 46 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.