Ova tema sadrži 61 odgovor, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  mima80 6 godine, 3 meseci ranije.

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 62 ukupno)

KAKO NAUCITI DETE DA SE BRANI

• srecna mama

Pozzzzz mame i tate,

Moj bebac ima 17 meseci, i veoma je mirno dete, uvek je bio takav, nikada nije trazio na ruke, nije puno plakao, sve u svemu, mirna beba :-* :love: :love: Medjutim, primetila sam da se uplasi i namrsti , ponekad i zaplace i bude jako tuzan kada mu druga deca pridju, otmu igracku, i imamo jedno dete u komsiluku koje je mesec i po dana starije i pridje mu i iz cistog mira udari.Rekla sma mami tog malog da mora da mu govori, no, no da ne sme to da radi i tome sl.aLI ona kaze da je to sve za decu i da moram da ucim kakao da se odbrani.Mislim, kako da naucim dete od 17 meseci da se brani 😯 😯 😯 😯 😯 Kada vidim neko dete da hoce da mu otme igracku ja mu kazem nemoj da mu otimas, nedam, i nedam naravno da ga neko stipne, gurne i tome sl.Mirnog je karaktera i ne bih volela da sutra u drustvu ne zna da se odbrani, da stvori komplex i tome sl.Sta da radim?

secer
    Član
    secer

ma ta mama nije normalna, iskreno….valjda bi ona trebala da nauci svoje dete da ne bude agresivno i da nauci da se ponasa, a ne ti tvoje da ucis da bude isto agresivno kao i njeno i da se brani…..malo je nemoguce objasniti detetu sa 17 meseci kako da odgovori, a da ga ucis da i ono izmlati tog malog kako bi se odbranio je tek uzas….ja vise ludim od tih mama koje ne reaguju na svojju agresivnu decu, ali iskreno da ti kazem pocela sam ja da govorim toj deci „ne!!!“ ili „ne smes da ga udaras, to nije lepo“ i slicno…znam da to nije dobro, i da se tim mamama to ne svidja, ali isto tako se meni ne svidja sto luku udaraju druga deca….jer mi ga vaspitavamo da ne bude agresivan i kad ga neko udari da se samo skloni i uzme nesto drugo da se igra….mada luka jako dobro zna da pokaze zube u nekim situacijama, takav mu je karakter, ali opet….
    ne znam sta da ti kazem, jednostavno pokazi i ti zube, jer kako drugacije:)..mada je i to greska…jer ne bih volela da se mesam u decije „poslove“,ali kad su tako mali sta raditi drugo……???!!!!

srecna mama

Ok, Luka je malo stariji, mada, ja Bogami pocinjem, necu da mi dete nabije kompleks, i pred njima cu da kazem, ne ne smes i tome slicno, nek se ljuti ko god hoce.Imala sam problema, mali od komsinice uzme njegovu flasicu i pije vodu i naravno cesto se razboljevao od njega, e pa jbg.Onda sam rekla toj komsinici nemoj molim te vise da ga dovodis bolesnog, ni ti kod mene , ni ja kod tebe.Moram nekim metodama pribeci, pred njima cu reci da ne sme da ga gura, sto ej najgore oni to komentarisu to je od dragosti, gurnuo ga, ma hteo je da ga zagrli, ma vaziiiiiiiiiiiiiii.

secer
    Član
    secer

xaxaxa…dobro imaju oni te fore iz milosti da se grle i slicno ali ne i da se guraju…a to da uzima flasicu od nas neko, pa ja bih poludela…a za bolesti, ja uvek pitam pre nego nam dolazi neko od dece jer su bolesni:))….jer moj luka jos ne ide u vrtic a ova deca druga sva idu i samo nam donose neke viruse…a mame boli uvo naravno…
    i treba da kazes „nemoj da ga udaras i slicno“…zapravo to bi njegova mama trebalo da kaze ali ako ona nece, kazi ti…sta te briga….zasto bi neko tvoje dete udarao, a i tako ces svoje dete nauciti kako bi trebalo da odreaguje u takvoj situaciji!

nacafaca
    Član
    nacafaca

Opusti se i moj acko je takav bio u tom uzrastu nije znao da se brani da mi je cak jedna „drugarica“ rekla da joj je zao mog acka kao veci je od svih a ne zna da se brani i palce kada mu neko nesto uzme ali sada sa 2 godine je situacija drugacija ako mu neko uzme nesto vise ne place a bogme zna i da udari drugo dete i da gurne a ja ga to nikada nisam ucila ali naucio je od te dece koja su njega gurala,ujedala i udarala!

Biterlemon

To sto ti komsinica rekla nikad nisam mogla da se pomirim s tim, mada smo imali mi drugaciji problem kad je Tijana bila mala, imali smo mladju komsinicu koja nije imala tri predstave i stipala je i ujedala uzasno… e kad bi Tijani dosadilo i udarila je onda bi se osula rafalna paljba na Tijanu kako je ona mala i to nije lepo a da pritom devojcicu ni jednog momenta ne opomenu da radi nesto sto ne treba pod izgovorom „Ona je mala i ne zna…“ E onda sam ja okrenula drugi list, posto sam videla da oni jednostavno nijedno drugo dete ne smatraju da je dete pa smo jednostavno prestali da idemo i ona je uvidela da gresi ali kasno… devojcicu zamalo nisu izbacili zbog ujedanja iz vrtica…
    Lana je isto bilo dete koje cak nije ni znalo sta da uradi kad je udare ali…. onda smo krenuli u vrtic, i u nasoj grupici su veoma agresivna deca… tako da je ona dolazila svaki dan iz vrtica sa pricom o jednoj istoj grupi dece koja je biju…. a ona tamo najmladja…. i onda je naucila da bije, pa je bila sve redom po kuci…. i sada smo razvili takav odbrambeni sistem da cim nam neko otme igracku dobije preko nosa.. 8) i to ne mozemo da iskorenimo, kad ne idemo u vrtic to malo doteramo u red ali cim krenemo eto maminog harambase, ali to radimo samo kad nam deca otimaju igracke…. 😉
    Iskreno zao mi je sto je od jednog onakog finog deteta eto sad mali harambasa, ali to je cena opstanka u vrticu 🙂 , jednostavno krece da bije iz straha….

secer
    Član
    secer

ma i ja mislim da se deca bore sami za sebe…..luka isto tako otima igracke, ali jos uvek ne udara nikoga, niti bih volela da se to desava…ali sto kaze biterlemon, ko zna sta ce sve nauciti i videti u vrticu…

Prex
    Član
    Prex

Potpuno se slažem sa Šećer, ne mogu da razumem majke koje vide i puštaju svoju decu da budu agresivna prema drugoj deci i ne opomenu ih nikada. Iskreno ja ne umem da oćutim takve stvari i smatram i da ne treba oćutati. Pa kad ona nije svesna nekih stvari ja jesam, i neću da oćutim. Mislim ok je da deca nauče sama da se brane, ali to što neko dete namerno udari moje dete da bi mu otelo igračku, ili jednostavno zato što mu je tako došlo, iz čista mira, pa izvinite ali to i nije odbrana već napad.
    Već sam u nekoj temi opisala jednu situaciju ali hajde da ponovim pošto sad ne mogu da se setim koja je to bila tema; ukratko, mi u Meku sedimo, Tara se igra u onoj njihovoj igraonici, i jedan klinac, mladji od nje ali onako krupan, pridje i iz sve snage je gurne i udari je. Ona onako potpuno iznenadjena, ne razume zašto jer ničim to nije izazvala, pogleda u nas, i instiktivna reakcija mog muža je bila da ona treba da mu vrati, ali onda se i on trgao i rekao kako to nije u redu, a ja joj pridjem i kažem da to nije lepo što je taj dečko gurnuo ali da ona ne treba da bude kao on i da ne treba da mu vraća istom merom, i okrenem se i mrtva hladna kažem tom klincu da ne sme da gura i udara drugu decu jer to nije lepo, već da se zajedno tu igraju. Mama tog klinca koja je do tog trenutka potpuno mrtva hladna sve to gledala, je odjednom ustala i bilo joj je neprijatno, i onda je tek odreagovala i kazala svom sinu da ne gura drugu decu itd. itd.
    Poenta je da ja mislim da ne treba „pustiti“ baš u svim situacijama decu da se sama izbore sa agresivnim ponašanjem drugih, jer onda oni mogu da nauče da je agresivno ponašanje ok – čim ih niko od starijih ne opominje, i mogu da pomisle da je to prihvatljivo i poželjno ponašanje. S druge strane, ne treba ni preterivati, pa ako neka interakcija izmedju dece (čak iako je pomalo agresivna) bude ipak u nekim granicama normale, treba pustiti i dete da se samo izbori sa tim, ali treba mu uvek posle toga ukazivati na to šta je bilo u redu a šta nije (ponavljati i opet ponavljati, čini nam se nekad da je uzaludno ali nije, deca sve upijaju). Ne treba ih ni previše držati pod staklenim zvonom jer će na žalost uvek u životu sretati „drugačije“ vaspitanu decu i ljude, i treba da znaju kako da se izbore i sa takvim situacijama. Ali jedna stvar je pustiti dete da nauči da se izbori samo, a druga stvar je potpuno prepustiti dete samo sebi što može izazvati ili da postane plašljivo i povučeno, ili da i samo prihvati agresivnost kao poželjan vid ponašanja.
    Naša uloga kao njihovih vaspitača je veoma velika, bez obzira na sam karakter deteta koji inicijalno diktira njihove reakcije u takvim situacijama.

zvjezdica
    Član
    zvjezdica

POtpuno se slazem sa prex.ja imam slican problem a to je da se ona ne zna ili nezeli branit al bas nikako.to mi je u pocetku bilo drago jer naravno da nevolim agresivnu djecu al sad vidim da to njoj steti.u svojoj oklini cesto srece curicu koja je 3 mjesca starija od nje.ta curica je nevjerovatno skrta i agresivna.kad Ajla uzme neku igracku ona iste minute Ajlu gurne ili udari.i to zna bit bas jako da Ajla par put oplace u kratkom periodu.to se desi i ako Ajla ima nesto svoju u rukama ova curica joj otme.Ajla samo ostane po strani i nikad nije ni pokusala da joj vrati.primjetila sam u zadnje vrijeme da je se boji.posto sam skontala da se ona nezna branit biloo mi je cudno kako jos nikad nije dosla iz vrtica sa nekim modricama ili ogrebotinama pa sam pitala vaspitacicu jel tamo agresivna.one kazu da uopste nije i da je jako drustvena i da zna da se igra i djeli igracke.kad god je ta curica udari ja kazem obadvjema da to nije lijepo i da se to nesmije.milion put sam pozelila reci joj da joj vrati,da se bori za sebe ali nikad nisam mogla jer znam da to nije rjesenje.sretna sam sto imam ovakvo djete al stvarno mi je nekad zao kako se nezna branit

LediIv
    Član
    LediIv

srecna mama, kako ga nauciti? dovedi ga na kurs kod lene i ivana :doomed: . sala…. 😆

potpisujem prex, a tako se i ja ponasam. ne treba skakati za svaku sitnicu (makar nam nekad bilo zao da gledamo nasu decu u „nebranom grozdju“, ali ja se uvek setim jedne svoje drugarice iz osnovne, cija je mama uvek dolazila da resava njene probleme 🙄 ), ali ne treba ni dozvoliti da agresivna deca namecu nasoj svoj model ponasanja, i da im niko ne kaze nista za to. ja uopste nemam problem s tim da izgrdim tu decu ako se njihovi roditelji prave blesavi, bas zato da bi lena ili ivan culi sta mislim o tome.
    a to sto su „mali pa ne znaju“ – pa nikad nece ni nauciti ako im se ne skrece paznja. da se ne lazemo, moja deca nisu bas „naivna“ :srbenda: , narocito lena, i umeju da odreaguju agresivno (lena naucila u vrticu da ujeda, a ivan je od lene svasta naucio jos pre vrtica), ali uvek mora da im se skrene paznja da to nije lepo, blablablbabla… pa ce jednog dana valjda to i prihvatiti.

MilicaCale

Ja svoje dete ucim da nije lepo da bude nasilno. Stalno. Nema veze koliko je mali.
    Kad ga maltretira drugo dete, prvo pogledam u mamu. Ako mama ne reaguje, reagujem ja i na isti nacin kritikujem i savetujem drugo dete. Ako nema efekata, sklonim svoje dete. Nek se ljuti ko koliko hoce.
    Najlakse je vaditi se na to da su mali i da treba sami da se brane. Super, u prevodu, mrzi me, nek se snadju. Gmrrrr, bas me ovo ljuti.

srecna mama

Sledeci put kad mali od komsinice udari mog, ja cu komsinicu da tresnem i da kazem od dragosti.

MilicaCale

da, kod nekih mama malo pokaznih vezbi nije na odmet. Treba pokazati tvom detetu na primeru kako da se odbrani 🙂
    Zezam, jednostavno, izbegavajte druzenje sa takvim ljudima.

lillyblue
    Član
    lillyblue

E i mene muci isti problem. naime, Vuk je mali diktator u kuci i sve nas terorise, ali stvari se potpuno izopace kad je u drustvu dece.
    X puta se desilo da mu neko dete uzme igracku, a da se on uopste ne buni. Ostane da gleda tako u cudu za njim dok ovaj pobedonosno juri po parku. ali to nisu uvek starija deca. Bilo je o onih par meseci mladjih.
    Drugi problem je sto se tako strecne i uplasi i odmah pocne da place cim neko dete malo povisi glas ili zaplace. Odmah se pentra meni uz noge.
    Inace je jako mio i nezan , i samo bi mazio drugu decu i stalno im daje svoje igracke.
    evi danas kupujem ja njemu neke igracke, plasticne zivotinjice, i nosimo ih u kesi , i on je celim putem pricao kako ce te igracke da pokloni nekoj Kici, drugarici koju je upoznao pre par meseci i ponekad se igra sa njom. I ja mu govorim da sam to njemu kupila, da su njegove, ali da moze da pokaze i drugoj deci, ali ne, on je zapeo da to damo Kici:sok:
    Ja sam stvarno prilicno uplasena za njegovo ponasanje, i ne zelim da za par godina dodje u situaciju da ga druga deca maltretiraju i ponizavaju, a da on stoji u cosku snuzden.
    ja ga ucim najbolje sto znam, ali stvarno hne znam gde gresim.
    Nadam se da ce se stanje popraviti kad malo jos poraste ili kad krene u vrtic.

Iva&Lule
    Član
    Iva&Lule

Ne znam sta da kazem,nisam pametna, ali dopada mi se kako Prex sve to lepo objasnila.
    Pre nekoliko meseci Luka se u pesku igrao sa decom kada je jedan deckic uleteo jednog malog udario,Luku gurnuo i poceo svasta bezobrasno da ia prica on je tad imao oko 4 godine,a Luka 2.5 i druga dva decaka oko 2….Moj muz je tu odreagovao i bas ga iskritikovao sto se tako ponasa i da ne sme da tuce drugu decu,nicim ga nisu izazvali i da su oni za njega mali ako ocekuje da mu ono uzvrate…Sta da kazem, Luka dve nedelje nije hteo da idemo u taj park.Kako krenemo u setnju i stignemo do raskrsnice,cim se uputim desno da idemo u park on pocne da place,da koci noge,nece da koraca i vice:necuu deca bijuu:( Njega je to sokiralo jer on nije navikao da se neko tako ponasa ,nije ni cudo sto je posle plakao i nije hteo da ide u taj veliki park…Ja se secam u osnovnoj skoli imala sam druga Stevu i do 5 razreda stalno su ga druga deca tukla…On je bio tako dobar,vaspitan samo spusti glavu i cuti dok ga druga deca provociraju,udaraju..Iskreno ne bih volela da moje dete bude takvo i da ga drugi gaze…

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 62 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.