Roditelj Portal – Trudnoća, beba, roditelj Forumi DECA Bebe Kako to rade kod vas a kako kod nas

Ova tema sadrži 46 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  мирка 8 godine, 8 meseci ranije.

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 47 ukupno)

Kako to rade kod vas a kako kod nas

• Ceca25
    Član
    Ceca25

Evo jedne teme za koju ja mislim da bi bilo lepo da postoji.
    Zapravo, stvar je u tome da u inostranstvu neke stvari se rade drugacije nego kod nas.
    Naprimer, siroki povoj kodi u svetu ne postoji…
    Pu postoji jos puno stvari i razlika u odgoju dece. Palo mi je na pamet da otvorim ovu temu konkretno zbog sedenja bebe. Moj Stefan ima 5,5 meseci i dr nam je rekla da mozemo polako da ga stavljamo u sedeci polozaj kada bude napunio 6 meseci. Kako je to kod vas u inostanstvu? Sta vasi doktori kazu za to?
    U nekim stranim novinama sam videla neku slavnu licnost ( ne mogu da se setim koja) da drzi bebu u rukama u skroz sedecem polozaju a beba nije imala vise od 1,5 mesec.
    Naravno, moze da se pise i o ishrani i o svim drugim razlikama ili slicnostima….
    Cisto da vidimo gde su nasi dr. naspram ostalih, svetskih…
    [url=http://www.TickerFactory.com/

[/url]

dragana024

Ceco dobra ideja :bravo: :bravo:
    Mislim da je tema ok i da bi trebalo da čujemo kako se pojedine stvari rade u inostranstvu…i naravno da li baš toliko kasnimo za svetom:)

cica-maca
    Član
    cica-maca

Tema je bas super.
    Ovako, ovde u Australiji siroko povijanje ne postoji. U sustini slicno je sve a i razlicito, da je tvoja beba ovde od samog rodjenja bi je posadili na guzu. Pricam iz licnog iskustva , ali ja se toga nisam pridrzavala. Kad se Rasa rodio i u bolnici sad da beba podrigne , dolazi babica kod mene uze bebu, stavi ga na koleno tj. sede ge na guzu uhvati ga ispod guse podigne glavicu i tako ga drzi, ja kad sam videla ja se najezila.
    Ovde je normalno da tek rodjenu bebu posade da sedi u kolica… ima razlicitih stvari ali ne toliko. :-*
    Ja sam mog Rasu od 6 meseci po malo stavljala u dubak, nekih 5 min u toku dana. ma da i oni kazu da je 7 meseci normalno za dubak.

MISEL
    Član
    MISEL

Ceco ovde kazu da stavis bebu da sedi kad je ona spremna na to.Tj kad ona bude pokazivala zelju za tim.Moj Luka npr. hoce da sedi od 4 meseca i dize se al ni dan danas ne sedi sam .Tj ja i mislim da je rano al npr. kod nas ovde na forumu ima dece njegovog uzrasta koja sede sama 😯

Inace ovde se siroki povoj preporucuje jedino u nekim specijalnim slucajevima kad kukici nisu u redu.Inace moja deca su od 1 dana tj. Od kad su ih obukli posle rodjenja samo u panpersu i nista im ne fali tj kukovi su im super.

Npr. ovde se gluten i zumance uvode od 6 meseca a kod nas kasnije .Kad se setim napisacu jos :-*

MISEL
    Član
    MISEL

E da ovdee vam niko nece preporuciti dubak- kazu da je stetan :neznam:

pahuljica
    Član
    pahuljica

Dobra tema. Nadam se da ce jos mama da napise svoja iskustva.

nacafaca
    Član
    nacafaca

I ovde taj siroki povoj ne postoji, sto se hrane tice evo ovde su dozvolejene jagode i pomorandze od 5,5 meseci kao i gluten,sto se sedenja tice nas dr kaze da ga stavljam da sedi mada ja to ne radim posto mi nema smisla sedece valjda sam kada bude mogao eto ja mu samo malo podignem naslon u kolicima i to je to!

Julija SG
    Član
    Julija SG

Evo ovako, za siroki povoj ovdje nisu ni culi. Bebe od pocetka nose samo pampers. Ne preporucuje se da bebe spavaju na stomaku, stavljanje na stomak samo kad su budne i kad ste pored bebe. Inace spavnje na ledjima ili na strani. Sjecenje noktica tek posle mijesec dana od rodjenja, vidim da kod nas mame to obave cim stignu kuci. Kupanje bebe od samog rodjenja sasvim normalno potapanje u vodu i prije nego sto pupak odpadne. Citala sam na forumu, da se kod nas bebe kupaju na pocetku „preko ruke“ i ne kvasi se pupak. Isto tako se popak ne povezuje nicim, samo se prilikom svakog presvlacenja ocisti alkoholom i to je to. Sto se dojenja tice, vec u bolnici savjetuju da se bebe doje na odprilike 4 sata. Znaci da se od pocetka stvara neki ritam i da se beba ne stavlja na sisu svaki put kad zakmeci. Dohrana tek od 6 mijeseci, obavezno prvo slane kasice, pa tek kada beba to prihvati onda slatke. Sijedenje kada je spremna za to, znaci kad se sama dize u sedeci polozaj. Za stajanje na nogicama vazi isto pravilo. Dubak ne prporucuju nikako, kazu da djeca koja koriste dubak ne uce pravilno da hodaju, da puno vise padaju kad prohodaju i naravno da je opasan zbog povreda. Prve cipelice tek kad djete prohoda, treba da prohoda boso. Eto ako se jos neceg sijetim dopisacu. :caos:

Cvetic
    Član
    Cvetic

Ceco, jak ti trik da nas skupis dijasporu sve na jednom mestu 😆 Salim se, divna tema da mame uporede i zabavljaju se malo.

Sad ja uciteljice!!!
    UPOZORENJE-TEKST JE NENORMALNO DUGACAK.

Krenimo redom ,Kanada je moja omiljena zemlja za negu dece.Svuda vazi- samo opusteno i pusti decu da se slobodno razvijaju.E sada ovde postoji vise kultura ,nije uniformno ali recimo uzecu prosek neki. Ne znam za azijate jedino , ne poznajem puno, one koje znam su neverovatno cisti i pedantni ali ne umem da prepoznam sta rade i cime hrane decu…nikad cula.

1.Sirok povoj ne postoji, nikada nije postojao.Nemaju vise iscasenih kukova nego mi,mozda manje.kad sam pokazala cisto radi primera doktorki sirok povoj , zena je rekla da je to CHILD ABUSE-zlostavljanje dece.

2.Bebe se posedaju od rodjenja da podrignu,za slikanje za svasta. Nema deformiteta ledja ili kukova vezanih za to, bar niko nije dokumentirao, ja tako radim i sa svojim detetom.Naravno niko ne ostavlja dete koje ne sedi cvrsto da sedi u beskonacnost fiksirano ovim ili onim ali ne ide se u nikakvu krajnost.

3.Cvrsta hrana iskljucivo posle 6 meseci, prvo zitarice i zitarice bas dugo jedu dok ne pocnu povrce. Plase se mesa i zutanjka i kasno uvode.Gluten rano, vec sa 6 meseci, jagode od godinu i citruse.Vrlo su azurni sa vestackim vitaminima.
    Brzo deci uvode hranu za odrasle i malo njih strogo pazi na pravilnu ishranu.Ljudi veruju kontroli hrane u prodavnicama. A ta je bas jaka.
    Medjutim sve je vise i vise beba koje se hrane iskljucivo organic, jednostavno i bez hemije. Kupovne kasice kao Milupa ovde u Kanadi skupljaju i po prst prasine. Brzo ih pocnu hraniti cerealijama i sokovima za odrasle.
    Mame koje hrane formulom, retko spremaju svez obrok, narocito one sa vise dece, vec pripreme bocice za 24 sata pa podgreju svaku flasicu po potrebi. Naravno, zivela mikrovalna…bar do sada, i do otkrica BPA.Od sada je malo pipavije.
    Majke koje doje obicno sve ucine da doje sto duze i prodaje se zadnja rec tehnike sto se tice pumpi i pomagala. Naravno, ja presrecna!
    Niko nikoga ne osudjuje i ako potencirate iskljucivo dojenje ili formulu, zaobici ce vas u sirokom luku,ali ako potrazite pomoc oko bilo cega, hiljade ce se sjatiti da pomognu bez obzira na njihovo licno ubedjenje.

4.SVE moguce igracke koriste maltene od rodjenja i dubke, i igraonice, i ogradice i ljuljaske ne gledajuci na ogranicenja u uzrastima, slabo citaju etikete. Dubak nije zabranjen ali ne preporucuju.Ovde je vecina u kucama i one imaju stepenice pa povrede od padova u dubku su ceste pa se necu iznenaditi ako stvarno zabrane dubak.

5.Higijena je frapantna….neretko se deca valjaju po podu supermarketa i kupe „sitnice“ sa poda, ko ima slinav nos obicno brze stigne da to olize nego sto ce mama to da opere. Posle kakenja necuveno je prati dete svaki put. Kupaju decu u velikoj kadi od rodjenja, ne bastaju se sa ovakvom ili onakvom kadicom. Temperatura sobe nije bitna sve dok se voda ne zaledi ili provri.Dok je beba bas mala, nije retkost da vidite kako je kupaju u lavabou u kuhinji-iliti sudopera.
    Bebinu garderobu ne odvajaju za pranje, i do skora nisu postojale masine koje zagrevaju vodu vise od 60C.Sada cak na 70C wow.Sve vise mama koristi platnene pelene i ne vakcinise.
    Deca kad su napolju takodje nisu pod staklenim zvonom, ako kusnu zemlje ili peska, mame obicno bahato otresu to sa detinjeg lica uz labavo „ne“. Bebe sisaju u slast drsku na kolica iz supermarketa a mame se smeju i gugucu.Odmah prepoznas evropljanke ,one ugrabe dete za kosu i pravac u wc na totalnu dezinfekciju i deratizaciju uz plac i vrisak sirotog deteta.

6.Deca i kucni ljubimci-skoro svaka kuca ima bar cuku a neretko 2-3 kuceta i pokoja macka,zmije, ptice i sve je to zajedno na okupu oko decice. Medjutim veterinarna zastita ljubimaca je maltene na nivou pedijatrijske zastite pa su cesto kucici i macici bolje nahranjeni i pelcovani no deca.Svuda je dlaka, i kuce sistematski olizu novorodjenu bebu na sta se svi oduseve jer eto cuka voli bebu i pozdravila je dolazak.

7.Deca se od rodjenja do 7-8 godina voze u autosedistu zbog zakona koji se ne shali uopste i lako mozete nagraisati sa nadleznima ako to ne postujete, do stepena da budete proglaseni za nepodobnog roditelja.Ovde se slazem sa Kanadom,bezbednost u autu za dete treba da je tip-top!Niko se ne potresa koliko dugo je dete u AS.

8.Moj sin je jos od 4te godine proveo napolju nebrojeno dana u laganoj jakni ili bez jakne, bez kape i rukavica,bez posebnih pantalona, hulahopki i sl u sred zime, sneg pola metra i minus 10. Vecina decice je vrlo lagano obucena i pored godisnjih doba. Neretko je videti dete boso. u stvari bebe su skoro uvek bose, osim ako bas nije hladno a onda u carapicama. Puna ratna oprema kao kod nas se retko vidi a ako to vidim zimi, da beba nosi shalcic, kapu, rukavice, skafander, obratim se tim ljudima na srpskom ili makedonskom i nikad ne omanem.

9.Majke se ne odusevljavaju na markiranu odecu, obucu i opremu jer je markirano ovde dostupno skoro svima i nista ne znaci.Takodje postoje prodavnice koristene garderobe i opreme gde smo svi ponesto nasli i kupili. Velika vecina stvari u ovim prodavnicama jos uvek je sa kupovnom etiketom a kosta smesne pare.
    Medjutim postoje moderne stvari za decu koje veze sa markama nemaju ali imaju sa zdravljem,funkcionalnoscu , bezbednoscu, organic trendom i sl.

10.Deca i zene u ovoj zemlji su zakon. Za fizicko kaznjavanje deteta zakon je vrlo strog i nije fleksibilan. Verbalno zlostavljanje i maltretiranje deteta takodje je kaznjivo, kao i zapostavljanje bilo koje vrste. Svaki pedijatar je treniran da prvo to trazi prilikom pregleda bebe i malog deteta.

Naravno malo sam se salila ali moram vam reci da i pored relativne opustenosti Kanadjana u nezi dece, kanadska deca su veoma zdrava , pametna i napredna.Moram primetiti da mi PRETERUJEMO u mnogim stvarima i predostroznostima i srecna sam sto imam drugaciji primer.
    Mnogo sam naucila ovde i promenila mnoge stavove povodom roditeljstva i postovanja detinje individualnosti kao i postovanja prema prirodi i svemu prirodnom i cistom.

idealna losa

Cvetic – 29/4/2008 04:51

Ceco, jak ti trik da nas skupis dijasporu sve na jednom mestu 😆 Salim se, divna tema da mame uporede i zabavljaju se malo.

Sad ja uciteljice!!!
    UPOZORENJE-TEKST JE NENORMALNO DUGACAK.

Krenimo redom ,Kanada je moja omiljena zemlja za negu dece.Svuda vazi- samo opusteno i pusti decu da se slobodno razvijaju.E sada ovde postoji vise kultura ,nije uniformno ali recimo uzecu prosek neki. Ne znam za azijate jedino , ne poznajem puno, one koje znam su neverovatno cisti i pedantni ali ne umem da prepoznam sta rade i cime hrane decu…nikad cula.

1.Sirok povoj ne postoji, nikada nije postojao.Nemaju vise iscasenih kukova nego mi,mozda manje.kad sam pokazala cisto radi primera doktorki sirok povoj , zena je rekla da je to CHILD ABUSE-zlostavljanje dece.

2.Bebe se posedaju od rodjenja da podrignu,za slikanje za svasta. Nema deformiteta ledja ili kukova vezanih za to, bar niko nije dokumentirao, ja tako radim i sa svojim detetom.Naravno niko ne ostavlja dete koje ne sedi cvrsto da sedi u beskonacnost fiksirano ovim ili onim ali ne ide se u nikakvu krajnost.

3.Cvrsta hrana iskljucivo posle 6 meseci, prvo zitarice i zitarice bas dugo jedu dok ne pocnu povrce. Plase se mesa i zutanjka i kasno uvode.Gluten rano, vec sa 6 meseci, jagode od godinu i citruse.Vrlo su azurni sa vestackim vitaminima.
    Brzo deci uvode hranu za odrasle i malo njih strogo pazi na pravilnu ishranu.Ljudi veruju kontroli hrane u prodavnicama. A ta je bas jaka.
    Medjutim sve je vise i vise beba koje se hrane iskljucivo organic, jednostavno i bez hemije. Kupovne kasice kao Milupa ovde u Kanadi skupljaju i po prst prasine. Brzo ih pocnu hraniti cerealijama i sokovima za odrasle.
    Mame koje hrane formulom, retko spremaju svez obrok, narocito one sa vise dece, vec pripreme bocice za 24 sata pa podgreju svaku flasicu po potrebi. Naravno, zivela mikrovalna…bar do sada, i do otkrica BPA.Od sada je malo pipavije.
    Majke koje doje obicno sve ucine da doje sto duze i prodaje se zadnja rec tehnike sto se tice pumpi i pomagala. Naravno, ja presrecna!
    Niko nikoga ne osudjuje i ako potencirate iskljucivo dojenje ili formulu, zaobici ce vas u sirokom luku,ali ako potrazite pomoc oko bilo cega, hiljade ce se sjatiti da pomognu bez obzira na njihovo licno ubedjenje.

4.SVE moguce igracke koriste maltene od rodjenja i dubke, i igraonice, i ogradice i ljuljaske ne gledajuci na ogranicenja u uzrastima, slabo citaju etikete. Dubak nije zabranjen ali ne preporucuju.Ovde je vecina u kucama i one imaju stepenice pa povrede od padova u dubku su ceste pa se necu iznenaditi ako stvarno zabrane dubak.

5.Higijena je frapantna….neretko se deca valjaju po podu supermarketa i kupe „sitnice“ sa poda, ko ima slinav nos obicno brze stigne da to olize nego sto ce mama to da opere. Posle kakenja necuveno je prati dete svaki put. Kupaju decu u velikoj kadi od rodjenja, ne bastaju se sa ovakvom ili onakvom kadicom. Temperatura sobe nije bitna sve dok se voda ne zaledi ili provri.Dok je beba bas mala, nije retkost da vidite kako je kupaju u lavabou u kuhinji-iliti sudopera.
    Bebinu garderobu ne odvajaju za pranje, i do skora nisu postojale masine koje zagrevaju vodu vise od 60C.Sada cak na 70C wow.Sve vise mama koristi platnene pelene i ne vakcinise.
    Deca kad su napolju takodje nisu pod staklenim zvonom, ako kusnu zemlje ili peska, mame obicno bahato otresu to sa detinjeg lica uz labavo „ne“. Bebe sisaju u slast drsku na kolica iz supermarketa a mame se smeju i gugucu.Odmah prepoznas evropljanke ,one ugrabe dete za kosu i pravac u wc na totalnu dezinfekciju i deratizaciju uz plac i vrisak sirotog deteta.

6.Deca i kucni ljubimci-skoro svaka kuca ima bar cuku a neretko 2-3 kuceta i pokoja macka,zmije, ptice i sve je to zajedno na okupu oko decice. Medjutim veterinarna zastita ljubimaca je maltene na nivou pedijatrijske zastite pa su cesto kucici i macici bolje nahranjeni i pelcovani no deca.Svuda je dlaka, i kuce sistematski olizu novorodjenu bebu na sta se svi oduseve jer eto cuka voli bebu i pozdravila je dolazak.

7.Deca se od rodjenja do 7-8 godina voze u autosedistu zbog zakona koji se ne shali uopste i lako mozete nagraisati sa nadleznima ako to ne postujete, do stepena da budete proglaseni za nepodobnog roditelja.Ovde se slazem sa Kanadom,bezbednost u autu za dete treba da je tip-top!Niko se ne potresa koliko dugo je dete u AS.

8.Moj sin je jos od 4te godine proveo napolju nebrojeno dana u laganoj jakni ili bez jakne, bez kape i rukavica,bez posebnih pantalona, hulahopki i sl u sred zime, sneg pola metra i minus 10. Vecina decice je vrlo lagano obucena i pored godisnjih doba. Neretko je videti dete boso. u stvari bebe su skoro uvek bose, osim ako bas nije hladno a onda u carapicama. Puna ratna oprema kao kod nas se retko vidi a ako to vidim zimi, da beba nosi shalcic, kapu, rukavice, skafander, obratim se tim ljudima na srpskom ili makedonskom i nikad ne omanem.

9.Majke se ne odusevljavaju na markiranu odecu, obucu i opremu jer je markirano ovde dostupno skoro svima i nista ne znaci.Takodje postoje prodavnice koristene garderobe i opreme gde smo svi ponesto nasli i kupili. Velika vecina stvari u ovim prodavnicama jos uvek je sa kupovnom etiketom a kosta smesne pare.
    Medjutim postoje moderne stvari za decu koje veze sa markama nemaju ali imaju sa zdravljem,funkcionalnoscu , bezbednoscu, organic trendom i sl.

10.Deca i zene u ovoj zemlji su zakon. Za fizicko kaznjavanje deteta zakon je vrlo strog i nije fleksibilan. Verbalno zlostavljanje i maltretiranje deteta takodje je kaznjivo, kao i zapostavljanje bilo koje vrste. Svaki pedijatar je treniran da prvo to trazi prilikom pregleda bebe i malog deteta.

Naravno malo sam se salila ali moram vam reci da i pored relativne opustenosti Kanadjana u nezi dece, kanadska deca su veoma zdrava , pametna i napredna.Moram primetiti da mi PRETERUJEMO u mnogim stvarima i predostroznostima i srecna sam sto imam drugaciji primer.
    Mnogo sam naucila ovde i promenila mnoge stavove povodom roditeljstva i postovanja detinje individualnosti kao i postovanja prema prirodi i svemu prirodnom i cistom.

Komsinice potpisujem:wink: 😉 😉

Fokica
    Član
    Fokica

Cvetic, hvala na detaljnom izvestaju. 🙂
    Iako zivim u Srbiji puno toga sto si opisala zvuci logicno i slazem se sa tim. :caos:

ciciban
    Član
    ciciban

Svaka cast na temi.
    Cvetic :bravo: :bravo:

SInCerITy
    Član
    SInCerITy

Cvetic, ti si kao i uvijek neiscrpan izvor informacija !!!!! :-*

Ceca25
    Član
    Ceca25

Cvetic, hvala na iscrpnom tekstu. Ima tu kod vas logike ali po meni i malo preterivanja (malo, ne puno)
    Julija SG, zasto se kod vas noktici ne seku pre napunjenih mesec dana?! :neznam:
    [url=http://www.TickerFactory.com/

[/url]

Iva&Lule
    Član
    Iva&Lule

Evo i mene …..

Sto se tice sirokog povoja ovde se ne koristi uopste,cim se Luka rodio odmah cim su ga sredili pampers mu obukli,bodic i zekicu i kapicu sto sam mu pripremila.
    Kad je moj muz pomenuo pedijatru siroki povoj jer sam ja bila dosadna u vezi toga,covek je poceo da se smeje jedino nam je rekao da beba nosi malo sire zekice posto bebe imaju zablji polozaj i treba da im bude komotno.
    Sto se cvrste hrane tice ima teglica od 4 meseca pa nadalje,ali nama su savetovali posto je Luka dojio da krenemo posle 6 meseci,ja sam pocela sa punih 5 meseci da mu uvodim nemlecnu hranu.
    Sto se glutena tice ovde savetuju posle godinu dana,a ja sam pocela sa 8.5 meseci.
    Isto sto je Cvetic napisala koji put sam odvela dete nocu u hitnu zbog visoke temperature ili povracanja prvo dete pregledaju sa svih strana da vide da nije maltretirano pa posle pregledaju usi,briseve i ostalo.
    Inace doktori nisu kao kod nas da ti napune glavu beskorisnim savetima stavljate detetu secer u vodu,pa nek nosi siroki povoj do 9 meseci,nesme boranija,grasak i pasulj do godinu dana(a ovde boranija i grasak se jedu sa 6 meseci) stavljate bebu u polusedecu/sedeci polozaj,a ovde kazu kad je dete spremno tad,inace kad beba ima grceve stisnu joj se nogice prema stomacicu da joj bude lakse,niko ne preporucuje toplu pelenu,te ovo te ono.
    Inace ovde je sve vise dece sa ojedenom guzom punom crvenila jer ove ovde mame kupaju decu svaki drugi treci dan,a kad se ukake samo ih obrisu toaletnom vodom pa zamislite koliko puta se dete ukako za dva-tri dana ,a samo se brise nema pranja,pa pocrvenela bih i ja, a ne malo dete.Inace nasa doktorka se uvek odusevi kaze od kad vodi Luku od rodjenja nikad mu nije videla ojedenu guzu,dok druga deca imaju ojedenu i crvenu,pitala me sta ja to radim koju kremu koristim,rekla sam da moje dete perem posle svake kake,i da koristim nasu kremu Pavlovicevu i da ja nikad ne bih mogla svoje dete da brisem dva-tri dana,kako vodim racuna o svojoj higijeni tako vodim i o detetovoj.Inace i ovde nikad necete videti natrontanu decu,ako je bas hladno onda imaju neki kaputic tanak,cipelice kapicu,usred leta bebe samo u bodicima i sesiric na glavi,kad pada kisa mozete videti decu da nose kabanice i gumene cizmice na bosu nogu i veselo gaze barice.Ovde se sve koristi i ogradice,bebi prostirke,ljuljaske,stolice za hranjene,jedino sam skoro cula da ce zabraniti dubak da se prodaje jer najvise nezgoda se desi u njemu.
    Deca se veselo igraju u parkicima valjaju se po pesku,tako i moje dete sa njima,kad se vratimo kuci puni smo peska pa odmah na kupanje.
    Ovde jedino upozoravaju da se deci ne daju suhomesnati proizvodi jer su puno soli,onda pastete,slatkisi,da deca treba da jedu sto vise svezeg i barenog povrca,ribu,meso,mlecne proizvode,vocne jogurte i tako dalje….
    Ovde je obavezna skola sa 3 godine jedino je zahtev da dete ne nosi pampers pelene,a ovde ima dosta dece koja sa 3-4 godien nose pampers pelene,piju mleko na flasicu i mogu i do 5 godina da koriste dude varalice,to mi je vec bolesno zaista,ne bih volela da nosi pampers do 3 godine iz razloga sto ce tad biti veliki i moze dobiti urinarne infekcije,do 2 godine mi je ok i mislim da se dete moze nauciti na nosu,wc solju sa adapterom…

Jedino me bas nervira sto moje dete ima 15 meseci i nijednom nas nisu uputili da mu vadimo krv i damo urin na analizu.
    Ipak bih volela da znam kakva mu je krvna slika,iako on ima rumene obraze,lepo jede,raspolozan je nista cudno kod njega ne primecujem,ali eto ipak bih volela da znam da budem mirna jer brinem kao i svaka majka.
    Ovde je isto dobro sto sve lekovi,vitamin D,sirupi i sipozitorije za teperaturu,tecnost za boginje, ma bas sve nista se ne placa,vakcine takodje..
    Jedino sto placam su pelene,sampon,mleko za telo, ali sve od lekova nista se ne placa i naravno nista se ne moze kupiti bez recepta koji doktor prepise.
    I ovde su deca od prvog dana sa kucnim ljubimcima,mislim da nema Francuza koji nema macku i psa, i toj decici nista ne fali.
    Jedino dosta upozoravaju za igracke da se vodi racuna da se nikad ne kupuju igracke koje su za stariju decu,jer beba moze neki deo progutati i moze doci do gusenja..

Jedino ovde pedijatar oko 8 meseca pregleda lepo bebu visina,tezina,obim glave,sluh i vid,vrti neke igrackice oko bebine glave koje ispustaju zvukove pa beba ako lepo cuje okrece glavu na tu stranu odakle dolaze zvukovi,onda da li lepo prati predmete ,da li lepo vidi,da li je sve u redu sa rukama i nogama i onda se popuni jedan dokument i to se salje u socijalno znaci da je sa detetom sve u redu i da dete nije na teret drzavi.

Doktorka je bila rekla da cemo dobiti jedan papir iz socijalnog za vadjenje krvi i urina,ali nikako nema da stigne,ja sam rekla platicu iz svog dzepa samo nek mi da uput,ona kaze nema potrebe pa vidite kakvu bebu imate.
    To mene ne moze da smiro i sad kad budemo isli na odmor moja sestra je zdravstveni radnik radi u bolnici pa ce mu ona izvaditi krv i odneti urin na analizu eto jednostavno hocu da proverim sve.
    Jedino svi su zapanjeni sto Luka ima 15 meseci,a izgleda kao dete od 2 godine,doktorka kaze da je iznad skale proseka,mame u parku se isto cude njihova deca i od 2 godien su niza od Luke,ali kazem ima na koga da bude visok i nema tu nista cudno,dete je normalno,visoko,nije debeo,nema sala i bas je vitak za svoju visinu..

Uvek ali bas na svakoj kontroli obavezno pregledaju deci usi,nekom malom lampicom sto se stavi u uvo,jer deca svasta trpaju u usta i onda se stvore neki cepovi u usima,pa ako se to ne izvadi moze doci do gnojenja i pucanja bubne opne.Cim se beba rodi na prvoj kontroli kod pedijatra koji ce bebu voditi i kad krene u skolu oni kad prepisu na receptu sve sto treba da se kupi,prepisu i malu pumpicu sa kojom se ciste bebi usi,u jednoj maloj posudi se sipa mlaka voda,stavi se kap sampona koji beba koristi promucka se ta voda i onda se napuni pumpica sa tom mesavinom vode i sampona i jako se prsne bebi u jedno i drugo uvo kako bi se razbio taj cep,a bebu to nista ne boli niti joj stvara neku nelagodnost.

Molim sve mame koje zive u inostranstvu da mi napisu da li su vasoj deci proveravali krvnu sliku i urin,kao sto u Srbiji rade na 6 meseci i sta vi mislite o tome?????

Udavih vas ja sad cete da me :batinepoguzi: :batinepoguzi:

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 47 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.