Ova tema sadrži 97 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  katarinam 4 godine, 8 meseci ranije.

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 98 ukupno)

Karijes, pomagajte

• cinculin
    Član
    cinculin

Zdravo svima,
    ja sam mama 20-mjesecne djevojcice koja je istraumirana od doktora (vec dva puta lezala u bolnici, a i sam odlazak na redovno vakcinisanje kod nas je nocna mora)..Kako vidi bijeli mantil ili nesto sto je podsjeti na ‘bocu i doktorice, dijete pretrne…
    Zato je i vodim kod doktora samo kad moram (kod nas ne postoji preventivni odlazak)..Stedim je trauma koliko god mogu..No…vec sa nekih 10-ak mjeseci primijetila sam da su joj gornje dvojke pocele da crne…U medjuvremenu je jedna potpuno ‘izjedena’, a i druga je na tom putu…Gornje jedinice u zadnjih 3-4 mjeseca pri vrhu imaju bijeli sloj (znam da je pocetak karijesa).. Prijatelji mi kazu da je za sve kriva kombinacija antibiotika i sirupa za obaranje temperature koje je primila kad je imala 10 i 18 mjeseci, no mislim da je kod nje zapravo los kvalitet mlijecnih zuba…Rijetko kad je pila iz bocice, cuclu nikad nije koristila, sokice pije iskljucivo od cijedjenog voca, a u toku dana pojede 1-2 kockice cokolade, zubice peremo cetkicom i vodom (i to rijetko, kad uspijem da je privolim), ali malecka i dalje sisa… Citala sam da i to moze biti uzrok stvaranja karijesa.
    Ono sto me interesuje je…postoji li neki nacin da bez odlaska kod zubara sprijecim njegovo sirenje ili bar ublazim…Na forumu sam procitala da djeci neke majke daju tabletice fluora i uglavnom su sva djeca isla ili preventivno ili kad su morala kod zubara…Moju plasljivicu ne mogu zamisliti na zubarskoj stolici…

njamiii
    Član
    njamiii

Ja se izvinjama, ali ja moram biti iskrena i preneti svoju reakciju —> 😯 😯 😯
    Da li je ovaj posto ozbiljan?
    Malo mi je neverovatno da neko primeti promene na zubima svog deteta i da deset meseci ne reaguje, a onda kada krene da se siri i na druge zube, savete trazi na forumu ❗
    Zeno, pamet u glavu, dete pod misku i pravac zubar! Tu nema kompromisa! U koliko joj se karijes prosiri na zadnje zube i to se ne tretira na vreme, velika je verovatnoca da ce joj zeznuti i stalne zube. Da li svome detetu zelis da bude krezavo sa 20, 30 godina? Jer ovakav tvoj odnos prema problemu kakav je trenutno ka tome vodi. Ti si prva koja treba da je nauci da bude odgovorna prema sebi, a ti (ako je suditi po tvom postu) cinis sve suprotno. I moje dete je do navrsenih 18 dva puta bilo u bolnici, po koliko se razlicitih lekara vucaramo, kod pedijatra i usnog smo redovni, lekovi i inhalacije su nam kao dobar dan, pa nema strah. Slazem se da nisu sva deca ista i da svako od njih drugacije reaguje itd. Ali znas sta, u velikoj meri od nas velikih zavisi kakvu ce sliku o svetu oko sebe imati nasa deca. Nemoj misliti da se moje dete od pocetka radovalo kada treba da ga vucaram po bolnicama i domovima zdravlja, o inhalacijama da ne pricam, ali kroz moj pozitivna stav, pricu, igre itd . dosli smo do toga da se sam penje do ordinacije, predaje knjizicu.

Sisanje u toku noci, tj. nakon pranja zuba moze uzrokovati karijes, moje dete je sisalo 23 meseca i delom sam ga i zbog toga odvikla (nije bilo sanse da izbaci nocne podoje), mada i mislim da je 24 meseca vise nego dovoljno.
    Licno mislim da je previse i nepotrebno da deca jedu cokoladu svaki dan, ali ako je vec tako pranje zuba posle iste je ultimatum, posebno sa stanjem zuba kakvo je kod dvog deteta.

Nemoj molim te da se naljutis ako sam i bila gruba, ovo su stvari oko kojih se ne postavlja pitanje. To je prosto nesto sto se MORA, zubi moraju redovno da se peru, mora redovno da se ide kod zubara i bolesni zubi moraju da se lece na vreme. Ne kazem da treba da je teras na silu, vec da ti moras da pronadjes nacin da je privolis da relativno dobrovoljno ode.
    Mi smo pali i polomili obe gornje jedinice i ceo dan pred zubara sam ga pripremala, citala mu knjigu u kojoj pepa ide kod zubara, pregledali smo i popravljali zube svim igrackama, pricala mu da su zubari super cike i tete koji imaju interesatne igracke itd.
    Ako treba vodi je i deset puta kod zubara pre nego sto bilo sta krene da joj radi, sve dok se ne upozna sa njim i ne opusti. Takodje, mozes da je odvedes kod privatnika i da se dogovoris sa njim da ne bude u mantilu.

Da ne spominjem to da si otisla pre 10 mesci kod zubara mozda bi situacija sada bila za nijansu bolja. Nemoj da cekas jos 10 meseci i da bude jos komplikovanije.
    Jako je bitno da razviju pozitivan odnos prema zubarima i da sutra vole svog stomatologa, a ne da cekaju da zubi kenu sami da im ispadaju, pa da se odvaze da se obrate za pomoc.
    Prvencija je najbolji lek.

katarina
    Član
    katarina

😯 i moja reakcija na post..deset meseci nije nasla za shodno da dete odvede kod zubara 😯 pa sad ce joj biti jos gore uh uh kakvo razmisljanje..tu ste ti i tvoj muz krivi i niko drugi!
    Mi smo krenuli sa pranjem zubica od kako su izasli znaci sa nekih 6 meseci ujutru i uvece ..stvorili smo takvu naviku da i dan danas a 7 joj je god svaki dan svojevoljno pere zube…u pocetku uz igru a onda je postao ritual..Kod pedijatra redovno na kontrole a ne samoo kad je bolesna tako i kod zubara …
    Sa svojih 7 god nijedna tackica a kamoli karijes! E to je moja zasluga i ponosim se time jer ko sto kazu;“ogledlo zene je muz i deca“ Dzaba meni da se ja sredim i namirisem a deca i muz kako hoce..biloo bi me sramota 😳

srecna mama

cinculin – 1/11/2010 14:37 Zdravo svima, ja sam mama 20-mjesecne djevojcice koja je istraumirana od doktora (vec dva puta lezala u bolnici, a i sam odlazak na redovno vakcinisanje kod nas je nocna mora)..Kako vidi bijeli mantil ili nesto sto je podsjeti na ‘bocu i doktorice, dijete pretrne… Zato je i vodim kod doktora samo kad moram (kod nas ne postoji preventivni odlazak)..Stedim je trauma koliko god mogu..No…vec sa nekih 10-ak mjeseci primijetila sam da su joj gornje dvojke pocele da crne…U medjuvremenu je jedna potpuno ‘izjedena’, a i druga je na tom putu…Gornje jedinice u zadnjih 3-4 mjeseca pri vrhu imaju bijeli sloj (znam da je pocetak karijesa).. Prijatelji mi kazu da je za sve kriva kombinacija antibiotika i sirupa za obaranje temperature koje je primila kad je imala 10 i 18 mjeseci, no mislim da je kod nje zapravo los kvalitet mlijecnih zuba…Rijetko kad je pila iz bocice, cuclu nikad nije koristila, sokice pije iskljucivo od cijedjenog voca, a u toku dana pojede 1-2 kockice cokolade, zubice peremo cetkicom i vodom (i to rijetko, kad uspijem da je privolim), ali malecka i dalje sisa… Citala sam da i to moze biti uzrok stvaranja karijesa. Ono sto me interesuje je…postoji li neki nacin da bez odlaska kod zubara sprijecim njegovo sirenje ili bar ublazim…Na forumu sam procitala da djeci neke majke daju tabletice fluora i uglavnom su sva djeca isla ili preventivno ili kad su morala kod zubara…Moju plasljivicu ne mogu zamisliti na zubarskoj stolici…

Uh, kakva steta :(Moram se sloziti sa Njami i sa Katarinom, greska je iskljucivo vasa, i nazalost dete trpi posledice 🙁 🙁 Moj sin nije hteo da vidi cetkicu za zube, i onda smo objasnjavali da mora pere zube, da ima lepu slicicu na cetkici…Sad smo dosli do toga da peremo zube posle svakog obroka i to vrlo rado.Ne voli ni dr , ali sva deca idu kod doktorke., ona je jedna dobra geta koja ga samo malo poslusa telefonom, citaj stetoskop..Ona zove dedu da mu kaze da cemo doci kod njega, ona nije opasna…Postoji jako puno nacina,isli ste linijom manjeg otopra, znate li da se karijes kojse stvori kod mlecnih zubica prenosi na stalne?

Moj savet je da promenite taktiku, objasnjavajte detetu ad mora da pere zubice, da ne sme da jede puno slatkog jer ce joj propasti zubici, bice ruzna….Doktorka je dobra teta, nemozete ceo zivot bezati od neceg sto se ona plasi, moj rodjak nije voleo skolu, kao mali sa 7 godina , sacuvaj Boze, a sad je inzenjer…Sta bi bilo da nije isao u skolu nikada ❓

nakica
    Član
    nakica

Jeste, srecna mama, doktorka je dobra teta! :)) ne bih ja bila-ja, kad’ se ne bih salila, iako nije za salu…E, sada, da ne bi cinculin zazalila sto je postavila pitanje, mislim da je dobro sto je to uradila, jer se nadam da ce sva tri predhodna posta biti odlican savet za nju…Svi mi gresimo u nekim stvarima i u nekim trenucima, ali kada su deca u pitanju, moramo biti jaki, jer to dugujemo svojoj deci i odgovorni smo za njih…Cirkularni karijes (sam naziv govori) vrlo brzo zahvata sve zube, pa se nadam da se to vec nije desilo i da bar nesto moze da se spasi, sto uopste nije zanemarljivo…Cinculin, mozes da popustis ponekada detetu kada zeli malo duze da ostane uvece sa tobom, npr. ali kada je u pitanju zdravlje, tu nema kompromisa, vec samo treba naci sto bezbolniji nacin da se odrati to sto mora da se odradi pre ili kasnije, a bolje je pre…Nemoj da ides linijom manjeg otpora, jer nema drugog nacina osim odlaska stomatologu, za resavanj evaseg problema…Kako je naucis sada da brine o svom zdravlju, takav odnos ce prema njemu imati citavog zivota..Pozdrav za vas dve i nadam se da vec sutra kreces u akciju 🙂

JasnaMK
    Član
    JasnaMK

Hmmm evo u ovaj kontekst da iznesem svoje isakustvo. Ono od cega sam se uvek plasila su pokvarene i;i polomljene zube kod malu decu. Znaci to mi takva fobija sto kad mi dete padne ne gledam dali je polomio glavu vec prvo gledam zube 🙂 Poceli smo da ih cetkamo jos sa 9 meseci kad su izasli prvi zubi. Voli to da radi i zna da prvo mama treba da mu opere zube a posle moze da produzi sam (jer je amli da to dobro radi sam). Na prvu kontrolu smo otisli kad su izrasle petice. Iskreno dobro je reagovao na prvi susret stomatologu sto je mene jako iznenadilo. vala bogu sve je bilo u redu i samo mu oremackala zube nekim rastvorom koji cuva zube od karijesa. Ibedila ga da je to parfem koji se stavlja na zube da bi lepo mirisale 🙂 pao je na fintu/ E kad smo otisli drugi out pre mesec danam primetila je da na jednu peticu ima jedna mala mala tackica (kao pocetak karijesa). Insistirala sam da odma to sredi. Samo sto je ukljucila onu masinu (od koju i mene srce zastaje) pocelo je vristanje i otimanje. Nisu pomogle objasnjenja niti ubedjivanja da to ne boli, da moramo to da uradimo da bi zubici ostali lepi. Nista. Stomatolog mi rekla da nece upaliti nista jer jednostavno je mali da bi shvatio. I onda u jednom trenutku sam rekla sebi, moras biti jaka i da ucinis ono sto je najbolje za njega. Mozda cete reci da sam uzasna majka ali drzala sam ga sa silom dok mu stomatolog radila zub. Vristao i otimao se ali sam ga jako stisla u krilo i drzala jako da ne mrda. Vristao kao da ga kolju. Znam, mozda sam uzasna ali osetila sam da moram to da uradim. E kad je sve bilo gotovo onda je svima u cekalni pokazao da je dobio prvu plombu, pa kuci se svima hvalio i rekao je da uopste nije bolelo. O boze, a ja se potila i borila sam se sa njega ko budala! Tako da svako ima svoju taktiku. Praktikujem da sve lepo objasnim detetu ali uvek imam na umu da je moje dete jako tvrdoglavo i jednostavno u neke situacije jebiga mora pre silom nego milom. Uzasna sam zar ne?

sandrabgd
    Član
    sandrabgd

Složiću se sa svim postovima.Pravac dete kod zubara.
    Sama kažeš da gledaš da je zaštitiš od trauma itd,pa sad samo zamisli kakva bi joj trauma bila
    kad ode kod zubara jer je boli zubić i na to sve da joj zubar popravlja?Užas,zar ne?

Moje dete nekad hoće da me pusti da perem mu zube,a nekad ne,ali kad neće ja ga ščepam,
    stavim da legne na krevet,držim čvrsto i perem.Šta ću,mora tako.

Ako mi je ikad nešto bilo odvratno to je kad vidim malu decu sa cirkularnim karijesom.

marmit
    Član
    marmit

Uh, od mog brata starija devojčica ima cirkularni karijer i baš gorzno izgleda, ali izgleda da će i mlađa imati, da je i njoj krenulo. E sad, one su potpuno drugačije, ova starija je dugo pila sokove i još koristi flašicu, dok mlađa uopšte ne pije sokove, a flašicu slabo koristi. Mislim da je ipak to pitanje genetike.
    Ali da, naravno, treba odmah otići zubaru. Mi još mališu nismo vodili, eto prvog koraka ka neodgovornosti, ali ja, jednostavno, mrzim zubare!

nakica
    Član
    nakica

marmit, jel mrzis zubare ili odlaske zubaru? 🙂

anita75love
    Učesnik
    anita75love

Draga Cinculin, jeste da si dobila kritike najstrašnije i nadam se da se zbog toga nećeš naljutiti….moram priznati da kad neko traži pomoć ovakve kritike nisu najdiplomatskiji način da se nešto kaže (sad kad pola forumašica koje me bolje poznaju pročitaju da ja pričam o diplomatiji i taktu ima da :sok: -ali jedna je stvar kad nemate takta kod neke rasprave koja se vodi oko neke kvazi teme i nečijeg shvatanja „svemira“ a sasvim druga kad neko traži pomoć za svoj problem…..).
    Jedino bih volela da imaš na umu najbolje namere i činjenicu da je ma koliko ti se ne sviđao način na koji su ti neke stvari predočene-u njima ima istine!
    Naime-da pokušam da odgovorim na tvoja pitanja direktno bez iznošenja mog ličnog stava o bilo čemu:
    1. ne postoji način da da bez odlaska kod zubara izlečiš već nastale promene na zubima……karijes jednom stvoren ima tendenciju napredovanja pa makar držala najveću moguću higijenu zuba (znači taman da ih pereš 20 puta na dan i „zalivaš“ fluorom non stop)-ovo iz razloga jer je kod karijesnih zuba gleđ koja štiti zube od bakterija uništena a u ustima nikad ne može postojati „sterilna“ sredina.
    2. Naravno da higijena može i hoće da uspori napredovanje karijesa u odnosu na to koliko bi napredovao da se oni ne peru……a takođe će da spreči stvaranje istog na zdravim zubima. Ovo znači da NEMA IZGOVORA DA ZA NEPRANJE ZUBA! Znači četkica u usta najmanje 2 puta na dan, poželjno i češće ali to je minimum-nema kad je nahvataš! Ovo je obavezno! Draće se u početku ali će vremenom popustiti jer će uvideti da joj nema druge!
    3. Pasta za zube kod tako malog deteta nije ni poželjna jer ona ne znaju da pljuju pa je veća šteta od svakodnevnog gutanja paste nego korist od iste! Ali čim nauči da pljuje poželjno bi bilo prati zube sa pastom!
    4. Preparati fluora su sumnjivog i neproverenog dejstva na stvaranje karijesa. Neki se kunu u njega a neki ga itekako osporavaju! Ti moraš sama doneti tu odluku pa se malo informiši! Ja lično nisam za preparate fluora a naročito ne kod male dece baš iz razloga što oni ako i deluju, deluju samo ako se nanose lokalno-a kao što rekoh mala deca gutaju! Postoje dokazi o štetnosti fluora kad se unose u organizam odn.kada se piju, pa ti takve preparate ne bih preporučila. Možeš probati sa lokalnim nanošenjem praparata fluora kod stomatologa tzv.fluorizaciju zuba.
    5. Jedini način da izlečiš već pocrnele zube što je znak da je karijes uznapredovao je odlazak kod zubara odn. uklanjanje karijesa i plombiranje. Ovo uradite što pre jer iako mlečni zubi bole manje nego stalni mogu se stvoriti fistule-gnojne kese koje mogu oštetiti srce i zglobove ako karijes još uznapreduje. Takođe je tačno da ako je mlečni zub toliko kvaran da može oštetiti i stalan zub u nastanku jer stalni zubi kreću sa svojim formiranjem ispod mlečnog zuba znatno pre nego što mlečni zub ispadne.
    6. Pokušaj da privoliš dete milom-neće ništa biti ako ne popravite te dvojke narednih 10 dana-za to vreme joj pričaj o zubaru, odvedi je par puta na preventivni pregled i upoznavanje sa zubarem gde joj ništa neće raditi i onda krenite u akciju!
    Ako je dete takvo da nažalost ništa ne pomogne a to se može desiti jer je premala da razume neke stvari onda preostaje samo sila-ali veruj to je jedini način! I biće prekasno da čekaš još godinu dana da ona počne da shvata neke stvari ili još 2 da bude dovoljno zrela da voljno sarađuje!
    7. Moguće je da su za loš kvalitet zuba dodatno krivi i genetika i antibiotici kao i sisanje ali ništa ne umanjuje činjenicu da je pranje kao prevencija istog neophodno kao i lečenje već pokvarenih zuba!
    I na kraju želim vam sve najbolje i zaista pokušaj da sprovedeš sve navedeno u delo i videćeš kako će se stvari popraviti i kao dete neće imati više problema sa zubima!
    :-*

nakica
    Član
    nakica

Anita, jesi majstor u duzini postova, to uvek (skoro uvek) pomislim kada vidim tvoj post, ali si majstor i u onome sto pises…sve si rekla ovim postom, u pravu si sto se nasih kritika tice, jesu malo prenagljene, ali sa druge strane, cinculin je odrasla osoba, pa se nadam da nam nece zameriti i da ce sve shvatiti samo kao dobronameran savet…

njamiii
    Član
    njamiii

Anita, ti uvek moras kontru 😆
    Salu na stranu, moj post neka je i grublji, sta vise citam ga sad i mislim da je trebao da bude i zesci. Treba da dobije ostre komentare, svakako ostrije od onih koje je dobila zena koja se na vec nekoj tamo temi zalila na muza i njegove roditelje.
    99% stvari koje smo sad mi ovde nazvrljavi sigurna sam da Cinculin vec zna, jer nema osobe koja se nije susrela sa karijesom, i pored tog svog znanja ona je dozvolila (i idalje dozvoljava jer se za pomoc nije obratila stomatologu nego zenama/majkama na forumu) da se situacija pogorsava. Ona problem kod svog deteta nije primetila pre 2,3 nedelje, mesec dana, vec pre skoro godinu dana i idalje nije odlucna u tome da po svaku cenu dete mora kod zubara. A to sto u najmanju ruku dete sutra nece imati nijednu normalnu fotku iz detinjstva, nego ce na svakoj imati krnjave zube, nikom nista.
    Detetovo zdravlje je u njenim rukama i ona svesno „bezi sa casa“ jer joj je lakse da ide linijom manjeg otpora. Ne mogu nikako sve ovo da kazem na pitomiji nacin, mislim da treba da dobije samar (figurativno) i da je neko dobro istrese iz gaca da bi se trgla, jer post onako kako ga je ona sastavila zvuci vrlo neozbiljno.
    Ja mogu sutra da dozvolim da mi poispadaju svi zubi, jer to su moji zubi, ali detetovi zubi nisu moji i moja obaveza i odgovornost kao roditelja je da ucinim sve sto mogu da mu potraju ceo zivot i da sa njima ode Bogu na istinu (ili sa bar dobrim delom).
    Podvlacim jos jednom da nemam losu nameri, niti zelju da ikoga osudjujem, ali smatram da je vrag odneo salu i da mora podhitno da se reaguje, a u takvim situacijama nema ni mesta ni vremena za cinculiranje, titranje i prenemaganje.

srecna mama

Samo da pitam nesto, izvinite sto cu biti malo sebicna, kada operete detetu zubice pastom, koji je ls.korak?Ja mom dajem da pije vodu, ali neki put odbije, jednostavno dete nece vodu, kako izlazite na kraj sa ispirinjem nakon pranja?

katarina
    Član
    katarina

Anita kazes grugo smo pisale…Hmm postavila je temu na forumu gde svako ima pravo na svoje misljenje,morala je ocekivati i ovakvu reakciju jer je stvarno nemarljiva,neodgovorna za svoje dete..pa necu joj valjda reci: „nisi isla dobro ajt sad polako spremi dete idi“!!!
    Moje se dete ne plasi doktora nikad nije (mozd zato sto je i mene vidjala u belom mantilu)pa joj je normalno..opet kazem roditelji su ti koji treba objasniti i nauciti zdravstvenoj kulturi ,odlazak pedijatru,zubaru …

sto se ispiranja usta tice ovde postoje paste za svaki uzrast:za prve zubice,za do 3 god itd sa razlicitim ukusima koje nisu stetne i ako se progutaju ,naravno da bi bilo dobro da ispljune al ako ne ume nije strasno…Pocetak pranja zuba kod male dece je kroz igru dajte njima da sami (bez paste ) peru zube dok im vi pokazujete…

cipelica
    Član
    cipelica

Cinculin,samo polako i pribrano.Detetu su vec vidljive promene na zubima,trazis pomoc na ovaj nacin,sto znaci da vec reagujes na nastalu situlaciju,ali isto tako moras ici i pet stepenika dalje.Ako se dete puno boji doktora,belih mantila i svega onoga sto stvara odbojnost od lekarskih ustanova,moras pronaci nacin da detetu shodno njegovom shvatanju objasnis da su to samo ljudi koji nam pomazu,da i oni kuci imaju bebe,decu,kucne ljubimce.U moru igracaka koje su na trzistu,ima i edukativnih,ali ne toliko komercijalizovanih kao na primer neke figurice,lutkice itd.Medju njima je i lekarski kofer-da ga tako nazovem.Tu imas mali simpatican beli mantilic,toplomer,flastere sa motivima i jos sitnica.Bilo bi dobro da to ima i da se na taj nacin kroz igru dete oslobodi one praznine i negativnih misli o terminu lekar…U svakom slucaju,nemoj vise odlagati posete istima.Kao sto su devojke iznad pisale,moramo kao roditelji da naucimo decu na neka osnovna pravila postovanja higijene sebe i oko sebe.Pozdrav i da zubici budu sto pre pregledani i izleceni.

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 98 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.