Roditelj Portal – Trudnoća, beba, roditelj Forumi PORODICA Posao i Finansije Krediti-nužno zlo, za ili protiv

Ova tema sadrži 154 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  MilicaCale 8 godine, 1 mesec ranije.

Gledanje 16 članaka - 16 do 30 (od 155 ukupno)

Krediti-nužno zlo, za ili protiv

• Misteri
    Član
    Misteri

Bokicca – 25/3/2008 15:34
    Stedimo za stan,mozda ce proci i godine dok ga ne kupimo ali kad ga kupimo bar necu nikome da dugujem.

Vidiš Bokice, ne dijelim tvoje mišljenje vezano za stan. Mislim da je jako bitno riješiti stambeno pitanje na početku braka, pa ako se nema keša bolje kredit nego zajednica. Ovo govorim upravo iz razloga što sam živjela sa roditeljima mm na početku braka, srećom ne dugo, ali dovoljno da uvidim sve nepovoljnosti koje takav život nosi sa sobom. Da me se pogrešno ne shvati, nisam imala nikakvih problema sa njima. Naprotiv, to su divni i dobri ljudi ali jedino kada živi sam, čovjek je samo svoj.

Bojana I Anja

Slazem se Mistery da je veoma vazno da se resi stambeno pitanje na pocetku braka,ali nisam navikla da nekome nesto dugujem.
    Mi zivimo u velikoj zajednici ali imamo svoj deo kuce gde nas niko ne uznemirava.

Angel
    Član
    Angel

Bokicca – 25/3/2008 15:34

I ja sam protiv kredita.
    Ni mm ni ja ne volimo ni u minus da udjemo i volim sve obaveze na vreme da izmirim.
    Stedimo za stan,mozda ce proci i godine dok ga ne kupimo ali kad ga kupimo bar necu nikome da dugujem.

Amin sestro! Drzim vam fige da sto pre kupite stan! :bravo: :bravo: :bravo:

Misteri
    Član
    Misteri

Bokicca – 25/3/2008 18:41

Slazem se Mistery da je veoma vazno da se resi stambeno pitanje na pocetku braka,ali nisam navikla da nekome nesto dugujem.
    Mi zivimo u velikoj zajednici ali imamo svoj deo kuce gde nas niko ne uznemirava.

Bokice ni nas niko nije uznemiravao i imali smo svoj dio stambenog prostora ali smo željeli da se što prije osamostalimo i živimo odvojeni i od moje i od njegove porodice. Ali ako neko želi ili mora da živi drugačije to je potpuno ok.

Ni ja nisam navikla da nekome dugujem ali što se kredita tiče, ja se njegovim korištenjem ne osjećam kao da nekome nešto dugujem u onom klasičnom smislu (npr. kada se pozajmi novac od rodbine ili prijatelja). Za mene je banka ustanova koja mi pruža usluge koje mi trebaju a ne osoba kojoj dugujem. Kada smo se odlučili za stambeni kredit rezonovali smo da nam je bolje da dajemo ratu za kredit nego da plaćamo kiriju ili da čekamo da skupimo novac za kuću, koji bi realno teško uštedili.

Hanan
    Član
    Hanan

Protiv kredita sam 100% nisam ga nikad uzela. Radije bi pozajmila novac od nekog ako je prijeko potreban, nedo Bog bolest…a sve ostalo moze da saceka.Nikad ne bih pozjamila novac npr.za auto ili neke slicne stvari. Sreca pa kod nas za stanove postoji opcija kod firmi koje prodaju da stanujes u stanu i odplacujes ga, bez kamate, dodje kao kirija, a poslije izvjesnog vremena je tvoj.

Bokice vama zelim da sto prije ustedite i kupite stan.

Uvijek sam se pitala zasto ljudi ne ustede pa tek onda kupe, nego to kupe pa vracaj sa kamatom…po meni dodje na isto samo sto bi na moj nacin to izgledalo jeftinije a malo kasnije bi dobili tu stvar…Mozda nisam upravu, ali ja bih tako, i tako radim.

May05
    Član
    May05

Mi smo digli kredit da bi kupili auto,bili smo skoro godinu dana bez auta(nase staro se pokvarilo),uvijek moras moliti nekog da ti da auto da bi otisao negdje,nije ni to problem ali mi je najgore kad trebam na odmor da idem,pa da cekam da li ce se neko smilovati da mi da auto da odem da vidim svoje,zbog toga smo digli pola kredit a pola posudili od djevera,njega smo isplatili prije godinu dana,a do sedece godine tj tacno jos godinu dana moram da vracam kredit banci.
    sto se tice stana,ako budem cekala da skupim pare necu ga nikad kupiti,sad samo za kiriju,struju i grijanje dajem 620 eura,a gdje su ostali izdaci,mm sam radi,ja ne radim,ako bi kupila neki stan od 80-90m2 treba mi oko 100 000 eura,i tad samo kredit dolazi u obzir.

Srcka
    Član
    Srcka

Mistery, i nasa je slicna situacija.

Ja od kada sam upisala studije zivim privatno, mm je iz Nisa ali njegovi zive u malom stanu od 35 m2, i mi smo svi ziveli oko 6 meseci tamo, da poludis, presli smo posle u garsonjeru, pa evo sada u veci stan, ali gazda je prodao stan i dao nam je foru mesec ipo dana da se iselimo. Uzas!!! U medjuvremenu, definitivno smo se dogovorili da uzmemo stambeni kredit, sada gledamo stanove ali opet dok ne kupimo do kraja aprila moramo da se iselimo privremeno u neki opet stan dok nam se ne odobri kredit. Stvarno je kredit nuzno zlo, barem za nas.

Malo sam off topic, ali da bih vam samo pojasnila malo situaciju. Kredit nam je jedino resenje, zivim privatno vec 13 godina, uzas nad uzasima, jeste da su kamate strasne, ali brate neces se plasiti da te neko ne istera iz stana kad mu se cefne…Mislim, sigurno me razumeju oni koji zive privato…

Za ostale kredite sam protiv, ali ako je coveku to jedini spas, onda se mora, sta cemo drugo 🙁 🙁 🙁

gorana
    Član
    gorana

Sto se mene tice,da sam podstanar,verovatno bih uzela kredit jer bolje da otplacujem svoj stan nego nekome mesecno da placam koriscene.
    U svakom drugom slucaju kredit NE.Naucila sam da ono sto nemam bez toga i mogu.
    Ne volim takodje da mi nesto visi nad glavom,a to bi u ovom slucaju bila mesecna rata.
    Druga stvar,nemam apsoplutno poverenja u banke i u to da je neko MENI na usluzi.Kako da ne,samo gledaju kako da te ukopaju sa kamatom.
    Hocu da mirno spavam!

Misteri
    Član
    Misteri

Svaka čast onome ko na ovom vaktu nešto može uštediti. Zaista se divim ljudima koji to mogu!
    Međutim, realno situacija u BIH je jako teška, a plate su dovoljne za preživljavanje od 1. do 1, a nerjetko i manje od toga, tako da većina ljudi teško može skupiti neki veći novčani iznos za relativno kratak period. Činjenica je da kredit nije najidealnije rješenje, i uopšte ga ne propagiram, pogotovo zbog visokih kamata, ali nekada je to jedini izlaz. Eto ja nemam od koga pozajmiti novac, nisam dobila nikakvo nasljedstvo, i sada bih trebala skupljati pared jedno 20 godina da kupim stan, ili kuću, a dotada živjeti u 30 kvadrata tuđeg prostora (zajedno sa cijelom svojom porodicom jer ne planiram ostati na jednom djetetu) samo zato da ne bih uzimala kredit. To mi malo suludo zvuči :> Ista situacija je za auto, dok se za druge stvari baš i ne slažem…

Misteri
    Član
    Misteri

Srcka potpuno te razumijem, bila sam i podstanar 🙂
    Gorana, tačno je kada imaš kredit, osjećaš se kao da ti nešto visi nad glavom. Zato ih treba pametno uzimati. Po meni, isplate se samo kada je u pitanju stan, auto ili možda ulaganje u neki posao…

teana
    Član
    teana

Definitivno protiv, ali mislim da ako neko placa kiriju onda je bolje da placa ratu za stan.

jelenaorg
    Član
    jelenaorg

nama je to zlo zaista nuzno posto jos nismo u predi i realizaciji istog ako imate dobar savet recite, uskoro ce mo konkurisati za stan!

maga
    Član
    maga

jelenaorg – 26/3/2008 10:15

nama je to zlo zaista nuzno posto jos nismo u predi i realizaciji istog ako imate dobar savet recite, uskoro ce mo konkurisati za stan!

Ako ti kazem da cete lakse naci stan koji vam odgovara, a da ce vas vreme oko papiroligije kredita kostati stostruko vise zivaca i vremena nego pronalazenje stana, da li ces mi verovati?

kao prvo- ne veruj credit offices-ima; lazu kao psi-prvo sve moze, a kad krenes u proceduru tada se ispostavi da mnoge stvar i ne mogu bas
    – proveri koje banke naplacuju interkalarnu kamatu, a koje ne
    – subvencija? NOCNA MORA, sve glupace koje rade u KNOSK-u, a tamo su dospele preko debele veze treba :batina:
    – Kredit indexiran u CHF ne preporucujem na duze staze
    Ali sve to naravno dodju kao slatke muke kada pocnes da sredjujes svoj stan :alkoholicari: :alkoholicari:

JecaN
    Član
    JecaN

Mi smo relativno brzo prikupili svu dokumentaciju potrebnu za stambeni kredit sa subvencijom (nekih 2 nedelje). Sve smo poslali 20.03. centralnoj banci u BG-u. Problem je sada NKOSK, i kvar kako kažu softvera. Čekamo popravku istog i realizaciju kredita.
    Mene zanima da li je neka od vas uzela ovaj model kredita sa subvencijom, i koliko se čekalo na odobrenje ?

maga
    Član
    maga

Mi smo ga uzeli, to je bila nocna mora sa njima, trazili su nam neku dodatnu dokumentaciju, mi im posaljemo, cujemo se sa nekom zenskom tamo, pitamo jel to ono sto ste trazili? Ona kaze -jeste. OK. Zove posle 5 dana, e nije to to, treba drugacije nesto, posaljemo to drugacije, jel sad ok? Jeste. Posle 5 dana e nije….I tako smo se vrteli u krug, dok se ja na kraju nisam cula sa nekim sefom njihovim koji mi je lepo objasnio sta treba, u kakvoj formi treba da bude napisano i onda smo zavrsili papirologiju za dan. Uz to, upalo nam je i ono formiranje vlade, pa obustava subvencioniranih kredita….Kazem, oni su nam bili najveca nocna mora :batina:

Gledanje 16 članaka - 16 do 30 (od 155 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.