Ova tema sadrži 182 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  smehuljica 5 godine, 1 mesec ranije.

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 183 ukupno)

Macina trava-Marrubbium vulgare

• dusica81
    Član
    dusica81

Opis biljke: ocajnica, macina trava ili tetrljan trajna je biljka uspravne i dlakave stabljike visine 30 do 40 cm, Sto raste iz vretenastog korena. Listovi su srebrno-beli, pokriveni gustim belim dlakama. Cvetovi su beli i zbijeni u male gomilice bez peteljki. Ima oblik klasa..Uobicajena biljka srednje i severne Evrope. Bere se biljka u cvatu, bez korena. Spada u najstarije lekovite biljke, koje su u upotrebi jos od vremena Egipta. Usprkos tome nije mnogo istrazivana, odnosno nema mnogo
    naucnih dokaza o njenoj delotvornosti. Ocajnica je dugovecna, do 60 cm visoka, vrlo dlakava zeljasta
    biljka.
    Lekoviti deo biljke: za lek sabire se cela biljka za vreme cvatnje. Su?i se u hladu.

Lekovito delovanje: ocajnica ili tetrljan jedna je od prvorazrednih lekovitih biljaka za lecenje plucnih bolesti, stanja nakon gripe, pocetnog stadijuma tuberkuloze i groznicavih stanja. Uspesno se koristi u lecenju bolesti zivaca, katara disajnih organa, kaslja, katara zeluca, zutice i zenskih bolesti. Takodje od davnina koristi za neplodnost kod zena …kako samo ime kaze Ocajnica ..za zene koje zele da postanu majke , ova biljka moze da pomogne. Oduvek se koristila za normalizovanje menstruacije i samog ciklusa, odnosno uravnotezenje hormona. Macinom travom – Ocajnica – Marrubium vulgare , lekovitom biljkom kojom se zene tradicionalno lece od neplodnosti. Od ove trave spravlja se caj, koji kako „narodni recept“ savetuje, treba piti tri puta dnevno po vinsku casu u vreme kad zena zeli da zatrudni.
    Ko je probao neka pise…

Bonita
    Član
    Bonita

Nisam jos probala, razmisljam da prodje i ovaj mesec,pa da pocnem sledeceg od prvog dana ciklusa…Citala sam da je nekima pomogao da ugledaju pozitivan rezultat 🙂

Da li ima jos neko ko je pio ovaj caj i kakava su iskustva? 😉

Dusice super je tema :cvecko:

dusica81
    Član
    dusica81

Hvala na :cvecko: . Kao sto sam obecala, javljam tebi a i ostalim djevojkama da je onaj gorki i „ne gorki“ caj, jedna te ista stvar. Poenta je samo u tome koliko vremena ce stajati prije nego se procijedi. Ja sam obicno ostavljala 5-10 min a danas sam prema uputstvu ostavila 2 sata i mogu ti reci da je gorak ko čemer!!! Razgovarala sam sa mamom a pitala i tetku i one su mi isto rekle da nije bitno da li stoji 10 min ili 2 sata, caj je svakako efikasan, samo sto ne djeluje isto na svakoga. Nekome su potrebna tri mjeseca a nekoga za 1 mjesec doceka +
    ;] Vrijedi pokusati…

Iva&Lule
    Član
    Iva&Lule

devojke ja vam zelim sve najbolje i da vam macina trava pomogne :-* ;] :bravo: :cvecko:

kalet
    Član
    kalet

I ja se pridruzujem zeljama, da vam pomogne i uskoro da nas obradujete lepim vestima.

Maki
    Član
    Maki

I ja se takođe pridružujem željama da da vam macina trava pomogne. Trave i čajevi mogu mnogo da pomognu u lečenjima raznih bolesti, vredi pokušati.

…danijela…

i od mene sve najbolje zelje i da sve zatrudnite vrlo,vrlo brzo :HAG:

Bonita
    Član
    Bonita

Hvala svima na lepim zeljama….
    Draga Dusice kako ti ide ispijanje caja,jer podnosljiv ukus,koliko puta dnevno ga pijes? 😉

Ja ti se pridruzujem najverovatnije sledeceg ciklusa,pocevsi od prvog DC
    Nek nam je sa srecom…
    :love:

dusica81
    Član
    dusica81

Ujutro kad ustanem, skuham 1l caja i spremim u termosicu i pijem tokom dana. Pomijesala sam sa vrkutom i ostavim 5-10 min da odstoji pa procijedim a uvece pred spavanje skuham samo macinu ostavim 2 sata (kako pise u uputstvu) pa zagrijem, zasladim sa medom i popijem pa odmah u krevet. Moja tetka je pila samo 1x dnevno pred spavanje i odmah je isla na spavanje, fino bi se utoplila i nije ustajala do ujutro i tako 40 dana…
    Smijesno, ali ja sam to tek skoro saznala 😆 , kada sam sebi kupila caj i rekla mami pa mi je ona ispricala pomocu cega se rodila moja sestra Dijana (25)…Znala sam da je teka u 40-oj rodila ali nisam imala pojma da su joj prije toga rekli da je kasno za nju i da nece moci imati djece.
    A sada ima dvoje odrasle djece od 25 i 24 godine :bravo:
    Eto i ja se trudim i nadam i cekam…Pijem vec 6-i dan i vec sam se navikla…
    Kafu sam smanjila na 1 soljicu dnevno, cigarete ostavila prije mjesec dana i pocela da pijem Prenatal.
    Kako si ti? :-*

Bonita
    Član
    Bonita

:bravo: Dusice,samo napred…ako primetis neke promene ,izvestavaj! :zvezda:
    Drzim ti fige!
    Jesi li to pomesala vrkutu i macinu travu i od te mesavine pravis caj ili ih kuvas odvojeno?
    Jedva cekam i ja da pocnem da pijem ,bas sam optimisticna u pogledu toga,mozda zvuci bezveze,ali ako nista drugo bar sam psihicki nekako rasterecena i opustena :strikam:
    Pozdrav! :-*

dusica81
    Član
    dusica81

U toku dana pijem mjesavinu a uvece pred spavanje samo macinu travu. Sve mi je odvratnije i odvratnije… 🙁
    Moram izdrzati. Pokusacu ovaj mjesec pa da vidimo. Trudim se da budem sto opustenija.
    Javicu se ja jos. :-*

Bonita
    Član
    Bonita

Samo misli na bebu i izguraces to :love:
    Verujem da je odvratnog ukusa,ali mozda se i navikne organizam posle nekog vremena pa mu to dodje kao poslastica :> Mozda je treba piti naiskap,a ne gutljaj po gutljaj.. :neznam:
    U svkom slucaju gledaj da si sto opustenija :-*

ziwanshi
    Član
    ziwanshi

Cao Dusice kako napredujes sa ispijanjem caja ili vec ima nesto novo?
    Ja jos uvek nemogu da ga nadjem u Bg pa ako znas gde ga ima javi mi da i ja pocnem da ga pijem,trenutno koristim caj od persuna i zalfije!Koji ti je to caj od vrkuta i zasta on sluzi???Malo sam zbunjena racunala sam plodne dane ali svi rezultati izracunavanja su razliciti,no dobro ja jos malo krecem u akciju pa sta mi Bog da!!! Cula sam isto da se posle odnosa netreba tusirati,vec staviti jastuk ispod guze i podic noge gore i na sloniti ih uz zid naprimer i tako 20-30 minuta!!!!!!
    Neka nam je Bog upomoc i svima zelim od srca puno srece!!!!!!!!!!!!!! :caos:
    P.S.ako neko zna jos nesto neka nam pise sto vise o tome :kucam:

dusica81
    Član
    dusica81

Cao ljupka, cajeve potrazi u apotekama. Ima ih sigurno. Macinu travu pijem povremeno a uglavom pijem vrkutu. Radove na bebi sam stopirala neko vrijeme jer imam drugih zdravstvenih problema. O vrkuti sam ti pronasla ovaj tekst:
    VRKUTA
    Drugi nazivi: gospin plašt, virak.
    Latinski naziv:Alchemilla vulgaris .
    Eng – Lady’s Mantle
    Opis biljke: Sam narodni naziv govori da je velika pomoc ženama – skoro da se ne može nabrojati za šta je sve lekovita. Ipak treba istaci najvažnije: vrkuta leci pojacani sekret, bolne menstruacije, koje i reguliše, a pospešuje i olakšava porodjaj. Pomaže kako u klimaktericnim, tako i u pubertetskim smetnjama (za ove zadnje pije se caj od vrkute i hajducke trave, u razmeri 1:1).Nesmeju je uzimati oni koji boluju na zuc ili imaju gastro probleme.
    Stanište: raste divlje, po kamenitim i neplodnim
    mestima, a uzgaja se i u vrtovima.
    Lekoviti deo biljke: za lek se pre cvatnje skupljaju listovi i mlade grancice
    Lekovito delovanje: Ona skuplja i zateže tkivo, potpomaže izbacivanje vode iz organizma, jaca srcani mišic, leci upale, cireve, cak i ako su zapušteni. Kod slabunjave dece – i odraslih -deluje protiv mišicne slabosti i slabosti udova. Vrkuta jaca i na taj nacin što deluje protiv malokrvnosti. Kod žena koje se teško poradjaju leci slabost materice, a zaštita je i od pobacaja. Bilo bi poželjno da svaka buduca majka od treceg meseca trudnoce pije caj od ove biljke. Kad se pomeša sa hocu-necu travom (Capsella bursa-pastoris) vrkuta predstavlja univerzalan lek protiv svih ženskih bolesti, cak i protiv ispadanja materice. U tim slucajevima pije se caj od sveže ubrane vrkute, i to cetiri puta na dan, ali gutljaj po gutljaj. U isto vreme treba masirati te delove tinkturom od pomenute hocu-necu trave (Capsella bursa-pastoris). Utrljavanje se vrši odozdo na gore. Dobro je da se terapija dopuni kupkom od hajducke trave, koja se pravi od 100 gr ove biljke i upražnjava 3 puta nedeljno. (Ista kupka se može koristiti dva puta)..
    Poznavaoci kazu da „Dve trecine ginekoloških operacija bilo bi nepotrebno ako bi na vreme i to u dužem periodu pacijentkinje uzimale gospin plašt, ona leci sve bolesti donjeg dela tela, upale, gnojnice, cireve i prelome. Svaka žena bi posle porodjaja trebalo da pije caj od gospinog plašta. Spolja, smrvljena i kao oblog, ova biljka leci rane, ubode i posekotine… ojacava decu kojoj su, iako se dobro hrane, slabi mišici“. Vrkuta je odlicna i kao sredstvo protiv ugojenosti, dovoljna je kolicina od 2-3 šolje na dan, i vitka linija je obezbedjena.
    Caj: 1 cajna kašicica vrkute prelije se šoljom kljucale vode i ostavi da odstoji 5-10 minuta. Pije se uvek u gutljajima. doza je 2 šolje na dan, a posle porodjaja se pije puno caja prvih 8-10 dana

Puno srece i lijep pozdrav.
    :caos: :caos: :caos:

Koka Loka
    Član
    Koka Loka

Moja mama ju je pila i kaže da je dobra :bravo:

Srećno ženske :klanjam: :cvecko: :klanjam: :cvecko: :klanjam:

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 183 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.