Ova tema sadrži 257 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  jpg 4 godine, 1 mesec ranije.

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 258 ukupno)

"Missed abortion"- iskustva

• taogica
    Član
    taogica

Dok sam bila trudna sa prvim detetom kao i sve trudnice najviše sam strahovala da ne dođe do spontanog pobačaja.Nekako baš kad je žena trudna do nje dolaze sve najgore priče o trudnoći,ali najčešće su svi strahovi neosnovani.Porodila sam se bez problema i rodila najslađu bebu na svetu,zdravu i pravu.Mislila sam drugi put će biti još lakše i lepše.Uprkos svim strahovima uvek se nadamo da se ono što čujemo neće baš nama i dogoditi.Ali činjenica je da spontanih pobačaja ima puno.Nikada nisam ni sanjala da ću jednog dana priželjkivati spontani.

Za termin "Missed abortion" slučajno sam čula neposredno pre nego što sam saznala da sa mojom trudnoćom nešto nije u redu.Moglo bi se reći da je u pitanju neka vrsta ženske intuicije ali ja inače volim da o svemu znam sve pa sam tako nabasala na jednom od stranih foruma na jedan slučaj "Missed"-a .Pročitala i užasnula se sa željom da nikada ne iskusim tako nešto.

Kako sam na prvi pregled otišla jako rano,doktorka mi je savetovala da ponovimo pregled za deset dana.Na prvom pregledu je konstatovala da se vidi mešak koji odgovara starosti trudnoće i to je to.Taj sledeći pregled bio je koban.I nakon deset dana srčana radnja nije registrovana.Uteha mi je bila ta da se mešak povećao,da je postojao embrionalni i žumančani eho,ali na trećem i poslednjem pregledu doktorka je postavila dijagnozu – "Missed abortion".Iz nekog razloga embrion se nije razvijao kako treba.Dok sam iščekivala zakazan termin za prekid trudnoće priželjkivala sam da mi se dogodi spontani i spasi me od intervencije.Kasnije sam saznala od doktorke da bi i u slučaju spontanog morala da uradim intervenciju jer se ona ne praktikuje samo nakon spontanog u prvim nedeljama trudnoće.

Posle pretraživanja interneta uzduž i popreko slične slučajeve sam našla samo na stranim forumima i stranicama.A kod nas ni traga ni glasa o o ovom fenomenu.Kako to obično biva tek kada se nama nešto lično dogodi do nas krenu da stižu slične priče i tada mi je postalo jasno da je "Missed" ne tako retka pojava,a da bude gore pod ovom dijagnozom se vode i slučajevi kada embrion ugine(oprostite na izrazu koristim medincinsku terminoligiju) i nakon uspostavljanja srčane akcije,a pri izostanku spontanog pobačaja tj prevremenog porođaja.

Ja sada znam da je bolje što se sve završilo tako jer očigledno da sa trudnoćom nešto nije bilo u redu.Mnogo gore bi bilo da nešto kasnije nije bilo ok, ali mi je u početku bilo jako teško.Nakon dva ciklusa moćićemo opet da radimo na potomstvu,ali mi je zastrašujuća pomisao da medicina uglavnom nema odgovor na ovaj fenomen.Ne postoji grupa žena koje imaju predispoziciju ili jedan uzrok kojeg se treba čuvati, već samo niz mogućnosti koje bi mogle da budu eventualni uzrok.Kao što su loš genetski materijal u datom trenutku,neki virus koji je proleteo kroz organizam,ili sl.

Nije mi cilj da nekoga plašim i odvraćam od trudnoće,daleko bilo.Mislim da ova tema može mnogo da pomogne onima koji su u strahu ili sumnjaju da im se događa nešto slično kako bi odagnali nepotrebne sumnje kao i da bi žene sa sličnim iskustvom mogle to da podele sa nekim i saznaju nešto više jedna od druge.

Lenka
    Član
    Lenka

Ja mogu da se nadovezem Taogice i mislim da je dobra ideja sto si napisala svoj slucaj.

Moja prica je malo losija od tvoje, ne u smislu da je strasnije bilo meni nego tebi, ne moze se taj bol nikako uporedjivati.. strasnije je jedino o sto ja znam da sam ja kriva za svoj pobacaj koji se manifestovao kao ‘Missed’ a ne spontani.. Tj. ja sam imala kombinaciju ta dva i sad cu i da objasnim kako.

Prvo samo da kazem zasto mislim da sam ja kriva. Bila sam glupa i nisam isla kod ginekologa posto sam dobijala menstruaciju prva tri meseca, ali oskudniju.. otisla sam tek kad se to braonkasto krvarenje oduzilo na 2 nedelje. I sad upozorenje, nemojte se zezati sa svojim zdravljem i nemojte se plasiti ginekologa. Ako vam se nesto ne svidja kako se vase telo ponasa idite kod lekara. Naravno, ja nisam pazila kako se ponasam, pila sam i alkohol i brufene i svasta i izgubila zbog toga dve bebice. Da dve, imala sam blizanacku trudnocu i to kao dar sa neba, posto ni otac ni ja nemamo u porodici blizance.

Kad sam otisla kod ginekologa,(bio je petak) trebalo je da budem u 14-oj nedelji. Medjutim na UZ je konstatovano da je gestacioni mesak sa dva ploda velicine koja odgovara 7-nedelji i da nema srcane radnje. Rekli su mi da sacekam par dana i dodjem ponovo, ako ne bude srcane radnje do tada dijagnoza je ‘Missed Abortion“. Znaci plodovi su 7 nedelja bili u meni mrtvi i to ustvari to znaci. Medjutim sledeceg dana je ipak krenuo spontani, dobila sam grceve i pobacila kuci, posto me u Betaniji nisu hteli zadrzati! Necu to da opisujem, niti da se prisecam. U ponedeljak sam otisla u Betaniju i isla na ‘Kiretazu rezidua“ tj. onog sto je zaostalo. Na srecu nije bilo nikakvih komplikacija, samo mogu da vam kazem da su u Betaniji zdravstveni radnici grozni neljudi (cast izuzecima) i da bi se radije porodila kuci nego tamo kad dodje vreme za to.

Moj zakljucak je da je ovo jedno jako lose iskustvo, ali da ne dozvolite da vam ubije volju za trudnocom, jer bebice su ipak najlepsa stvar na svetu i ako vam se desi nesto ovako, jako je bitno da imate dobrog ginekologa kome verujete, koji ce vam sve lepo objasniti i da obavezno idete na sve kontrole koje vam kazu da idete.

marina2
    Član
    marina2

Moram da se nadovezem na vasu pricu jer jos uvjek ne mogu da se trgnem od tog loseg iskustva iako sam posle toga opet ostALA TRUDNA I RODILA DIVNU DJEVOJCICU.
    BIO JE NOVAMBAR 2006 GOD.OTISLA SAM NA DRUGU REDOVNU KONTOLU TRUDNOCE SVE VESELA I RAZDRAGANA…SJECAM SE DOKTORA KOJI GLEDA U EKRAN I CUTI,LICE MU JE POSTALO BLIJEDO.PITAM GA STA NIJE U REDU,A ON MI OBJASNJAVA DA SE SRCANA RADNJA NE REGISTRUJE I DA JE PLOD UGIUO NAJVJEROVATNIJE PRIJE NEDELJU DANA.UZAS,SRUSIO MI SE SVIJET,UZASNO ME JE DUSA BOLJELA A I DAN DANAS SE PITAM ZASTO JA,ZASTO MENI….
    JA SAM TO UZASNO TESKO PODNIJELA I KADA SAM 6 MJESECI NAKON TOGA OSTALA TRUDNA BILA SAM UZASNO PARANOICNA…
    NE ZELIM DA PREPADAM TRUDNICE I ONE KOJE SE PRIPREMAJU DA OTANU TRUDNE,JER MI ZENE MOZEMO SVE DA PODNESEMO SAMO DA BI IMALE OVA MALA SLATKA BICA…
    EVO UPRAVO ME SADA GLEDA SVOLIM OKICAMA I JA SAM NAJSRECNIJA NA SVIJETU….

jelena 83
    Član
    jelena 83

devojke evo i da na ovoj temi podelim sa Vama moja dva losa iskustva….NAŽALOST!!!!!!
    prvi missed abortion imala sam septembra 2006 u 6.nedelji,tada se nije uopste manifestovala srcana radnja…UZAS…..
    bila sam u totalnom soku,i naravno pitala se zasto bas meni,jako sam se plasila intervencije jer do tada nisam cak nikad ni u bolnici bila ali proslo je…..mislila sam desava se(tako su mi bar objasnili)skupila snage i nastavila dalje…
    međutim,dosao je decembar 2007.ponovo sam ostala trudna(doduse neplanirano) i jako se radovala…..a kad su videli srcanu radnju mojoj sreci nije bilo kraja…..ALI,u 12.nedelji sam otisla na zakazan dabl test i kazu mi nema bebe…neka totalno cudna situacija…plakala sam danima….i sad bi plakala kad se setim…
    Najgore je sto nikad nisam otkrila razlog,radila sam testove na sve bakterije,kasnije i karotip, i sve je ok….
    Mnogo me je strah jer se ponovilo 2 puta…..
    Sada sam opet trudna(saznala sam pre 2 dana), ovaj put planirano i nadam se najboljem…ali opet se bojim…ne bih podnela taj užas jos jednom….
    sutra cu kod ginekologa pa neka mi bog pomogne…mada još je mozda rano jer sam u 5 nedelji,sumnjam i da mogu videti srcanu radnu…..

jessy
    Član
    jessy

Taogice, potpuno podrzavam to sto si nacela ovu temu. I sama sam razmisljala o tome. Naime, jos od marta sam citala vase poruke na Kafancetu za II crte jer sam i sama pokusavala da ostanem trudna. Puno mi je znacila prica o prvim simptomima i kada sam uradila test i videla da sam trudna bila sam vam svima zahvalna. Nemam puno vremena za pisanje poruka, tako da se nijednom nisam javila. Kada mi se desilo isto sto i tebi krajem marta, iako sam ja imala spontani, po prvi put sam pomislila ozbiljno da nesto napisem jer o ovoj temi nije bilo puno informacija.
    Mislim da sam ja to sto mi se desilo primila prilicno pribrano, i trudila sam se i sada se trudim da idem samo dalje. Mislim da je to jedino pravo, ne treba plakati nad svojom sudbinom i misliti zasto se bas meni desilo, mislim da je to pogresno. U sustini jako puno trudnoca se zavrsi prvi ili drugi put bas tako, samo se o tome ne prica mnogo. Ne zna se tacan uzrok, genetska greska ili protrcao virus.
    Mene je npr. zanimalo koje su normalne vrednosti HcG posle spontanog, jer mi je nivo sporo opadao i o tome sam nasla informacije samo na stranim sajtovima. Mislim da su i to vazne informacije, kao i mnoge druge. Npr. koliko vremena prodje posle missed-a da dobijes menstruaciju i sl. Prema tome, tu smo da pomognemo i da zajedno prebrodimo teskoce. Ipak, najvaznija je pozitivna misao i pogled u buducnost. Pa sta bude…Jelena, srecno sutra!

Talala
    Član
    Talala

Svaka trudnica strepi od tog najgoreg iskustva na svetu. I ja sam nazalost jedna od njih.
    Ni slutila nisam da se Missed abortion desava tako cesto dok se meni nije desio. Mislila sam naravno zasto bas ja i zasto bas meni, kao i svaka zena kojoj se to desi. Ali kada posle tog bolnog iskustva sagledas stvari malo realnije onda shvatis da ona narodna „ko zna zasto je to dobro“ i nije bez razloga izgovorena.
    Bila sam tuzna, pretuzna tog 18. marta 2004. godine kada sam ugledala krv na mom vesu. Mislila sam pa dobro desava se da i pored krvarenja sve bude ok. Sutradan ujutru sam otisla kod dr i prilikom pregleda ustanovljeno je da srce vise ne kuca. Srusio mi se tog trenutka ceo svet. Mm i ja smo plakali celim putem do Betanije gde smo otisli da mi urade kiretazu.
    Anesteziolog koji je trebao da me uspava je usao u sobu i tesio me recima da se to jako cesto desava i da nece biti nikakvih posledica posle kiretaze jer je plod mali.
    Nekoliko meseci nisam mogla sebe da prepoznam, bila sam razocarana u sve i u svakoga, kada sam vidjala neke trudnice prolazilo mi je kroz glavu zasto ja sada nisam trudna, bila sam jednostavno ljubomorna na svaku zenu koja je trudna. Znala sam da to nije dobro osecanje i da to nisam ja ali jednostavno tako sam se osecala i nisam mogla nista da uradim protiv toga.
    Sreca moja pa sam posle nekoliko meseci ponovo ostala trudna inace ne znam sta bi se sa mojom psihom dogodilo.
    Sada imam predivnu devojcicu koja spava u drugoj sobi i decaka koji lezi u lezaljci i koji jako place kada je gladan.

Zato drage moje glavu gore i verujte svim srcem da ce sledeca trudnoca biti super i da cete grliti i maziti svoje male andjele.
    Zasluzile ste to.

Kolibri
    Član
    Kolibri

Cao svima. Taogice, lepo je sto si pokrenula ovu temu. Ja vas pratim od decembra, ali nisam se javljala bas iz razloga sto se i meni desio missed. Naime, ostala sam u drugom stanju u decembru, na pregled isla u januaru, kada je vec dosta toga trebalo da se vidi, medjutim, nije. Moja doktorka je rekla da je ovulacija verovatno bila kasnije, posto embrionalnog eha nije bilo, samo pravilan mesak. Vec tada mi se javio crv sumnje – znate ono kad imate osecaj da nece bas sve biti kako treba. Na sledecoj kontroli, posle dve nedelje, definitivno je utvrdjeno da ploda nema. Tada mi i krece slabo, bas slabo krvarenje. Meni su radili kiretazu, negativna sam krvna grupa, morala sam da pimim ROGAM. Kad se to desilo mnogo sam citala o tome i razgovarala sa doktorkom. To se desava cesto, uzrok tacan ne znaju, pretpostavlja se da ne dodje do razmene genetickog materijala kako treba, ili je los kvalitet jajne celije, ili spermatozoida. Ja sam ok pregrmela sve to, jeste bilo tesko, ali to se desava i na to nisam mogla da uticem. Ljubim vas sve, divne ste. Ovaj forum je jedno divno mesto.

LediIv
    Član
    LediIv

desava se jako cesto, ali se o tome ne prica pa ni ne znamo. i ja sam za to cula tek kad se meni desilo i onda sam ustanovila da je to bas, bas cesto. nazalost.
    meni se desilo izmedju lene i ivana. a posto mi je trudnoca s lenom bila pesma, sve u savrsenom redu, ni sanjala nisam da moze nesto tako da se desi. dok sam s lenom bila sva u strahu pred svaki pregled, u toj drugoj trudnoci sam bila skroz opustena, ubedjena da je sve ok. prvi uz je bio rano, pa sam isla na drugi negde u 8. nedelji, mrtva hladna lezala na stolu i cekala da mm udje da vidimo bebu. lekarka je gledala u onaj monitor i samo rekla „ovo nije u redu“. prvo sam mislila da nesto nisam razumela, jer boze moj, kako moze da ne bude u redu kad je meni sve super… u to vreme je vec uveliko trebalod a postoji srcana radnja, ali nje nije bilo. plod je „uginuo“ (kako to lekari kazu) negde sa 6 nedelja i 3-5 dana. ja sam tad odlepila, nisam nikad mislila da bi mi spontani (a missed to jeste) tako tesko pao. da mi nije bilo lene, tj. da mi je to bilo u prvoj trudnoci, mislim da bih skrenula, ovako sam se relativno brzo oporavila. bilo mi je uzasno prve dve nedelje, onda je to pocelo da jenjava, ali sam i dalje bila jako ljubomorna na sve trudnice, kao sto talala kaze. sreca pa je ivan nastao iz prvog pokusaja posle tog missed i kad sam s njim zatrudnela vise nisam ni razmisljala o tome sta se desilo, ostavila sam to iza sebe. sad mi deluje daleko, hvala bogu da me to vise ne opterecuje… sad samo pomislim – da se nije to desilo ne bih sad imala mog ikija (kad smo kod tog „ko zna zasto je to dobro“) i vise i ne razmisljam o tome.
    inace, missed je isto sto i spontani, samo sto se dijagnostikuje pre nego sto do spontanog dodje. sad kad postoji uz tehnologija moze da se otrkije da plod nije ziv i pre nego sto dodje do spontanog, ranije to nije moglo. a i sad kad se utvrdi missed, ako se ne uradi kiretaza, pre ili kasnije dodje do spontanog. tako da je to prakticno spontani, samo oktriven dovoljno rano da se uradi kiretaza, umesto da sve to samo izadje (a mislim da je bolje kiretaza ako vec mora, jer onda bar znate da je sve „ocisceno“ (taj termin mi je u ovom kontekstu vise nego grozan) a i nema bolova kad se radi pod anestezijom)

Tinna
    Član
    Tinna

E Taogice, da ti se pridruzim. I meni se takodje isto desilo nazalost u 10oj nedelji. I meni su rekli da je bebi nestala odnosno prestala srcana radnja i uradili mi kiretazu. Ceo svet mi se srusio i sada dok ovo kucam placem. Nemogu da verujem, toliko sam pazila. Ja sam imala ispada da iskocim kroz prozor bolnice sa 3eg sprata, nisam dala da me uspavaju i drecala sestri da ne da da mi vade bebu. Kazu da je cesto, ali svi idemo tom logikom zasto bas meni….

bebanica
    Član
    bebanica

I meni se desio pre dve godine.. Spontani u 7oj nedelji, a tacno nedelju dana pre toga je ustanovljena srcana radnja..Mojoj tuzi nije bilo kraja..To je bilo nesto sto me je obelezilo za citav zivot, nesto sto se nikad ne preboli i ne zaboravi..Ali znate i same, zivot ide dalje, a meni uskoro donosi moju najvecu radost na svetu – moja tri andjela..Sigurna sam da ce jako brzo tako biti i vama..Glave gore, procice sve i bice jos trudnoca i bice zdravih i srecnih bebica jer cete im bas vi biti mame..

malina-80
    Član
    malina-80

Uhhhh,bas teska tema.
    Takodje sam imala missed.Ne znam u kojoj nedelji je plod prestao da se razvija,mislim da su rekli negde u 8-moj ali je otkriveno tek u 13-toj!Za moj slucaj izricito krivim lekara jer sam pre toga vec imala jedan spontani u 12-toj pa mislim da nije smeo da mi ne zakaze pregled pre 13-te nedelje jer sam pre toga bila na kontroli u 7-moj i sve je bilo ok.Nakon toga sam malo prokrvarila u 10-toj nedelji i sva uspanicena otisla kod lekara koji me je pregledao samo ginekoloski,ustanovio da „panicim bezveze“,polao me kuci uz savet da pijem dabroston i nastavim „normalno da zivim“bez panike i da dodjem ponovo u 13-toj nedelji.Tada je vec bilo kasno…dobila sam cak i blazi oblik sepse,pri kiretazi skoro na smrt iskrvarila,ponovo bila lose ociscena,tako da su me cistili cak 3 puta u roku od nedelju dana jer se navodno plod vec toliko raspadao da nisu mogli ni ocistiti redovno…kosmar!Samo da napomenem da sam i kod prvog spontanog isla kod istog lekara i stvarno mislim da je trebao biti puuuuuuuno pazljiviji i detaljniji.
    Sve u svemu sada sam promenila lekara :klanjam: ,usla sam u 12-tu nedelju i idem na UZ kontrole svakih 10 dana.Nadam se da ce ovaj put biti sve u redu.
    :-* :-* :-* za sve!

malina-80
    Član
    malina-80

Ah,da,zaboravila sam napomenuti da mi je najgore od svega bilo sto sam nakon kiretaze lezala 3 dana u sok sobi zajedno sa mamicama koje su se porodile carskim pa su im po prvi put dovodili bebice da ih vide a ja sam onako sama ko [email protected]!ana gutala svoje suze da ne bi ostale videle koliko sam bila prokleto nesrecna i ljubomorna.Cak su i tatice pustali na minuticu da vide svoje zenice i bebice a mm nisu pustili ni da dodje 3 dana da me vidi a tako mi je falio zagrljaj…To je za mene stvarno bio pakao i ne zelim nikome to da dozivi!

sandrag
    Član
    sandrag

I ja sam prije 2 godine imala missed abortion.
    Na pregled sam otišla kad sam već bila sigurna u trudnoću, mada sam u vrijeme preskočene menstruacije imala slabo krvarenje.
    Dr. me pregledao ultrazvukom i na prvi mah rekao da je sve ok. Ali onda se nismo složili oko starosti ploda. On je tvrdio da je 7 nedelja, a ja sam tvrdila 1000% da je 10 nedelja. I tada je sestri spomenuo da može biti „miset“ – ja sam to tako čula i nisam imala pojma šta to znači, ali sam se ohladila i uhvatila me panika.
    Poslao me na analizu hormona (beta hcg, koji treba da raste, a meni se smanjivao). Rezultati su potvrdili missed. Otišla sam na kiretažu. Bar je to prošlo bez problema.
    Tješim se da priroda tako sam reguliše neke stvari. Kažu da se veliki broj trudnoća ne održi, ali završe jako rano, pa žene i ne shvate da su trudne.
    Meni je to pomoglo da lakše prihvatim.
    Mada, sada često razmišljam da se nije desilo to što se desilo kako bih sada imala još jednog švrću.

Tinna
    Član
    Tinna

Da se nadovezem na Malinu. I ja sam u sobi lezala sa dve devojke, obe u 9om mesecu. Jedna se porodila i ova koja je zamenila je bio slucaj kao moj samo sto je ona nastavila da odrzava trudnocu. Osecala sam se kao uljez i vise sam vremena provodila u onoj cekaonici nego u sobi, nisam mogla to da izdrzim

Leptir
    Član
    Leptir

A da li ste pre odlaska na UZ primetile neke drugacije simptome,jednostavno da su prestali oni „trudnicki“,mucnina i ostalo ?

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 258 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.