Ova tema sadrži 25 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  malisha75 6 godine, 9 meseci ranije.

Gledanje 16 članaka - 16 do 26 (od 26 ukupno)

Montessori

• secer
    Član
    secer

MilicaCale – 29/6/2010 18:17

[QUOTE]secer – 29/6/2010 01:35

ne znam mnogo o montessori metodu, ali generalno smatram da samostalnost i samouverenost deca isljucivo nose iz kuce,,,,i da ucitelji ne mogu na to dosta da uticu, ako je u kuci neka druga prica……
    pitam se zasto ne izmisle neki metod gde su deca deca ili gde ce roditelji uciti kako da od svog deteta naprave jedno srecno dete……..
    srecno detinjstvo je osnova svega kasnijeg u zivotu…a metode primenjuju roditelji…..

ovo je totalno van konteksta.
    ako moram da radim, da bi moje dete imalo sta da jede, onda ono u jaslicama, vrticu, skoli provodi bar onoliko vremena koliko sa mnom. Tako da je prilicno bitno ko i kako cuva moje dete to vreme koje ne mogu da provedem sa njim.

zasto je van kontesta?
    navedeno je da montesori metod utice na samostalnost i samouverenost deteta, a ja sam rekla da ne mogu ucitelji imati bilo kakav uticaj ako je u kuci situacija drugacija. tj da se samouverenost i samostalnost ne uci u skolama…e to je bila moja poenta.
    ne razumem zasto neke od vas ovde na forumu koriste neki neprijatan ton i smatraju da svi moraju da se sloze sa njima???!!!
    niko od nas nije rastao na drvetu, i svako ima svoje misljenje i svako zeli za svoje dete najbolje….

MilicaCale

sorry, nije bio neprijatan ton, nisam u tom fazonu. Nego sam zurila, cekali su me momci, pa je tako ispalo. Definitivno ljudi nemaju isto misljenje i sa tim sam sasvim u redu.
    Zbog zurbe, fali mi drugi deo posta:
    Ponovo zurim, alu cu probati da ne zvucim svadjalacki:
    montesori metod ne mora da se primenjuje samo u vrticu, mnoge mame na koje sam naisla na internetu (blogovi) ga primenjuju kod kuce. Zaista nisam puno citala, ali su mi se izuzetno dopale ideje (za igranje) na koje nailazim uz put i primenjujem ih na svom detetu.
    Definitivno stoji to sto si napisala, ali to je vec komentar na temu vaspitanje dece (gde, takodje ima puno neslaganja i to mi je takodje u redu), zbog toga mi se cini da je van konteksta.
    Poenta je sledeca: posto je moje dete i mnoga druga pola-pola, provodi vreme sa mnom i sa vaspitacicama, onda na njegovom vaspitanju radimo zajedno.
    e, sad, komentar na ostale komentare: steta je sto odmah zauzimate negativan stav. Treba baciti pogled na odgovarajuce blogove, sigurna sam da bi vam se dopale aktivnosti i ideje, kao sto su i meni (ponovo kazem, ovako, prilicno neinformisanoj)
    Naravno, niko ne mora da se slozi sa mnom, ali je steta da pricate protiv necega sto ne poznajete.

secer
    Član
    secer

ja sam lepo na pocetku rekla da ne poznajem metod montessori dobro, ali da mislim da …….itd …znaci niti sam osudjivala niti bilo sta…ali nije ni bitno….
    kad vec pricamo o montessori bilo bi lepo kad bi neko objasnio jednostavnim primerima kako „funkcionise“

MilicaCale

Ma naravno, tako sam te i razumela.
    Da, i ja se nadam da ce neko da se potrudi i da bolje objasni.

ana26
    Član
    ana26

Primer jedne jednostavne Montessori vezbe, koju primenjujem,u razlicitim varijantama sa mojim decakom od njegovog 18. meseca:
    Na posluzavnik postavite dve posude, u levu sipate pasulj, pirinac, bilo sta (pravilo je da se pocinje sa krupnijim predmetima, jer su laksi za manevrisanje).
    Posluzavnik stavite na sto, pozovete dete, i pokazete kako da kasikom prenese pirinac iz leve posude u desnu. Onda mu date kasiku i dete proba samo.
    Ovo zvuci suvoparno, ali, detetu sve ovo predstavite kao igru, kazete nesto kao“vidi ovo, bas je super“, djem banalan primer, moj sin obozava ovakve vezbe.
    U pocetku , pogotovo sa malom decom, ce biti dosta prosipanja, ali ne smete da dozvolite da se dete oseca frustrirano ako nesto ne moze da uradi. Jednostvno, to sklonite i pokusate par nedelja ili mseci kasnije. Isto tako, ako nije zainteresovano, odmah odustanite, bez ikakvog navaljivanja da se vezba izvede, i pokusajte kasnije.
    Kad dete savlada presipanje krupnih predmeta, date mu sitnije (pirinac, secer), ili drugaciji alat (hvataljke, pincete,), ili varirate posude u koje presipate (mozete mu ponuditi da prenese 10 kestenova, jedan po jedan u praznu kutiju od jaja).
    Zasto je ova vezba dobra? Odlicna vezba koriscenja razlicitog pribora, vezba koncentracije, i fine motorike, kojaje neophodna za razvoj pisanja. DA ne pominjem osecaj ponosa koji deca imaju kad dobro obave ovakav zadatak. Moj sin se sav ozari i toliko je ponosan na sebe, i to osecanje ga obicno drzi jos neko vreme, tako da ja mogu da se izmaknem i idem svojim poslom 😉

Backyardigans

ana26, nisam sem tog slucaja nikad bila u dodiru sa montessori ali bas radi toga svoje dete nisam htela upisati u takvo obdaniste. verovatno si u pravu i treba se sigurno bolje raspitati, ici i videti kako se deca uce na taj nacin i kakav pristup imaju vaspitaci prema deci isto kao i sam se uveriti dali se to dete oseca prijatno u takvoj sredini. mislim da i to zavisi od osobe do osobe i da je za neki montessori dobar dok to za drugu decu nije pravo resenje. hmmm, ali sta je vec pravo resenje, kakav nacin vaspitavanja i ucenje jeste ono nas formira, opet dikutabilno pitanje.
    u svakom slucaju mi se tvoja vezbica jako jako dopala u kojoj deca presipaju iz jedne cinijice u drugo, treniranje i ujedno igra, to je i za moj pojam pravi pristup 🙂

malisha75
    Član
    malisha75

Za mesec dana ce se odrzati seminar na ovu temu.

Edukativni program “Montesori kod kuće”

MilicaCale

Steta sto je u bgd, necu moci da dodjem 🙁

malisha75
    Član
    malisha75

Ni ja neću moći da dođem, ali zanimljivo je što se organizuje. Mada, zapitam se nekad za koga je uopšte osmišljen seminar ovog tipa kad je jedna od tema „hodanje po liniji“!
    Ja sam se nešto ohladila od ove teme. Trudim se da deci pružim maksimum i u moru informacija koje se danas nude, često imam utisak da čitajući samo gubim vreme, jer dolazim do zaključka da većina „modernih“ i „revolucionarnih“ metoda vaspitanja u stvari reciklira neko ranije „igranje“ pokušavajući da ga upakuje u neku „instant“ formu… Svi smo se mi u vrtiću i pre 30 godina igrali logičkim blokovima i štapićima, rešavali zanimljive logičke zadatke iz vežbanke, a to sad ispada neka visoka nauka…

MilicaCale

🙂 to stoji.
    vecina kniga o vaspitanju predlaze stvari koje mi se podrazumevaju (i koje su se podrazumevale i mojim roditeljima). Pa nema sanse da smo mi tako dobri u vaspitanju, pre ce biti da se malo prepisuje 😉

malisha75
    Član
    malisha75

Put do velikog broja ideja za „Montessori“ aktivnosti

http://pinterest.com/search/pins/?q=montessori

Gledanje 16 članaka - 16 do 26 (od 26 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.