Ova tema sadrži 50 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  unicorn 11 godine, 5 meseci ranije.

Gledanje 31 članaka - 31 do 45 (od 51 ukupno)

narkomanija u porodici

• kalet
    Član
    kalet

To je ono sto je najgore, sto mi koji smo oko njih ne zelimo sebi da priznamo. Moramo, inace ce biti bojazni i straha za sve generacije koje idu. Narkomanija je strasna, za sada skoro neizleciva. Nije to vise njihova pamet i njihov mozak, droga misli umesto njih. U stanju su i da lazu, da te kradu i sl. samo da bi svoje zadovoljili.

Sneki
    Član
    Sneki

Strasno, mene sve to strasno plasi. U kakvoj ce nam zemlji rasti deca :doomed: ?

Coca
    Član
    Coca

Prvi put vam pisem.Kliknula sam na narkomaniju jer sam i sama imala,nazalost,taj PROBLEM u porodici.Moja sestra se drogirala 5 god i svi smo prolazili kroz pakao.Na svu srecu izvukla se i ja mislim da jedino uz podrsku PORODICE(koja bi trebalo da shvati da je to BOLEST,bar smo mi tako radili) ,ukljucujuci i psihijatre i jedno VEEELIKO RAZUMEVANJE i naravno pokusati da odvojite dete od starog drustva(sto je jako tesko) i uz njegov pristanak (a mi smo ga dugo cekali) ,mislim da moze da se izvuce.Ja imam 23 god i mogu vam reci da taj period pamtim kao tesku borbu koja ide u krug i nikako da stane.Ali eto posle duzeg vremena i pokidanih zivaca stalo je.Zelim da porucim svima da narkomani mogu da se izvuku i nastave (verovali ili ne!) normalnim zivotom.Da je tesko ,jeste.Hocu samo da porucim roditeljima koji imaju ovakav problem da se ne ljute na decu i kada lazu i kada kradu pare itd.Vec pristupite tome kao da je bolest koja se leci .Verujte mi samo prica resava problem,bez svadja,bez batina itd.RAZUMEVANJE,PSIHOLOG,PRICA,RAZUMEVANJE I DOSTA ISKIDANIH ZIVACA i taj pakao ce nestati.Nadam se da cete uspeti.Drzim vam pesnice!!! :ljubav:

kalet
    Član
    kalet

Drago mi je da cujem i ovakvu pricu!!! :bravo:

sanjamama
    Član
    sanjamama

Nazalost niko se na ovim prostorima ne interesuje ozbiljno za tu temu.Tim ljudima se ne pruza adekvatna pomoc vec im se daju terapije i lekovi koji takodje stvaraju zavisnost.To je zacarani krug.Moj stric je bio zavisnik 20.god. sa duzim i kracim pauzama,umro je od prevelike doze u 36.god.Ne znam da li su sve te godine bile veci pakao za njega ili za sve nas koji smo bili svedoci njegovog propadanja.

gravel
    Član
    gravel

Ne mogu da verujem kad vidim komentare kao „Sam je izabrao taj put, nema mu pomoci; mi tu nista ne mozemo;nema mu/joj spasa…
    Ja verujem da ima spasa. Moj mladji brat je bio zavisnik. negde sa svojih 19-20 godina poceo je da konzumira marihuanu, da bi to izmaklo kontroli i nije zavrsio na heroinu. Nije koristio iglu, vec je „elegantno“ smrkao. Da bi nabavio novac za drogu, poceo je i da prodaje. U jednoj klasicnoj policijskoj namestaljki, bio je uhapsen sa 300gr heroina u kolima. Jedan policijac je priznao da su izabrali preko nekog svog dousnika da smeste njemu, jer je dete uglednog i utocajnog coveka u gradu. Nekako istog dana, malo pre toga, moja porodica saznaje da se on drogira. Ne mogu vam opisati taj osecaj, tuge, ocaja, razocarenja, brige, straha,…Ja sam vec duze vreme sumnjala, posto se tek vratio iz vojske gde je bio na Kosovu, jer sam primetila da se cudno ponasa. To je bila potvrda. Dozivela sam nervni slom kada sam saznal da je to istina, pa sam i ja jedno vreme morala da idem kod psihijatra. Mogu vam reci da je dobra stvar bila sto je bio uhapsen, jer se za vreme boravka u istraznom zatvoru „ocistio“. Proveo je tu 45 dana, izasao kao cist, rekao da nece vise to da radi, cak smo mu i posao nasli, posle izvesnog vremena je prestao da radi, bio je stalno nervozan, nije mogao da spava,…da bi se posle nekog vremena smirio, poceo da se smeje,…Nasao je sebi utehu, opet u heroinu. Na srecu, stize presuda i mora da se vrati u zatvor, na jos 3 meseca. Tu se ponovo ocistio. I tada krece akcija mene i moje porodice. Zajednicki odlasci kod psihijatra, upotreba blokatora, promena drustva,…. Bilo je lucajeva da su neki dolazili na vrata, ali mi smo ih terali. ja sam bdela neprestano, kada god bi izasao u grad ja bih isla i pratila ga, kada bi kupio nesto sebi od garderobe, isla bih u prodavnicu da proverim cenu, da vidim da nije upotrebio novac za nesto drugo. Par njegovih vernih prijatelja iz detinjstva ga je pratilo u korak, i nisu mu dali da kontaktira sa starim drustvom. U kuci smo pokusavali da mu stvorimo maksimalno prijatnu atmosferu, njegov problem niko nije pominjao, mama mu je stalno spremala hranu koju voli, slatkise, sokove, kada bi bio nervozan, mi bi se sklonili u stranu. Ovog puta se zakleo da nece pokleknuti. I tako je i bilo. Ima skoro 4 godine kako je cist, malo smo se i mi opustili, nasao je dobru devojku i upisao fakultet, redovno ide na predavanja i uci svakog dana. U slobodno vreme sa jos nekolicinom prijatelju volontira u organizaciji koja se bavi ubedjivanjem i slanjem zavisnika na lecenje u Bosnu, u jednu od komuna. A mi smo kao porodica postali mnogo bliskiji i vezaniji jedno za drugo, sto nije bio slucaj pre toga sto nas je snaslo. Naprotiv, bili smo jako zatvoreni jedni prema drugima, roditelji su nama dvoma uvek bili bauk, i mislim da je to jedan od uzroka pojave narkomanije-potraga za razumevanjem ili osecanjem srece.
    Dakle, ima leka, samo treba volje…
    Izvinite na predugom postu, ali smatram da ce posluziti svrsi.

Sneki
    Član
    Sneki

Bas mi je drago da si napisala svoje iskustvo sa ovom tematikom. Tvoje iskostvo znaci u smislu promene shvatanja da nista nije nemoguce, posebno kada se tice ove teme.

sani-sk
    Član
    sani-sk

Mislim da treba razviti strategiju jos pre nego se udze u pubertet. Cujem da kod nas u SK oko osnovne skole kruze dileri i pokusavaju pridobiti nove "klijente". Roditelje placaju privatno obezbedzenje i slicno. Ja bih uradila sve da zastitim svoje dete kad porase. I mislim da je ljubav i okruzenje najbitnije.Sretno nama svima!:doomed:

malena*
    Član
    malena*

Cao svima,recicu vam da nada uvek mora da postoji,licno sam prosla kroz pricu o narkomaniji bila sam narkoman 7 godina,na svu srecu sada sam okej 2 ipo godine i nadam se da ce tako i ostati…mnogo puta sam razmisljala sta ce biti jednog dana kada i sama budem imala decu,sta da uradim i kako da sprecim eventualne probleme na ovu temu,mislim da je to ne moguce spreciti jednostavno to se desi ili ne desi sve zavisi od deteta,ali ako se vec desi da dete upadne u takav svet to morate da primetite na vreme ,znaci vise gledajte ponasanje svog deteta i promene na njemu nego sto cete pricati,kaznjavati i tome slicno „jako je bitno da na vreme primetite da je dete u problemu i da to prihvatite kao bolest“ nemojte od toga bezati to je najveca greska koju mnogi roditelji prave a kad shvate da je stvar i vise nego ozbiljna onda je u vecini slucajeva kasno da to prodje bezbolno po celu porodicu. Svojoj porodici nanela sam mnogo suza i mnogo bola i kajem se zbog toga ali vreme ne mogu da vratim,mogu samo da pokusam da nadoknadim sebi izgubljeno vreme propalo u tim danima i da pokusam da povratim njihovo poverenje kao i sigurnost da cu biti okej.Mnogi ovaj problem shvataju jako povrsno a narkomanija se siri nevidjenom brzinom i zahvata sve vise mladih ljudi nazalost. Na ovaj forum sam sasvim slucajno upala i videla ovu temu,ja imam 26 godina i nemam decu josuvek ali vas molim da obratite paznju na svoju decu i njihovo ponasanje,promene u pubertetu,narkomanija se pojavljuje vec u osnovnoj skoli recimo oko 5 razreda a neki i ranije,zato posmatrajte vasu decu,pomozite im da u taj svet nikad ne zagaze,“ako se to i dogodi pomozite im nemojte bezati od toga“! Bez podrske porodice jako tesko ce se izvuci iz narkomanije!!! Ako neko vec ima problem u porodici sa tim evo mogu vam ostaviti link jednog foruma gde se bave bas tom problematikom meni su licno mnogo pomogli pa tako mogu i vama http://forum.narkomanija.ba/ zelim vam svu srecu i da vam se nikad ne dogodi tako nesto! Sada odoh da igram jamb a mozete i da mi se pridruzite ako zelite http://www.zoki.com/games/ JOS JEDNOM NAPOMINJEM DA JE NARKOMANIJA BOLEST I DA JE KAO TAKVU OZBILJNO SHVATITE,RASPITAJTE SE O SVEMU STO SE TOGA TICE KAKO BI BILI UPUCENI U PROBLEMATIKU! Pozdrav i pisemo se ,cao

cipelica
    Član
    cipelica

Ovo je mnogo teska tema,sami akteri price a i posmatraci prolaze kroz pakao kada se pronadju u toj prici.Komsijsko dete pocelo je da se drogira u 16 godini.Duga je to borbai nema vise vremena za pronalazenje krivaca.Koliko su roditelji krivi sa jedne strane toliko je i on poneo deo krivice sa njima na svojim plecima.Zao mi ga je ali od toga mu nema pomoci .Volela bih da imam puno novca i povedem ga u neku inostranu kliniku na lecenje.Osecam i vidim mu bol u ocima kada se igra sa mojom decom,znam da se bori sa samim sobom jer tezak je to porok…Puno razumevanja i paznje treba pokloniti jednoj takvoj osobi pa tek onda potraziti pomoc strucnih lica,jer ako ona oseca da je osudjivana od bliznjih,sigurno ce joj biti teze da se prepusti drugim licima koja ce je voditi ka putu izlecenja.

Penelopa
    Član
    Penelopa

Cao Malena , znam te sa narkomanija.ba foruma.Samo ja sam bila na suovisnicima, jer mi je brat bio narkoman.Zdravo ostatku ekipe.
    Kao sto je malena rekla , narkomanija je bolest , koja kao i svaka druga mora da se leci, uz apsolutnu podrsku porodice.Nazalost danas je sve vise dece narkomana iz neproblematicnih i „dobrih“ porodica.I danas , ko ce sbve biti narkoman, NEMA NIKAKVOG PRAVILA.Inace , to i predstavlja dalji problem u lecenju jer roditelji ne mogu da se pomire sa tim da im je dete narkoman, jer toboz to ne moze njima da se desi, jer oni su sve ucinili i dali da im deca budu vaspitana i normalana.TO NEMA NIKAKVE VEZE!!Dragi , mi svi buduci roditelji, upoznajte se sa drogama sto pre, uvek budite u toku,budite informisani, i razgovarajte sa vasim detetom uvek.I GLEDAJTE GA PRAVO U OCI!!!

Penelopa
    Član
    Penelopa

Draga Gravel, moja prica je indenticna.Isto vojska , heroin , elegantno smrkanje, niej bilo zatvora , ali je bila akcija sablja, kakav je to bio blam za moju porodicu, isto sam iz dosta ugledne porodice……………………Moj brat je cist oko 4 godine, zeni se u septembru, upisao je fakultet ali se i odselio u Inostranstvo, ne tako daleko , ali nije vise u nasoj zemlji.

Puno pozdrava, i ako i ja mogu da budem od pomoci sa savetima, tu sam!!!!

Masha&Tasha

Ja licno nisam imala iskustvo u porodici, ali sam poznaval jednu divnu zenu koju je zivot gazio nemilosrdno, ali koja je sve stoicki podnosila i uspela u karijeri, bila voljena od prijatelja, uvek spremna da pomogne, nije bilo osobe koja je ruznu rec rekla o njoj. Elem imala je sina koji je stalno bio bolesljiv, trebao na silne operacije i td… i onda se sve odjednom tumbe preokrenulo, dok se ona snasla jer je bila sama on se oteo kontroli da bi se ispostavilo na karju da ga je otac navukao kako bi izvlacio pare od majke tj njegove bivse zene dok je klinca leti kod njega na raspstu. Ona sama nazalost nije mogla da se izbori s njim jer je bio i fizicki jaci i pod raznoraznim uticajima. Sve se zavrsilo jako tragicno po oboje, prvo je tip sve rasprodao- ceo namesten stan , pa onda sve umetnine iz kuce u kojoj su ziveli- a bilo ih je dosta jer je zena bila umetnica, onda je fizicki maltretirao majku i td – duga prica, da bi je na kraju liso zivota, a za par meseci i sebe…uzas!
    S druge strane znam bar 3 osobe koje su totalno uspele u skidanju i bez pomisli da se ikada vrate tome ( s obzirom da su vec prosle godine i godine). Ali je kod svih najbitnija stvar totalno izolovanje od drustva, sto znaci promena sredine, odlazak u drugi grad, drzavu, velika podrska porodice i njihovo pozrtvovanje da izvuku tu osobu i jos ako imaju pomoc pravih prijatelja- odlicno. Jedan decko sad zivi miran porodicni zivot i jedini izlasci su do teretane(koja promena,a?!), drugi je broker nekretninama, a devojka uredno daje ispite na izuzetno teskom faksu
    Ovde sam se isto susrela sa zenom koja je cak napisala knjigu tj svoju ispovest o cerki, uf…ko u americkim filmovima, sve je izmaklo kontroli jer majka nije htela sebi da prizna da je njena cerka uzivalac iako je zatekla jos na samom pocetku, posle 2 godine sve je bilo mnogo teze, ipak stegla je srce i sama prijavila cerku, a onda je krenulo lecenje koje je jos u toku. Uzelo je kod nas maha, ali ovde je prava premija ako spases dete od toga, bas mi je neka klinka skoro rekla kako je ona jedina u drustvu koja je cista jer trenira fudbal i ima kontrole, a celo njeno drustvo vec odavno…a klinka 11 godina

unicorn
    Član
    unicorn

Pozdrav svima. Teška tema, ali…
    Ja sam bila ovisnik o „lakim“ drogama (marihuana, ecstasy, speed), mada ih ja nikada ne bih svrstala u lake droge… Bila sam partijanerka pune 4 godine, i što je najgore, to sam sve prolazila i „upoznavala“ skupa sa bratom koji je od mene mlađi 3 i po godine. Ono što smo ja i on uradili našoj majci, koja se svo vrijeme sama borila za nas, neću sebi nikad oprostiti, to jedino ona i Bog mogu oprostiti, a ja samoj sebi teško da ću ikada.
    Ono što je najbitnije je da nikada ne dižete ruke od svojih bližnjih, prijatelja ili poznanika, ma kako god to beizlazno izgledalo. Meni je u životu bilo bitno da sam uvijek imala vjeru u sebe i da sam uvijek bježala od tog prokletog heroina koji mi je oduzeo neke jako drage ljude. Moj suprug, sa kojim sam 2 i po godine u braku je par godina bio „na igli“ i sam se skinuo kad je shvatio da za par godina neće biti živ ako tako nastavi. Jedna od njegovigh angdota je i ta kada je na suho skidao, da mjesecima nije mogao spavati, koliku je krizu imao, da je doslovno znao ustati u pola noći i išao bi šetati po 10 kilometara da bi se smirio. Čist je već 10 godina.
    Uglavnom, ja ZNAM da iz toga ima izlaza, samo je potrebna jaka volja, dosta razumijevanja u porodici i tona jakih živaca. Sada sam trudna sa našim prvim djetetom i znam kako bih reagovala da se, ne daj Bože, moje dijete pojavi onako kako sam ja svojoj majci dolazila na oči. Pazite svoju djecu, budite upućeni u sve šta rade, s kim se druže, obraćajte pažnju na to ako naglo promijene društvo, ako prestanu sa uobičajenim aktivnostima, vi to kao roditelj najbolje možete vidjeti, jer svoje dijete najbolje poznajete!
    Sretno!

Lilypie Expecting a baby Ticker

Rasa,Dada i Vita

U mojoj porodici se zivot okrenuo naglavce za samo 2 meseca: brat je dosao na raspust posle zavrsenog prvog razreda srednje u Kamenici (za policajca) i tada pocinje nas PAKAO. Prvi ko nam je skrenuo paznju da nesto nije u redu je moja baba ( mamina mama) koja ga je videla sa dilerima…E onda ide ono Ma gde on, nije on takav…Trajalo je to i kad je zatrazio da se prebaci iz MUPove skole u obicnu bilo koju navodno zbog matematike… Jos jedna greska mojih roditelja sto su to i dozvolili… Sada posle godine u zatvoru, par neuspelih lecenja, skorog stavljanja i samovoljnog vadjenja implanta u ovoj novoj bolnici on jos uvek tera po svom, nasao je i devojku koja nosi samo DUGE rukave , poceli su da zive zajedno i dok moji komentarisu JAO SUPER UOZBILJIO SE razmisljam samo o tome da ONA lako moze ostati u drugom stanju….

Gledanje 31 članaka - 31 do 45 (od 51 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.