Ova tema sadrži 79 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  ivayu 9 godine, 3 meseci ranije.

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 80 ukupno)

O trudnoci i porodjaju

• dr Avluela

Posto sam shvatila da niste bas informisane o trudnoci i porodjaju adekvatno ili informacije sto imate su pogresne,odlucila sam da vam pisem per stvari,sto bi trebalo svaka trudnica da zna.Nazalost one koje nemaju privatnog ginekologa nemaju koga da im kaze par stvari i normalno je da su puno pitanja i straha.
    Moja je zelja da vam dam nekoliko informacija tako da bi znale sta vas ceka,sta vam rade i zasto vam to rade.Tako cete biti smirenije i mocicete da bolje saradjujte u toku porodjaja.
    Ne znam da li vam se svidja ideja i imate zelju da tako nesto uradimo.?
    Ja pocinjem pa cekam vase predloge.

Porodjaj je izbacivanje ploda i njegovog posletka (adneksa ploda-ovojci i posteljica) posle 28 nedelje. Pre toga se smatra pobacajem.
    Partus praematurus (prevremeni porodjaj) : 28-39 nedelje
    Partus maturus : 39-40 nedelje
    Partus serotinus (prenesena trudnoca) : >40 nedelje

Indukovani porodjaj : porodjaj koji ne nastupi prirodnim porodjajnim snagama spontano,vec se izaziva bilo kakvim sredstvom (uterotonici,prokidanje vodenjaka,hormoni itd.). O tome cemo detaljnije drugi put.To se uglavnom radi u Srbiji i to je to sto kazete vestacki bolovi.

Porodjaj se deli u 4 doba:
    1. Doba sirenja
    2. Doba radjanja,istiskivanja
    3. Doba radjanja posteljice
    4. Doba skupljanja materice
    Pricacu vam o tome drugi put,za svako doba posebno.

Kako odredjujemo termin porodjaja?Mozemo na vise nacina a za vas najjednostavniji nacin je Naegelovom formulom : Prvom danu poslednje menstruacije dodaje se 7 dana i odbija 3 meseca, +/- 12 dana.
    Ako je poznat datum oplodnog koitusa : +266 dana, +/- 10 dana.

Koliko puta treba trudnicu da pregleda ginekolog?
    0-7 meseca : 1 put mesecno
    7-9 mesec : 2 puta mesecno
    od 9 meseca : 1 put nedeljno
    Naravno najbolje je da svaki put ,ako je to moguce ,vas pregleda isti ginekolog…

Plod do 3-eg meseca trudnoce nazivamo embrionom, a kasnije fetusom. Duzina i tezina ploda u pojedinim mesecima trudnoce iznosi:
    I lunarni mesec : 1 cm , 1-2 gr
    II : 4 cm (2×2) , nekoliko gr
    III : 9 cm (3×3) , 30 gr
    IV : 16 cm (4×4) , 80-100 gr
    V : 25 cm (5×5) , 250 gr
    VI : 30 cm (6×5) , 600-700 gr
    VII :35 cm (7×5) , 1000-1200 gr
    VIII : 40 cm (8×5) , 1600-1800 gr
    IX : 45 cm (9×5) , 1800-2200 gr
    X : preko 48 cm , preko 2500 gr.

U periodu razvoja ploda najvazniji je period organogeneze od 8-12 nedelje trudnoce.
    Velicina ploda zavisi od duzine nosenja,razvoja i zrelosti,a takodje i od konstitucije roditelja,ishrane i zivota trudnice.
    Mislim da vam je dosta za danas. Pozdrav :caos:

Iva&Lule
    Član
    Iva&Lule

hvala na informacijama Dr.Avluela mada sam i o nekim stvarima dosta znala ali par saveta nije na odmet :cvecko:

Mina
    Član
    Mina

Ja opet svim trudnicama preporucujem knjugu STA DA OCEKUJETE DOK CEKATE BEBU jer je tamo stvarno sve lepo objasnjeno.Veliki pozdrav svim trudnicama na forumu :cvecko:

Mirche
    Član
    Mirche

Hvala!

crnokosa
    Član
    crnokosa

Hvala! :cvecko:

dr Avluela

Sto se tice lekova koje treba da uzimamo u toku trudnoce, to su folna kiselina sa ili bez dodatkom vitamina B12, gvozdje, magnezijum i kalcijum.
    Preparati gvozdja dvovalentni su bolji od trovalentnih.Antacidi,povrce,mlecni proizvodi i jaja smanjuju apsorpciju gvozdja,pa zato je bolje da ako npr hocete da pijete mleko da pustite da prodje malo vreme od uzimanja gvozdja.Tecni preparati gvozdja je moguce (mada retko) da izazove obojenost zuba.Nezeljena dejstva su digestivne smetnje,opstipacija,crna stolica.Uzima se pre jela ili u toku jela,osim ako postoje digestivni problemi-onda posle jela.Neki preparati su sa dodatkom vitamina C jer vitamin C kao kiselina povecava kiselost u zelucu i tako pomaze boljoj apsorpciji gvozdja.
    Magnezijum se daje zbog grceva.Neki ginekolozi ga daju samo u prvoj polovini trudnoce (jer misle da deluje antagonisticki sa kalcijumom) a neki ga daju tokom cele trudnoce.
    Ove lekove uzima svaka trudnica u mojoj zemlji. Kod vas ne znam kako stoje stvari i da li placate lekove.Mi ovde u toku trudnoce i babinje sve lekove koji nam trebaju (bilo sta) pokriva nam drzava.

Mirche
    Član
    Mirche

Ne znam gde ti zivis, ali kod nas sve sam placas…ja nisam nista dobila od drzave od lekova, samo su pregledi i labaratorija bili besplatni. Cak sam placala i participaciju za redovan UZ.

Hanan
    Član
    Hanan

U kojoj ste vi dr Avluela državi? Kod mene se sve plaća samo što poneki lijek dobijemo malo jeftinije ako je u državnoj apoteci i uz recept naravno… i mislim da se svi ti lijekovi koriste i ovdje. Evo ja sam baš koritila neki sirup za gvožđe, i baš sam se iznenadila, ja sam u uputsvu pročitala da se pije poslije jela, a vi navodite da se obično piju prije i u toku jela…valjda je imalo nekog efekta i to poslije jela 🙂

Iva&Lule
    Član
    Iva&Lule

ovde u Francuskoj drzava pokriva sve troskove oko trudnoce,laboratorija,UZ,pregledi bas sve,lekove,vitamine apsolutno sve,jedino epidural kosta 285 eura i pola para vratice mi osiguranje preko kojeg sam osigurana na muzevljev posao,i pola mi vraca socijalno,ja pijem magnezijum B6 tokom cele trudnoce,plus redovne vitamine i za cirkulaciju.

Sneki
    Član
    Sneki

Ivana i ovde epidural kosta 300 Evra (makar je bilo kada sam se ja poradjala sa Nikolom) i niko ti nista ne refundira (mislim da je i sada tako).

dr Avluela

Kao prvo nemoj da mi se obracate na Vi.
    Ja zivim u Grckoj i ovde trudnice ne placaju: sve lekove u toku trudnoce i posle u toku babinje (naravno sto vam pise lekar u knjizici a ne sta vama pada napamet – sto naravno niko ne radi),svi pregledi koji se rade u drzavnoj bolnici,cak i ultrazvuk i naravno porodjaj u drzavnoj bolnici. Ako idete privatno onda placate obicno sve preglede i porodjaj u „paketu“ kod vaseg ginekologa,posebno se placa klinika koju ste birali za porodjaj (birate kakvu sobu hocete) i anesteziolog (obicno 200 evra za epiduralnu).U zavisnosti kakvo osiguranje imate dobijate neke pare za porodjaj,bez obzira da li ste rodili privatno (i platili) ili drzavno (u tom slucaju vam ostaju pare u dzepu), npr. moje osiguranje (za lekare) ce mi dati oko 1000 evra. Ako vas ginekolog radi privatno ,mozete preglete uraditi u privatnoj laboratoriji i da platite ili da vam pise uput za laboratoriju u drzavnoj bolnici i da ne platite nista. Lekove i on moze da vam pise u knjizicu tako da opet ne placate lekove.
    Neke dodatne preglede ipak se placaju npr. takozvani „veliki ultrazvuk“ jer red cekanja u drzavnoj bolnici je veliki i niko (osim imigranata i siromasnih) nece da ceka na red narocito dok si trudna.To se placa privatno 200 evra. Merenje hormona za odredjivanje procenta mogucnosti genetskih anomalija PAPPA + horioski gonadotropin isto je bezplatno,cak i u privatnu laboratoriju a takodje i tripl test (a-fetoprotein + horionski gonadotropin + estriol).
    Sto se tice cene privatne klinike za porodjaj znam da u GENESIS sto se smatra najbolja ginekoloska klinika na balkanu,jednokrevetna soba pocinje od 1800 evra pa do 3000 evra u zavisnosti od udobnosti sto trazite.Ali cim uzmete jednokrevetnu sobu to znaci da osoblje je tu samo da vas sluzi i ispunjava sve zelje :> , moze neko da ostane non stop sa vama (npr vasa mama ili … svekrva 😈 ),mozete dobiti bebu kad god zelite,mozete imati posete u bilo koje doba dana u vasoj sobi itd.
    Ginekologa (privatnog) platite u zavisnosti od „tarife“.Tarifa zavisi od grada sto zivite,npr U Atini su duple tarife nego u Sulunu i od „imena“ ginekologa,tj.koliko je on „faca“. Ja necu nista platiti jer smo kolege,ali mislim da moji trazi oko 800-900 evra,ali bez obzira da li je normalan porodjaj ili carski rez (jer obicno za carski rez ide dupla cena).
    Mozda vam se cini dosta para ali zamislite da on vas prati ceo zivot,u toku trudnoce imate unapred zakazan pregled uvek kod njega u njegovu lepu ordinaciju,bez da cekate na red,svaki put popricajte sa njim najmanje pola sata (meni se desilo i 2 sata mada smo kolege i znam sve oko trudnoce-ali naravno ne kao on),znate da ce on biti na porodjaj,mozete ga nazvati na mobilni u bilo koje doba dana i noci i on sam vam kaze da cete roditi uz epiduralnu jer nema potrebe da bolite na jedan tako lep i vazan trenutak u zivotu.Muz moze da bude u salu sa vama (u drzavnoj ne),a bude i na sve preglede u toku trudnoce pored vama,tako da i on ucestvuje i u trudnoci i u porodjaju sto je jako vazno za nas a i za bebu (mozete traziti da on presece pupcanu vrpcu ili da snimi porodjaj)
    Za preparate gvozdja: uzimaju se pre jela jer za njihovu bolju apsorpciju je vazno prisustvo sone kiseline u zelucu (sto manji pH to bolje-zato dajemo istovremeno i vitamin C sto je u stvari askorbinska kiselina, da bi smanjili pH jos vise).Posle jela pH raste jer prisustvo hrane neutralise jedan deo sone kiseline,tako da apsorpcija gvozdja je manja.
    Ako nemas problema sa zelucem onda uzimaj gvozdje pre jela (oko pola sata).

Iva&Lule
    Član
    Iva&Lule

ovde se i u drzavnoj i u privatnoj klinici vracaju pare,ja trudnocu vodim u privatnoj klinici,meni socijalno vraca sve pare,muz ce mi prisustvovati porodjaju,doktor koji mi vodi trudocu on ce me poroditi,sto kazete mogu ga pozvati i u pola noci na mobilni,epidural je zakazan,samo trebam da odem jos jednom kod anesteziologa na neke pripreme,u porodjajnoj sali dozvoljeno je snimati porodjaj,jedino ovde ne vracaju pare ako zelite da iznajmite apartman za sebe muza i bebu 😆

Mina
    Član
    Mina

U ch trudnicama osiguranje placa sve,bez obzira na vrstu osiguranja koje imate.Inace znam da je jedan pregled mesecno kostao oko 400fr a carski rez oko 10 000fr mozda malo manje.

MissGak
    Član
    MissGak

U Americi je jedino bitno da imate osiguranje(a koje je u pitanju daje samo nijanse u daljem tretmanu!).Ono dakle pokriva vas boravak u bolnici gde odmah po prijemu dobijate svoju sobu(sa kupatilom naravno) i pomocnim krevetom(za muza),foteljom za dojenje,TV-om(sa kablovskom),raznim daljinskim upravljacima za svetlo i sl.
    Soba se transformise u porodjajnu salu,jedino ukoliko je stanje trudnice „kriticno“ onda je prebacuju na sprat nize gde se vrsi carski rez!!!
    Svaka trudnica ima „svoju“ sestru koja ima zaduzenje za svega par soba na spratu,tako da vam je manje vise uvek na raspolaganju,dovoljno je samo da pritisnete dugmence na stranici kreveta!Isto tako jedna sestra,strucno obucena,dolazi nekoliko puta dnevno da vidi kako napredujete sa dojenjem(ako ste se odlucili za isto),daje savete i pomaze pri tom.Ujutro dodje devojka sa MENI-em,zapise sta bi ste zeleli za rucak a sta za veceru,tako da to imate po narudzbini…
    Za vreme boravka u bolnici beba je uvek uz vas,jedino ako vi ne zatrazite drugacije kako bi ste se istusirali …Tada dodje sestra i „odveze“ bebu.Isto tako niko i od zaposlenih nema pravo da vam IZNESE(na rukama) bebu iz sobe,u tom slucaju potrebno je odmah da zovete obezbedjenje…
    Isto tako posete su dozvoljene u bilo koje doba dana za osobe kojima VI date odobrenje!
    I sve to-placa vasa osiguravajuca kompanija!!
    Lekove tokom trudnoce placas sam,s tim da uz karticu za osiguranje placas nizu cenu(koliko nizu opet zavisi od tipa osiguranja),a u tih devet meseci ne placas niti jedan pregled!!!

gocica
    Član
    gocica

Draga dr Avluela,vidim da si raspolozena da dajes informacije pa me nesto zanima.Planiram drugu trudnocu,prvi porodjaj je bio uzasan i tezak jedina sansa za radjanje drugog deteta je epiduralna;e sad kako kod nas bolnica nema to u redovnom meniju vi morate da potplatite nekog da vam to uradi,ni to nije problem(posle prvog iskustva to su samo sitnice koje treba resiti)…znaci posto ti natempiras nekoga da te porodi i da ti da epiduralnu oni ti zakazu porodjaj kada su oni slobodni,znaci nema ni govora o prirodnom pocetku porodjaja nego jedino govorimo o namerno izazvanom porodjaju…koliko je to opasno i stresno za bebu da izadje tako nespremna? :neznam:
    najbolje bi to bilo uraditi u privatnoj klinici ali za nase licne uslove to je ipak preskupo,ovako bar u drzavnoj bolnici dobijete kakvu-takvu besplatnu negu posle… :neznam:

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 80 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.