Roditelj Portal – Trudnoća, beba, roditelj Forumi SLOBODNO VREME Putovanja Ostati u Srbiji ili ne- pitanje je sad

Ova tema sadrži 302 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  sanjas 7 godine, 1 mesec ranije.

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 303 ukupno)

Ostati u Srbiji ili ne- pitanje je sad

• Sneki
    Član
    Sneki

Otvaram ovu temu obzirom da u temama o putovanjima i zemljama gde živimo dolazi do ovog pitanja, Da li je bolje ostati ovde i zašto, ili je pak bolje otisnuti se u beli svet i zašto…

Aiko
    Član
    Aiko

Ovde je dobro ziveti ako imate reseno stambeno pitanje, pristojnu platu (zavisi ko sta zeli),ali najvaznije je da vam ne smeta sto vas u Srbiji stalno neko potkrada i pravi vas ludim. Ja ne mogu vise da zivim u sistemu bez sistema i lakse cu podeti neciji hladan karakter nego da me ova drzava od moje cetrnaeste godine non stop spotce za nesto. Eto, to je ukratko.

biki
    Član
    biki

Evo ja cu biti malo opsirnija!
    Kao sto rekoh nije da nevolim svoju zemlju,ali smo ga prekardasili!
    Neznam odakle da krenem!
    Od druzeljubivosti i srdacnosti…
    Toliko smo druzeljubivi srdacni da u zovotu nemozemo da funkcionisemo i napredujemo bez veza i vezica(u skoli,na fakultetu,u bolnici,porodilistu..na poslu..itd.) 😉 znate o cemu govorim!
    Mi nevolimo da radimo a zelimo novac,(pogledajte seriju Sinise Pavica ,,Bolji zaivot“ 100%istina)
    Na zalost takvi koce ljude koji zaista zele nesto da postignu u zivotu,koji zele da rade i napreduju!
    Vazalski odnos obicnih ljudi prema lokalnim i dr. politicarima ,prema svakom ko ,,kao“predstavlja neki ,,veci autoritet“:roll:
    Da rezimiramo:
    Nemogu posteno da se lecim
    Nemogu posteno da se skolujem,
    Nemogu da radim i naplatim svoj rad
    Nemogu da putujem bez vize(polako postajemo crna rupa Evrope)
    Dali ostati ili otci…pa razmislite sami :hmm:

Aiko
    Član
    Aiko

biki – 19/10/2007 19:16

Nemogu posteno da se lecim
    Nemogu posteno da se skolujem,
    Nemogu da radim i naplatim svoj rad
    Nemogu da putujem bez vize(polako postajemo crna rupa Evrope)
    Dali ostati ili otci…pa razmislite sami :hmm:

Da, da totalno se slazem. Totalno smo marginalizovani. Sve sto treba da dobijemo kao pojedinci, izvlacimo na misice. Odusevljavamo se ako je lekar ljubazan, ako red za vizu nije dugacak, ako neki profesor na fakultetu ne prima mito…Mislim alo, to treba da se podrazumeva.

Sta je meni ova zemlja pruzila? Konkretno? NISTA.

Angel
    Član
    Angel

Najbolje je ostati ovde i raditi za evropsku platu recimo u kancelariji EU ili nekom predstavnistvu strane firme pa putovati svuda po svetu koliko vam dusa hoce. TO je moje misljenje.

biki
    Član
    biki

Pa da,tako sam i mislila,ostati ovde i raditi u kancelariji EU za EU platu!
    A zasto za promenu nebismo stvorili uslove da u nasoj zemlji primamo EU platei da mi budemo u EU :hmm:
    MIslim da ceo problem nije u politicarima niti u tamo nekom nego u nasim glavama i nasem nacinu razmisljanja!

Angel
    Član
    Angel

Problem je u zivotnom standardu i nerealno malim primanjima. PLata u kancelarili EU je 5000 evra mesecno. Ovde primati takvu platu je sam snova! Ne kazem da ne trebamo da udjemo u EU i da ne trebaju plate ovde da budu tolike. Kazem da se to skoro nece desiti i da do tad po meni najbolje je ziveti ovde i raditi za inostranu platu. Meni konkretno nude posao u EU, a sa svojim faxom mogu da odem da zivim bilo gde, ali ne zelim jer nigde nije kao kod kuce, nigde se ne bih ovako snasla, tako da je najbolje putovati i ziveti kao kralj a biti kod svojih.

biki
    Član
    biki

HM,ali razmisljas pomalo sebicno zar ne?
    Zasto nebismo malo poradili na nasem standardu,pa da svi imamo takve plate,nije cilj da pojedinci zive dobro cilj je da SVI,koji su vredni i koji zasluzuju zive dobro,lako je za pojedince.
    Eto zelimo Evropsku platu,a ne zelimo da zivimo i radimo kao u Evropi,ne zelimo da razmisljamo kao Evropa e to je nas problem!
    Evropa s sastoji od privatnika,kod njih je sve privatizovano,nisu emotivci.Oni razmisljaju na nacin isplati se ili se ne isplati!Kada covek zeli da uspe nema mnogo mesta za emocije.
    Ja sam nekako za tu varijantu sto rece Aiko,mogu ja bez emocija ali nemogu bez novca koji mi je potreban da prezivim,za osnovne stvari da skolujem dete,za moje male sitne luksuze i hirove..Ljibav mi je sasvim dovoljna od moje porodice i najblizih,nemoraju svi da me vole.

Julija SG
    Član
    Julija SG

Ne moraju svi da nas vole, ali je tesko i kad nas pljuju! Slazem se biki sa tobom, da mnogo toga kod nas ne valja. Isto mi smeta, sto ti za sve treba veza inace neces dobiti ni ono sto te sleduje! To me kod nas jako nervira. Ma ima milion stvari koje ne valjaju. Mene neko da pita, zelim li se vratiti dole, moj iskreni odgovor je NE. Mozda zato sto sam vec dugo vani, dosla sam jos kao djete. Navikla sam na ovaj sistem, da ono sto mi treba mogu da zavrsim normalnim putem, bez veza i vezica. Navikla sam, da ako radim, mogu i da prezivim od toga sto zaradim. To kod nas nije uvjek slucaj. Kad cujem kolike su plate i vidim cjene (one su bas evropske, mora se priznati) stvarno se pitam kako ljudi zive???
    E sad kako je ovamo? Moze se zaraditi za normalan zivot, pa i za neki luksuz, ali ima brate i da radis. Troskovi su ogromni, svaki mjesec pare i pare odneses u postu. Ali sve to i nije toliko bitno, meni sta najvise smeta i sta me najvise boli je to, sto smo mi za neke od njih, ljudi druge klase. Svi smo lopovi, kriminalci, prevaranti… Ne kazem, da nisu stvarno neki nasi zemljaci doprineli tome, ima nas svakakvih. Ali me nervira to, sto nas sve trpaju u jedan kos. Sto onda cim ti cuju prezime, koje zavrsava na ic i tebe smatraju takvim. Ako su imali nekog od „nasih“ u zgradi i taj je pravio probleme, niko vise nece dobiti stan tu. Isto je i za posao, osiguranje za auto svi mi iz bivse Juge placamo vise nego oni. Zato sto su nasi sugradjani, prodavali svoja auta, pa ih prijavljivali kao ukradjene i naplacivali od osiguranja. I sad mi to sve placamo! Postoji naprimjer opstina Emmen, to je u kantonu Lucern. Tamo vec 5 godina niko od nasih ne moze dobiti svajcarsko drzavljastvo. Bez obzira sto ispunjavas sve uslove. Zasto? Zato sto je neki ludak, koj je slucajem bio nas, ubio u tom mjestu dvoje ljudi. Mislim to jeste i strasno i tragicno, ali sta sad ovi drugi imaju sa tim?! Ma mogla bi da nabrajam do sutra… Sreca nisu svi sviceri takvi, ima ih puno vise normalnih. Ali ipak zaboli i povrijedi te, kad cujes tako nesto. Ja volim svoju zemlju i moj narod, boli me kad neko pljuje po svemu tome.

Ala sam se raspisala, svaka mi cast! Izvinite sto vas davim.

May05
    Član
    May05

Vecina vas zna da sam ja rodom iz Bosne i sada zivim u austriji,i ja cu prva rec da se nikad nebi vratila u bosnu da zivim,normalno nostalgiije ima,jer dole su mi i roditelji i nista me vise ne privlaci,moze da me kritikuje zbog ove moje izjave ko hoce ali to je tako,radila sam u jednoj firmi kao menadzer i imala sam platu 150 eura,dobijala sam sedmicno 70 maraka,i to kad sef treba da dadne to je ceromonija,pa eto uzmi sad 10 pa sutra 10 itd…ovdje ne radim nisam nikad ni radila jer sam na porodiljskom,dobijam 450 eura mjesecno vec 2 ipo godine,imam jos 1 mjesec porodiljskog i gotovo,sta zena koja se porodi u bosni dobija,nista naravno,MM radi kao inzinjer u jednoj firmi i ne prima platu od 5000 eura (ovo pisem zbog angle) vec 1900€radi od 7-17,normalno to je super plata,ali ima puno izdataka,zivimo ko podstanari,ali opet hvala bogu dobro se zivi,ko sto julija kaze tamo kod nas su samo cijene u prodavnicama evropske i nista vise,standard nula bodova,drago mi je sto zivim ovdje jer mogu svom djetetu da pruzim sve mogucnosti,ne kazem ja da to ne mogu pruziti i u bosni i srbiji,ali da sam se udala za nekog ko zaradjuje 300 maraka mjesecno malo sutra bi svome djetetu i sebi mogla omoguciti bolje sutra…

biki
    Član
    biki

Julija SG – 20/10/2007
    E Ali sve to i nije toliko bitno, meni sta najvise smeta i sta me najvise boli je to, sto smo mi za neke od njih, ljudi druge klase. Svi smo lopovi, kriminalci, prevaranti… Ne kazem, da nisu stvarno neki nasi zemljaci doprineli tome, ima nas svakakvih. Ali me nervira to, sto nas sve trpaju u jedan kos. Sto onda cim ti cuju prezime, koje zavrsava na ic i tebe smatraju takvim. Ako su imali nekog od „nasih“ u zgradi i taj je pravio probleme, niko vise nece dobiti stan tu. Isto je i za posao, osiguranje za auto svi mi iz bivse Juge placamo vise nego oni. Zato sto su nasi sugradjani, prodavali svoja auta, pa ih prijavljivali kao ukradjene i naplacivali od osiguranja. I sad mi to sve placamo! Postoji naprimjer opstina Emmen, to je u kantonu Lucern. Tamo vec 5 godina niko od nasih ne moze dobiti svajcarsko drzavljastvo. Bez obzira sto ispunjavas sve uslove. Zasto? Zato sto je neki ludak, koj je slucajem bio nas, ubio u tom mjestu dvoje ljudi. Mislim to jeste i strasno i tragicno, svemu
    Ala sam se raspisala, svaka mi cast! Izvinite sto vas davim.

Pa eto,sama si odgovorila na svoje pitanje,moj otac i majka su zaveli20 god tamo,moj svekar i svekrva su tamo,i govore istinu.Najvise mi pravimo probleme,mi izgravamo otkacene da bi dobili njihovu invalidsku(mogu da nabrojim 100 slucajeva koji su pokusavali i koji su uspeli u tome),najvise krademo,pravimo gluposti.Kad vecina to radi normalno je da nas bije takav glas!
    A tek da ne govorimo o tome koliko pomazemo jedni drugima u tudjoj zemlji,toliko da moj svekar kaze,,Ej samo nemoj da imas posla s nasima,ili podmecemo nogu ili trazimo zajam“!
    Ko nije bio tamo nezna,a ja sam se za samo 2 nedelje turistickog boravka nagledala svega i svacega,i stvarno je bolje i sam popiti kafu. 😆
    Ma volim ja nas,ja sam odavde,ali treba stati i pogledati se u ogledalo pa reci istinu sebi u brk,kad bi svi tako radili mislim da bi nam mnogo bolje bilo nego da sanjarimo…i de se hvalimo glupostima i pricami bajke o sebi.
    Covek nejvise voli da prica i da se hvali onim sto nema,a zeleo bi da ima,tako i mi!
    Vama dvema hvala za totalnu iskrenost :-* :-* za vas dve!
    A ja, :> ja vas udavi!Ali samo dobronamerno,prosto sam imala potebu ovo da kazem,da izbacim iz sebe,jer sam se zaista svakakvih ljudi nagledala posto zivim u kraju gde 90% stanovnistva ili radi preko ili nam neko iz porodice radi preko!

Julija SG
    Član
    Julija SG

Ma u pravu si ti za sve sto kazes. Mene samo nervira, sto me strpaju u isti kos sa losim primjerima. U svakom narodu postoje dobri i losi ljudi, kriminalci i prevaranti ali i drugi. A o onim primjerima, koji su duzni pa ruzni, ali bitno je da voze bmw i mercedes, i da kad dodju dole prodaju maglu ljudima, e od tih mi je muka. A ima ih boga mi gomila takvih!

Angel
    Član
    Angel

Biki nisam sebicna, nego realna, a to sto imam ponudu za posao koja mozda i nece stajati za 3 godine dok zavrsim fax, to je druga stvar.

Mislim da ko ne moze normalno ovde da zivi da treba da pokusa preko jer nema sta da izgubi.

KO da poradi na nasem standardu??? TI? JA? Zene sa foruma? Standard ne moze da poboljsa sacica ljudi pobogu, jer da je tako do sad bismo ziveli ljudski a ne sa standardnom platom od 12.000 dinara. No nebitno, mislim da ne treba zalaziti u pitanje standarda, em je off-topic em mi tu nista ne mozemo da uradimo pored silne zelje, tako da je uzaludno trositi reci.

Moje misljenje je ili otici odavde ko ima priliku za to, ili se potruditi kao sto sam rekla i ko moze da radi za stranu firmu ovde. Naravno ima ljudi koji ne mogu da biraju i koji imaju samo jedan izbor, i ne mislim da je taj izbor los, mozda se sutra i ja nadjem medju njima kao sto sam i sad, i mozda mi i ne bude tako lose ako se dobro snadjem.

Aiko
    Član
    Aiko

Nije samo stvar u tome da se neko dobro snadje. Jetse olaksavajuca okolnost, ali to nije dovoljno. Mislim da zato treba pricati o opstem standardu. Isto tako treba pricati i o uvodjenju mnogo stozih kazi za razne prekrsaje, povecanju plata radi ukidanja mita…A to sve spada u opsti standard. Mislim, ja da imam ne znam koje pare ovde opet bi mi smetalo da gledam kako su u porodilista uveli klime tek prosle godine (ne znam da li ih ima u unutrasnjosti), smeta mi da dok prolazim ulicama sa kolicima, moram da gledam da me ne udari auto i na trotoaru, ne mogu da prodjem ulicama jer se svi parkiraju na zebri, kradu te od trafike, preko fakulteta, poste, banke…Ne moze da se podigne kredit ako nema porodica tolika i tolika primanje, a nisu svi u situaciji da primaju pristojne plate…Sve je to pitanje opsteg standarda. Medjutim, takvo postavljanje pravila ne ide u korist srpskom vrhu i onima blizu vrha (mislim na finansijski nivo), te se zato muljamo po dnu. Treba sutra da mislim da li ce moje dete slusati neke narodne pevacice ili ove polu zabavne koje trce za fudbalerima i ostalim neobrazovanim likovima (cast izuzecima). Mogu ja nju da ucim koliko hocu kvalitetnim stvarima, ali krenuce u obdaniste, skolu, nece hteti da bude van „tokova.“

Eto, cak da imam i 5 evropskih plata hocu da odem jer je ovde toliko zatrovano da ja ne vidim uoste kad ce biti bolje. Istrosila sam energiju lupajuci o serpe i duvajuci u pistaljke tokom „promena“, a ja ih zasta ne vidim. Tj. promenilo se mnogo toga na povrsini, ali iskreno, zabole me kad ja i dalje ne dobijam ono sto zasluzujem. I ne samo ja, vec vecina obrazovanih ljudi iz srednjeg sloja.

biki
    Član
    biki

Ma ne kazem da mozemo ti,ja Aiko da promenimo svet,Ali ko sacinjava taj svet,opet mali sitan narod.Ja samo kazem da treba da promenimo,vecina nas svoju svest i svoj nacin razmisljanja da bi nam bilo bolje i da bi nam se standard povecao.Mi smo nazalost navikli da funkcionisemo na veoma cudan i jedino nama znan nacin,nama je normalno funkcionisanje,uredno placanje racuna strano.Ali zato uvek imamo dovoljvo novca da sebi priustimo skuplje parce krpice,pa makar odvojili od usta,jos se hvalimo kad nesto ucarimo na crnjaka.Navikili smo na zaposlenje preko veze,na guranje 5 ljudi u kancelariju u kojoj je dovoljan 1 radnik(to utice na drzavnu kasu i svima se zbog takvih kresu plate,koliko njih znam koji su negde u drzavnoj firmi prijavljeni kao radnici,ide im socijalno i penziono a da naikad nisu ni videli svoje radno mesto).O tome ja celo vreme govorim..
    Nije da zelim da vas smaram,da vam namecem svoje misljenje.Jednostavno imam potrebu da to kazem,tema mi je jako zanimljiva.
    Ovo je sajt za roditelje,a vecina nas roditelja zivi ovde i pod ovakvim uslovima.
    Preracunavamo se,dali da kupimo ovo ili ono,gde da se zaposlimo i odakle da stvorimo novac!!
    Mnogi od nas razmisljaju da spas nadju u belom svetu,mnogi od nas su spas tamo vec nasli!
    Da mora da se radi,da se zapne,ne bere se ni tamo novac sa drveca,ali bar znas za sta radis.Debelo placaju zdravstveno i penziono,ali si zasticen ko beli medved!!
    Eto to je to,sta bi ja vise na ovo rekla,mislim da sam bila opsirnija nego ikad di sad…

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 303 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.