Roditelj Portal – Trudnoća, beba, roditelj Forumi SLOBODNO VREME Putovanja Ostati u Srbiji ili ne- pitanje je sad

Ova tema sadrži 302 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  sanjas 7 godine, 1 mesec ranije.

Gledanje 271 članaka - 271 do 285 (od 303 ukupno)

Ostati u Srbiji ili ne- pitanje je sad

• nakica
    Član
    nakica

e, o tome se radi…ovde posten covek vrlo retko moze sam da ostvari nesto ako nema pomoc roditelja ili bilo koga…u tome je razlika izmedju Srbije (i sl. zemalja) i koliko-toliko bogatijih zemalja…

Natasa
    Član
    Natasa

Ko ima sansu da ode i radi pristojan posao i dobro zaradjuje neka ide. Ovde je havarija i tako ce biti jos ko zna koliko.

malisha75
    Član
    malisha75

Selena – 17/1/2010 19:09 Ma mi se vracamo bas zato sto ne mozemo nista da steknemo.Samo mm radi,ja sam kuci sa decom,a ja tesko da cu naci posao! Ali moj tata nam je maltene dole sve obezbedio(stan koji sada sredjujemo),mi smo na kredit uzeli auto,tako da nam dole nece trebati nista sem da zaradimo za zivot! Ja sam kod nas zavrsila sredjnu medicinsku za zubnog tehnicara i tata mi je isto z.tehnicar,pa ce mi otvoriti privatnu laboratoriju! tako da za nas nema zime!

Selena, misliš li da ćeš svojim biznisom u Srbiji i ti moći svojoj deci da stekneš ono što je tebi tvoj tata uspeo da obezbedi? Da bi tvoj posao u Srbiji cvetao, ljudi treba da imaju para za zube…

Selena
    Član
    Selena

malisha75 – 9/10/2010 18:03

[QUOTE]Selena – 17/1/2010 19:09 Ma mi se vracamo bas zato sto ne mozemo nista da steknemo.Samo mm radi,ja sam kuci sa decom,a ja tesko da cu naci posao! Ali moj tata nam je maltene dole sve obezbedio(stan koji sada sredjujemo),mi smo na kredit uzeli auto,tako da nam dole nece trebati nista sem da zaradimo za zivot! Ja sam kod nas zavrsila sredjnu medicinsku za zubnog tehnicara i tata mi je isto z.tehnicar,pa ce mi otvoriti privatnu laboratoriju! tako da za nas nema zime!

Selena, misliš li da ćeš svojim biznisom u Srbiji i ti moći svojoj deci da stekneš ono što je tebi tvoj tata uspeo da obezbedi? Da bi tvoj posao u Srbiji cvetao, ljudi treba da imaju para za zube…

[/QUOTE]

To necu znati dok ne probam,a znam masu zubnih tehnicara kod nas koji cvetaju (sto ne znaci da ce i kod mene biti tako) ali mislim da vredi probati.

A da li cu uspeti kod nas da stvorim nesto svojoj deci,to takodje ne znam ali znam da ako ostanem necu sigurno uspeti nista da im stvorim…

malisha75
    Član

Selena
    Član
    Selena

Dali smo otkaz za stan,telefon i sve sto ide uz to i 6.marta napustamo Svajcarsku i selimo se za stalno u Srbiju 🙂

Praslin
    Član
    Praslin

Mi resili da probamo malo dalje od Srbije. Kuci nam nista nije islo od ruke, finansije katastrofa, ja radila pa dala otkaz jer je trebalo birati izmedju posla i plate od 20ak hiljaka i deteta (vidjala sam je 3 sata dnevno, najvise). Muz bio prosle godine na mesec dana u Norveskoj. Onda je pred kraj prosle godine (u novembru) opet dosao ovde, u martu je dobio radnu dozvolu … Nas dve smo dosle 29. februara. Uskoro cemo aplicirati za vizu i nadam se da cemo ostati ovde. Nije ni ovde sve najsjajnije ali je mnogo, mnogo bolje nego u Srbiji u kojoj nismo imali nikakvu perspektivu.

malisha75
    Član
    malisha75

Srecno Praslin!

sanjas
    Član
    sanjas

Praslin srecno i mislim da je to dobra odluka!Javljaj se s vremena na vreme da cujemo kako vam je.:-*

Praslin
    Član
    Praslin

Evo mene opet. Nemam puno toga da kazem jer jos ne znam kako sve funkcionise. Aplicirale smo polovinom maja za vizu (spajanje porodice) i sad cekamo. Imaju rok 6 meseci da nam odgovore tako da pre novembra i ne ocekujem odgovor. I ovde odugovlace sa tim stvarima isto kao i kod nas ali sta da se radi. 🙂 Upoznali smo 2 decka iz Svedske (ziveli smo u istoj zgradi) i bas se lepo druzili sa njima ali odose na sever. 🙂 Za sada je sve ok. Ja se nisam pokajala ni jednog trenutka sto smo presekli i dosli ovde. Da je hladno- jeste (danas je 10 stepeni), da smo stranci – jesmo ali normalno zivimo. Onako kako svaki covek zasluzuje. Nismo bogatasi, jos nista nismo uspeli da ustedimo ali polako … Ako nadjem neki posao kada(ako) dobijem vizu , bicemo na konju, sto se kaze. Stan placamo oko 1000e (sto je i jeftino za ovdasnje rente) i na hranu ide puno para (ako ne idemo u Svedsku u kojoj je sve za bar 10%jeftinije nego ovde) ali izguramo mesec bez sekiracije sta cemo i kako cemo. Ostane i za krpice. 🙂 Nedostaju mi najblizi ali bitno je da smo nas troje zajedno. Anja je jako tesko podnela promenu. Mislim da se jos nije navikla. Isla je u vrtic skoro 2 godine i svaki dan je bila sa decom i sada odjednom nema nikog za igru. Ali valjda ce i to doci na svoje. Samo da stignu ti papiri … Eto … I nije neko iskustvo. 🙂

Natasa
    Član
    Natasa

Praslin drago mi je da vam se zivotni standard podigao na visi nivo. Svaka cast na tome sto ste presekli i otisli, to nije lako. A cime ti se muz bavi? Jesi pocela da ucis jezik? Anjica ce se privici, potrebno je vreme, a svi kazu da se deca najlakse prilagode. Mislim da ste napravili pravi potez i da cete svom detetu tu gde ste obezbediti bolju buducnost.

Praslin
    Član
    Praslin

Muz ovde radi u elektro firmi. Bilo je povuci-potegni za njegove papire ali je uspeo, posle zalbe, da dobije pozitivan odgovor. Inace je zavrsio srednju elektrotehnicku i kasnije visu poslovnu. Ja jezik nisam pocela da ucim (samo ono sto pohvatam usput i to je svega par reci). Moci cu da krenem na kurs jezika kada dobijem papire. Trenutno nas dve nemamo nikakva prava ovde, nemamo cak ni zdravstveno osiguranje, jer cekamo taj odgovor. Taj kurs je besplatan a ja sam istrazivala i htela cak i da platim samo da sto pre krenem da ucim jezik, ali ne moze dok ne dobijem papire. 🙄

Natasa
    Član
    Natasa

Zelim vam da pozitivan odgovor dobijete sto pre.

marmit
    Član
    marmit

Svaka čast svima koji su otišli i ne pomišljaju da se vrate! I ne treba, jer nemaju gde, ovde je tuga da ja više nemam reči kojima bih opisala čamotinju u koju su upali skoro svi koje znam.

Ja bih rado otišla, samo da imam petlje.

Meni trenutno nije loše, mm zarađuje extra, ne smem ni da napišem, a ja imam profesorsku platu, ali koja će sledeće godine biti prepolovljena jer ostajem bez norme 🙁
    Digli smo stambeni kredit, koji još uvek otplaćujemo bez problema, imam svoj auto, mm ima službeni, idemo svake godine i na planinu i na more, mogu svašta sebi da priuštim i kozmetičara i masažu… ali, ne prođe dan da ne pomislim koliko je sve to krhko, koliko može da se sruši u jednom danu…

Nekako mislim da bi negde u nekoj uređenoj zemlji imala neku sigurnost, a da ne pričam o budućnosti svog deteta. Godine brzo prođu i ako ne budem našla neku vezu da mu obezbedim dobar posao (a sebi očigledno nisam našla vezu), mislim da ću se pojesti živa gledajući ga kako se muči, kao što se sada muči moj brat i celokupna moja uža i šira rodibna i prijatelji.

Moj problem je što mm za sada ima taj dobar posao i nije spreman da ga napusti, zato što, realno, ne bi ni u inostranstvu imao veću platu, a troškovi su tamo i dosta veći. Takođe, oboje smo fakultetski obrazovani, ja sam matematičar, on je pravnik, ne znam da li bi bili spremni da žrtvujemo svoje diplome i da radimo neke druge poslove. Za sada nam odlazak nije opcija, ali ja sve više razmišljam o tome, jer sam sve očajnija celokupnom situacijom.

Pozdrav za sve koji su otišli i koji će tek da odu!

Praslin
    Član
    Praslin

Natasa, hvala na lepim zeljama. :hag:

Maramit, ovde jako cene diplome viseg obrazovanja. Recimo, u imigracionoj sluzbi ima puno ljudi sa Balkana koji su posao dobili zahvaljujuci tome sto su pravnici. I odlicno zaradjuju. Oni inace imaju i zakon po kome ljudi sa fakultetom ne bi smeli manje od 500 000 kruna (cini mi se da je toliko) da zaradjuju na godisnjem nivou. Znaci, moze samo vise od toga. A 1eur je 7,5kr pa racunajte koliko je to para. 🙂 Mi smo otisli iz Srbije zato sto ni muz ni ja nismo imali posao. Vise nismo znali kako da preguramo mesec. Zahvaljujuci drugarici (koju sam upoznala bas na ovom forumu) smo dosli ovde. Da smo imali poslove u Srbiji, ne bismo dosli sigurno. Sada smo tu pa dokle izdrzimo. 🙂

Gledanje 271 članaka - 271 do 285 (od 303 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.