Roditelj Portal – Trudnoća, beba, roditelj Forumi SLOBODNO VREME Putovanja Ostati u Srbiji ili ne- pitanje je sad

Ova tema sadrži 302 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  sanjas 7 godine, 1 mesec ranije.

Gledanje 286 članaka - 286 do 300 (od 303 ukupno)

Ostati u Srbiji ili ne- pitanje je sad

• bebironce
    Član
    bebironce

Cao Praslin.ja celog svog zivota sanjam o tome da odem negde iz ove zemlje.nekaoko su i moji roditelji uvek to pokusavali,ali nikada nam nije uspelo.predavali su za Australiju,Novi Zeland,cak i za Island ali eto nikada nista nismo uradili.Mm i ja vrlo cesto pricamo na tu temu,ali ja ne znam da li bi smeli da se odvazimo na tako sa dvoje male dece,a ovde katastrofa.radimo sezonski posao,a kad dodje zima jako je tesko.on je radio kod privatnika u autoskoli,ali je dao otkaz jer mu je gazda trazio da sve doprinose placa sam i jos da mu daje deo za lokal koji je gazda iznajmio za autoskolu.on da otkaz i ode na biro da prima onu crkavicu 3 meseca.Ja zavrsila medicinsku i naravno uradila sve sto treba za posao,uclanila se u stranku,cimala se oko toga da bi na kraju upala klinka koja je tek zavrsila skolu,jer je dala lovu za posao.ja sam se bas razocarala.Opet me uhvatilo to da odemo negde……
    Kakav je jezik u Norveskoj?jel je tezak za ucenje?kakvo je stanje u njihovom zdravstvu?da li bih mogla da nadjem neki posao u struci?jos nesto samo,posto smo mi muzicari,kakvo je stanje po tom pitanju?da li ima posla za nas tu kod vas?
    puno pozdrava iz Srbije koja tone….

Praslin
    Član
    Praslin

Bebironce, za muzicare stvarno ne znam. Ja sam ovde tek 4 meseca, muz je 7. Za medicinsku struku cu ti reci ono sto sam cula od jedne drugarice, cije su snajke nasle ovde posao. Koliko sam ja skontala, traze se ovde radnici iz te struke. I njima su solidne plate. Diploma mora da se verifikuje. To ne znam tacno kako ide. Ono sto znam je da je znanje jezika obavezno ako hoces da radis ovde (sto je i logicno). Jezik je cudan. Meni bar jer ga nikad pre nisam cula. Ne znam tacno ni kako bih ga opisala. Ima dosta engleskih reci ali je cudan izgovor. Ta drugarica, koja je ovde vec 7,8 godina, mi kaze da je njoj za osnovnu komunikaciju trebalo 3 meseca ucenja. Tada je mogla sam i kod lekara,u postu, banku … Ja za ova 4 meseca nisam uspela da naucim nista. 😳

malisha75
    Član
    malisha75

Praslin, ako nisi već do sada, što pre zaređaj sa devojčicom po igralištima. Jezik igre je univerzalan, i deca najlakše tako komuniciraju. Tako relativno lako i brzo i ti možeš da stekneš poznanstva, i dođeš do dragocenih informacija koje se tiču dečijih aktivnosti u kraju pa da obogatiš i svoju i Anjinu svakodnevicu.
    :caos:

Praslin
    Član
    Praslin

Malisha, ne znam da li je do nas ili njih, ali deca izbegavaju Anju kada cuju da ne govori norveski. Za ova 4 meseca je samo jedna devojcica htela da se igra sa njom. Ja sam ih posmatrala sa klupice, one su se jurile, svaka je na svom jeziku pricala i savrseno su se razumele. 🙂 Ali nisu sva deca takva. Roditelji posebno. 🙂 Oni decu puste i zagnjure glave u telefone, lap topove ili nesto drugo od te tehnike. Ali ne odustajemo od toga da upoznamo nekog i nadamo se da ce biti bolje kada savladamo bar malo taj jezik. 🙂 A inace smo po parkovima svaki dan (kada nam vreme to dozvoljava) jer ih ovde ima na svakom koraku i sredjeni su fantasticno! 🙂 Uzivamo svi! 🙂

mima80
    Član
    mima80

Praslin, ja samo da ti pozelim srecu!Drzite se, borite se, moj rodjak je pre vise godina otisao u Norvesku, on je lekar, i prezadovoljan je. I zena mu je odavde, tj. zajedno su otisli tamo, sada imaju dvoje dece. Mislim da je Norveska jedna jako uredjena zemlja, zdravo drustvo, ovo ovde je camotinja teska.

anita75love
    Učesnik
    anita75love

Praslin, da ja sada pitam glupo pitanje-a zašto ti nisi pre nego što si otišla u Norvešku, ovde upisala kurs Norveškog?
    Mislim, znala si da ćeš ići, ili da bar želiš da ideš-pa makar i da si ga džabe učila,(da recimo od odlaska ništa nije ispalo) znanje jezika uvek koristi, to nikad nije izgubljeno vreme!
    Ja bih bar tako, pa sam na tu temu učila Nemački godinu dana za svaki slučaj zbog mm, ….ja sada nemam nameru da idem-ali kad odem tamo iako ga ne govorim,jednostavno i posle toliko učenja, nemačka gramatika je jako zeznuta a ja nisam tip koji će da lupeta, jako dobro razumem i veruj mi i to znači za svakodnevno snalaženje.
    I zar nema neki kurs koji ti kao stranac možeš da pohadjaš bez papira, neki privatni kurs, da nadješ privatnog učitelja (….verujem da ima ljudi u Norveškoj koji makar znaju engleski pa te mogu podučavati preko njega tom jeziku)….pa ima knjiga da se kupe-po principu Norveški u 100 lekcija, sa sve cd-ima sa izgovorom…….neko može od rodbine da ti kupi i pošalje! jeste da je to najnezahvalniji metod učenja, najsporiji i nagore rezultate daje jer nema ko da te kontroliše i ispravlja ali ženo kad već sediš kući u četiri zida ,da bar ne čamiš za džabe!
    Da iskoristiš kako tako to vreme a da ti bude od koristi, izgovor možeš ispravljati sama preko tv-a, slušajući prolaznike u prodavnicama……
    Jel tm, zna jezik? Može ti i on pomoći bar koliko stigne-makar 5 minuta dnevno…….
    Što se dece tiče-upiši je čim uzmogneš u vrtić…..verovatno to bez papira ne ide nikako, ali čim ih dobiješ odmah!
    Jel ima neka žena koju bi ste mogli unajmiti u međuvremenu da vam dolazi na sat/dva dva puta nedeljno koja bi sa malom pričala norveški a i sa tobom usput……..da ti recimo pričuva klinče kad tebi zatreba i da pride bude korisno!
    Ono što ja znam o Norvežanima jeste da su jako čudni…..njihovi filmovi su meni krajnje morski…..imaju neke sulude zakone…….to sve govori o njihovom mentalitetu-na stranu standard i uredjena država…….tako da me ne čudi to što te ne prihvataju, pa čak ni njihovi klinci decu stranaca……..međutim sad kad ste tu gde ste, i kad ste se odlučili za tu zemlju, nema vam druge nego da se prilagodite-a jezik je osnova toga, naročito kod takvih ljudi kao što su oni!
    Takvi su još recimo mađari, a i oni spada ju u istu grupu jezika……..!
    Nemci su recimo dosta drugačiji-jako su hladni i sa njima je gotovo nemoguće biti pravi prijatelj jer oni nemaju isti parametar za to šta znači prijateljstvo kao prosečan balkanac-kod njih recimo nema onoga kafa, komšinica, druženje posle posla, izlasci, kafići itd, imaju neki krajnje uvrnuti smisao za moralno itd (npr. ako neko vidi recimo sa terase da je neko nekome lupio kola na parkingu on će zapisati tablicu tog „čike“ i prijaviti ga miliciji–odn. misle da su oni ti koji su pozvani da dele drugima pravdu s jedne strane a sa druge potpuno su nespremni da imaju razumevanja za tuđe probleme i da im priskoče u pomoć….kod njih je recimo moralno biti taster po onom principu „učiteljice Perica prepisuje“….ali da tom istom Perici na odmoru sam priđeš i objasniš to što ne zna-nema šanse) ……i to je razlog zašto ja sa njima ne bih nikad živela ako ne bih morala…….ali kad odete tamo oni su poslovno veoma ljubazni, korektno dosadni što bih ja rekla…….ali svi znaju engleski, trudiće se da vam pomognu ako nabadate njihov jezik, ima dosta naših ljudi pa vam nemački maltene ni ne treba jer uvek odnegde iskrsne neki „naš“ koji pripomogne konverzaciju….tako da ja uopšte sada nemam ni potrebu da poboljšavam znanje tog jezika! Naravno da da tamo živim bila bi druga priča!
    Nemoj misliti da te ne razumem- 4 meseca nije mnogo, to proleti, trebalo je skućiti se…….snaći se…..ali opet nije ni tako malo da nisi mogla da bar malo bolje savladaš taj problem!
    Hajde polako pokreni se pa će i celo to uklapanje ići bolje i brže!
    :-*

marmit
    Član
    marmit

Što se tiče medicinske struke, jedna moja učenica je na četvrtoj godini srednje ekonomske škole prešla u medicinsku školu na vanredno obrazovanje da bi što pre završila, jer je čitava porodica rešila da ode u Norvešku. Roditelji su joj oboje medicinari, a i brat joj završava medicinsku. Inače, našli su neku profesoricu norveškog koja im čak dolazi kući i polako uče jezik. Mislim da će ići tek sledeće godine, tj otac je već našao tamo posao preko nekog kuma, a oni će onda za njim. I još mi je rekla da su će otići na neki grad na severu gde je veća potražnja za radnom snagom.

Ne znam, moj mm za sad ni ne razmišlja o tome, njemu je dobro i ovde što se tiče posla i plate, a što se tiče nezadovoljstva na poslu, toga valjda svuda ima.

Uh, ja ne bih baš Norvešku, radije bih Australiju, i Kanada mi se dopada, ali i tamo je hladno, a to ne volem. Prosto uživam na ovih 37C 😯

malisha75
    Član
    malisha75

anita75love;792052 wrote:
    Takvi su još recimo mađari, a i oni spada ju u istu grupu jezika……..!

Već smo navikli da si ekspert za mnoge teme, ali konkretno, ovo što si napisala o jeziku nije tačno. Mađarski jezik spada u ugrofinsku grupu. Finska i Norveška su dve različite zemlje. Osim toga, navela si i jako mnogo predrasuda.

Praslin
    Član
    Praslin

Mima, hvala na podrsci. :-*

Anita, u Srbiji nisam ucila jezik jer nisam finansijski to mogla da ispratim. Ovde … Valjda sam lenja ili glupa, nesto od ta dva. Pokusala sam preko neta da ucim pomalo, nasla sajt na bas tu foru o kojoj ti pricas , norveski u 100 lekcija, sa sve izgovorom, ali meni to tako ne ide. Svi govore engleski i nemaju problem da ti i na engleskom objasne nesto pa mi se valjda i zbog toga ne zuri. Ne sprecava nas to sto ne govorimo norveski da normalno funkcionisemo. I ne sedimo u cetiri zida. 😆 Naucicemo jezik.

Maramit, nije toliko hladno. 😆 Samo se treba naviknuti na sneg u aprilu, na letnju temp. od max. 22C i onda je ok. 😆 Ja sam od onih osoba koje bas ne vole sneg, zimogrozljiva sam uzasno, mm obozava more i plovidbu (po toplijim morima od ovog ovde 🙂 ) ali nam je Norveska bila jedina opcija. ;]

mima80
    Član
    mima80

Da Praslin, to je sjajno, na to sam zaboravila, oni odlicno govore engleski. Sve ce to doci na svoje mesto, svaki pocetak je tezak. Samo polako!:hag:

anita75love
    Učesnik
    anita75love

Malisha u pravu si za Norvešku i Finsku,to sam bubnula ……a što se predrasuda tiče ja samo kažem kako ih vidim i doživljavam,,,,,,,za Norvežane ne znam lično ali za Nemce tvrdim-konkretno za Austrijance!
    Oni će vas~ladno~ tužiti ako pustite veš mašinu noću iako ona ne pravi ne znam kakvu buku a i vaš je stan……i ne poplavljujete nikoga…….zato imaju poseban propis kućnog saveta do kada smete da puštate mašinu za pranje veša a to je 5 sati popodne!!!!!! …..mm mi je na tu temu recimo zabranjivao da sušim kosu fenom posle 10 sati uveče iz straha da se to ne čuje??????!!!!!!:shock: odn. mislio je da bi ta „buka“ mogla smetati „komšijama“ koji mogu pozvati miliciju!!!!??????:shock:….a kako kaže ima jedna „luda baba u zgradi“ koja mrzi sve redom a decu posebno pa da se eto ne zamera odn. da nema problem zbog žene koja se fenira u neprilično doba!!!!!! Na stranu još i naša deca i njihova buka…..
    dal treba reći koji je bio moj kometar?
    Kod njih se pre par godina sve zatarabljivalo u 5- 6 sati popodne…..niste mogli ništa da kupite sem da lutate po ulicama kao kuče……sad vidim da se malo promenilo, rade im radnje čak do 7!!!!!
    Komšije u zgradi mm su polile katranom dečija kolica svog komšije jer su im smetala što ih on ostavlja u prizemlju a čoveku bilo teško da ih vuca nekoliko spratova svaki dan, jer je lift tolicki da ne mogu da stanu obična dečija kolica!!!!!!
    Kolica ne prave ništa ali eto smetaju „gospodi“….naravno dolazila je milicija i našla krivca koji jeste platio kaznu……ali džaba, čovek više ne sme ni da pomisli da tako nešto uradi……a u zgradi više nema ni jednog deteta osim naših kad dođemo…..to je dovoljno ja mislim!……joj kako nas streljaju pogledima-…jer su moja deca bučna! Njima dečija graja smeta!
    Pisali su i protest da žele da se iz okoline iseli jevrejska škola, zbog „buke“! Naravno, nije im uspelo jer je još na snazi anti nacistički strah……ali velika je razlika između zvanične politike i javnog mnjenja…….
    A smetaju im i kučići……pa tako drugarica mm stalno prijavljuje ljude koji u obližnjem parku šetaju kučiće jer joj smeta lavež!
    Imaju čak i zakon po kome ako imate kuče koje laje i vi ne možete da da ga obuzdate a komšije vas tuže……morate kuče odvesti na podrezivanje glasnih žica…..!!!!
    e, sad ako su to predrasude ok…….meni je to samo bolesno, ni manje ni više!
    inače tamo je sve lepo…..čisto…..uređeno…..prevoz na 2 minuta, nema gužve, nešto je malo bolje u par ulica u strogom centru…ali čim zađete dalje pustelija još u 8 sati uveče! Ništa ne radi…….kafići samo do 9.30-10! ……prodavnice puste…deteta nigde da vidite jer su sva po školama i internatima do 6 uveče a posle zatvorena u kući! A i nema ih nešto, tamo brak nije u modi pa je tako mm jedini koji se od svih njegovih poznanika oženio, a ima preko 40 godina….. decu retko ko ima (prosek po porodici im je 1.2 deteta i to nije zbog standarda a i taj prosek vuku turci i arapi mahom) …
    Ako ste turista imaćete šta da vidite, biće vam zabavno par dana ali tamo da živim ja bih podivljala!
    Pa mene dečija graja odmara….kad vidim gomile dece sa roditeljima kako mile svuda po Knezu, Keju, Adi, Kalemegdanu…Tašu,nekim beogradskim naseljima, bude mi milo….prosto ne verujem u onaj prosek od samo 1.4 deteta po porodici….svi ljudi koje vidim mahom vode bar dvoje dece……
    pa sav taj haos….jeste Beograd prljav do bola…ružan za medalju….ali je živ!!!!!! I divljanje i prostakluk je znak života-ne baš najpozitivniji ali dokaz istog jeste!
    Nije mrtav kao Austrija! I džaba im sav standard i sva „civilizacija“ kada duše nema……
    Ja bih odavde otišla samo da baš nemam leba da jedem-siromaštvo je strašno i to razumem…….stres je to….sastavljati kraj sa krajem od prvog do 30-tog pa ispočetka…..i tako godinama-dosadi čoveku verujem!
    Ali ono što Marmit kaže da je njoj dobro ali da bi ipak išla to ne razumem! I nije ona jedina koja ima takve želje……nekako mi se ne čini da je to samo zbog standarda…..ovde ljudi misle da je trava tamo negde zelenija valjda….ali nije!
    Jesmo mi kao narod i zlobni i volimo da ogovaramo i da napakostimo (evo Malisha nikad ne propusta da me spomene kad god stigne i uzmogne, a naročito da mi „pomene“ kakvu grešku koju kažem ako je samo uoči i to ne dobronamerno nego onako baš tipično „srpski“….. iako ništa od toga nema )…..ali bar nismo hladni….i loše emocije su emocije, znači da ih imate!
    Pa zato čak i malishu volim……tamo nemate skim ni da se svađate-samo da se tužite…..ili da pričate u rukavicama strogo poslovno i ljubazno ali bezlično!
    A ja sam tamo dovoljno često da to mogu da tvrdim…….prvi put kad sam otišla bila sam oduševljena kao i svako ko tamo ode turistički…..celih 10 dana……drugi put kad nisam umrla mesec dana od muke i dosade……i tako svaki naredni put……..zato sada ne ostajem duže od 10 tak dana iako me muž ubeđuje bacam pare za tako kratko vreme jer avion košta djavo i po a ja ne mogu baš sa dvoje dece da se mlatim 10 sati autobusom svaki čas…..ne pada mi na pamet!!!! Taman mi dovoljno da pokupujem sve što ovde nema i da spakujem pinkle za nazad u ovaj naš lepi haos i divljinu!

Praslin
    Član
    Praslin

Ja necu da pljujem po ljudima ovde i po njihovom nacinu zivota jer smo prosto razlicite kulture, razliciti mentaliteti. Nisam dozivela ni jednu neprijatnost od Norvezana. Oni su prosto takvi, ne zanima ih sta drugi rade, ne obracaju paznju na prolaznike, idu svojim poslom i to je to. Dozivela sam neprijatnost od pijanih Poljaka u zgradi u kojoj smo ziveli prva 3 meseca ali to nije ni bitno. Ja razumem sto Norvezani ne gaje simpatije prema strancima. Svi mi smo dosli da uzimamo njihove poslove. Poljaci rade traljavo ali manje para traze i naravno da ce pre dobiti posao nego neki pedantni Norvezanin koji zahteva vecu platu. Svaka kruna je bitna. Sto kazu momci iz Dubioza kolektiva „Marka(kruna) mi k’o tepsija.“. Recimo, oni nisu imali prosjake (u ovom mestu) dok Rumunija nije usla u EU. Sada ih ima na svakom koraku (po centru). Dodju ovde, dobijaju socijalnu pomoc , ne rade nista, prose … Pa ko bi voleo strance u tom slucaju?! Ali ponavljam, ja nisam imala do sada nikakav problem zbog toga sto ne govorim norveski jezik, sto sam stranac u njihovoj zemlji … To za kucni red postoji i ovde. Ali mi nismo ni zbog toga imali probleme. Sada zivimo u zgradi gde uglavnom studenti zive. Zurke su redovna pojava. Niko se ne zali, niko se ne buni. Zatvoris prozor i ne cujes nista. Imamo komsiju koji ostavlja kolica u prizemlju. Uvek tu stoje, nikom ne smetaju … Imaju i oni svoji mane. Birokratija je katastrofa, isto kao kod nas. Mm je u urgentnom cekao 3 sata da ga neko pregleda. Ponavljam, URGENTNI CENTAR. ;] Desi se bez problema da ti zagube papire kada predas za vizu. Zagubi se bitno pismo … Znaju da diskriminisu strance (recimo u vrticima). Primer jednog naseg coveka koga smo sreli u radnji igracaka. Njegov klinac je imao masnicu ispod oka i flaster na obrvi. Drugar iz vrtica (Norvezanin) ga je sutnuo skijaskom cizmom. Vaspitacice nisu reagovale jer se, po njima, to desava u igri i skroz je normalno. Kada je par meseci pre toga njihov klinac udario nekog druga (Norvezanina ;] ) , vaspitacice su napravile haos, zvale roditelje na razgovor da im objasne da oni nisu divlji kao mi i da kod njih tuca nije normalna. A ja gledala svojim ocima scenu kada su se tri klinca tukla i valjala po blatu a vaspitacice stoje na terasi, vide i ne reaguju. Tog istog coveka i njegovu zenu su , kada su kao izbeglice dosli ovde (iz Bosne), ucili kako da peru zube!, kako da ukljuce ves masinu … Glupost cista! Ali su daleko organizovaniji od nas. Da se razumemo, ja ne mogu vise da volim Norvesku od Srbije. Ali je nama Norveska vise pruzila nego Srbija. Nismo trazili nista na gotovo, muz se kuci ubijao od posla. Prosle godine je od maja do oktobra radio po 14 sati dnevno za dnevnicu od 2000din. Smuci se coveku sve to jer te kuci ceka dete sa kojim ne mozes da se poigras jer ne osecas ni ruke ni noge. Srecan je bio ako je zatekne budnu kada dodje. Zeleli smo i zelimo drugo dete odavno a kuci nismo smeli ni da pomislimo na drugo dete! Ovde radis, znas da ces biti placen za to i imas mogucnosti koliko hoces, za sta god hoces. Skup je zivot jako ali nemamo onaj stres STIZU RACUNI, STA CEMO? . Kada se malo „skucimo“ bice mogucnosti i za stednju. A ako se nesto kod nas popravi, eto nas kuci. Ali za sada ne zelimo da menjamo ovu sigurnost koju imamo ovde, za neizvesnost kod kuce.

Izvinite sto sam ovoliko opsirna bila. ;]

bebironce
    Član
    bebironce

Tako j e praslin!!

marmit
    Član
    marmit

Po meni, najvažnija je budućnost naše dece. Ako neko misli da će napolju moći da obezbedi svom detetu bolju budućnost, onda neka bude napolju. Na žalost, budućnost u ovoj zemlji je mračna i neizvesna. Čast izuzecima koji su privilegovani, ali njih je malo.

Praslin, tvoja priča me podseća na moje kumove. Podstanari, dvoje male dece, samo on radi i to poslove slabo plaćene, ceo dan radi, a samo jedan dan ti kažu sutra ne dolazi. Za čim onda da se žali?

njamiii
    Član
    njamiii

Praslin :hag: drzim vam fige i zelim svu srecu ovog sveta! Bas mi je drago. Drz’ te se i volite.
    I kod nas su previranja na ovu temu, mm me na sve moguce nacine ucenjuje i vabi odavde, a ja sam ni levo ni desno. Istina je da ovde nece postici ni deseti deo onoga sto bi tamo mogao i srce mi se cepa kada pomislim da ga ja sputavam u tome, s druge strane, nekako bih volela da nam deca imaju detinjstvo kakvo smo mi imali, ali ne znam da li je to vise moguce…
    p.s. (ne znam da li si imala priliku da se susretnes sa nasim urgentnim centrom 😆 )
    p.s.s (nemacka gramatika je jedna od jednostavnijih, sam jezik je krajnje praktican, sve sto treba je nabubadi listu nepravilnih glagola i prelomiti jezik na slozenice)

Gledanje 286 članaka - 286 do 300 (od 303 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.