Roditelj Portal – Trudnoća, beba, roditelj Forumi DECA Vaspitanje Otpor prema vrticu i adaptacija

Ova tema sadrži 6 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  pulinka 4 godine, 2 meseci ranije.

Gledanje 1 članaka - 1 do 7 (od 7 ukupno)

Otpor prema vrticu i adaptacija

• TijanaVickovic

Pozdrav,
    hitno mi treba pomoc. Imam devojcicu od 4 god do sada nije isla u vrtic i sad je krenula prvi put prvi dan je nekako i prezivela, vaspitacica ne dozvoljava a roditelji ostaju sa decom tako da je odmah ostala sama, drugi dan je ostala ceo dan i plakala je ivikala da joj je muka dok je juce povracala i zvali su me da dodjem po nju. Od jutros je bio haos, cim sam joj rekla da idemo u vrtic odmah je pocela da povraca i ostala je kod kuce. Na sve to muz i ja smo se razveli pre 4 meseca i ona je rastrzana od mene kod njega. Ona je posle razvoda dodeljena meni a on je vidja svaki drugi viken i taj viken kad ne ide kod njega onda u tu sredu. Moze neko da mi pomogne? 🙁

marmit
    Član
    marmit

Hm… u principu nema tu pomoći. Treba stisnuti zube i istrpeti. meni je Vuk takođe odbijao vrtić, i sad, posle tri školske godine, svako jutro odlazi plačući. Duša me boli, ali šta mogu, mislim da nije rešenje da ga ne šaljem. Probaj da je šalješ, po cenu svega, morće da shvati da mora da ide. Druge nema. Vuk na primer tamo ništa ne jede, kad dođe kući, non stop nešto žvaće. Nije lako ni meni ni njemu, ali moramo tako!

njamiii
    Član
    njamiii

Meni je tu previse promena i razdvajanja za tako malu glavu u tako kratkom roku. Odlozila bih polazak u obdaniste dok se neke druge stvari ne srede i ona ne prilagodi na novo stanje. U koliko to nije moguce, onda, to je sto je, sto vise price i strpljenja. Eventualno da se u parkicu zdruzi sa nekim iz njene grupe u obdanistu.
    A ako ste iz Beograda i imate vremena, imate i ovu varijantu da probate http://www.mondo.rs/a202004/Magazin/Porodica/Decji-klub-olaksava-navikavanje-na-vrtic.html

anita75love
    Učesnik
    anita75love

Veoma dobra ideja……..taj klub….samo je problem sto se onda dete adaptira na taj klub, na te vaspitace, taj prostor i tu decu/drugare!-A ne na konkretan vrtic gde ce ici!
    To sto je neko dete (pogotovo tesko adaptibilno), adaptirano na jedan prostor/vaspitaca i decu uopste ne znaci a posebno ne automatski da se adaptiralo na svaki/sve vrtice sveta, decu, vaspitace!
    Cak i veoma socijalno, ekstrovertno i nekomplikovano dete ce imati readaptaciju ako promeni vrtic, koja ce naravno biti laksa i krace trajati nego kod komplikovanijeg deteta ali ce je opet biti.
    Kod ovog drugog sumnjam da ce to ista smanjiti stres-po meni ce ga cak i povecati jer ce dete biti tuzno sto vise ne ide kod tih drugara i teta na koje se naviklo nego je ubacenu u potpuno novu i nepoznatu sredinu pa ne samo da je u strahu zbog nove situacije vec oseca jos dodatno i tugu……
    Ideja je genijalna za one roditelje kojima nije moranje da dete ide u vrtic svaki dan, vec ga ponekad mogu ostaviti i kod kuce ako pada kisa, ide kod bake ili im cuvanje ne treba na vise od 4 sata dnevno-znaci za sve porodice gde je jedan roditelj nezaposlen ili ima vitalne bake koje ga mogu cuvati preostalo vreme a da ipak stignu i kod lekara po recept i na pijacu:p…….
    Ovo bi cak bilo idealna situacija, da dete ne postane starmalo, suvise nesamostalno, vezano i usmereno samo na odrasle vec da ima drustvo i svojih vrnjaka i jos neki primer i model vaspitanja osim roditeljjskog (vaspitaca u ovom slucaju), a da opet u vrticu pored stranih ljudi ne provodi vise vremena nego u sopstvenoj porodici!
    S druge strane veoma je nehumano prema nezaposlenim majkama ocekivanje da one mogu/moraju/ trebaju 24 h na dan, 365 dana u godini imati decu pored svojih skuta samo zato jer ne rade i kod kuce su `besposlene`….svaka zena ako nista drugo ima bar ponekad potrebu da ode kod zubara ili ginekologa (nasamo naravno a ne da joj dete viri iza paravana jer nema kome da ga ostavi!-a verujte da znam i za takve slucajeve) ili da osisa kosu bez da joj njen malac vitla po salonu……….
    Za one ostale, koji na zalost moraju da svoju decu vidjaju samo 4 sata a da ih daju na cuvanje preostalih 12, mislim da metod vise odmaze nego li pomaze……ako se izabrao jedan vrtic i vaspitac i nema se mogucnosti da se on promeni (ako moze bilo bi dobro videti da li ce neko drugo mesto detetu vise odgovarati jer niti je svaki vaspitac za svako dete niti su svaka deca medjusobno kompatibilna)-onda preostaje samo da se na adaptaciji istraje bez popustanja.
    Ona nekad traje 3 dana ali moze potrajati i mesec pa i vise kod komplikovane dece, ali ne sme se prekidati a posebno ne dozvoljavati da dete uvidi da njegove manipulacije `pale`!
    Ako dete jednom uoci da onda kada povraca ne ide u vrtic-svaki put ce povracati ili izvoditi raznorazne druge kerefeke kako bi dobilo isti efekat!
    Onda je sve propalo i nema vajde-bolje dete ispisati pa cekati da malo sazri, jer ni jedno jos nije ostalo vezano za majcine skute do 25-te u emotivnom smislu, mada i to ume da potraje bar do skole pa cak i tada da bude problema.
    :-*

njamiii
    Član
    njamiii

Slazem se Anita, zato sam i napisala ako imate vremena, misleci na to da nije neophodno da dete ide svakodnevno u vrtic i ostaje po ceo dan, vec da ako ima mogucnosti odvedu je po nekad, uskladjujuci vreme i tempo njenom nekom emotivnom ritmu, dok ne usvoji koncept i ne opusti se, i sto je najbitnije stekne sigurnost. Kao u neku igraonicu. Vaspitaci jesu isti, ali deca nisu uvek (znam jer poznanica vodi cerku).
    Ja jesam za doslednost i istrajnost, ali u ovom slucaju mislim da to nije pravo resenje. Ovde mi povracanje ne mirise na cistu manipulaciju, niti mislim da je nezrelost i vezanost za majku problem, bar ne jedini ili dominantni, detetu je promenjena struktura doma, koji bi trebalo da je oslonac i sigurno cose. To su ogromni potresi. Moj sin je dok sam bila u porodilistu sa sekom vikend provodio sa mojom majkom, jer je mm morao da radi (odvodio ga je oko 12 kada krene u porodiliste, majka zivi blizu, i dolazio po njega oko 8), u ponedeljak nije isao u obdaniste, nego je sa mm-om dosao po nas, a kada smo predvece razgovarali o tome da zovemo babu da dodje on je doziveo nervni slom, i nece da baba dodje, i nece, da smo se frapirali, kako, zasto, jer se inace jako raduje, dok meni nije sinulo da on misli da cu ja opet negde da odem. I tek kada smo mu objasnili da smo tu i da niko nigde ne ide, on je pristao da je pozovemo. Sutradan, po preporuci vaspitacica, smo ga odveli u obdaniste, pod parolom sve je isto i po starom, da mu ne remetimo rutinu, da bi mi vasitacica rekla da je bas bio tuzan i da ga je, kada su legli da spavaju, zatekla kako onako nemo place, a kada je pitala pa zasto, rekao joj je zbog mame, jer mu nedostaje. Povukli smo ga, naredna cetiri meseca nije isao, posle dva meseca je sam trazio da ide kod drugara, ali mu je taman tad tu nesto bila zakazana operacija krajnika. Ali, eto toliko mu je trebalo da svari situaciju, prihvati promenu i da se oseti opet sigurno. A bio je i te kako naviknut na obdaniste i socijalizovan i voleo da ide itd. i prema sestri je od prvog momenta bio divan i jako pazljiv i brizan (za razliku od ovoga sad kada je vec dovoljno velika da mu paprira i otima), ali je ocigedno imao problem sa nama, roditeljima, kao sto mislim da i ovo dete sada ima.

anita75love
    Učesnik
    anita75love

Isto se slazem-deca mogu da imaju otpor prema vrticu zbog rodjenja brata/sestre, zbog razvoda (strah od odvajanja, ostavljanja), isto tako povracanje nije svesna reakcija sama po sebi vec posledica izuzetne razdrazenosti nervus vagusa usled nervoze, koji onda provocira povracanje (moze se desiti da dete dobije i proliv)…..ovakva vrsta psihosomatske reakcije na stres bi mogla ostati tokom celog zivota (kada usled nervoze dete bude boleo stomak-ja znam devojku koja kao reakciju na stres dobije dijareju, moze se desiti cak i da dobije cir…..telesne reakcije na nervozu mogu biti raznolike)-ali nije to poenta.
    Sustina je da dete ima jak stres, ali sustina je i da je dete uspelo da ne ode u vrtic iz tog razloga-pitanje je dana kada ce ona shvatiti uzrocno posledicnu vezu…….onog dana kada je bude shvatila prestace da povraca jer ce znati da izlaz postoji (povracanje je znak krajnjeg ocaja u sustini) a to ce onda najcesce biti dranje bez kraja, bacanje, ucenjivanje, zacenjivanje, udaranje-cela paleta reakcija od kojih ce vecina biti odglumljena.
    Isto tako donekle se slazem da odlaganje moze koristiti, ali opet odlaganje dok se dete ne priseti da bi zelelo da eventualno ide moze da potraje.
    Imaj na umu da je tvoje dete islo u vrtic i volelo ga-ovo dete nije nikad islo u vrtic, ono nije adaptirano i nikad nije volelo da ide u kolektiv! Malo je verovatno da ce samim odustajanjem od vrtica da se vrati ljubav prema njemu koja nikad nije ni postojala a jos manje verovatno da ce nepostojecim odlazenjem ona da se probudi i nastane!
    U tom smislu onda bi dete trebalo da vec voli vrtic iako nikad nije islo jer je vec dovoljno stara da bude socijalizovana i da ima prirodnu zelju za vecim druzenjem sa vrsnjacima u odnosu na recimo dete koje je mladje.
    Znaci to tako nece bas ici….druga je stvar kao sto ti kazes za decu koja su vec isla rado, pa sad dozivljavaju neku promenu u zivotu i zato odbijaju-kada ona prodje sva je prilika da ce se i to normalizovati………
    Ovde treba poraditi na psihosomatici, svakako, ali samo odustajanje nece pomoci……treba srediti odnose u porodici, razgovarati sa detetom dan i noc ako treba i objasniti da ono nije tamo ostavljeno, da ce mama doci, ici i kod psihologa ako treba kako bi se razresila ta jaka psihosomatska reakcija (ako se nastavi) ali treba i nastaviti sa adaptacijom deteta.
    Ukoliko se odabere odustajanje onda ono mora biti stvarno na duzi rok (najbolje godinu dana ili bar vise od pola godine), kako bi dete sazrelo i promenilo se. Prekid od 2 ili 4 meseca jednostavno nije dovoljan. Za tako kratko vreme dete ne moze doziveti nikakav sustinski razvoj licnosti. Odustajanjem smo mu poslali poruku da je pobedilo, utrli put ponovnom odbijanju svakog pokusaja adaptacije jer ceona jednostavno proizvesti istu reakciju zato sto je secanje na stres i dalje sveze a dete iste zrelosti i stepena razvoja……
    :-*

pulinka
    Član
    pulinka

njamiii;802663 wrote: Meni je tu previse promena i razdvajanja za tako malu glavu u tako kratkom roku. Odlozila bih polazak u obdaniste dok se neke druge stvari ne srede i ona ne prilagodi na novo stanje. U koliko to nije moguce, onda, to je sto je, sto vise price i strpljenja. Eventualno da se u parkicu zdruzi sa nekim iz njene grupe u obdanistu.

Ja se slažem. Siroto dete.
    Moja ćerka je naoko imala savršenu adaptaciju prvi i drugi dan-oterala me je kući skoro na dolasku i nije htela kući na polasku-eto, blago meni…Ali je drugog dana uveče počela da se par sati gadi i kašlje „jer joj se povraća“. Prespavala i sutradan ustala čila i zdrava…(dobro, sad smo slinavi ali to je druga priča..).
    Hoću reći, velik je to stres i za najstabilnije i najpozitivnije dete, a kamoli za dete sa tolikom promenom pre toga u životu.
    Dečji psiholog, psiholog u vrtiću -ako dete već mora u vrtić. I puno objašnjavanja, slažem se-ako dete voli da crta, napravi joj improvizovana polja za mali strip na kome će iscrtati čega se plaši. Napravi joj neku prijatnu rutinu vezanu za dolazak i odlazak iz vrtića-otpevaj joj omiljenu pesmu, ispričaj priču, bilo šta što voli, a da je baš ne potkupljuješ hranom i sl.

Gledanje 1 članaka - 1 do 7 (od 7 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.