Ova tema sadrži 55 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  MilicaCale 7 godine, 7 meseci ranije.

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 56 ukupno)

Ožiljak posle carskog reza?

• Ushtipak
    Član
    Ushtipak

Kakva su iskustva mama koje su se porodile carskim rezom sto se tice oziljka? Izgleda da on veoma varira u zavisnosti od toga ko je radio operaciju. Moj oziljak je duzine cak 17 centimetara, a ja sam mislila da je to normalno dok nisam videla kumin od 6 centimetara. Pritom je moja beba imala 4310 grama, a njena 4600, dakle njena je bila krupnija, a oziljak joj je tri puta manji od mog. Takodje, moja intervencija nije bila hitna, pa da se kaze da je u brzini oziljak napravljen vecim. Od cega to zavisi, da li neko zna? Koliko traje dok ne izbledi i sta koristite od preparata?

malisha75
    Član
    malisha75

Ushtipak, ja sam se zbog kosog položaja bebine glave porodila hitnim carskim rezom pre 3,5 godine. Rodila sam bebu od 3 kg i rez mi je dugačak 13 cm (sad sam ga prvi put izmerila, nešto me to nije interesovalo 😆 ). Šav je rađen onim koncima što se ne skidaju nego se sami resorbuju.
    E, sad, ožiljak je prošao kroz više faza, kao i svaka rana. Prvo je bio roza-ljubičast, pa onda samo roza, pa je onda počeo da bledi ali i da postaje na pojedinim mestima debeo, čvornovat. U toku druge trudnoće (a zatrudnela sam 16 meseci posle prvog porođaja) je jako potamneo (zbog hormona) i nekako nabujao. Secam se da se dr koja mi je radila ekspertni UZ u 28 nedelji jako čudila i pitala me ko mi je radio CR da mi je takav ožiljak napravio. Uglavnom, ja se nešto nisam opterećivala, računajući na to da kad završim sa rađanjem uvek mogu da odem kod estetskog hirurga da mi to koriguje. Malo sam se rastužila kad sam letos (10 meseci posle drugog porođaja) primetila da mi se ožiljak prilično ocrtava ispod kupaćeg. Međutim, od pre nekoliko meseci primećujem velike promene. Ožiljak je počeo jako da bledi, od krajeva prema sredini. Po nekoliko cm sa obe strane se već jedva primećuju, a oni zadebljani delovi se nekako istanjuju, mada, na tim mestima je još dosta taman (braonkast, kao ona tamna linija na sred stomaka što se pojavljuje u trudnoći). Sad mi se čini kako je krenulo da će još i super ispasti. Inače, prvih pet dana posle operacije sam preko rane imala flaster, koji sam svakodnevno menjala posle tuširanja. I posle tih prvih pet dana sam se najredovnije tuširala bez ikakvog posebnog tretmana rane (jedino je nisam baš trljala, neko samo tapkala peškirom). Ožiljak nikad ničim nisam mazala.

Generalno, izgled ožiljka prilično zavisi od veštine lekara koji radi operaciju. Toliko, da im je to kao potpis po kome ih kolege prepoznaju. Naravno, ima tu i puno drugih faktora. Npr, ako je položaj bebe nepovoljan, moguće je da rez mora da se produži. Takođe, ako se slučajno rana zagnoji, onda nema šanse da lepo zaraste jer se proces zarastanja od starta ometa. Jako je važno i kakav je kvalitet kože – moja recimo pri povredi zarasta sa velikim ožiljcima, a sa druge strane, kroz dve trudnoće sam prošla bez i jedne jedine strije. Tako da, nema pravila. Budi strpljiva, ima šanse da ti ožiljak bude lep i ostane skoro neprimetan. Možeš da ga mažeš Contractubex-om – njega savetujemo i deci posle operacija. Maže se 2x dnevno, može i mesecima, sve dok ožiljak ne pobeli. Meni nekako u to vreme posle porođaja nije palo na pamet da mislim na ožiljak, a posle sam bila lenja za mackanje.

bojana ns
    Član
    bojana ns

Inace me ovo nikad nije nesto brinulo, ali evo sad sam ga izmjerila i dug je 14 cm, a koliki je bio prvi put, nemam pojma, mislim mozda isti. Debljine je mozda jedne dlake ili tanji, a mazem ga Contractubex-om. E sad, sto se tice tih rezova od 6 cm, nemam nesto tih ambicija, vaznije mi je da je hirurski sve dobro uradjeno i da se oporavim sto prije. Ja sam inace sad posle ovog CR ustajala prvi put isti dan, sutra vec uveliko setala, a vidjala sam slucajeve sa tim jako malim rezovima da jako kukaju da ih boli i da ne mogu da ustaju, a kamoli setaju. Ja sve mislim da takav rez mora puno vise da boli jer kontam da moraju kozu puno vise da rastegnu da bi izvadili bebu, nije mi ni jasno kako izvade bebu kror rez od 6 cm???
    Sve u svemu ja sam sa svojim jako zadovoljna i uopste ne mislim da je trebao biti manji, a vidjala sam i puno vece rezove i onako skrpljene strasno, kao da su se djeca igrala iglom i koncem:shock:

sarica1983

Moj ožiljak je mala reč reći grozan, dug je oko 11 cm, ali sobzirom da mi koža reaguje keloidnim tkivom debeo je kao prst, vidi se tj ocrtava se ispod veša, kupaćeg. Za ovo verovatno leka nema

Ushtipak
    Član
    Ushtipak

Ima Sarice! Moja kuma je operisala dusnik i imala je keloidni oziljak preko vrata, plus okrugli oziljak u sredini od kanile kroz koju je disala. Ona je isla kod plasticnog hirurga da se to ispegla i sad ima bledu straftu u nivou koze, a na tom mestu gde je bio cvor ima samo kao neku zvezdicu, isto u nivou koze. Ako hoces, poslacu ti na pp kod koga je isla, samo da je pitam?
    Ma ni ja ne gledam toliko na duzinu oziljka, nego mi je neobicno sto su toliko razliciti, moj je na krajevima zakrivljen na gore, kao da mi stomak smeje! :/

Vajman
    Član
    Vajman

Drage moje, moj oziljak je dug 15 cm i posto se rana inficirala stafilokokpm,ostala sam 3 nedelje nakon porodjaja u bolnici,a oziljak.mi je zarastao nakon 6 nedelja.kad su mi vadili konce ostao je jedan deo unutra ali je dr rekao da cega koza vremenom sama izbaciti.moja beba je bila 2400gr i 48cm. oziljak mi je odvratan.neravan sa udubljenjima i uopste nisam zadovoljna sa njim.preveliki je.nije morao biti ovoliki.najvise me nervira sto ce se videti i preko kupaceg.meni je vazno kaav mi je oziljak i kako izgleda.a posto planiram jos dece nadam se da nece biti jos losiji nakon jos porodjaja.ja mazem saljicev melem.

I mene zanima na osnovu cega se odlucuje velicina cr.meni je cr bio zakazan,porodjena sam u 36 nedelji,polozaj bebe je bio ok.

jelenica_pelenica

Evo ovako:

Prvo treba postaviti pitanje kada merite duzinu oziljka?

Ako se meri neposredno posle porodjaja sigurno je svima oko 15-20cm koliko je neophodno da se izvadi beba , jer se i vaginalni porodjaj radi kada se otvorite 10 prstiju ( odnosno 10 cm)
    Ako se pak meri posle vracanja stomaka i materice u stanje pre trudnoce- opet pitanje vremena – rez je oko 7-10 tak cm.

Ustipak- vidi kada ti se kuma porodila i koliko se kg uopste ugojila u trudnoci, koliki joj je bio obim stomaka… pa ces videti da svi imaju skoro isti i da je nemoguce da je imala samo 6cm.

Ja moj oziljak nisam ni htela da vidim posle carskog reza, bilo mi je jedino vazno da sam rodila zivu i zdravu devojcicu i da mi se rana nije zagnojila i da je lepo srasla. Konac sam isla da vadim posle 15-tak dana od porodjaja. Rez je debljine oko 2mm i duzine oko 10cm ( godinu dana nakon porodjaja). Nista nisam mazala na njega i skroz je dole nisko tako da se ne vidi ispod kupaceg kostima.Bele je boje ( izgleda kao manja strija).
    Carski sam radila kod profesorke koja je daleko poznata u nasoj zemlji kao hirurg koji radi najmanje i najtanje rezove,tako da nisam uopste skeptik bila po pitanju da mi to nije odradila na najbolji moguci nacin.
    Sada idem na drugi carski pa cemo videti kako ce biti posle njega.Sigurno gore nego sada, ali Boze moj- sve je to normalno.
    Sve u svemu – sta ja hocu da kazem- vise nikad ne mozete da imate na tom mestu kozu kao da vas nisu sekli i da to treba sakriti na najbolji moguci nacin ( ne nositi tanga ili suvise prlitke kupace kostime koji su toliko nisko da se vidi oziljak) jer ni ne prilici nekome ko ode na more sa detetom

pulinka
    Član
    pulinka

Ja prosto moram, pući ću.
    Moja majka je rodila sestru i mene carskim rezom u vreme kada su bili poprečni i počinjali od pupka do dole. Posle drugog CR je imala kopče jer joj se rana gnojila.
    Ožiljak joj je, pogađate, bio prilično primetan, ali joj nije padalo na pamet da ga sakriva. Nosila je pristojne, ali dvodelne kupaće.
    Uvek je govorila da je ponosna na svoj ožiljak i da ne vidi zašto bi se stidela što je majka dvoje dece.

Iccy
    Član
    Iccy

Mali doktor – mali rez, veliki doktor – veliki rez. Tako se kaze. Sigurnije je odmah napraviti par centimetara veci rez, nego da se ispostavi da je premalen, da beba ne moze proci i da koza pukne i nepravilno se pocepa.
    Meni je rez extra odradjen i rana lepo zasivena, nigde nema tragova konca – tarabica, kako ih ja zovem. U jednom delu je malo udubljenje, ali to zavisi od koze i misica, tj. mogucnosti za zasivanje. Proslo je nesto vise od 7 meseci od cr, i oziljak se polako od krajeva uravnava. Nemoguce je ocekivati da se preko noci sve sredi, pa jos mi se ni linea nigra nije povukla. Mazala sam Contratubex da mi se ne bi stvarale priraslice i da bi oziljak bio lep i ravan, sada vise nista ne mazem.

Sve u svemu, prezadovoljna sam kako mi je odradjeno!

P.S.
    I ja sam imala hitan cr u 36 nedelji i nije me operisala moja dr, vec dezurni dr, malo sam brinula zbog toga ali rekli su mi da je odlican i stvarno jeste, svaka cast.

jelenica_pelenica

Pulinka nemoj pogresno da me razumes i ja sam pristalica toga da treba biti ponosan na svoju decu i da ne treba po svakoj ceni “ izbrisati kremama ili hirurski uklanjati rez“ nego samo kazem da ako nekome i smeta neka nosi dublji kupaci a ne neki plitki na ispog koga se sve vidi.

Vajman
    Član
    Vajman

Kakve veze ima rez sa ponosom i sa svojim detetom.ja tako ne gledam na stvari.volim da izgledam lepo i negovano i upravo zbog toga mi je zao sto mi je rez ovalav kakav jeste.ja sam se ugojila samo 9kg u trudnoci.inace sam kad sam zatrudnela imala 55kg koliko imam i sada.stomak mi se potpuno povukao i treniram 3 puta nedeljno.
    Kao sto sam rekla oziljak mi je 15 cm i zao mi je sto je toliki a jps mi je zalije sto je jakp debeo i neravan zbog infekcije koja me je zadesila.ne napadam nikoga niti kritikujem doktora ali me samo zanima na osnovu crga se odredjuje duzina reza.

Nemojte me pogresno shvatiti ali ne vidim nista lose u tome da izgledam lepo i atraktivno.to sto smo se udale ili rodile decu ne znaci da nemamo pravo da budemo i dalje i privlacne i negovane.

Vajman
    Član
    Vajman

I ne mislim da bilo ko treba da oseca stid i sram od svog oziljka,ali potpuno razumem kada neko oseca nezadovoljstvo.(kao sto ja osecam)

jelenica_pelenica

Ja ne osecam nikakvo nezadovoljstvo zbog oziljka jer ga vidim samo ja i ne smatram ni ja kao ni moj muz da sam manje privlacna zbog toga

angelina1
    Član
    angelina1

evo ,moj carski je radjen hitno i rez mi je od pupka do dolje….lijepo je zarastao ali mi smeta kad ga vidim.slazem se vaj ako smo rodile bebe ne znaci da ne treba da se njegujemo i da se zapostavimo i sve to opravdamo sa tim da smo rodile.
    super je kad nekome ne smeta.a mi koje nismo zadovoljne i smeta nam nismo nista manje ponosne na svoje bebe i na to sto smo majke,samone volimo svoje oziljke.

Vajman
    Član
    Vajman

Jelenice pelenice bojim se da se nismo razumele.nemam ja problem sa oziljkom,vec mi je krivo sto nije lepo i ravno zarastao.i zato ga ne volim,zato sto je jako ruzan.a i ako cemo iskreno bila bih najsrecnija da ga uopste ni nemam i da sam se porodila prirodno.l sta je tu je.

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 56 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.