Ova tema sadrži 62 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  Micka&Nidza 5 godine, 11 meseci ranije.

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 63 ukupno)

Pismenost, kada poceti?

• kika
    Član
    kika

..DA UCITE DECU, I KOM PISMU ?
    …DA LI PRE PREDKSOLSKOG…?
    …JA IVU PRATIM, KOLIKO JE NJOJ TO ZANIMLJIVO, ALI POCINJE DA MESA CIRILICU I LATINICU, PA NASE OKRUZENJE BOMBARDOVANO LATINICOM I DETE SAMO UPIJA….
    ..KAKO SE VI PONASATE?……IVA S JESENI KRECE U PREDSKOLSKO, U VRTIC IDE VEC TRI IPO- CETIRI GODINE,U NOVEMBRU PUNI 6 GODINA.

Sanjalica
    Član
    Sanjalica

Ne znam gde zivite, ali posto sam ja uciteljica mogu da ti kazem da najvise volim da mi dete dodje u prvi razred bez nekog velikog citanja, jer vecina roditelja iz neznanja naravno pogresno to pokaze deci, pa je velika muka to ispraviti. Niko ne ostane nepismen, ne mislim na to, vec se problemi javljaju kod razumevanja procitanog teksta i razumevanja zadataka iz matematike. Ovo je samo sugestija i moje misljenje, pozz

Ana81
    Član
    Ana81

Iskreno Aurora je u vrticu pocela da upija od drugara slova tj.reci koje mi je posle kod kuce bukvalno preslikavala.
    Smatram da dete koje krece u prvi razred treba da ima poznavanje slova,ali ne i njegovo koriscenje tj pisanje a ni citanje. Ipak sam verovanja da svako treba da radi svoj posao(lekar da leci,ucitelj da uci)pa se zato ne uplicem u nesto sto nisam sigurna da li cu dobro odraditi.
    U svakom slucaju do same skole imate jos celih godinu i po i za to vreme savladace sve sto je potrebno ako ne i vise ako je bude zanimalo!!
    Deca su neverovatni sundjercici samo kada hoce da nesto upiju,a i kada nece samo im ostane!! :caos: :caos:

Mirche
    Član
    Mirche

Pavle je sa 1.5 dana znao da prepozna sva slova, i latinicu i cirilicu verovali ili ne.
    Sa 3 godine je poceo da pise i da cita. Napomiljem da ga ni trenutak nismo forsirali i nije nam bilo i interesu da zna slova nego se njemu to ucinilo interesantno i zapitkivao je dok nije sve savladao (inace kada ima pik za nesto njemu interesantno ne odustaje dok u potpunosti ne savlada).
    Verujem da nije dobro zbog skole ali sta da radim, cak sam mislila da ce da zaboravi do polaska u skolu ali ipak nije.
    Zna oba pisma podjednako mada mislim da vise forsira cirilicu.

Ines
    Član
    Ines

uros1003 – 11/5/2007 12:46 AM

Ne znam gde zivite, ali posto sam ja uciteljica mogu da ti kazem da najvise volim da mi dete dodje u prvi razred bez nekog velikog citanja, jer vecina roditelja iz neznanja naravno pogresno to pokaze deci, pa je velika muka to ispraviti. Niko ne ostane nepismen, ne mislim na to, vec se problemi javljaju kod razumevanja procitanog teksta i razumevanja zadataka iz matematike. Ovo je samo sugestija i moje misljenje, pozz

Dijelim vase misljenje,tako sam i ucinila sa obojicom sinova,i vrijedilo je,druge mame su se patile uceci djecu i tjerajuci ih na silu pred polazak u skolu da uce slova i brojeve,moji su to sami nekako spontano radili,a na kraju ispadose najbolji djaci,nije da se hvalim,ali bas mi je od starijeg sina uciteljica rekla ovo sto vi sad pisete,da je lakse raditi sa djecom koja su u startu na istom,pa sam je poslusala i kad je mladje trebalo krenuti u skolu. I jos nesto,da li je istina da izuzetno inteligentni ljudi imaju najruznije rukopise?

kika
    Član
    kika

HVALA PUNO, I MOJA DIVNA KOMSINICA KOJA JE PROFESOR RAZREDNE NASTAVE, TJ UVITELJICA, A SADA I DIREKTOR JEDNE OSNOVNE SKOLE KOJA JE ZALJUBLJENA U SVOJE ZANIMANJE, I OBOZAVA DECU I IMA DOBRE SINOVE, REKLA MI JE ISTO TO, PUSTI DETE DA SE IGRA I NE FORSIRAJ, STO MISLIM I JA, ALI SLUSAM SVASTA OD RAZNIH MAMA….A OVDE NA FORUMU POZELELA SAM DA CUJEM I VAS, I ZNACI MI I VASE MISLJENJE.

Ines
    Član
    Ines

kika – 11/5/2007 9:32 PM

HVALA PUNO, I MOJA DIVNA KOMSINICA KOJA JE PROFESOR RAZREDNE NASTAVE, TJ UVITELJICA, A SADA I DIREKTOR JEDNE OSNOVNE SKOLE KOJA JE ZALJUBLJENA U SVOJE ZANIMANJE, I OBOZAVA DECU I IMA DOBRE SINOVE, REKLA MI JE ISTO TO, PUSTI DETE DA SE IGRA I NE FORSIRAJ, STO MISLIM I JA, ALI SLUSAM SVASTA OD RAZNIH MAMA….A OVDE NA FORUMU POZELELA SAM DA CUJEM I VAS, I ZNACI MI I VASE MISLJENJE.

Vjeruj mi,ne slusaj razne mame,i ja oko sebe imam mame koje djeci obrisu sve sto su napisali kad su u skoli,da bi ponovo i urednije pisali,ne znam sta postizu time,pa ne moze se na silu imati lijep rukopis,toje bogom dano,moj sin pise kao nogom,priznajem,ali ne mogu to promijeniti,sve ostalo je super,mora negdje biti i falinka, i ne pada mi na pamet da sad dijete maltretiram i brisem sve,da bi on kao ljepse to napisao,time mu samo odmazem

kika
    Član
    kika

AJOJ PA TO JE TEROR………ZA SADA TAKO MISLIM….UH.

biki
    Član
    biki

uros1003 – 11/5/2007 12:46 AM

E ja se drzim bas te filozifije i prepustam uciteljima da uce dete da cita i pise,za to imam svoje i svoje licne razloge
    1.ne opterecivati dete pre vremena,da su tada sposobni za to vec bi bili u prvom razredu
    2.smatram da je predskolsko doba jedino doba u zivotu kada je dete bezbrizno i bez ikakvih obaveza,i nebih mu to oduzela od 1.raz. pa ceo zivot imace brige i obaveze.
    3.detetu apsolutno nista neznaci to sto zna da pise i cita pre svojih vrsnjaka,niti ga to cini naprednijim,niti ce mu to pomoci u daljem skolovanju,mozete samo postici efekat da mu bude dosadno dok druga deca uce.
    Smatram da prenagljivanje sa ucenjem slova i brojeva sluzi nizasta drugo nego za hvalisanje roditelja pred prijateljima,rodbinom i kolegama.
    Ostavite decu na miru da budu bezbrizna i da misle samo na svoje sarene lutkice i igrackice jel kao sto rekoh to im je jedino zivotno doba kad to sebi mogu da priuste NE ODUZIMAJTE IM TO
    :caos: :caos: :caos: :caos: :caos: :caos:

ZZ
    Član
    ZZ

ja sam za to samo ako dete samo traži,nikako forsiranje od strane roditelja i opismenjavanje po sveku cenu.

moj sin je bio od onih koje je to jako interesovalo,stalno je dovlačio novine i slikovnice da mu čitam i pokazujem koje je koje slovo..to ga je jednostavno fasciniralo i nisam mogla da a da ga ne naučim da čita jer je on bio taj oji je insistirao..pisanje takodje nisam forsirala,tu veštinu je sam savladao prepisujući iz slikovnica..kad je krenuo u školu,nije imao nikakva problem da se prilagodi načinu učenja koji je imala učiteljica,nije mu čak ni bilo dosadno,iako je znao vrlo tečno da čita kad je krenuo u prvi razred..

videćemo kako će biti sa Dorom..a u jedno sam sigurna,da ni nju neću ja terati da uči slova..

kika
    Član
    kika

ZZ, I JA MISLIM KAO I TI…..POLAKO I SA OSMEHOM.

Kronkusa
    Član
    Kronkusa

Da li vaše predškolarce učite slova i kako im ide? Jesu li zainteresovani za to?
    Damjan zna da prepozna dosta slova i brojeva, ali nije baš previše zainteresovan. Teta u vrtiću mi je rekla da ne mora do 5-te godine ni pokušavati a poslije ako hoće sam, polako kroz igru. Tako i radimo, kad hoće, pomalo učimo, imamo fine slikovnice sa zadacimam koje rješavamo.
    Kako vi i vaši mališani?

LediIv
    Član
    LediIv

mi tu i tamo ubacimo poneko slovo da nauci. za sad zna A, E, I, O, M, T, P, K i S. s obzirom na to da nema jos ni dve godine, mi smo zadovoljni 🙂
    ja mislim da to nije mnogo bitno, naucice sigurno pre ili kasnije i nece biti nista pametniji ako nauce ranije, ali mislim da je deci koja znaju slova kad krenu u skolu daleko lakse da se prilagode, jer ne moraju pored svih trauma u tom periodu jos i to da uce. tako da ja leni pokazujem tako kroz igru, s nekim kockama i cini mi se da joj je zabavno. ako pocne da je nervira, prestajemo momentalno. ali ja bih rekla da voli, kad idemo kroz grad pa negde ugleda slova koja zna, ona obavezno stane i „cita“ ih i vice na glas koja su i bude jaaaako ponosna. a i mama bude ponosna 🙂

Talala
    Član
    Talala

Baka je Anju pocela kroz igru da uci slova i to tako sto napise slovo i onda kazemo to je A kao Anja, B kao Baba, V kao Vanja (imamo rodjaku koja se tako zove) i tako redom do DJ. Ponavljamo i ona svaki put ume da prepozna slovo. Mozda je preambiciozno za njen uzrast sto je tome ucimo ali vidim da je to zabavlja i da voli. Polako pa cemo nauciti i celu azbuku uskoro.

Jade
    Član
    Jade

Bravo za Anju!!!
    Dejan zna dosta slova: A B Š M D E J K T N O J ,naravno sve kroz igru ,ali ja ponavljam svaki drugi-treci dan gradivo:)
    Mislim da nije „preambiciozno“.

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 63 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.