Ova tema sadrži 174 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  njamiii 4 godine, 10 meseci ranije.

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 175 ukupno)

Platnene pelene

• Marika
    Član
    Marika

Koristi li neko platnene pelene i zna li gde ih mogu nabaviti i po kojoj ceni?Zelela bih da predjemo na njih,a ne znam da sijem,pa da ih sama uradim 🙁

gorana
    Član
    gorana

U Novom Sadu ima u svakoj prodavnici za bebe(uglavnom)verujem i u BGD.Kostaju oko 50-60din,bar je tako bilo pre godinu dana kada sam kupila par komada.
    A sto zelis sad da predjes na njih?

Marija i Peca

U svakoj prodavnici za bebe. Kod nas se prodaju samo u pakovanjima od 10 kom a svedske mogu i na komad. Zbog cega to zelis? Ja sam iskreno jedva cekala da ih se otarasim.

Marika
    Član
    Marika

Nisam mislila na tetra i svedske,cure,vec na one koje izgledaju kao jednokratne,tako se i „oblace“,ali su perive.

Irssa
    Član
    Irssa

Znam na sta mislis, evo ima ih na hrvatskom sajtu roda

http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=166&Tekst2ID=175&Show=1228

http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=166&Tekst2ID=168&Show=1316

Znam da ih ima u Beogradu ali neznam ni gde a ni koliko kostaju

gorana
    Član
    gorana

Ja to evo sad tek vidim,nisam znala da ih ima!Jeste li vi za tu varijantu???
    Ja nekako nisam,ovo mi je najlakse,kad iskoristi bacim,iovako mi masina za ves radi svaki dan a mogu misliti jos da perem i pelene!

Marika
    Član
    Marika

Irssa,hvala za linkove,ali ja ih vec znam,odatle sam se i zapalila za njih.I bas sam dobro proucila finansijski aspekat koriscenja ovih platnenih.A da ne govorim o ekoloskoj svesti,koja bi u svima nama trebalo da se podigne na malo visi nivo.

Marija i Peca

Prvi put cujem za to. Pogledala sam link, super stvar. Samo jos… Da li ih ima kod nas???

sara
    Član
    sara

samo pampers najbolje su.pa zene ovo je 20 vek necete valjda da kuvate pelene u loncu pa rucno pranje ko nase mame

Irssa
    Član
    Irssa

sara – 1/9/2007 14:10 samo pampers najbolje su.pa zene ovo je 20 vek necete valjda da kuvate pelene u loncu pa rucno pranje ko nase mame

Jeste da je sa pampersom lakse, ali ako je neka beba alergicna na jednokratne pelene ili ako ove pamucne sluze za brzi prelazak sa pelena na nosu, zasto da ne. Mozda neke mame i nisu u mogucnosti da mesecno izdvoje 50e za pampers.

A za 20 vek

mimica
    Član
    mimica

meni je bas bila tetka iz subotice da obiđe moju ćeru i kaže da je u turbo limač radnji videla debele pelene. nijednoj nije bilo jasno šta je to, a ona nije pitala ali evo ja sada čitam. znači to je to. imaš u Subotici u turbo limač radnji, neznam odakle si ali ako postoji ikod tebe takva radnja pogledaj. praktično je i nositi preko pampersa za široki povoj. ali meni je ovo drugo dete tako da ja već imam hrpu platnenih. a višak veša za pranje mi netreba. jdnom sam stavila samo platnene i posle dva sata je bilo mokro čak i odelce. :neznam: :galamdzija:

Shakti
    Član
    Shakti

Ja sam dobila na poklon 6 ili 7 platnenih Popolinijevih pelena, ali posto sam malom skinula pelene sa 3ipo meseca rado bi ih prodala jer mi ovako samo stoje. Neotpakovane su, sem jedne koju sam samo jednom probala.
    Vidim da smo u istom kraju, B. Jerkovic, javi se pa da se nadjemo negde da ti ih pokazem. :caos:

LediIv
    Član
    LediIv

pa ja mislim da se deca brze nauce na nosu zato sto im je ovo neprijatnije, a pampers ne osecaju. pogledajte i sebe – da li biste pored ovih novih ulozaka koristile krpe kad imate menstruaciju? ja ne bih.
    a sto se ekologije tice, uopste nije tacno da su ekoloski bolje platnene. ili je u svakom slucaju diskutabilno. moja dobra drugarica, svedjanka, koja vec ima dve cerke, razmisljala je intenzivno koje pelene da koristi jer strasno vodi racuna o ekologiji. na kraju, posle dugog istrazivanja, ustanovila je da platnene nisu dobre – pomislite samo koliko se priroda zagadjuje deterdzentom koji se koristi za pranje, a da ne pominjemo utrosak vode i energije. ona je na kraju nasla resenje koje ovde nije bas primenjivo – neke biorazgradive jednokratne pelene koje sada talozi u dvoristu, kao kompost (zapanjujuce, ali kad sam bila kod nje, nisam osetila miris). elem, poenta je – sto se ekologije tice, ne morate da se opterecujete platnenim.
    e sad, kad je pitanje ekonomske isplativosti, verovatno je ipak jeftijine, mada opet kazem – ne zaboravite da uracunate struju, vodu i deterdzent…

jelenaorg
    Član
    jelenaorg

Ja sam mnogo toga naucila citajuci gnjigu STA DA OCEKUJETE U PRVOJ GODINI…
    i tamo kazu da pletnene pelene nikada ne mogu biti u potpunosti sterilne ako se radi odrzavaju u kucnoj varijanti …dakle masinsko pranje i peglanje nije dovoljno sterilno jedino ako imate servis za pelene, koliko mi je poznato mi to nemmao.
    Sto se tice ekologije…hm, pa moda bi neko mogao da izmisli adekvatnu reciklazu iskoriscenjih papirnih pelena hehehe

Shakti
    Član
    Shakti

Pelene uopste ne trebaju da budu sterilne. Da li je nas donji ves sterilan? nije. Pa tako ni bebine pelene ne trebaju da budu sterilne. Bitno je da beba ne provodi sate i sate u svom urinu i fecezu, na taj nacin zarade najvise infekcija. A sto se tice jednokratnih pelena, za njih uopste nisam. Bebina koza ne moze da dise, temperatura u njima se nenormalno povecava i genitalije im se doslovno kuvaju u njima.
    Sa jednokratnim je mamama u pocetku lakse, ali posle nastaje problem odviknuti bebu od pelene, jer ona ne kapira sta radi, sve vreme je suva. Sa platnenim je druga prica. U njima koza moze da dise, pelenski osip je mnogo redji i bebe osete kad su se upiskile jer su mokre. Platnene pelene se menjaju cesce od jednokratnih i to je po meni dobro. I ne, nema potrebe svaki put ih iskuvavati. Dovoljno je prati ih na 60.
    Sve u svemu, steta sto se platnene kod nas tako tesko nabavljaju, jer ih zaista ima predivnih i mnogo kvalitetnih.

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 175 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.