Ova tema sadrži 53 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  pulinka 6 godine, 6 meseci ranije.

Gledanje 16 članaka - 16 do 30 (od 54 ukupno)

Porodicna edukacija

• pulinka
    Član
    pulinka

Eto, baš sam se mučila da uobličim u reči ono što mislim, kad vidim da je dialectica napisala zgodnu stvar.
    Dialectica, ja mislim da su tek deca koja imaju pojam o novcu na nivou tvoje ćerke spremna da štede sa razumevanjem (ako se ne varam ona ima već punih 6 godina, zar ne?).
    Ona ima dobar pojam o vrednosti novca-ako sam dobro shvatila, idu joj brojevi i ume da sabira donekle, znači može da uporedi cene i da shvati značenje tih brojeva u odnosu na novčanice? Meni se čini da bez konkretnog shvatanja vrednosti novčanica i nekog elementarnog računanja, nema prave štednje. Jer dete mora samo da uvidi da tri sladoleda vrede koliko i jedan Minis konjić i sl. stvari, da bi moglo da kaže sebi-„Hej, preskočiću sladoled tri dana (pri tom mora imati i pojam o brojevima i proticanju vremena)-i kupiću sebi igračku!“
    Detetu koje sve to još ne razume, štednja je zaista samo gomilanje para zato što roditelji kažu da je to dobro i obećaju igračku kao nagradu. Šta detetu koje ne razume pojam „mesec dana“ znači da će štedeti mesecima-njemu je to neka nejasna i neodređena beskonačnost! Šta njemu znači ideja da se odriče koječega mesecima zarad skuplje igračke? Moje dete bi prvo zaključilo da to ne vredi (a ja bih se malkice i zabrinula kad bi mi dete zaista imalo tako slinu želju za nečim-malkice mi je to opsesivna želja za tako mali uzrast deteta…). I šta im znači da će igračku dobiti „kad uštede“-kad oni pojma nemaju koja je to vrednost koju treba da uštede, ,niti u kom vremenskom intervalu će mi novci biti dati?
    Zato meni sve to što je Anita napisala o dobrobitima štednje zvuči sasvim ok-ali tek za decu od nekih 6-7 godina pa naviše, tj. tek kad deca prvo nauče nešto o brojevima, vrednosti novčanica, stvarima koje se za njih mogu kupiti i vremenu u kom se to može ostvariti.

Osim toga, nameću mi se praktična pitanja-jel se u gradu nikad ne desi da igračka bude povučena iz prodaje ili se rasproda? Kako to objasnite detetu koje je silno štedelo mesecima za nju (a realno ste mu mogli kupiti igračku i bez ikakve štednje)? Mene bi grizla savest…
    Ako uštedi za nešto stvarno skupo i vredno, bicikli, karting, nešto sl. šta ćete ako dete odabere neki na kom se iz aviona vidi da je nekvalitetan ili da detetu ne odgovara nešto na njemu-šta ćete uraditi-hoćete li sprečiti dete da kupi tako nešto? Ja sigurno bih, jer ja sam stvarno siromašna i ne mogu joj kupiti nov bicikli svaka 3 meseca a ostaviti je bez toga da štedi godinu dana recimo do sledećeg-to mi je baš surovo i ne naročito edukativno za dete. Eto, zato je meni takvoj kakva sam poštenije da štedim JA, pa udelim detetu. Za sad naravno, možda ću već za godinu dana pobiti sama sebe-vaša deca ovde su mahom starija od moje.
    Ali i dalje ne mislim da je štednja nešto što se može naučiti na radionici. Štednja je deo života, i uči se kroz življenje.

pulinka
    Član
    pulinka

A porođaj :)-ja nisam išla na vežbe i te stvari iako sam žarko htela jer ih u mom glupom selu nema a ne prihvataju nas drugde niti mi je prijalo da se vozikam u trudnoći. A ipak mi je na porođaju med. sestra pokazala tehniku disanja za 15 sekundi i ja je navežbala za 2 minuta. Isto i ostale porodilje.
    Opet, ja ne znam za slučaj da je zdravo dete zdrave porodilje bilo ugroženo jer je ona ostala bez vazduha, a prilično sam na žalost sigurna da samo pravilno disanje obično nije dovoljno da pomogne bebi kojoj otkucaji usporavaju.
    Mnogo bitnije od toga, moj drugi porođaj je bio skroz prirodan i tehnika disanja mi nije trebala ni u jednom jedinom momentu. Ne sećam se ni jednog momenta u kome sam izgubila ritam disanja, a na prvom porođaju sam gubila ritam samo u toku dobijanja prokletog dripa sa sintocinom-tako da mi se nameće zaključak da je nekakva posebna tehnika disanja neophodna samo kad se prčka u prirodne stvari pa se one poremete. Porođaj je prirodna stvar, disanje bar najprirodnija-jedino što se kod nas insistira da sve to bude što neprirodnije….

anita75love
    Učesnik
    anita75love

Bas lepo sto si uspela da navezbas tehniku disanja za 15 sekundi….ali to samo govori o tome koliko ne znas sta se sve radi na tim vezbama….naopako bi bilo kada bi se od 27 nedelje pa do porodjaja koliko se ide na te vezbe, 2 puta nedeljno po 3 sata do 35 te i od 36 tri puta nedeljno po 3 sata-vezbalo samo disanje!!!!!!!
    Stvarno ne mogu da zamislim da ukupno za 30 dolazaka *3 sata, znaci 90 sati mi samo sistimo kao guske………
    psihofizicka priprema trudnica je mnogo vise od toga…sastoji se od fizickih vezbi, tehnika relaksacije, tehnike disanja, napinjanja, teorijskog dela o porodjaju, ishrani, nezi deteta i prakticnog dela nege bebe…….
    i nisi nimalo u pravu da disanje ne moze spasiti bebu-naime ono jedino moze spasiti dete u toj situaciji dok lekari ne stignu da urade nesto drugo-pripremu za carski rez, ubrzavanje porodjaja, menjanje plodove vode itd……..sta god da procene da je neophodno! Niko i bas niko ne moze disati za tebe i umesto tebe…..i nikakav kiseonik tu ne moze delovati koji ti uvek daju (on moze samo dodatno pomoci) ali ako ti blokiras disanje…….dzaba sve….i veruj mi na rec da u tom trenutku nemas mnogo mozga da bilo sta slusas i ucis-ja pricam o temperatutri od 39.2 koja traje 16 sati, kontrakcijama koje traju 16 sati sve bez sintocinona,……ako to tada ne znas a skoro si u polunesvesti si-nece te niko nauciti za 15 sekundi.

pulinka
    Član
    pulinka

Jao, Anita, nemoj mi stavljati u usta šta nisam rekla!
    Nigde nisam rekla da se radi SAMO disanje na vežbama-nemoj me praviti glupljom i luđom nego što jesam!
    I zašto bi te iko učio tehniku disanja NAKON 16 SATI kontrakcija, meni su to pokazali odmah čim sam legla na krevet u predrađaoni?
    Moji porođaji su trajali po 36 sati od prve kontrakcije do izlaska bebe, pa? Meni je jezivo zašto ti niko nije spustio temperaturu niti te hidrirao, je.beš disanje…Ona koja blokira sebi disanje, onesvesti se, pa onda telo samo uspostavi normalan ritam disanja. To, da majka disanjem spasava bebu, je mit koji doktori prodaju da bi skinuli odgovornost sa svojih guzica!
    A čuj, prirodni porođaj je mnogo više nego samo bez sintocinona…

Nego, šta je „menjanje plodove vode“?

dialectica

anita75love;798140 wrote: Bas lepo sto si uspela da navezbas tehniku disanja za 15 sekundi….ali to samo govori o tome koliko ne znas sta se sve radi na tim vezbama….naopako bi bilo kada bi se od 27 nedelje pa do porodjaja koliko se ide na te vezbe, 2 puta nedeljno po 3 sata do 35 te i od 36 tri puta nedeljno po 3 sata-vezbalo samo disanje!!!!!!!
    Stvarno ne mogu da zamislim da ukupno za 30 dolazaka *3 sata, znaci 90 sati mi samo sistimo kao guske………
    psihofizicka priprema trudnica je mnogo vise od toga…sastoji se od fizickih vezbi, tehnika relaksacije, tehnike disanja, napinjanja, teorijskog dela o porodjaju, ishrani, nezi deteta i prakticnog dela nege bebe…….
    i nisi nimalo u pravu da disanje ne moze spasiti bebu-naime ono jedino moze spasiti dete u toj situaciji dok lekari ne stignu da urade nesto drugo-pripremu za carski rez, ubrzavanje porodjaja, menjanje plodove vode itd……..sta god da procene da je neophodno! Niko i bas niko ne moze disati za tebe i umesto tebe…..i nikakav kiseonik tu ne moze delovati koji ti uvek daju (on moze samo dodatno pomoci) ali ako ti blokiras disanje…….dzaba sve….i veruj mi na rec da u tom trenutku nemas mnogo mozga da bilo sta slusas i ucis-ja pricam o temperatutri od 39.2 koja traje 16 sati, kontrakcijama koje traju 16 sati sve bez sintocinona,……ako to tada ne znas a skoro si u polunesvesti si-nece te niko nauciti za 15 sekundi.

Ajde link za studiju koja pokazuje da kolicina kiseonik koja beba dobija zavisi od NACINA disanje majke. Ja takvu studiju nisam videla nikada.

dialectica

pulinka;798136 wrote: Eto, baš sam se mučila da uobličim u reči ono što mislim, kad vidim da je dialectica napisala zgodnu stvar.
    Dialectica, ja mislim da su tek deca koja imaju pojam o novcu na nivou tvoje ćerke spremna da štede sa razumevanjem (ako se ne varam ona ima već punih 6 godina, zar ne?).
    Ona ima dobar pojam o vrednosti novca-ako sam dobro shvatila, idu joj brojevi i ume da sabira donekle, znači može da uporedi cene i da shvati značenje tih brojeva u odnosu na novčanice? Meni se čini da bez konkretnog shvatanja vrednosti novčanica i nekog elementarnog računanja, nema prave štednje. Jer dete mora samo da uvidi da tri sladoleda vrede koliko i jedan Minis konjić i sl. stvari, da bi moglo da kaže sebi-„Hej, preskočiću sladoled tri dana (pri tom mora imati i pojam o brojevima i proticanju vremena)-i kupiću sebi igračku!“
    Detetu koje sve to još ne razume, štednja je zaista samo gomilanje para zato što roditelji kažu da je to dobro i obećaju igračku kao nagradu. Šta detetu koje ne razume pojam „mesec dana“ znači da će štedeti mesecima-njemu je to neka nejasna i neodređena beskonačnost! Šta njemu znači ideja da se odriče koječega mesecima zarad skuplje igračke? Moje dete bi prvo zaključilo da to ne vredi (a ja bih se malkice i zabrinula kad bi mi dete zaista imalo tako slinu želju za nečim-malkice mi je to opsesivna želja za tako mali uzrast deteta…). I šta im znači da će igračku dobiti „kad uštede“-kad oni pojma nemaju koja je to vrednost koju treba da uštede, ,niti u kom vremenskom intervalu će mi novci biti dati?
    Zato meni sve to što je Anita napisala o dobrobitima štednje zvuči sasvim ok-ali tek za decu od nekih 6-7 godina pa naviše, tj. tek kad deca prvo nauče nešto o brojevima, vrednosti novčanica, stvarima koje se za njih mogu kupiti i vremenu u kom se to može ostvariti.

Osim toga, nameću mi se praktična pitanja-jel se u gradu nikad ne desi da igračka bude povučena iz prodaje ili se rasproda? Kako to objasnite detetu koje je silno štedelo mesecima za nju (a realno ste mu mogli kupiti igračku i bez ikakve štednje)? Mene bi grizla savest…
    Ako uštedi za nešto stvarno skupo i vredno, bicikli, karting, nešto sl. šta ćete ako dete odabere neki na kom se iz aviona vidi da je nekvalitetan ili da detetu ne odgovara nešto na njemu-šta ćete uraditi-hoćete li sprečiti dete da kupi tako nešto? Ja sigurno bih, jer ja sam stvarno siromašna i ne mogu joj kupiti nov bicikli svaka 3 meseca a ostaviti je bez toga da štedi godinu dana recimo do sledećeg-to mi je baš surovo i ne naročito edukativno za dete. Eto, zato je meni takvoj kakva sam poštenije da štedim JA, pa udelim detetu. Za sad naravno, možda ću već za godinu dana pobiti sama sebe-vaša deca ovde su mahom starija od moje.
    Ali i dalje ne mislim da je štednja nešto što se može naučiti na radionici. Štednja je deo života, i uči se kroz življenje.

Da, ovde se radi sabiranje i oduzimanje sa 4 brojeva, pa tek pocetno mnozenje i delenje. I kupovina je odlican nacin da se pokazuje da je matematika korisna u svakodnevnom zivotu, a ne nesto iz uzbednika sto ti u stvari ne treba uopste. Ne stedimo, jer nemamo pare za to, i ne pustim decu da kupuju nekvalitetne igracke koje ce se pokvariti za 5 minuta.

I muka mi je od raznoraznih radionica u kojima treba da se „uci“ nesto sto skoro svako vec zna. 🙂 Valjda mozemo da mislimo za sebe.

dialectica

A sto se tice „menjanje plodove vode“…. http://www.uptodate.com/contents/amnioinfusion-indications

pulinka
    Član
    pulinka

dialectica;798158 wrote: A sto se tice „menjanje plodove vode“…. http://www.uptodate.com/contents/amnioinfusion-indications

Aaaahhhaaaa…Hvala!
    Ja sam samo čula za ovo i prilično sam sigurna da se u Vojvodini ne koristi ili bar izuzetno retko.
    U svakom slučaju, definitivno nisam znala da se to kod nas zove „menjanje“ plodove vode-po meni je to samo DOPUNA, a ne menjanje-mada meni ne daje dozvolu da pročitam ceo tekst sa linka, samo početak, možda se nekad stvarno radi i zamena. „Menjanje“ ja zamišljam ono, kao menjanje ulja u motoru-otčepiš, ispustiš svu staru plodovu vodu pa uliješ novu…
    Šta ja znam, baš ću potražiti kad budem imala vremena uspešnost te metode-ako stvarno uspevaju da spreče tako bebu da udahne mekonijum svaka čast,onda bi vredelo da se koristi kod nas, jer sam upoznala više žena čije su bebe primale atb zbog aspiracije mekonijuma.

MilicaCale

a kako ce deca da nauce vrednost novca, ako ne dodju u kontakt sa njim? Nije neophodno da znaju matematiku (do 100), dovoljno da znaju da broje do 10, ili 20, da prepoznaju cifre, i da im se objasni da sto novcanica ima vise nula, vise vredi… pravu vrednost osete kad pokusaju nesto da plate, a ode im sav novac iz kasice 😉
    sad, druga je stvar da li je konkretna radionica neophodna: nekome jeste, nekome nije. meni je, recimo, dovoljan internet. Ali, ima roditelja koji ne razumeju engleski (a literatura na srpskom je prakticno nepostojeca), ili im lose ide snalazenje na internetu… mozda nemaju dovoljno iskustva, dovoljno ideja ili dovoljno poznanika da bi resili neki problem. Tako da razlicite radionice i nisu visak (a nas niko ne tera da idemo)
    druga stvar, rece neko da deca nemaju osecaj za vreme…. sto nije bas potpuno tacno. Tu pomaze ucenje, za koje su zaduzeni roditelji. recimo, mi smo savi precrtavali dane do nove godine, pa je sa 2 godine osetio sta je to 10 dana. Odbrojavamo dane do vikenda i putovanja. sa nepune 4 je strpljivo pratio tetkinu trudnocu (i nije se zalio sto se beba jos nije rodila)… jednostavno, imaju osecaj za hronologiju, pa je moguce svasta objasniti: koliko jos godisnjih doba mora da prodje do nekog dogadjaja, ciji sve rodjendani treba da prodju… u tom smislu.

dialectica

Milica, slazem se da je internet na srpskom razocarenje. Mada ima vise sada nego pre nekoliko godina. To je pod kontrolom pojedinaca. Mozemo da prevodimo :).

Slazem se i sa tim sto kazes za vreme. To, naravno, zavisi od deteta i uzrasta, ali svakako je to nesto sto se nauci.

Volim radionice, narucito kreativne. Ono sto mi smeta ovde (i ne samo ovde, ima toga puno), jeste ideja da treba radionica za stvari koje svaki roditelj koji ima normalnu inteligenciju vec zna. Ili, radionica da pokazuje „jedini pravi put“, tamo gde je tema stvar licne odluke. Ne svidja mi se ideja da „strucnjak“ (ko i nije neki strucnjak) bolje za sta treba nasoj deci nego mi sami. Valjda smo mi strucnjaci za svoju porodicu, i znamo sami kako NASE dete uci da stedi, da li je sada trenutak za to ili ne, itd.

MilicaCale

ja i dalje ne shvatam u cemu je problem
    radionici, predavanju pristupam sa istim stavom kao bilo kom tekstu: citam ako mi je interesantno i formiram svoje misljenje. sto znaci da radionicu ne treba poslusati po svaku cenu
    sa druge strane, neko ko ne misli da treba da uci dete stednji, nece ni da ode na radionicu, zar ne? u svakom slucaju, mislim da ovde niko ne bi obavezno nametao moranje (da se stedi) ili jedini pravi nacin…
    inace, ideju o decijoj stednji sam prvi put videla (jednostavno, ranije nisam mislila o tome) na nekom blogu. Zena je lepo iznela sve razloge za i protiv, i razne metode… mogla sam da usvojim i razloge protiv, ali nisam (i nije mi nametnuto misljenje, nista vise nego sto bi bilo nametnuto u ovoj radionici)

dialectica

Ono sto mi zapravo smeta jeste da mi se cini da ima sve vise i vise reklame koje ciljaju na malu decu, i da oni koji zele da zaradjuju od dece se postave na autoritarni nacin.

Na primer, secam se da smo bili na decijem sajmu u Beogradu. Ja sam nosila bebu od 4 meseca u kenguru. Prilazi me zene i pita koliko je beba stara. Odgovorim, mislim da pita onako iz radoznalosti. Onda mi lepo kaze da je vec vreme da on krene da uci engleski (!!!!!!!). U pitanju je Helen Doron, ali nisam tada znala sta je to. Lepo sam odgovorila, „ne treba, hvala“ (engleski nam je maternji, ali nisam to dodala). Ona odgovara odlucno, „da, treba!“ Mislim, stvarno.

MilicaCale

reklame su dosadne, u svakom slucaju.
    ali ja ne dozvoljavam da me to pogadja 😉

pulinka
    Član
    pulinka

Milice, ja ti nisam čestitala na novoj trudnoći pa ću sad iskoristiti priliku da ti poželim sve najbolje :)!

Ali malo mi smeta što si i ti počela da izvlačiš iz mojih postova stvari koje nisam rekla, a ne primećuješ stvari koje jesam rekla.

Deca RAZVIJAJU osećaj za vreme. Uče osećaj za vreme. To nije nešto što ti klikne sa odr. brojem godina, ali jeste nešto vrlo individualno. I ne možeš im objasniti ako ne mogu da shvate, kao i sve drugo u životu. Moja zna da odbrojava dane. I zna šta znači čekati nešto po godišnjim dobima. Ali ne bi imala pojma o čemu govorim da kažem da treba da štedi MESECIMA, kao što je Anita navela, jer ne zna šta je MESEC DANA. O tome sam pisala, pa probaj da pročitaš ponovo.
    Takođe nigde nisam rekla da moje dete ne dolazi u kontakt sa novcem. Jasno sam napisala i šta moje dete zna o novcu, na prethodnoj strani, glupo mi je da se ponavljam.

pulinka
    Član
    pulinka

Na kraju da napišem ono što je trebalo na početku.
    Postoji štednja bogatih, koji treba da nauče decu da gomilaju. Kome treba radionica da ga tome nauči, brate, taj po meni zaista ima problema sa inteligencijom.
    I štednja siromašnih, koja je odricanje, odricanje i odricanje. I ja je gledam svaki dan. I učim svoju decu tome iako bih volela da ne moram.
    I iz mog ugla sama ideja da platim nekom idiotu da bi mi govorio na čemu još da uskratim detetu je razbešnjujuća.

A to što tebe ne dotiče- i meni je u trudnoći sve bilo ravno…hormoni su čudo…

Gledanje 16 članaka - 16 do 30 (od 54 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.