Ova tema sadrži 53 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  pulinka 6 godine, 6 meseci ranije.

Gledanje 31 članaka - 31 do 45 (od 54 ukupno)

Porodicna edukacija

• MilicaCale

🙂 pulinka, bas sam se trudila da ti nista ne izvlacim iz postova. slucajno su obe stvari iz tvog posta (samo sam na brzinu procitala puno teksta i zapamtila ove dve stvari. sad zaista nemam vremena da citiram deo po deo, ali mozda kad bi procitala svoj post sa pocetka prve strane, shvatila bi zasto sam napisala to sto sam napisala (eventualno imamo problem, jer si mislila nesto drugo a ne to sto si napisala)

koliko sam shvatila generalan problem kod protivnika ucenja deteta da stedi je taj sto su deca premala da bi imala osecaj za novac (za njegovu vrednost), pa sam napisala zasto mislim suprotno.

prica o ucenju osecaja vremena je tu zato sto ne moram da kazem detetu da mora da stedi mesecima, vec moze, recimo, da se stedi do rodjendana, ili leta, ili neceg slicnog… a i ne stedi se do tada, vec dok se ne skupi dovoljno novca, a sigurno nece predskolac da stedi za biciklu (pre za autic, ili nesto slicno i skromno)

MilicaCale

trenutno sam sva najezena u trudnoci (za razliku od prve). Jadni moji zivci i moji ukucani 😉 Ne doticu me reklame, kao dialektiku, jer to su reklame i bice ih uvek (a moje je da na njih ne reagujem ili da ih ignorisem). Zaista me izuzetno doticu socijalne nepravde i tu padam u vatru, reklamiranje proizvoda ili radionicu za bebu zaista ne moze da me istera iz takta. Znas, cesto me hvata donkihotovska manija, pa branim slabije i ugrozene, ali ne ludim zbog svake sitnice: to bi samo znacilo da trazim ispusni ventil 😉
    inace, ne bi se slozila sa konstatacijom da u ovoj zemlji stede samo bogati (oni decu obicno uce da trose), ili siromasni, koji uce decu da nemaju. Veci deo zemlje zivi u gornjoj ivici siromastva, zavaravajuci se da su u donjoj ivici srednjeg staleza. E, tu ima smisla uciti decu stednji (pola meseca kako se jede samo to sto se ima, jer nema plate jos dugo, a drugu polovinu da moze da se casti cokoladicom tri dana za redom, ili da sacuva deo para, pa da moze da kupi cokoladicu kasnije)

dialectica

MilicaCale;798202 wrote: trenutno sam sva najezena u trudnoci (za razliku od prve). Jadni moji zivci i moji ukucani 😉 Ne doticu me reklame, kao dialektiku, jer to su reklame i bice ih uvek (a moje je da na njih ne reagujem ili da ih ignorisem). Zaista me izuzetno doticu socijalne nepravde i tu padam u vatru, reklamiranje proizvoda ili radionicu za bebu zaista ne moze da me istera iz takta. Znas, cesto me hvata donkihotovska manija, pa branim slabije i ugrozene, ali ne ludim zbog svake sitnice: to bi samo znacilo da trazim ispusni ventil 😉
    inace, ne bi se slozila sa konstatacijom da u ovoj zemlji stede samo bogati (oni decu obicno uce da trose), ili siromasni, koji uce decu da nemaju. Veci deo zemlje zivi u gornjoj ivici siromastva, zavaravajuci se da su u donjoj ivici srednjeg staleza. E, tu ima smisla uciti decu stednji (pola meseca kako se jede samo to sto se ima, jer nema plate jos dugo, a drugu polovinu da moze da se casti cokoladicom tri dana za redom, ili da sacuva deo para, pa da moze da kupi cokoladicu kasnije)

Ali cekaj, takve reklame nisu tako daleko od socialne nepravde. Kao feministkinja, ovo mi pogadja. Zasto? Takve reklame su tu zbog drustvenog stava da zene, narucito kada postanu majke, ne umeju da razmisljaju za sebe. Zbog toga treba da im se namece strucnjak, koji ce lepo da im kaze ono za cega su sami pre vise glupi.

Ako sam znala kako JA treba sa stedim pre nego sto sam postala majka, (bilo da je, kao sto Pulinka kaze, gomilanje ili odricanje), mogu to lepo i da objasnim detetu. Ako sam JA, pre nego sto sam rodila decu, mogla da resim konflikte, lepo mogu to da objasnim i detetu.

Ali, vlada stav da skoro svako zna bolje kako treba sa detetom nego sama majka (i otac kao roditelj je tako teska tema da ne treba ni da pricamo o tome. Kada ti muz ide u kupovinu sa decom i gomilo ljudi ga pitaju da li danas CUVA dete, sve je jasno). Taj stav je jace u Srbiji nego u Americi, recimo, a mislim da je to poklon sa vreme komunizma kada je bilo bitno da drzava, a ne porodica, odgaje decu.

njamiii
    Član
    njamiii

dialectica;798209 wrote: Ali, vlada stav da skoro svako zna bolje kako treba sa detetom nego sama majka (i otac kao roditelj je tako teska tema da ne treba ni da pricamo o tome. Kada ti muz ide u kupovinu sa decom i gomilo ljudi ga pitaju da li danas CUVA dete, sve je jasno). Taj stav je jace u Srbiji nego u Americi, recimo, a mislim da je to poklon sa vreme komunizma kada je bilo bitno da drzava, a ne porodica, odgaje decu.

Samo se ne bih za komunizam bas slozila, pre je „videla zaba da se konj potkiva…“ Tada je moral, ipak, bio jaci (ako nista, ono bar prividno) nego danas, i neke stvari koje su danas, nazalost, za ponos, tada su bile za osudu. Porodica kao osnovna celija drustva je bila uslovno receno cenjenija, ali je i zivot proseku bio takav da se moglo i kada i sa cime „ceniti“. Danas, moja porodica „rucava“ u 8, 9 sati uvece. U takvim okolonstima i sa takvim tempom tesko je stvoriti stabilnu osnovu za nesto sto treba da traje narednih 50, 60 godina (da se ne precenim :> ) i da bude sigurno gnezdo za decu koja treba da postanu ispravni veliki ljudi.

dialectica

„videla zaba da se konj potkiva…“

Ova izreka mi nije poznata. Moze li „radionica“? 🙂

MilicaCale

generalno, danas ima toliko radionica (i uopste se ne ticu sve dece). sve je vise stvar mode, nego ataka na roditelje.
    mozda bi trebalo da budem besna i frustrirana kad neko reklamira neku luksuznu robu, ili cak i luksuznu hranu, ako jedva imam novca za osnovno (kao sto je stvar sa vecinom porodica u srbiji)? ma odbijam da budem frustrirana zbog bilo cega slicnog. Ako mi se ne svidja-preskocim i gotovo.
    e, sad, dialektika, pitanje: zar nikada ne potrazis odgovor na internetu vezano za vaspitanje dece? Ja to, iskreno, cesto radim. Cesto znam odgovor, ili i vise, ali pokusam da nadjem jos neko resenje, za slucaj da mi je promaklo. E, pa, ja bas tako vidim ovu radionicu, kao jos jednu od… pa, ko voli nek izvoli.

dialectica

MilicaCale;798214 wrote: generalno, danas ima toliko radionica (i uopste se ne ticu sve dece). sve je vise stvar mode, nego ataka na roditelje.
    mozda bi trebalo da budem besna i frustrirana kad neko reklamira neku luksuznu robu, ili cak i luksuznu hranu, ako jedva imam novca za osnovno (kao sto je stvar sa vecinom porodica u srbiji)? ma odbijam da budem frustrirana zbog bilo cega slicnog. Ako mi se ne svidja-preskocim i gotovo.
    e, sad, dialektika, pitanje: zar nikada ne potrazis odgovor na internetu vezano za vaspitanje dece? Ja to, iskreno, cesto radim. Cesto znam odgovor, ili i vise, ali pokusam da nadjem jos neko resenje, za slucaj da mi je promaklo. E, pa, ja bas tako vidim ovu radionicu, kao jos jednu od… pa, ko voli nek izvoli.

Da, izuzetno cesto :), a ne samo vezano za vaspitanje, vec i mnogo druge stvari. To su informacije koje sama trazim, i kada mi se ne svidja odredjeni website, preskocim.

Nisu radionice problem, vec drustveni stav prema porodicama, a radionica mi podseti na to. Nisam besna i frustrirana, vec samo primetim. I dosadno mi je. U ovo vreme bi trebalo da pisem clanak. Dobila sam zadatak da pisem o…. Stednji u prvoj godini bebinog zivota (ne zezam se, stvarno). Pulinka, imas sta da kazes?

pulinka
    Član
    pulinka

dialectica;798213 wrote: „videla zaba da se konj potkiva…“

Ne znam da li ti je Njamiii u međuvremenu bolje objasnila, meni kao ekvivalent pada na pamet samo „quod licet Iovi, non licet bovi“, mada zapravo nije sasvim isto značenje.
    U stvari, ja sam bila ubeđena da je to iz jedne od klasičnih Ezopovih basni o žabi i konju, ali sad na svemoćnom internetu ne nalazim ništa takvo. Izgleda i meni treba radionica….
    Ne znam, meni ova reklama ne leži iz tih razloga koje je Dialectica navela.
    A sad, koliko je ta reklama „sitnica“…Pa, šta ja znam, to je baš relativno-mene recimo nimalo ne dotiču sve te humanitarne akcije pomoći bolesnoj deci koje kruže po forumima i fb, tačnije, zaista mi je duboko žao i dece i njihovih roditelja, ali ne mogu da im pomognem. A za bar pola tih apela ne znam ni koliko su verodostojni, dok oko sebe imam mnogo ljudi koje poznajem, a treba im pomoć.

dialectica

pulinka;798216 wrote: [quote=dialectica;798213]“videla zaba da se konj potkiva…“

Ne znam da li ti je Njamiii u međuvremenu bolje objasnila, meni kao ekvivalent pada na pamet samo „quod licet Iovi, non licet bovi“, mada zapravo nije sasvim isto značenje.
    U stvari, ja sam bila ubeđena da je to iz jedne od klasičnih Ezopovih basni o žabi i konju, ali sad na svemoćnom internetu ne nalazim ništa takvo. Izgleda i meni treba radionica….
    Ne znam, meni ova reklama ne leži iz tih razloga koje je Dialectica navela.
    A sad, koliko je ta reklama „sitnica“…Pa, šta ja znam, to je baš relativno-mene recimo nimalo ne dotiču sve te humanitarne akcije pomoći bolesnoj deci koje kruže po forumima i fb, tačnije, zaista mi je duboko žao i dece i njihovih roditelja, ali ne mogu da im pomognem. A za bar pola tih apela ne znam ni koliko su verodostojni, dok oko sebe imam mnogo ljudi koje poznajem, a treba im pomoć.

Hvala :).

Sasvim se slazem sa komentarom vezan za humanitarne akcije. Pre vise godina, radila sam sa covekom ciji unuk ima rak. Ispricao je da su neki ljudi volontirali da pokupe novac za deteta, a skupili su vise hiljada evro. Na kraju, ti koji su pokupili novac otricali su sa tim, a dete nije video dinar od toga. Anegdotalni dokaz nista ne vredi, ali svakako je tuzna prica.

MilicaCale

ako se edukujes sama, zasto ti onda smeta radionica? i to je jedan vid edukacije (a postoje i radionice koje su besplatne). mada, to i jeste stvar licnog ukusa… ali ovo nije nista vise reklama, nego bilo koji tekst na internetu ili knjiga. Pa zar si uvredjena svakim od njih?

dialectica;798209 wrote: [

Ali cekaj, takve reklame nisu tako daleko od socialne nepravde. Kao feministkinja, ovo mi pogadja. Zasto? Takve reklame su tu zbog drustvenog stava da zene, narucito kada postanu majke, ne umeju da razmisljaju za sebe. Zbog toga treba da im se namece strucnjak, koji ce lepo da im kaze ono za cega su sami pre vise glupi.

.

ja ovu reklamu nikako ne vidim ovako. Cak, ne vidim ni da su ovde majke na udaru. Niti je opste prihvaceno da je majka odgovorna za vaspitanje dece. mozda je u USA, gde majke cesto ostaju kod kuce sa decom vaspitanje njihov glavni zadatak, ali u nasoj zemlji, iako to cesto jeste slucaj, ljudi smatraju da je za vaspitanje zaduzen i otac, pa samim tim i „kriv“ ako nesto nije u redu…

sve u svemu, razumem ja vas o cemu pricate, ali ne razumem odakle vam bas toliko negativan stav prema konkretnoj radionici (tj. vise mi lici na projektovanje nekih drugih nezadovoljstava). A, sa druge strane, ne razumem ni kako sam uvucena u ovako dugu diskusiju oko teme koja me ne dotice nesto posebno… rekoh svoje misljenje, kratko i jasno, a sad i ja predjoh na romane…

dialectica

OK, ja cu da zagrizem.

Ne smeta mi pojam „radionica“ po principu, ali istina je da mi smeta da su radionice (bilo kakve vrste) cesto izuzetno skupo, a da ne dobijes nista sto nema besplatno na Googl-u. Ljudi koje drze radionice se predstavljaju kao strucnjaci, kada cesto to i nisu. Imas tu uzivo, i na netu takodje.

Recimo, pre par dana sam videla da neko ko sebe nazove „life coach“, i ima neki nevazani fakultet, trazi $200 da dobijes sat vrema njenog saveta vezano za karijeru. Naravno da postoji razilika izmedju samo-obrazovanje (moze da bude besplatno, ili mozda kupis knjiga, ili pitas poznanike) i radionice. Razlika je, za mnoge radionice, mesecni budzet za hranu. Ako neko ima visak novca, fino. Ali ne prija mi da vidim da se neko ubedi da mu TREBA radionica, kada sigurno iste informacije moze da dobije i beslplatno. Ili mozda iste informacije vec ima u mozgu, takodje besplatno.

Sad, prema onome sto si napisala cini me se da mislis da se bas nerviram. Naravno da nije tako. Samo komentarisem. Raspraviti se o glupim stvarima na internetu je neka vrsta hobija – takodje bestplatno :D.

dialectica

OK, ja cu da zagrizem.

Ne smeta mi pojam „radionica“ po principu, ali istina je da mi smeta da su radionice (bilo kakve vrste) cesto izuzetno skupo, a da ne dobijes nista sto nema besplatno na Googl-u. Ljudi koje drze radionice se predstavljaju kao strucnjaci, kada cesto to i nisu. Imas tu uzivo, i na netu takodje.

Recimo, pre par dana sam videla da neko ko sebe nazove „life coach“, i ima neki nevazani fakultet, trazi $200 da dobijes sat vrema njenog saveta vezano za karijeru. Naravno da postoji razilika izmedju samo-obrazovanje (moze da bude besplatno, ili mozda kupis knjiga, ili pitas poznanike) i radionice. Razlika je, za mnoge radionice, mesecni budzet za hranu. Ako neko ima visak novca, fino. Ali ne prija mi da vidim da se neko ubedi da mu TREBA radionica, kada sigurno iste informacije moze da dobije i beslplatno. Ili mozda iste informacije vec ima u mozgu, takodje besplatno.

Sad, prema onome sto si napisala cini me se da mislis da se bas nerviram. Naravno da nije tako. Samo komentarisem. Raspraviti se o glupim stvarima na internetu je neka vrsta hobija – takodje bestplatno :D.

dialectica

A da, neke radionice su besplatne. Mnoge nisu. Cak i ako je besplatna, moze da ti kosta u vremenu.

A gledaj naslov, nesto kao sto je – kako se organizuju obaveze u porodici? Pa, valjda kako pojedinacna porodica zeli i moze. Prosto, zar ne?

pulinka
    Član
    pulinka

dialectica;798215 wrote: [

Nisu radionice problem, vec drustveni stav prema porodicama, a radionica mi podseti na to. Nisam besna i frustrirana, vec samo primetim. I dosadno mi je. U ovo vreme bi trebalo da pisem clanak. Dobila sam zadatak da pisem o…. Stednji u prvoj godini bebinog zivota (ne zezam se, stvarno). Pulinka, imas sta da kazes?

Ahaha, jao, ja sam bila u frci ovih dana i zaboravih na ovo!
    Nadam se da članak lepo napreduje, imala si fino materijala ovde, a besplatno-a možeš otići i na radionicu 😆 .
    Nego, naravno da je moja reakcija na reklamu odraz mog unutrašnjeg nezadovoljstva-pa to valjda iskače iz svakog mog posta!
    Ova reklama me nervira jer je tako tipičan primer mnogo toga što mrzim u našoj zemlji:
    prvo-nije joj mesto uopšte kao temi na forumu, jer većina foruma ne dozvoljava da poruke budu reklame. Ali ovo je ovaj forum, na kome je kao i u Srbiji sve nedozvoljeno dozvoljeno.
    Drugo, što reče i Dialectica, nema naših slova. Znači kreatori reklame ne znaju čak ni naša slova da ubace u reklamu, a treba da me ubede u svoju profesionalnost?
    Treće, nema nikakvog pratećeg objašnjenja uz reklamu. Ko su ti „porodični edukatori Srbije“-zvuči kao neki deratizatori…Imaju li oni imena i prezimena? Imaju li oni neka postignuća iza sebe-radove, projekte, titule…Kakav je dalji plan rada nakon te promotivne radionice? (kad napišeš „promotivno“ to oobično podrazumeva da se nastavak plaća, zar ne?) Šta je centar Fiziobalans-je l bi to kao trebalo svaki Beograđanin da zna?
    Zašto bi ja trebalo da guglam, ili zivkam sve te njihove telefone i pišem mejlove da bi to saznala? Obična neprofesionalnost.
    Zatim, izbor njihovih tema je isto Dialectica iskomentarisala-konflikti-Kako ćeš nešto značajno promeniti radionicom od sat vremena-a u tih sat staju još dve teme-znači 20 minuta za konflikte…
    Štednja-vrlo nejasno formulisano o kakvoj štednji govorimo-odatle i naša rasprava.
    Podela kućnih obaveza-pa stvarno, kako će radionica to znati bolje od same porodice?
    Sve u svemu, reklama stoji gde ne bi smela, napisana neprofesionalno, i još se hvali kako će te besplatno naučiti tolikim stvarima za sat vremena.
    Odraz svih vaćaroša, prevaranata i lovaca u mutnom koji cvetaju u našoj divnoj zemlji gde samo treba maglu prodavati što bolje, jer jedino to ide. I da, smeta mi kad me neko smatra za kupca magle, a ova reklama to radi….

Zorica Dimitrijevic

Pozdrav svima!
    Ne znam da li je ovo baš prava rubrika foruma da joj se obratim sa temom koja me muči, ali mislim i da jeste jer je po meni deo porodice i vaspitanja koje se i z nje nosi. A odnosi se i na jezičku kulturu.
    Želim da sa vam aprodiskutujem i da mi neko još kaže da li ima slično mišljenje sa mnom da je naš jezik malo preterao sa ubacivanjem reči iz engleskog po svaku cenu, čak i kada za tu reč imamo sasvim solidnui „domaću“ verziju. Ja nisam protiv razvoja jezika, naprotiv, i on se razvija sa vremenom i tehnologijama i narqavno da je nemoguće govoriti jezikom Vuka Karadžoća iz 19. veka, niti bi valjalo, ali svaka vrsta preterivanja nije dobra. Mi bi trebalo da smo uzor deci u svemu kada ih vaspitavamao pa i jezički. Evo na šta mislim, ovaj me je tekstić baš pogodio u temu o kojoj već neko vreme razmišljam http://kutakzavastrenutak.blogspot.com/2013/01/ne-cardzuj-mi-kastemera.html da vam ilustrujem na šta mislim.
    Jer me svi ti stejdževi i personalitiji i realitiji…. mnogo nerviraju i šopovi i hendlovanja i lajkovanja…. Mislim, jasno mi je sve i znam i šta su društvene mreže i koliki uticaj imaju, ali ne mora baš sve da se uzime zdravo za gotovo. Slušam decu, jer mi je sin počeo sada već aktivnije da se druži, ima 6 godina pa je i „socijalan“ život „porastao“, i stvarno se zgrozim kada ih čujem koliko koriste tih tuđica nepotrebno.
    A nisu oni krivi jer to svakodnevno dolazi sa TV-a, novina, interneta…
    Mižda grešim, ali za mene je i ovo jako važan segment generalnog vaspitanja i porodičnog vaspitanja, pa zato ovu temu i pokrećem ovde.
    Da li grešim što mi sve te tuđice smetaju, ako imamo i bine i možemo da naplatimo kupcu, i imamo ličnosti i nešto nam se dopada pa ga podelimo…. A ne da lajkujemo, šerujemo, hendlujemo….
    Hajde da dalje više ne dužim, jasna vam je suština onoga na šta mislim, pa hajde da o tome i razgovaramo

Pozdrav veliki
    🙂

Gledanje 31 članaka - 31 do 45 (od 54 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.