Roditelj Portal – Trudnoća, beba, roditelj Forumi U IŠČEKIVANJU Porođaj Porodiliste u Pancevu – misljenja

Ova tema sadrži 129 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  animetta 7 godine, 5 meseci ranije.

Gledanje 31 članaka - 31 do 45 (od 130 ukupno)

Porodiliste u Pancevu – misljenja

• Snezana.m
    Član
    Snezana.m

Drage bebelice,

Pogledajte ovaj sajt, nasla sam neke pricice iz porodilista: http://www.majkahrabrost.com/srbija.htm

Vidi se kako se situacija poboljsala poslednjih godina, pa da se malo smirite…

JovanaV
    Član
    JovanaV

Hvala ti Snezana… Tako cu i da uradim… Danas idem na UZ da vidi tacno u kojoj sam nedelji, pa ce mi dati uput za BG za Zvezdaru, pod uslovom da mi komisija overi uput…
    Pa se zakazuje, tako da je malo duza procedura… Zato sam mislila privatno, ali mislim da imam jos vremena, pa cu sacekati najverovatnije BGD…

Pozz…

wildorhid
    Član
    wildorhid

Drage moje,
    Moja princeza i ja smo juce izasle iz porodilista, sada spava pa na brzinu da podelim sa vama svoje iskustvo. Nisam docekala ponedeljak da odem na dogovor za epidural , pukao mi je vodenjak u nedelju uvece, porodila sam se za nepunih sat ipo i sto je najbitnije nisam secena 🙂 da je bolelo jeste ali jako kratko,sve se brzo zavrsilo,zatekao se dr. Vajs u smeni, i nemam teksta za njega sve najlepse sto bih rekla malo je za takvog profesionalca, puno mi je pomogao i olaksao porodjaj .Morala sam da odlezim tri sata na stolu, to je inace procedura posle porodjaja, a osecaj sam imala kao da se nisam upravo porodila, stvarno neverovatno i meni samoj ali tako je bilo. Sve pohvale za babice,pedijaterske sestre, higijenu, servirke…. ma sve u svemu porodiliste u Pancevu je najbolje u Srbiji – TVRDIM !!!!!! Bebica je bila teska na porodjaju 4100kg, 55cm duga, sve sto nisam rekla sad u brzini a interesuje vas slobodno me pitajte puno vas ljubi i zeli srecu prezadovoljna mama !!!!!

animetta
    Član
    animetta

Jao divne vestiiiii ! :bravo: :bravo: :bravo:

Cestitam Wildorhid! :zvezda: :zvezda: :zvezda: :zvezda: Da je princeza ziva i zdrava i da ne sekira mamu i tatu! 🙂

Bas mi je drago da je sve proslo ok i brzo sto je najvaznije!

Eto, nadam se da cemo cuti jos ovako lepih utisaka o nasem porodilistu! Ja nijednog trenutka nisam ni sumnjala u to a eto ti si nam to i potvrdila!

Veliki poljubac za vas dve i pisi nam detaljnije kad se malo odmorite i naviknete.. :-*

JovanaV
    Član
    JovanaV

Eh kada bismo sve bile srecnice kao ti, pa da imamo tako lak i brz porodjaj…

Čestitam!!!

JovanaV
    Član
    JovanaV

Gde ste zene, nema vas danima…?

animetta
    Član
    animetta

Jovana, ovo je kao podtema, vise se druzimo i caskamo svaka na svom tromesecju.. 🙂 Jeste da tamo nema trudnica iz Panceva ali zadesi se ponekad kao sto smo Sneza i ja zajedno na trecem… 🙂 Ovde pisemo kad imamo konkretno neko pitanje, nedoumicu u vezi sa porodilistem kod nas..

Prikljuci se i ti, verujem da si jos u prvom tromesecju?

Pozz i ako nesto treba pitaj slobodno! :-*

Ana82
    Član
    Ana82

Ne znam da li vas ovo zanima, ali ja sam juce procitala u novinama pa sam htela da to podelim sa vama ako nekog zanima.

Matične ćelije: ulaganje u budućnost

Pančevačko porodilište dobilo je od Ministarstva zdravlja početkom godine akreditaciju za uzimanje matičnih ćelija iz pupčanika ploda posle porođaja. Do toga je došlo tek nakon provere i potvrde da je pančevačko porodilište osposobljeno za sprovođenje navedenog programa. Procedura kroz koju je ovdašnje porodilište prošlo propisana je Zakonom o transplantaciji ćelija i tkiva i zakonskim aktom pod nazivom Instrukcije o uzimanju krvi iz pupčanika.
    Složena procedura, ali…

– Ova novina je potkrepljena zakonskom osnovom i kao takva nije deo nekog proizvoljnog postupka ili ambicije pojedinca, već predstavlja sastavni deo složene pravno-medicinske procedure – kaže dr Vladimir Vajs, načelnik Ginekološko-akušerskog odeljenja Opšte bolnice, i dodaje da je pančevačko porodilište trenutno ovlašćeno samo za uzimanje krvi iz pupčanika neposredno po porođaju, ali nije odgovorno za ono što će se dešavati od momenta uzimanja, preko transporta, do skladištenja matičnih ćelija.

Obaveza bolnice jeste da ne reklamira i ne favorizuje pojedine „kuće” koje se bave transportom i skladištenjem krvi iz pupčanika, ali i to da s onim ustanovama koje zadovoljavaju propise sklopi ugovore kojima će jasno biti iznete procedure.

– To slobodnim jezikom znači da majke ili porodice koje razmišljaju o ovakvoj proceduri moraju same da se opredele za predstavnika, tj. ovlašćena lica koja se bave transportom i skladištenjem krvi, a sva ona su zasad u inostranstvu. Takođe, neophodno je da s njima obave razgovore o pravnim i medicinskim okvirima i da sklope odgovarajuće ugovore u kojima je precizirana čitava procedura, kao i novčana naknada za pojedince koji treba da plate transport, skladištenje i distribuciju matičnih ćelija.

Nakon obavljenog razgovora dolaze kod nas, gde im se saopštava šta od medicinskih preduslova moraju da imaju kako bi procedura bila zadovoljena i da podnesu zahtev da specijalisti s ginekološkoakušerskog odeljenja mogu da uzmu krv iz pupčanika nakon porođaja i tom krvlju ispune određene transportne kontejnere, odnosno da predaju tako spakovan materijal predstavniku koji je ovlašćen za transport i skladištenje datog biološkog materijala – objašnjava dr Vladimir Vajs.
    Životna šansa

To konkretno znači da je pre uzimanja krvi iz pupčanika neophodno sklopiti nekoliko ugovora: jedan između pojedinaca i ovlašćenih predstavnika, drugi između ovlašćenih predstavika i bolnice, i treći između pojedinaca i pančevačkog porodilišta, a to će građani moći da urade tako što će dati pismenu saglasnost da se sve to realizuje.

– Materijalnu naknadu pojedinci daju ovlašćenim predstavnicima, a ovlašćeni predstavnici za uzimanje krvi plaćaju bolnici čije je odeljenje akreditovano za datu proceduru – kaže načelnik pančevačkog porodilišta.

Krv iz pupčanika u sebi sadrži takozvane pluripotentne matične ćelije, tačnije ćelije koje nisu potpuno diferencirane i mogu tokom svog rasta i razvoja da se diferenciraju k mnogim tkivima i organima, što predstavlja glavnu terapijsku mogućnost u lečenju različitih stanja, oboljenja ili oštećenja, kao što su endokrine bolesti (šećerna bolest, oštećenje tiroidne žlezde), krvna oboljenja (anemije, leukemije) i neurološka oboljenja. Dr Vladimir Vajs je podsetio na to da se ćelije dobijene iz krvi pupčanika mogu koristiti za lečenje bilo članova familije ili srodnih familija, ali mogu poslužiti i za lečenje drugih ljudi, što se rešava posebnim obligacionim odnosima.

animetta
    Član
    animetta

Ana, citala sam u proslom Pancevcu o ovome a posto sam vec pre par meseci odlucila to da uradim sledece nedelje cu ici da potpisem ugovor i odem po taj „kontejner“ koji cu nositi sa sobom u porodiliste..

Vidim da smo blizu sa terminima, oces li i ti izdvajati maticne celije?

Pozz

Ana82
    Član
    Ana82

Da i ja sam planirala samo jos uvek nisam isla da se raspitam.
    Poslacu ti pp.

bibilins
    Član
    bibilins

Iako sam iz NS porodila sam se pre dvadesetak dana u Pancevackom porodilistu.
    Prezadovoljna sam! Dosla sam otvorena 3 cm oko 2 posle podne, primili su me jer sam bila hitan slucaj. Nakon toga sam bila u sali pripreme do 7, kada sam presla u porodjajni boks. U 20 do 10 sam se porodila.
    Osoblje je sjajno, svi sa kojima sam se ja srela su ljubazni, prijatni, spremni da odgovore na sva pitanja koja sam imala (a bilo ih je). Sam boravak u porodilistu je prosao ok, u svakom trenutku sam mogla da dozovem sestru i sve su bile predusretljive. Posto sam bila u apartmanu beba nije bila sa mnom, sto mi je i odgovaralo, jer mi je trebao odmor. Moji utisci su sjajni i nadam se da ce mi i sledeci porodjaj biti takvo pozitivno iskustvo.

JovanaV
    Član
    JovanaV

Bibilins koji doca te je porodio? Koliko si platila apartman?

bibilins
    Član
    bibilins

Porodio me Vasic, ali je bio tamo i jedan lekar na specijalizaciji (ne znam kako se zove), on me obradjivao posle porodjaja. Na poziv druge porodilje je dosaoi dr Vajs pa mi je dosta pomogao kad su poceli naponi. Porodila sam se uvece, bile smo samo nas dve za porodjaj tako da su svi bili oko nas.
    Apartman sam platila 3000 dinara. Super je sto beba nije stalno tu, pa sam mogla da se odmorim, ali je lose sto cesto donesu bebu situ, tako da to otezava dojenje. U mom slucaju je to bilo ok, jer zbog otvorenih i stalno pogorsavajucih ragada nisam ni mogla dojiti 😥

Ana82
    Član
    Ana82

Bibilins bas mi je drago sto si dobro prosla i sto si zadovoljna. Nadam se da cemo i mi ostali tako. Cujem da je apartman non stop zauzet, ti si imala srece pa je bio slobodan. Jel’ si mozda rezervisala nesto ranije?

bibilins
    Član
    bibilins

Ne moze se rezervisati (posto ne znas kad ces se poradjati). Prvu noc je bio zauzet, ali je zena sutradan isla kuci, pa sam ja presla kad je ona otisla, prvu noc sam provela na odelenju. Drugi apartman je bio zauzet, zena je dosla isti dan kad i ja ali je prva trazila. Dobijes ga ako imas srece. Ja sam imala porodjaj i postporodjajnu negu kakvu sam zelela. Volela bih kad bi svaka zena imala moje iskustvo.

Gledanje 31 članaka - 31 do 45 (od 130 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.