Ova tema sadrži 656 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  rada89 6 godine, 10 meseci ranije.

Gledanje 31 članaka - 31 do 45 (od 657 ukupno)

Porodiljsko bolovanje

• savez
    Član
    savez

Ako ste na bolovanju tri i više meseci, po kolektivnom ugovoru (bar u prosveti), poslodavac je dužan da vam isplati jednu celu platu kao nadoknadu. To se, međutim, krije jer je takav stav Ministarstva. Ove informacije možete dobiti samo ako se dočepate negde Kolektivnog ugovora.
    Porodiljsko bolovanje Republika uplaćuje Opštini koja se služi našim zarađenim novcem po nekoliko meseci. Tako da su neke porodilje primile platu za avgust, septembar i oktobar, a neke tek za jul.
    Ova država je HAOS! Dece u školama je sve manje, a prema trudnicama i porodiljama se ponašaju kao skotovi, a svugde kao imaju prednost.

rozga
    Član
    rozga

Savez ja to prvi put cujem. Ja sam na bolovanju od pocetka trudnoce i evo blizi mi se i porodiljsko. kao sto kazes verovatno kriju. Meni je bolovanje kasnilo 2,3 meseca. Sta ces! Vajna nam je drzava!

tina
    Član
    tina

Ja sam dobila produzenje nege deteta tj.porodiljsko i sve mi ide redovno.Ukoliko vas poslodavac redovno izmiruje vase porodiljsko vama se to odmah vraca.Vas poslodavac mora da tirsovi isplati vase porodiljsko i odneti porire potvrde da je sve uplaceno.A zatim Tirsova(ukoliko utvrdi da je sve placeno) refundira te pare vasem poslodavcu i on treba vama da uplati te pare.Ja se bavim knjigovodstvom tako da znam kako to ide.

Verica
    Član
    Verica

savez – 9/12/2007 14:37 Ako ste na bolovanju tri i više meseci, po kolektivnom ugovoru (bar u prosveti), poslodavac je dužan da vam isplati jednu celu platu kao nadoknadu. To se, međutim, krije jer je takav stav Ministarstva. Ove informacije možete dobiti samo ako se dočepate negde Kolektivnog ugovora. Porodiljsko bolovanje Republika uplaćuje Opštini koja se služi našim zarađenim novcem po nekoliko meseci. Tako da su neke porodilje primile platu za avgust, septembar i oktobar, a neke tek za jul. Ova država je HAOS! Dece u školama je sve manje, a prema trudnicama i porodiljama se ponašaju kao skotovi, a svugde kao imaju prednost.

Hoces li molim te da malo pojasnis, da li govoris o trudnickom ili porodiljskom bolovanju? I ja sam prosvetni radnik i ne znam nista o tome, kao ni moje koleginice koje takodje imaju bebu. Hvala ti na svakoj informaciji a zalosno je sto istu dobijamo na ovakav nacin, ali sta je tu je.

MinaA
    Član
    MinaA

Da li je TRAC ili ISTINA:roll: -da rodenjem treceg deteta ti se u radnu knjizucu upisuje radni staz od dve godine.I danas sam cula da za rodjenje treceg deteta majka stice pravo na dve godine porodiljskog bolovanja-samo me zanima da li ce mi placati porodiljsko 2 godine :bravo: :bravo: :bravo: :klanjam: :klanjam: :klanjam: ili……………………..

LediIv
    Član
    LediIv

da, porodiljsko za trece dete jeste dve godine, a ne znam da li pride dobijes dve godine staza. moja mama je sad dobila upis te dve godine na trece dete (otisla je u penziju pre dve godine, ali joj jos uvek obracunavaju i preracunavaju), ali ne znam da li je to bilo prema nekom starom zakonu ili to vazi i dalje.

Brandza
    Član
    Brandza

i dalje je zakon isti…porodiljsko za trece dete traje 2 godine,za tih 48 meseci,dobijas platu na koju si prijavljena i normalno ide ti staz…

savez
    Član
    savez

Trudničko bolovanje se plaća 65% i kasni jer škole na vreme ne predaju spisak, tj. ove iz računovodstva sve mrzi i otežu koliko mogu. Kad si na trudničkom bolovanju 3 i duže meseci po kolektivnom ugovoru (član29.) škola je dužna da ti isplati jednu celu platu kao nadoknadu, jednu vrstu pomoći. To se na žalost krije, ali ja sam nabavila kolektivni ugovor i uverila se u to. Žalosno jeste da na ovakav način to saznajemo. Ova nadoknada važi za svako bolovanje, a ne samo za trudničko.
    Porodiljsko bolovanje je 100% i trenutno bi trebalo da kasni do 2 meseca. To bi bilo dobro. Ali neke Opštine taj novac koriste za puteve, seminare, ručkove i slikanje pred kamerama tako da porodilje mogu samo da čekaju po pet meseci u najboljem slučaju. To sve zavisi od grada do grada i koga gde poznaješ. Pouzdano znam da je poslednje primanje kod nas bilo za jul, a neki su primili već i za novembar, a isto je reč o prosveti. KATASTROFA!
    Veliki pozdrav i nadam se da sam bila od pomoći.

LediIv
    Član
    LediIv

koliko sam ja nju shvatila, ona je napunila 40 godina staza u koji su bile ukljucene godine staza dok je bila na porodiljskom (vise se ne secam da li je i tad porodiljsko za trece dete bilo dve godine ili jednu), ali je sad kad je otisla u penziju kao neki bonus upisano jos dve godine na trece dete, tako da valjda ima penziju kao da je imala 42 godine staza.

bubili74
    Član
    bubili74

ledi005 – 4/1/2008 18:00

koliko sam ja nju shvatila, ona je napunila 40 godina staza u koji su bile ukljucene godine staza dok je bila na porodiljskom (vise se ne secam da li je i tad porodiljsko za trece dete bilo dve godine ili jednu), ali je sad kad je otisla u penziju kao neki bonus upisano jos dve godine na trece dete, tako da valjda ima penziju kao da je imala 42 godine staza.

Tačno je tako kao što si napisala ledi, upišu ti se još 2 godine na kraju staža. I da ima se 2 godine porodiljskog odsustva sa 100% platom

LediIv
    Član
    LediIv

da, samo je mala greska – nije otisla s 40 godina staza u penziju nego s 35, pa se vodi kao da ima 37 (zene idu s 35, muskarci s 40, pa sam pomesala). ali ti se te dve bonus godine staza ne racunaju valjda u pun staz u smislu da je ona morala u penziju s 33 godine, posto bi s ove dve imala 35, tj. pun staz. nego je otisla u penziju kad je napunila regularno 35 godina, a ovo je bonus (koji valjda sluzi samo tome da se poveca nesto malo penzija)

mama malog Borisa

ja isto cekam trece dete, pa me zanima, sta znaci to sto ti dodaju dve godine staza u radnu knjizicu. Mislim kako to mozes da iskoristis?

LediIv
    Član
    LediIv

ne znam. mozda ako ti fali na kraju dve godine do punog staza imas ipak pun staz. ili samo utice na neko povecanje penzije ako imas pun staz (kod moje mame je valjda tako)

mama malog Borisa

Meni je sada bitno da cu dobiti dve godine porodiljskog. I drugo dete mi je malo, tako da cu makar imati vremena i njemu da se posvetim. On će imati dve godine kada se budem porodila. A puno znači što cu sve vreme dobijati punu platu. U prošlom porodiljskom mi nisu kasnili sa isplatom, jer je moje preduzeće isplaćivalo bez obzira da li je socijalno uplatilo ili ne na vreme. Nadam se da će i ovaj put tako biti.

neli
    Član
    neli

Zna li neko kada ce biti uplaceno porodiljsko za decembar?
    Da li termin uopste isti za svaku opstinu?

Gledanje 31 članaka - 31 do 45 (od 657 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.