Ova tema sadrži 656 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  rada89 6 godine, 9 meseci ranije.

Gledanje 646 članaka - 646 do 657 (od 657 ukupno)

Porodiljsko bolovanje

• Oljicica!
    Član
    Oljicica!

Jel bilo porodiljsko za prosli mesec?

jovana 85
    Član
    jovana 85

Ćao svima,

ja sam novi član i imam pitanje vezano za porodiljsko bolovanje.Ako si preduzetnik i zatvorio si privremeno firmu zbog porodiljskog bolovanja kada kreću da ti uplacuju parice.Ja sam otvorila porodiljsko 16.07.2012. termin porodjaja mi je 12.08.2012.Očekujemo da upoznamo ovog andjela svaki dan pa me samo zanima koliko se čeka da se počne sa uplatom,s obzirom da sam ja vlasnik firme.Unapred zahvalna na odgovoru

nensy
    Član
    nensy

Meni je leglo porodiljsko za jul 08.08.

pepaaa
    Član
    pepaaa

jovana 85;793272 wrote: Ćao svima,

ja sam novi član i imam pitanje vezano za porodiljsko bolovanje.Ako si preduzetnik i zatvorio si privremeno firmu zbog porodiljskog bolovanja kada kreću da ti uplacuju parice.Ja sam otvorila porodiljsko 16.07.2012. termin porodjaja mi je 12.08.2012.Očekujemo da upoznamo ovog andjela svaki dan pa me samo zanima koliko se čeka da se počne sa uplatom,s obzirom da sam ja vlasnik firme.Unapred zahvalna na odgovoru

Meni je uplaćeno 22.08.
    inače prvu uplatu sam čekala 2-3 meseca, mada je to možda bilo i do knjigovođe, posle sam privremeno zatvorila i sad je ok, parice ležu na lični račun, možda i to neko ne zna, pošto to ni moj knjigovođa nije znao pa mi se sve zakomplikovalo.
    Uz to pre 2 meseca produžila sam bolovanje – posebna nega deteta, pa ukoliko neko ide na komisiju na Palilulu da zna da su jako korektni i sasvim ok….

boce
    Član
    boce

Novi sam clan treba mi pomoc. Dakle vec 10 godina radim u firmi koja do sada nije imala finasijksih problema te ni isplate porodiljskog nisu kasnile. Medjutim, sada se situacija promenila, te se sa isplatom istih kasni i po godinu dana. Znam da je drzava deo novca refundirala, bar za one mesece za koje su placeni porezi i doprinosi, a to je od decembra 2011 do jula 2012. Od tih para ni dinar nije uplacen porodiljama. Pretpostavljam da je ovakvih pitanja bilo i da mnoge majke imaju isti problem, pa me zanima kakva su nasa prava u tom slucaju, dali ih uopste i imamo ili moramo da cekamo da se poslodavac „smiluje“ i uplati nam ono sto nam duguje. Kakva je situacija u Beogradu i Jagodini. Ja sam vec bila u nase Socijalno, gde oni tvrde da je njihovo samo da prate uplate od strane drzave i manje vise ih ne zanima dali je novac uopste stigao do porodilje (toliko o natpisu koji stoji na vratima „Briga o majci i detetu“. Znam i za poseban racun koji firma moze da otvori , racun bolovanja, ali u mom slucaju niko iz firme nije zainteresovan da bilo sta ucini po tom pitanju.
    Molim Vas ukoliko imate neku informaciju sta bih mogla da uradim po pitanju redovnije isplate onoga sto mi sleduje, recite mi.
    Hvala unapred

bojan2010
    Član
    bojan2010

Postovanje,
    supruga treba da otvori porodiljsko bolovanje pocetkom meseca mart,zanima me da li ima pravo na porodiljsko ako dodje do promene radnog mesta u septembru a zbog specificnosti posla morala bi raditi na tom poslu,doprinosi su redovno uplacivani i do septembra bi uspeli iskoristiti svega 5 meseci od celog porodiljskog…sta se desava sa ostatkom?Hvala

anita75love
    Učesnik
    anita75love

Dokle god je vasa supruga na porodiljskom niko joj ne moze menjati radno mesto niti joj dati otkaz. Tek kada se vrati na posao posle godinu dana moze biti premestena na drugo radno mesto. Ona isto moze privatiti ili dati otkaz odn nema pravo da se buni ali dok god je na porodiljskom primace platu koju je imala dok je radila umanjenu za topli obrok i markicu a bice racunata kao prosek prethodnih 12 plata (sto znaci da je u stvarnosti plata koju ce primati manja od 100%) i nece biti uskladjivana tokom porodiljskog sa eventualnim rastom plata u firmi. Ukoliko bi se plata na radnom mestu u medjuvremenu smanjila (zbog reorganizacije postojecih radnih mesta npr, stecaja itd) isto nece imati nikakvog uticaja jer je iznos na resenju o porodiljskom bolovanju fiksan i kao sto se ne menja na vise, ni ne smanjuje se sa eventualnim smanjenjem plata u firmi.
    Ukoliko bi doslo do zatvaranja fime u medjuvremenu isplatu porodiljskog preuzima socijalno odn. zavod za zaposljavanje-porodiljsko bolovanje u svakom slucaju vasoj supruzi nece propasti.
    :-*

bojan2010
    Član
    bojan2010

Hvala Anita na odgovoru,medjutim nije prisilna promena radnog mesta,supruga je nastavnik po struci,trenutno radi van struke(butik) i trebalo bi da se ukaze radno mesto u septembru ali svega 30% norme znaci plata oko 12000 dinara a iskoristili svega 5 meseci porodiljskog,zato sam i pitao da li ima mogucnost zadrzavanja porodiljskog koje je oko 21k-22k jer sa 12000 ne znamo kako izdrzati a taj posao ne sme odbiti jer druga sansa nije ni na vidiku.Pozdrav

anita75love
    Učesnik
    anita75love

Znaci ona planira da radi dok je jos na porodiljskom? Koliko sam ja u toku to nije dozvoljeno zakonski odn jeste ako prekinete bolovanje jer porodiljsko bolovanje jeste bolovanje i pocnete da radite. Na crno mozete raditi sta hocete ali posto je u pitanju skola to onda ne dolazi u obzir….to prakticno znaci da ona na jednom radnom mestu mora dati otkaz i zaposliti se na nekom drugom. Kao sto vama poslodavac dok ste na bolovanju ne moze dati otkaz tako ni vi ne mozete dati otkaz niti zasnivati novi radni odnos-jer ste „privremeno nesposobni i spreceni za rad“-to je inace definicija bolovanja! Razmislite realno-sta ce poslodavcu radnik koji je trenutno nesposoban da radi? On i raspisuje konkurs zato sto ima potrebu za radnom snagom, jel tako?
    Ako vam je novac presudan ona onda mora propustiti tu sansu jer sta bi dobila time i da moze da prihvati taj posao i zadrzi porodiljsko? Dobila bi za period od narednih 7 meseci duplu platu a onda opet ostala na tih 12000 sa kojima bi morala ziveti i izdrzavati porodicu (a imajte na umu da se povratkom na posao troskovi uvecavaju sto za odecu za posao, topli obrok, cuvanje deteta/vrtic, a dete raste i troskovi veceg deteta su uvek veci nego troskovi bebe itd……
    Isto tako niko vam ne garantuje da bi tih 30% u nekom doglednom periodu postalo 100%……..
    Razumem njenu zelju da radi u struci-ali ako je u pitanju novac onda nema izbora, ….ako moze sebi da priusti da radi za manje pare u zamenu za zadovoljstvo rada u zanimanju koje voli i za koju se skolovala onda neka to uradi ali ce prvo morati da prekine porodiljsko bolovanje (sto je moguce), ostavi bebu sa 4 meseca i ide na posao-a koliko ce joj to oduzimati vremena nedeljno kao i o svemu ostalom mora da odluci sama.
    :-*

MilicaCale

evo, i ja sam se pitala isto sto i anita, ali sam onda nasla odgovor na drugom forumu (http://www.ana.rs/forum/index.php?topic=21987.1110), tako da je definitivno moguca ova promena:

„Postoji mogucnost promene poslodavca za vreme trajanja porodiljskog i odsustva sa rada radi nege deteta.

Od dokumenata je potrebno:od trenutnog poslodavca(kod kog zelite da Vam prestane radni odnos)
    1.sporazum o prestanku radnog odnosa(dacete poslodavcu predlog za prestanak radnog odnosa,vodeci racuna o otkaznom roku),
    2.resenje o prestanku radnog odnosa na osnovu sporazuma o prestanku radnog odnosa.
    3.odjavu sa osiguranja tzv M obrazac.

Od poslodavca kod koga se zaposljavate.
    1.ugovor o radu kod novog poslodavca.
    2.prijava na osiguranje(osiguranje obavezno mora poceti prvog narednog dana od kada je prestalo osiguranje kod prethodnog poslodavca).
    3.zdravstvena knjizica koju je overio novi poslodavac.

Bice Vam potrebna i overena kopija radne knjizice u kojoj obavezno moraju biti uneti podaci o prestanku radnog odnosa kod starog i pocetak kod novog poslodavca (izmedju prekida i pocetka ne sme imati niti jedan dan-npr prestaje 1.januara pocinje 2.januara.).

Nakon sto predate sve navedeno sluzbenik u upravi ce Vam izraditi dva resenja istovremeno.Jednim prestaje porodiljsko kod starog,a drigim pocinje kod novog poslodavca.

Ovako napisano moze Vam delovati malo komplikovano,ali uopste nije obzirom da poslodavci i inace svu ovu dokumentaciju podnose kada prijavljuju,odnosno odjavljuju zaposlene.

Sto se tice obracuna iznosa naknade samo se nastavlja dalje do isteka porodiljskog,tu se nista nece promeniti.

Brzina izrade resenja zavisi iskljucivo od azurnosti poslodavca da prikupi sve ove papire obzirom da je sam postupak u ovom slucaju jednostavan i lak.

anita75love
    Učesnik
    anita75love

Ok……to nisam znala….i to je lepo….ali koja je to firma koja bi zaposlila osobu na porodiljskom pa onda za tu istu osobu trazila odmah i zamenu-posto je ova na porodiljskom a ako je raspisala konkurs za prijem radnika onda joj valjda fakat treba radnik 😯 ……..?
    Dobro je i da ta mogucnost postoji….pa ako imate vezu, pretpostavljam da je onda i ostvarivo u praksi, mada opet da sam ja u upravnom odboru te firme stvarno ne znam kako bih zazmurila bas na oba oka…….

rada89
    Član
    rada89

Na trudnickom sam od septembra,od tad mi je legla samo jedna uplata od drzave.Od 15og januara sam na porodiljskom pa me interesuje da li ce one uplate od trudnickog leci odjednom ili ce se vuci,ima li neko iskustva sa tim.

Gledanje 646 članaka - 646 do 657 (od 657 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.