Ova tema sadrži 65 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  anita75love 7 godine, 8 meseci ranije.

Gledanje 31 članaka - 31 do 45 (od 66 ukupno)

Postporodjajna depresija

• Majinica
    Član
    Majinica

Pozdrav svima!Citam o vasim iskustvima i vidim da mi treba pomoc,bar mogu da napisem sta mi je na dusi i nadam se da me niko nece pogresno shvatiti.Tesko mi je da pricam o svojim osecanjima,imam puno drugarica ali svako ima svoje probleme i ne bih da nekoga opterecujem…
    Imam divnu devojcicu hvala Bogu zdravu,naprednu.Porodjaj mi je dobro prosao,bez nekih komplikacija mada je trajao 12h i to mi je veliko traumaticno iskustvo.Neposredno posle porodjaja sam bila euforicna….beba me je ocarala jos na stolu,u bolnici sa njom mi je bilo lepo i nista mi nije tesko za nju da uradim.Znam sta joj treba i kada,mada sumnjam nekad u sebe i u svemu vidim opasnost koja vreba moju malenu.Milion puta sam proveravala da li dise..
    Odbijanje od sike mi je jako tesko palo,mislim da se od tada jos gore osecam-razdrazljiva sam,nervozna,usamljena,plasim se da me beba ne voli i da nije srecna samnom,izludjuje me samo kada place a spava joj se pa se onda treska-izdrala sam joj se nekoliko puta i posle me dusa boli zbog toga.Ovako mi je po ceo dan manje vise u rukama i odusevljava me kako je radoznla,sve gleda,prati,hoce da stoji,sedi….ima sest meseci:) i preslatka je!
    Pogadjaju me sitnice i zbog drugih ljudi osecam se manje vrednom,nesposobnom i cesto pomisljam na samoubistvo.Cudim se sama sebi i kad vidim sta sam napisala.
    Trudim se da sve racionalizujem ali osecam kao da se gubim….Kad vidim da je i vama bilo slicno,nekako mi je lakse i nadam se da ce ovo da prodje.

kobrica
    Član
    kobrica

Draga Majinice,

Ne bi bilo lose da odes do psihologa i da ti on u stvari kaze da si normalna i zdrava. Oko mene su se ovih godina mnoge moje drugarice isporadjale, pa sam u toku oko svih tih porodjajnih, trudnickih i postporodjajnih depresija i mogu ti reci da se ne razlikujes mnogo od njih u tom periodu.
    Vidi ovako, prvo ti si 24h sa svojom bebom i to vec pola godine, to ti je sva preokupacija, iako divna i krasna i sve zelimo da prodjemo kroz to, ali to je i opterecujuce i covek tj. zena neminovno pocne da se oseca manje vrednom, jer kao nista ne radi, sem sto vodi racuna o bebi, a to je veliki i naporan posao, opterecujuc i pogotovo kad je prvo dete u pitanju, prolazis kroz nesto kroz sta nikada nisi i ne znas sta te ceka, a veruj mi, ceka te sve lepo, jer kada ovako sa strane pogledas, imati dete je najlepsi posao na svetu, najtezi jeste, ali znas zasto radis to sto radis. Kapiras?

Tebi bi draga moja, u stvari, trebalo malo vremena samo za sebe. To je tvoj lek i ti za tim zudis, jer znam da ni jedna mama nema vremena za sebe, kosu peres kada beba spava, depiliras se jednom u tri meseca, jos ako se ugojimo, onda smo nezadovoljne svojim izgledom, dzangrizave, sve nam ide na zivce, razdrazljive smo, vicemo na muzeve, oni se opet, siroti trude da nas razumeju, eto vicemo i na bebe, pa se onda kajemo do koske… a to je draga moja sve normalno, jedini problem svih nas zena je sto kao da nemamo snage tome svemu da se odupremo, vec pustamo da nas stihija nosi, a to je samo nasa greska koju pravimo, a ne ispravljamo, a ocekujemo da nam padne sa neba bolje raspolozenje.

Ti draga moja, moras prestati da osluskujes da li beba dise, da li ovo da li ono, jer tvoja beba ima pola godine i jeste da ne zna da govori i hoda, ali je to vec jedna velika beba, kada ti tacno znas kada joj sta treba, a i ona se sama oglasava, zato se malo okerni sebi.
    Ja ne znam koliko je tvoj muz zauzet i koliko imas pomoci sa strane, ali probaj da krenes da radis na sebi i u sebi, beba je dobro i bice dobro, jer si ti jedna predivna mama, brizna i puna ljubavi. Ako si se ugojila i ako si nezadovoljna svojim izgledom, kreni na vezbe, ako nemas bebu kome da ostavis, stavi bebu u sedalicu i radi vezbe kod kuce, a ona neka gleda, bice joj zanimljivo:) Em ce koristiti tebi, a i bebani tvojoj lepoj. Radi trbusnjake, zenske sklekove, napuni dve flase od 1,5l vodom i dizi ih kao tegove, radi vezbe istezanja i uzivaj draga, a onda se lepo istusiraj, izdepiliraj, ocupaj obrve, skini brkove:) nahrani bebu i pici napolje u setnju, razgledaj izloge, pozovi neku drugaricu da ti se pridruzi, a ako niko ne moze idi sama. Sve to mozes da radis i u bebinom prisustvu. Beba ne treba da ti je u rukama, vec u sedeljci ili kolicima:) Ako si je navikla, bogme ces je odvici!!! Ako place, neka place (15 minuta plakanja ti nece prozore razlupati, a ona ce se primiriti i shvatiti da ne moze bas sve da moze i ima). Mene su tako odvikli od uspavljivanja. Nekoliko dana plakanja i kraj…Draga probaj i uradi tako, a pitaj i pedijatra, reci ce ti sam.

Kada dodjes kuci, napravi neki brz, ali lep rucak, a bebu mozes staviti u sedeljku u kuhinju i neka i ona gleda, neka se uci dok je vreme:) Sminkaj se svaki dan (sjaj za usne, rumenilo, maskara), vodi racuna da ti je kosa cista i uredna i muzu svom, a pre svega sebi ces biti lepa i bices zadovoljna. Lepo serviraj sto i kada muz dodje kuci, poljubi ga i uzivajte zajedno.
    Ne znam da li zivite u stanu koji moze bebi obezbediti svoju sobu, ali ako mozete, premestite je. Nemojte do 25. godine dete drzati u svojoj spavacoj sobi, to je najveca greska, a ljudi lako upadaju u tu zamku.

Da li me razumes draga? Previse si zaokupirana bebom koja to od tebe ne trazi, a i ne smes to da radis, bebi ti ne trebas 24 sata! Trebas joj onda kada joj trebas, a da si i najgora uvek cete voleti i u to ne sumnjaj! Ti si joj majka zaboga i ne znam od kud ti ideja da moze biti drugacije. Beba voli i tatu i babu i tetku i ujaka i strinu i sve redom, ali voli i tebe i ne mozes ocekivati da samo tebi poklanaja paznju, kao sto ti ne treba svu paznju ovog sveta da poklanjas njoj. Budi divna mama, kao sto jesi, samo povuci rucnu i nastavi pravo, nemoj mi krivudati.

Nadam se da sam ti pomogla, samo sam zelela da ti kazem da si savrseno i normalna i zdrava, ali da se takva osecanja javljaju svim mamama i da to moras sama prevazici.

NEMA OPASNOSTI ZA BEBE SHVATI TO DRAGA!!! TVOJA BEBA JE SAVRSENO SIGURNA I SRECNA, ZATO BUDI I TI SRECNA I ZADOVOLJNA SOBOM, A ONDA CES I OSTALIMA!!!! LJUBIM TE I JAVI MI SE!!!!! STOJIM TI NA USLUZI:) CMOOOOOOOOOOOKS!!!!!!

kobrica
    Član
    kobrica

JOS NESTO, ZNAS STA SJUARDESE KAZU U AVIONU KADA OBJASNJAVAJU KAKO KORISTIMO ONU OPREMU U SLUCAJU NEZGODE: DA BISTE POMOGLI SVOM DETETU, PRVO MORATE POMOCI SEBI:) ZIVA ISTINA!!!
    DRAGA, CMOK TI VELIKI SALJEM JOS JEDNOM! ZNAM DA SI ME RAZUMELA I MOLIM TE POSTUPI PO NAREDJENJU:) STETA DA TAKO BRIZNA I BLISTAVA I PUNA LJUBAVI I TOPLINE MAMA PISE ONAKVE RECENICE I DA MISLI DA NIJE U REDU:) SAVRSENO SI ZDRAVA I NORMALNA:)

jaca88
    Član
    jaca88

kobrice, ovo si predivno opisala. ja imam jos mesec dana do porodjaja, sad sam skroz sigurna u sebe, ali ko zna sta me ceka posle porodjaja. nadam se samo da cu se setiti tada da ovo ponovo procitam, jer smatram da bi ovaj tvoj post morao svaku mamicu malo da drmne, jer sttvarno je prelepo napisan. hvala ti u ime svih onih mamica koje ce ovo da citaju…. :-*

kobrica
    Član
    kobrica

Jeco draga, ja jos nisam uspela da ostanem u drugom stanju, ali veruj, znam kroz sta zene prolaze i kako im je tesko. Naravno ne sve i ne uvek, ali svakako je to jedan nov, lep, ali i tezak period. Pa isto kao i ovaj koji ja prozivljavam, jer zamisli toliko zelis dete, a ono nece pa nece. To je jako tesko i mogli bismo se svi poubijati, ali sta onda? Ma idi, molim te:) Pa koliko zenica ima spontane, jedan, dva, tri dok ne dodje jedna divna beba, sta bi one trebale? Ali, kao sto znamo, hormoni su cudo i oni nam diktiraju dosta i nasa raspolozenja, zato moramo smoci snage i odupreti se tuznim i nerazumljivim danima kako god znamo. Pa poseta psihologu je jako korisna.
    Mnogi ljudi smatraju da ako stignu do psihologa, onda su ludi…e to stvarno veze sa vezom nema. To je samo jedan covek koji je zavrsio skolu i procitao sve sto mi nismo i naucio kako i sta treba u odredjenim situacijama uraditi, kako pomoci coveku da prevazidje odredjena stanja koja ga cine nervoznim i nesrecnim, a po pravilu ta stanja izazivaju neke sitnice i situacije koje su totalno beznacajne, ali smetaju i zato se moramo posavetovati. Ima dosta ljudi koji nisu psiholozi, a znaju da pomognu, da dignu i usmere, tako da i prijatelji dosta mogu pomoci.
    Jeco, i ja mislim da jednog dana posle toliko cekane bebe i kada je dobijem necu pasti u tu tzv. depresiju, ali ko zna, zato je lepo da i ovaj nas forum postoji, ali je jos bitnije da ocenimo da treba nekome da kazemo da nam je tesko i kako se osecamo, jer ima ljudi koji mogu da pomognu i ja sam jako srecna i bezbrizna zbog toga.

Ljubim te i javi kada se porodis, pa da proslavimo u nasem kafancetu za cekanje II crtice, a i u cestitkama. Stojimo ti na raspolaganju i nista se ne brini sve ce to lepo i divno biti i zelim ti zaista lep porodjaj bez mnogo muke i da uzivas u svojoj bebi, ali i u sebi I TO NE ZABORAVI:) CMOOOOKS!!!!

villma
    Član
    villma

Majinice, Kobrica je napisala divan post, poslusaj bar nesto od napisanog, sam sebi mozes biti najbolji doktor, a najbolji lek je da neko vreme posvetis samo sebi, mnoge zene prolaze kroz to, samo o tome ne govore, razgovaraj sa tm, mnogo je lakse kad o tome sa nekim popricas….preterana briga ce se vremenom smanjiti, za mene je predstavljao opasnos jastuk na 5 metara od bebe, koji bi jel te mogao da skoci i ugusi je…sve ce to proci…

nn79
    Član
    nn79

kobrice, stvarno dobar post :bravo: krenulo mi je mleko citajuci ga 😆 Slucajno cvaknuh i na ovu temu, nisam u tolikim problemima i nadam se da necu biti. Muci me duzi oporavak i osecaj kao da nikada necu fizicki (po aktivnosti, ne po izgledu) biti stara ja, ali sam resila da sve to stavim na „ignore“ i da se jednog dana obradujem kad shvatim da je sve proslo. A bebac je super i sto se njega tice mi nista ne pada tesko i bice sve ok 🙂

Natasa
    Član
    Natasa

Mogu reci da su mi ti prvi meseci sa bebom bili naj najtezi. Bolela me je rana od carskog, i znate vec onu igranku bez prestanka- dojis, uspavljujes, izmlazas se i taman kad sve zavrsis ajde ponovo isto. Sto kaze t3 nisam stizala ni da se ocesljam iako su mi mm i mama i sveki bili tu kad treba. Prva tri meseca sam se osecala kao robot, nisam izlazila iz kuce, doduse bila je zima.

Natasa
    Član
    Natasa

Mogu reci da su mi ti prvi meseci sa bebom bili naj najtezi. Bolela me je rana od carskog, i znate vec onu igranku bez prestanka- dojis, uspavljujes, izmlazas se i taman kad sve zavrsis ajde ponovo isto. Sto kaze t3 nisam stizala ni da se ocesljam iako su mi mm i mama i sveki bili tu kad treba. Prva tri meseca sam se osecala kao robot, nisam izlazila iz kuce, doduse bila je zima. Tada sam jela po 1 veliku milku na dan, to mi je podizalo raspolozenje, ali srecom ne i kile. Jako sam zelela bebu, ali nisam bila svesna svih obaveza, nedoumica i odricanja pa se dugo osecaj srece i zadovoljstva mesao sa trenucima tuge i usamljenosti (iako su svi bili uz mene). U mom slucaju sve negativno je sasvim iscezlo kada je David napunio 10 meseci i od tada sam svaki minut uzivala u materinstvu. Nije to bila klasicna depresija vec izgleda moja nespremnost. Da mm nije takav kakav je, razuman i pazljiv, sigurno bih zapala u depresiju. Sada je to iza nas, a ispred nas nas dragi andjelak.

kobrica
    Član
    kobrica

😆 😆 😆 😆 😆 JASTUK OPASNOST:) STVARNO SI ME NASMEJALA VILMA DRAGA SA OVOM RECENICOM:):):) ALI ETO, SVE TO DODJE I PRODJE. NE TREBA SE DATI!!!

NN79, SAMO NEKA TECE MLEKCE, TO MI JE I BIO CILJ 😆 😆 😆 LEGENDA SI I U PRAVU SI, SVE TREBA NA IGNORE, IGNORE, IGNORE STAVITI, USTALE SE I HORMONCICI I PSIHA, SAMO NEKOM TREBA MALO VISE, NEKOM MALO MANJE VREMENA I UZ RAZGOVORE I PODRSKU, STO REKLA NATASA, SVE SE TO SREDI, SAMO TREBA STRPLJENJA.

NA KRAJU, VIDECEMO I MENE, MADA SE NADAM DA CU USPETI TO DA PREVAZIDJEM, AKO ME UHVATI, SA OVOG STANOVISTA MISLIM DA SAM JAKA, ALI AKO ME NADJACAJU HORMONCICI, BICE KUKU LELE 😆 😆 😆

CMOKAM VAS SVE PUNO, PUNO, PUNO!!!! :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :love: :love: :love: :love: :love: :love: :love: :love:

mmiilleennaa

Pa naravno da zene padaju u depresiju. U svim filmovima i emisijama problem predstavlja samo porodjaj, e cim on prodje porodilja je vesela oni joj donose bebu koja divno siki, svi su presrecni nasmejani i zive u veselju. E pa ja jos nisam srela zenu kojoj je zivot u prvih mesec ili vise dana sa bebom bio takva bajka. Cak i kad zena bez komplikacija prodje porodjaj, tu su ostale muke, bolovi od rane, nespavanje, bolne grudi, milion ljudi sa 3 miliona saveta kako i sta treba sa bebom, jos ako beba ima grcice. Jos i taj konstantan strah te da li beba dise, te da li imam dovoljno mleka a od jastuka sam se i ja nekoliko puta plasila i preko dana sto puta ulazila u sobu da vidim da li joj je nesto slucajno palo preko glave 🙂
    Iskreno ja sam bila u zabludi da sa porodjajem problemi nestaju ali izgleda da se nisam dobro pripremila. Ali kako vreme odmice sredjuju se problemi sa grudima, Mila duze spava nocu, rana od porodjaja i od revizije prestaje da boli. I moram da napomenem da mi je mnogo znacilo to sto mi je majka tih prvih dana bila uz mene, posebno zbog svih mojih zdravstvenih komplikacija. A i mm je divan, pomaze mi u svemu i ne znam sta bih da je drugaciji.

anita75love
    Učesnik
    anita75love

Draga Kobrice, tebi svaka čast-ko da sam ja pisala! Želim ti da što pre postaneš majka pa da sve to na sebi primeniš!
    Ovo nije ironično već iskreno, i iskreno ti želim da u tome uspeš……mislim da nije nemoguće-samo jezivo teško-mada su saveti super!
    Ja čitam sve ovo napisano i mogu vam reći da to o čemu svi oni koji nisu žene trube-porođajna depresija -NE POSTOJI!!!!! A žene se na to hvataju i još se više bedače jer zaboga one nisu normalne-depresija je bolest! To nije stanje-to je ozbiljno psihičko oboljenje i toga su svi makar podsvesno svesni čak i oni koji pojma nemaju o psihologiji!! I iome se čini ženama još veća medveđa usluga-da se još više bedače!
    Elem, šta hoću da kažem-ovde (svugde) vlada tiranija hiper-happy osećaja-što neko reče sve je to divno i bajno! počev od foliranja samih žena jer ih je valjda stid da priznaju kako to nije tako, pa nadalje!
    Sve što osećate drage moje je NORMALNO-NIJE POSt POROĐAJNA DEPRESIJA!!!!!! To vas lažu oni koji hoće da vas još više ubiju u pojam-ne postoje majke koje vide svoje dete pa odmah „zamru“ od silne ljubavi i nežnosti, sve odmah znaju, (verujte mene su upravo u vezi svega toga lagale baš starije žene a one mlađe su se folirale),
    nijedna žena ne zna ništa kad se porodi i svega se boji! Boji se jer ne zna, a ne zna jer joj je prvo dete pa i nije normalno da zna!!!!! Pored svih silnih emocija tipa“jao, šta ću sad i kako ću , teško da je normalno da osećate „božansku“ ljubav, osećate samo „molim te bože pomozi mi sad“ fazon-i znate šta-bog pomaže, sve su se snašle, žene su snalažljive….
    I to onda neka nazovi stručnjak budala zove-bebi bluz, depresija…….i žene se traumiraju!
    Volela bih da vidim nekoga kome se svali na vrat sve što se ženama svali u prvih par i više meseci (ne dana) pa da vidim da li bi ostao nirmalan i folirao se kako je sve bajno i krasno!
    Mi smo žene svesne da možemo imati svu pomoć ovoga sveta, a tek ako je nemamo još je i gore, ali i tada, mi smo majke, i odgovorne za tu decu-ne muževi i babe…..prvo mi pa onda svi ostali! I ne ustaju oni noću već mi i ne spavaju oni noću već mi…..pa nek mi neko kaže da posle svih napora i podočnjaka i činjenične promene celokupnog dodatadašnjeg načina života na koji ste navikle prethodnih 20-30 godina preko noći to bilo koga normalnog može da ne pogodi!!!!!
    Bilo bi nenormalno da ga ne pogodi! Onda on nije normalan!
    A mi smo drage normalne i to je sve prirodno, zato ne pričajte svašta da ste depresivne i tome slično!
    Lek za to što osećate se leči uigravanjem, koje dovodi do bolje organizacije i vraćanja bar nekih vaših starih navika u vaše živote koji će vam doneti radost i pokazati da niste nesposobne i da možete da budete i majke a da ipak imate i poneko zadovoljstvo!
    Jer nije zadovoljstvo ako ste stalno nenaspavane, umorne, ne stižete da operete kosu i da popijete ni kafu a kamoli da jedete…….zato to i osećate!
    Tu se slažem sa kobrom-nije lek u preispitivanju kave ste vi majke i da li ste dobre ili ne, već u tome da nađete pomoć, da se organizujete i da povratite neki smisao svom životu a ne samo da padate od umora! Tako niko ne može biti srećan!
    Ne krivite se, zaposlite svakog koga stignete da vam pomogne i idite u život, bar jednom nedlejno, napunite ventile i nemojte zbog toga misliti da ste loše majke! Vi ste prvo ljudi pa tek onda sve ostalo i ne dajte da vam bilo ko priča druge priče!!!!!

:love:

kobrica
    Član
    kobrica

ANITA, U POTPUNOSTI SE SLAZEM SA TOBOM!!!! SVI IMAJU KAO NEKA ISKUSTVA, A NIKO NECE DA KAZE ISTINU, ILI PRICAJU POLUISTINE, KAO DA CE BITI MANJE VREDNI AKO KAZU OD A DO S SVE…NESHVATLJIVO, ALI STA CES…IPAK NISU NI SVI TAKVI:) ZATO SAM I NAPISALA MAJINICI DA JE SAVRSENO NORMALNA I DA JE SVE TO NORMALNO, ALI DA MORA DA ISPUNI SVOJE DANE I DRUGIM AKTIVNOSTIMA I DRAGO MI JE DA SI SE JAVILA I NAPISALA KAO PRAVA MAMA O CEMU SE TU ZAPRAVO RADI, JER I NAMA KOJE TO NISMO, KORISTICE!!!!
    SVE NAJBOLJE ANITA I SA NOVOM BEBICOM!!!!!!! CMOOOOK!!!!

anita75love
    Učesnik
    anita75love

E, da, još da kažem-post porođajna depresija postoji ali to niukom slučaju nije ono što žene ovde opisuju-to je ozbiljno psihičko stanje koga karakteriše potpuno odbacivanje deteta a ukoliko se žena silom primora da bude u njegovom prisustvu težnja da se dete povredi i čak i ubije-ukoliko potraje ili se neleči može doći i do suicida. Ne prolazi samo, mora se lečiti lekovima. Zove se tako jer se javlja posle porođaja kod žena koje pre toga u anamnezi nisu imale dijagnostifikovan nijedan oblik depresije ili drugih ozbiljnijih psihičkih premećaja. Eto, drage moje sem ako niste želele da se fizički rešite deteta onda vi nemate postporođajnu depresiju! Ono što vi opisujete je premor, haos, klasično "ne postizavanje" ni da se očešljate i obučete do pola 4 kao posledicu nove situacije u kojoj se ne snalazite jer vam je nova ali nikako depresiju! Pozz! :-*

Majinica
    Član
    Majinica

Drage moje
    :love:
    Stvarno ste divne i hvala vam sto ste odvojile vremena da mi odgovorite :HAG: !Samim tim sto sam napisala ono sto mi je na dusi bilo mi je mnogo lakse.Pricala sam otvorenije sa drugaricama i vidim da se gotovo svaka priblizno oseca.Najvise mi smeta to sto nema vremena za sebe,ne stizem da se sredim kako treba nego sve na brzinu i polovicno :uzid: …..a najvise volim moju devojcicu da cuvam sama ili da nadgledam kako to drugi rade a posle mi je kriv djavo sto nemam vremena za sebe….
    Mislim da je sve stvar uigravanja kako je jedna pametna mama rekla,a i kako da ne reagujes kad ti se zivot promeni za 360° :neznam:
    Svim mama saljem veliki pozdrav,poljubac i :respekt: jer sve to zasluzujete!

Gledanje 31 članaka - 31 do 45 (od 66 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.